Zdarza się, że po włączeniu nowego telewizora nie jesteśmy zadowoleni z widocznych efektów. Obraz jest zniekształcony, kolory słabe, czasem występuje też bardzo nieprzyjemny efekt "opery mydlanej". W większości przypadków nie oznacza to jednak, że dokonaliśmy złego zakupu. Najczęściej po prostu urządzenie jest źle skonfigurowane, ale mamy możliwość szybkiego skorygowania tych ustawień. W tym artykule pokazujemy kilka najczęściej występujących problemów z nowymi telewizorami oraz proste sposoby, by te niedogodności wyeliminować.
Może się zdarzyć taka sytuacja, że podłączysz telewizor np. do dekodera cyfrowego z zamiarem obejrzenia filmu lub np. nagranego na Blu-ray koncertu, ale zamiast obrazu wyświetli się niespodziewanie komunikat o błędzie HDCP. Co to oznacza i jak najszybciej wyeliminować ten problem, wyjaśniamy w tym artykule.
Screen mirroring to bezprzewodowa i w dzisiejszych czasach bardzo przydatna technologia, która pozwala na łatwe wyświetlanie obrazu z jednego urządzenia na innym, np. z telefonu lub tabletu na telewizorze. Dzięki takiemu połączeniu można oglądać filmy, zdjęcia, prezentacje czy gry na dużym ekranie, bez konieczności podłączania kabli. Funkcja ta ma wiele zalet, które warto poznać. W tym artykule przedstawimy kilka z nich i wyjaśnimy, jak z niej skorzystać.
Ekrany o rozdzielczości 8K to najnowszy trend w świecie technologii ekranów, w sklepach można znaleźć coraz więcej telewizorów z takimi matrycami. Co to oznacza dla użytkowników i czy warto zainteresować się tą innowacją? W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam podstawowe informacje na temat 8K, jego zalet i wad, oraz odpowiedzieć na pytanie, czy to technologia przyszłości, czy tylko chwilowa moda.
Kabel HDMI to standardowy przewód stosowany do przesyłania sygnału audio-wideo wysokiej rozdzielczości pomiędzy różnymi urządzeniami. Kable HDMI są dziś masowo wykorzystywane w telewizorach, odtwarzaczach Blu-ray, konsolach do gier, odbiornikach AV, komputerach (monitorach) i innych urządzeniach multimedialnych. W tym artykule wyjaśniamy, czy zakup droższego kabla tego typu (a różnice w cenach potrafią być znaczne) może się przełożyć na jakość wyświetlanego na ekranie obrazu.
Smart telewizory to urządzenia, które mają wbudowane zaawansowane funkcje internetowe i mogą łączyć się z różnymi aplikacjami i usługami online. Dzięki temu łatwiej dzięki nim oglądać filmy i seriale na żądanie przeglądać strony internetowe grać w gry i korzystać z mediów społecznościowych na dużym ekranie. Jedną z funkcji charakterystycznych dla telewizorów nowej generacji jest HbbTV, czyli telewizja hybrydowa. Co to za funkcja, na czym polega, wyjaśniamy w tym artykule.
Współczesne telewizory są wyposażone w coraz więcej funkcji mających tylko jedno zadanie – poprawić jakość wyświetlanego obrazu a tym samym ulepszyć wrażenia wizualne (i dźwiękowe) odbiorców podczas oglądania treści wyświetlanych na telewizorze. Do funkcji lepiej znanych, takich jak HDR10 coraz częściej dołącza inna – Dolby Vision. Czym jest, na czym polega i jak działa, wyjaśniamy w tym artykule.
Urządzeń, które posiadają wbudowane ekrany, przybywa w naszych domach w szybkim tempie. Nie są to już tylko telewizory czy monitory, których mamy często i po kilka sztuk, ale też tablety, smartfony, a nawet wyświetlacze urządzeń kuchennych i innego typu sprzętu AGD. Choć technika idzie do przodu, to jednego zjawiska nie udało się zupełnie wyeliminować – powstawania w nich martwych lub nieaktywnych pikseli. Co to za problem, czy łatwo da się to naprawić i czy obejmuje go gwarancja, wyjaśniamy w tym artykule.
Jesienią i zimą z powodu wcześnie przychodzącego zmroku, więcej czasu niż zwykle spędzamy przed telewizorem, oglądając między innymi wydarzenia sportowe. Dlatego teraz jest dobry moment, by sprawdzić jak działa tryb sportowy, w który wyposażona jest duża część odbiorników znajdujących się w naszych domach. W tym tekście wyjaśnimy, co to jest tryb sportowy, do czego służy i czy w ogóle warto go używać.
Android 12 zadomowił się już na smartfonach, rok 2023 będzie czasem, kiedy ten system operacyjny pojawi się też na kompatybilnych telewizorach. W tym tekście omówimy najciekawsze funkcje, które przyniesie on użytkownikom smart TV.
Dotychczas wśród telewizorów z najwyższej półki cenowej dominowały te wykorzystujące matryce organiczne typu OLED. Ostatnio na popularności zaczyna zyskiwać jednak inna, alternatywna w stosunku do nich technologia, nazywana QLED. W tym tekście wyjaśnimy, co to jest, jak działa i czy rzeczywiście jest dobrą alternatywą dla ekranów OLED.
Do rozpoczęcia wdrażania nowego systemu naziemnej telewizji cyfrowej został nieco ponad miesiąc. Standard, który w zamierzeniu ma przynieść telewizję zupełnie nowej jakości, od miesięcy budzi spore kontrowersje. Wynika to przede wszystkim z tego, że niektóre modele starszych telewizorów nie są z nim zgodne (nie spełniają technicznych wymagań). W efekcie ich posiadacze mogą być zmuszeni do nabycia specjalnych dekoderów lub w najgorszym wypadku wymiany sprzętu.
Philips urządził specjalną prezentację, na której zapowiedział odświeżenie całej linii telewizorów Performance oraz pojawienie się nowości. Do sklepów trafi zarówno nowy model telewizora Philips 8807 o ulepszonych parametrach, jak i nowy wielofunkcyjny soundbar Philips B8507 3.1 z Dolby Atmos. Oba urządzenia mają być – zdaniem producenta – zaprojektowane zgodnie z koncepcją, według której mają to być produkty będące odpowiedzią na oczekiwania ogromnej części konsumentów poszukujących w niewygórowanej cenie sprzętów łączących najważniejsze funkcje modeli z wyższej półki.
W sieci zawrzało po tym, gdy nowa wersja popularnej aplikacji streamingowej HBO Go przestała z dnia na dzień działać na wielu modelach telewizorów. Choć potentat tłumaczy się, że chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo widzów, to komentarze użytkowników są jednoznaczne – na zaledwie kilkuletnich telewizorach nie da się już oglądać produkcji z tego serwisu.
Manta wprowadziła na rynek telewizory wyposażone w system WebOS od LG, co sprawia, że mogą one śmiało konkurować z modelami z wyższych półek innych producentów. Mamy tu połączenie zalet znanej polskiej marki z oprogramowaniem LG, które znalazło zastosowanie w serii Manta LUW121D. Dla użytkowników oznacza to szereg korzyści: obraz 4K z dużą ilością szczegółów, niezawodne funkcje smart, stabilną pracę telewizora oraz dostęp do setek aplikacji ze sklepu LG. Jak finalnie wypadło połączenie systemu koreańskiego giganta z telewizorami Manta, omawiamy w tej recenzji.
Firma LG Display pokazała innowacyjne koncepcje tego, jak może w przyszłości wyglądać zastosowanie przezroczystych paneli OLED, które są już na tyle dopracowane technologicznie, że mogą w najbliższych latach trafić do seryjnej produkcji.
Technologie LCD i OLED rozpowszechniły się już na tyle, że niemal wszyscy użytkownicy, ale także osoby planujące zakup nowego telewizora już o nich słyszeli. Tymczasem branża elektroniczna nie próżnuje i cały czas opracowywane są rozwiązania nowe, mające jeszcze poprawić wizualną jakość tego, co możemy oglądać na domowych ekranach. Jednymi z takich nowinek są ekrany Mini i MicroLED, w tym artykule wyjaśnimy co to za technologia i czym się od siebie różnią.
21 listopada przypadł kolejny Światowy Dzień Telewizji, ustanowiony 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dziś telewizja jest jednym z najważniejszych symboli kultury masowej, mającym znaczący wpływ zarówno na nasze życie, jak i zachodzące w społeczeństwie zmiany. Z tej okazji właściciel marki Philips TV & Sound, firma TP Vision zleciła wykonanie badania, w którym zapytano Polaków czym kierują się przy zakupie telewizora oraz co chcą na nim oglądać. Wyniki są bardzo interesujące.
LG, które od dawna jest jednym z głównych producentów ekranów do telewizorów, wchodzi na rynek wyświetlaczy o rozmiarach pozwalających zagospodarować całą ścianę. Oferta jest kierowana do najzamożniejszych użytkowników, gdyż jeden taki TV będzie kosztować tyle, że zwykli śmiertelnicy obędą się jedynie smakiem.
Samsung właśnie przyznał się do tego, że stosuje w swoich telewizorach rozwiązanie, które – w razie potrzeby, np. gdy urządzenie zostanie skradzione, może zdalnie uniemożliwić jego używanie. Gigant od razu zaznaczył – to dla dobra naszych klientów.
Chyba każdy z nas będąc dzieckiem słyszał od mamy że „za dużo telewizji zaszkodzi twoim oczom”, a także pouczenia w stylu „nie siedź za blisko telewizora”. Czy rzeczywiście oglądanie telewizji może być szkodliwe dla naszego zdrowia, zwłaszcza oczu? Odpowiadamy.
Marka Philips TV & Sound zaoferuje użytkownikom kolejną generację popularnej serii TV o nazwie Performance. Na polski rynek trafiają modele Philips 8506, Philips 8536 oraz Philips 8546, w których wprowadzono kilka nowych rozwiązań.
Użytkownicy telewizorów Philips z systemem Android mogą od czerwca 2021 korzystać z aplikacji Apple TV. Platforma fabrycznie trafi na wszystkie urządzenia wyprodukowane w 2021, natomiast właściciele wybranych wcześniejszych modeli mogą zainstalować aplikację samodzielnie.
Coraz więcej telewizorów ze średniej i wyższej półki posiada funkcję HDR. Ale co to właściwie znaczy i jakie konkretnie korzyści daje podczas oglądania wyjaśnimy w tym artykule. A jest to technologia ważna, ponieważ sprzęt w nią wyposażony oferuje znacznie lepszą jakość obrazu niż tradycyjne telewizory.
Telewizory wyprodukowane przez chińską markę Skyworth okazały się domowymi podglądaczami. Bez świadomej zgody użytkowników gromadziły znaczne ilości informacji i przesyłały je dalej, do firmy o nazwie Gozen Data, która zajmuje się analizą oglądalności programów TV.
Pokazany – jeszcze jako koncepcja, zwijany telewizor LG będzie można kupić w Polsce. Znamy jego niemałą cenę.
Według raportu koreańskich mediów, w świecie sprzętu RTV może nastąpić iście kopernikańska zmiana, ponieważ Samsung chce ponoć produkować telewizory OLED z panelami pochodzącymi od konkurencyjnego LG. Obie firmy miały już podpisać warunkową umowę dla Samsunga na zakup do 1 miliona paneli OLED od LG w drugiej połowie 2021 roku i aż do 4 milionów paneli w 2022 roku.
Philips ogłosił, że jego telewizory będą oferowały personalizację dźwięku Mimi (Mimi Sound Personalization). Dzięki temu rozwiązaniu klienci kupujący telewizor Philips będą mogli dostosować urządzenie do swojego profilu słuchu.
Telewizory pracujące pod kontrolą Androida doczekają się sporej aktualizacji, która niebawem trafi do użytkowników. Zmiany dotkną przede wszystkim interfejsu, który bardzo mocno upodobni się do oprogramowania Google TV, stosowanego chociażby w przystawkach Chromecast.
Na targach CES2021 Samsung pokazał, że poważnie myśli o kwestiach ochrony środowiska oraz wygodzie użytkowników telewizorów własnej produkcji. Zaprezentował tam bowiem pilota ładowanego energią słoneczną. I nie jest to jedynie prototyp, a dopracowany produkt, który wkrótce trafi do kilku modeli telewizorów.
Okazuje się, że nie tylko LG zaprezentuje na nadchodzących targach CES2021 przełomowe technologie. Następne w kolejce jest Sony, które szykuje serię telewizorów wyposażonych w zaawansowaną sztuczną inteligencję z funkcjami kognitywnymi.
Zdaniem Samsunga, który stworzył technologię MicroLED, ma to być kolejny, przełomowy etap w doskonaleniu jakości telewizorów. I choć urządzenie to ma trafić do Europy z opóźnieniem (dopiero po koreańskiej premierze), warto śledzić postępy samej technologii, gdyż być może rzeczywiście odmieni ona sposób produkcji telewizorów w ciągu kilku najbliższych lat.
Na rynek trafiają właśnie nowe telewizory Philips PUS9435 oraz Philips PUS9235, które w zamierzeniach producenta mają być połączeniem obrazu 4K Ultra HD ze wyróżniającym się brzmieniem, którego jakość gwarantuje zintegrowany soundbar stworzony przez Bowers & Wilkins. Dzięki temu obie serie TV pod względem wizualnym i dźwiękowym mają zapewnić niemal kinowe wrażenia podczas seansów. Bez kompromisów i bez konieczności inwestowania w dodatkowy system audio.
Jedną z cech charakterystycznych TV firmy Philips było dotychczas to, że miały wbudowane specjalne tylne podświetlenie, które powodowało, że w czasie oglądania filmów i seriali za telewizorem była wyświetlana kolorowa poświata w barwach tego co dzieje się na ekranie. Teraz możliwość korzystania z tej funkcji zyskają właściciele innych marek telewizorów.
Wybierając dziś nowy telewizor bierzemy pod uwagę różne elementy i funkcje, ale największą uwagę zawsze przykuwa przekątna ekranu. Im większa tym lepiej – i jest to przekonanie najczęściej słuszne. Oglądanie filmów i seriali na dużym ekranie zbliża nas bowiem wrażeniami do tego, czego doświadczamy w sali kinowej. Jednak telewizor telewizorowi nierówny – może mieć wielki ekran a obrazy, które tam zobaczymy nie będą najwyższej jakości. Dlatego wybraliśmy dla was 5 najlepszych, dużych TV (powyżej 60 cali), które nie tylko mają wielkie panele, ale używają najnowszych technologii i są po prostu warte uwagi.
Panuje dość powszechny stereotyp, że w cenie do 2 tys. złotych trudno o dobry, nieźle wyposażony telewizor. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć i wybraliśmy dla was 5 urządzeń, które temu przeczą. Oto nasz wybór niedrogich i dobrych telewizorów, które nie drenują kieszeni nabywcy.
Sezon urlopowy przed nami, wyjedziemy na wakacje, działki, pod namiot. Okazuje się, że nie musimy w tym czasie rozstawać się z ulubionymi programami w TV czy filmami. Wystarczy zabrać ze sobą lekki, łatwy w przenoszeniu telewizor Manta 24LHN120D, który można dodatkowo podłączyć do gniazda w każdym samochodzie.
Wybór telewizora to dziś jedna z najtrudniejszych kwestii, przed jakimi staje konsument. Ilość marek i konfiguracji jest tak ogromna, że czasem ciężko się na cokolwiek zdecydować. Tymczasem większość urządzeń jest do siebie bardzo podobna, wyposażona w funkcje SMART, połączenie z siecią i inne „bajery”. Tymczasem rzeczywista walka na jakość rozgrywa się w zasadzie między dwiema technologiami LED i OLED, które definiują współczesną domową rozrywkę. I tu pojawia się pytanie – co jest lepsze i co wybrać. Odpowiadamy.
Gra na konsolach do gier ma coraz więcej fanów, a w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy jeszcze ich przybędzie ponieważ do sklepów trafi nowa generacja tych urządzeń, a to na lata wyznaczy nowe standardy cyfrowej rozrywki. Kupujący konsole staną przed ważnym wyborem dotyczącym zakupu ekranu na którym przyjdzie im grać, warto wówczas zdecydować dobrze, gdyż od tego w dużej mierze zależeć będzie zarówno jakość wizualna rozgrywki jak i szanse w samej grze.
Mijają lata, pojawiają się nowe, kuszące użytkowników technologie, zwijane ekrany, rozdzielczości 4K, teraz 8K a jedna rzecz od 14 lat pozostaje niezmienna - Samsung jest liderem światowego rynku sprzedaży telewizorów.
Zakup nowego telewizora może się okazać co najmniej trudnym doświadczeniem. Mnogość dostępnych funkcji i rozwiązań, ilość dostępnych modeli może przyprawić o ból głowy. Chociaż masz prawdopodobnie z góry określone wymagania co do przekątnej ekranu czy maksymalnych możliwych kosztów, przekonasz się, że cena i wielkość to nie wszystko, że istnieje mnóstwo innych funkcji i czynników, które trzeba uwzględnić. HD, Ultra HD a może 8K? Smart a może zwykły? A jak już kupimy, to ów należy sprzęt odpowiednio ustawić. Dosłownie.
Do takich wniosków można dojść czytając raport IHS Markit, znanej firmy analitycznej, która sugeruje, że epidemia koronawirusa będzie mieć poważny wpływ np. na podaż paneli LCD na świecie.
Wybór odpowiedniego telewizora jest dziś na serio trudny. Liczba dostępnych modeli i funkcji oszałamia, a w sklepie wśród tysięcy modeli trudno znaleźć ta najciekawsze. Oto te, którymi naszym zdaniem warto się w styczniu 2020 zainteresować.
Prawie wszystkie sprzedawane dziś na rynku telewizory to nie tylko zwykłe ekrany wyświetlające obraz. To już komputery - z własnym procesorem, zaawansowanym systemem operacyjnym i funkcjami, które umożliwiają użytkownikowi dużo więcej niż tylko bierne oglądanie filmów czy seriali. Czołowi producenci zadbali o to, by ich urządzenia stały się prawdziwymi centrami domowej rozrywki: można na nich instalować - tak jak na smartfonie - aplikacje i programy, przeglądać internet, korzystać z czatów, komunikatorów, poczty e-mail a nawet sterować pozostałymi urządzeniami w domu. W tym tekście wyjaśniamy, czym różnią się systemy operacyjne poszczególnych telewizorów, jakie są naprawdę "smart" i który najlepiej wybrać.
Jak to zrobić?
Elektronika użytkowa