Wynalazki, sztuczna inteligencja, przyszłość techniki
W sklepach i mediach coraz częściej mówi się o osobnej kategorii urządzeń elektronicznych, nazywanych z angielska „wearables”. Co to jest, do czego służy i czy faktycznie będzie to tak przełomowe, jak twierdzą niektórzy eksperci, wyjaśniamy w tym artykule.
Kiedyś w jednym z popularnych seriali science-fiction pojawił się ciekawy motyw: firma ubezpieczeniowa by ustalić przebieg wypadku korzystała z urządzenia, które było w stanie czytać myśli świadków. Okazuje się, że to już nie fantastyka: chińscy naukowcy opracowali podobne urządzenie i zamierzają je wykorzystać do… wykrycia osób oglądających pornografię.
Baterie to urządzenia, z którymi zetknął się każdy. W domach nie brakuje sprzętów, jakie bez takiego źródła zasilania w ogóle nie mogłyby działać. Od drobnych, takich jak kluczyk do auta, przez sprzęt AGD, RTV, po zabawki naszych pociech. Na bateriach możemy znaleźć wiele oznaczeń i nazw, których przeciętny użytkownik nie rozumie i nie wie co oznaczają. Warto je poznać, gdyż różnice pomiędzy różnymi rodzajami baterii i akumulatorów są duże, a wiedza na ten temat pomoże wybrać te najbardziej odpowiednie do naszych potrzeb.
Google postanowiło podarować użytkownikom swojej wyszukiwarki coś, o co wiele osób postulowało już od dawna – ciemny motyw. Na razie jest on dostarczany wybranym osobom, na zasadzie testu, ale wiele wskazuje na to, że niebawem dostęp do niego zyskają wszyscy.
Ładowarki indukcyjne, dzięki którym można naładować baterię telefonu kładąc urządzenie na specjalnym padzie, na dobre zagościły już w naszych domach. Tymczasem chińskie Xiaomi zapowiedziało coś znacznie ciekawszego – technologię Mi Air Charge, dzięki której naładujemy akumulator z odległości nawet kilku metrów od źródła zasilania, bez żadnych kabli.
Microsoft właśnie otrzymał patent na dość – z pozoru – dziwaczny projekt. Chce stworzyć sztuczną inteligencję, która pozwoli z dostępnych w sieci informacji wirtualnie odtworzyć osobowość (nawet nieżyjącego) człowieka i umożliwić rozmowę z takim chatbotem.
W środowiskach związanych z elektroniką od lat pojawia się pojęcie komputera kwantowego. Co to jest i czy będzie mieć wpływ na technologiczną przyszłość ludzkości?
Choć niedawno wprowadzona sieć 5G właściwie dopiero raczkuje pokrywając swoim zasięgiem jedynie ułamek powierzchni Ziemi (w Polsce zaledwie kilkanaście miast) inżynierowe już eksperymentują z jej następcą, czyli 6G. Z Chin wystrzelono już nawet pierwszego satelitę telekomunikacyjnego, który ma posłużyć do testów owej nowej sieci.
Przez lata zdążyliśmy się przyzwyczaić do umieszczanych na wielu urządzeniach etykietach energetycznych, które pozwalają na pierwszy rzut oka odróżnić energooszczędne od tych, które przez swój apetyt na prąd mogą mocniej obciążać nasz domowy budżet. Tymczasem nadchodzi duża reforma tego systemu. Unia Europejska zdecydowała, że już od 2021 zmienią się oznaczenia poszczególnych klas sprzętu. Jak będą wyglądały nowe etykiety energetyczne i co będą oznaczać? Wyjaśniamy w tym tekście.
Rowery dotąd przeciętnemu użytkownikowi nie kojarzyły się z zaawansowaną elektroniką, ale wygląda na to, że to już przeszłość. Bosch pokazał swój koncept futurystycznego roweru elektrycznego, który nie tylko naszpikowany jest nowymi rozwiązaniami technicznymi, ale niebawem trafi do seryjnej produkcji.
AGD
Jak to zrobić?
Hi-Tec