Wynalazki, sztuczna inteligencja, przyszłość techniki
Sztuczna inteligencja, czyli zdolność maszyn do uczenia się i podejmowania decyzji, jest jednym z najważniejszych trendów technologicznych naszych czasów. Wiele firm i organizacji wykorzystuje i rozwija ten „wynalazek” w różnych dziedzinach, od medycyny po edukację. W niedalekiej przyszłości algorytmy tego typu będą coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu, oferując nowe funkcje i możliwości w wielu urządzeniach, których używamy na co dzień, w tym komputerów i smartfonów. Oto niektóre z nadchodzących rozwiązań.
Smart ring, czyli inteligentna obrączka, to nowy typ gadżetu, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Jest to niewielkie urządzenie noszone na palcu, które mimo ograniczonych rozmiarów oferuje różnorodne funkcje, takie jak monitorowanie aktywności fizycznej, płatności mobilne, powiadomienia z telefonu komórkowego, a nawet kontrolę innych inteligentnych urządzeń w domu. W tym tekście zastanowimy się nad cechami, które powodują, że urządzenia te mają szansę być gamechangerem na rynku wearables.
Sztuczna inteligencja to już nie tylko ciekawostka i popularny „chat z maszyną”. Powoli wkracza i rewolucjonizuje ona także szeroko pojęty świat biznesu, oferując przedsiębiorcom niezliczone i bardzo praktyczne możliwości optymalizacji procesów wewnątrz firmy, chociażby zwiększania efektywności i tworzenia nowych, skuteczniejszych modeli biznesowych. Oto osiem przykładów na to, jak AI może być wykorzystywana – z korzyścią dla firmy – w różnych aspektach działalności biznesowej.
Klonowanie głosu to w ostatnich miesiącach swoisty (i bardzo niebezpieczny) „hit” wśród cyberprzestępców i internetowych naciągaczy. Jest to bowiem szybko postępujący trend, polegający na wykorzystywaniu do przeprowadzenia manipulacji złożonych algorytmów sztucznej inteligencji, najczęściej w celu wiarygodnego podszywania się pod inne osoby i dokonania z tą pomocą oszustwa. Jak wykryć takie manipulacje? W tym wpisie postaramy się przybliżyć, czym jest klonowanie głosu, jak działa i jak można się przed nim bronić.
Google pracuje nad nowym, otwartym standardem NFC, którego zastosowanie w smartfonach pozwoli na to, by urządzenia te stały się odpowiednikiem kluczy w zamkach przyszłości. By otworzyć drzwi nowoczesnego domu będzie wystarczyło przyłożyć telefon, tak jak dziś zbliżamy go do terminala, płacąc za zakupy w sklepie.
Wi-Fi 7 to najnowsza wersja obecnego w naszych domach standardu bezprzewodowej łączności, która została właśnie oficjalnie zaprezentowana przez organizację Wi-Fi Alliance. Nowa generacja sieci ma oferować znacznie wyższą prędkość, zasięg i niezawodność transmisji danych niż poprzednie. Wi-Fi 7 ma także wspierać nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona i internet rzeczy. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest nowa sieć i jak bardzo różni się od starszych wersji.
Wi-Fi to technologia, którą wszyscy znamy, gdyż pozwala nam korzystać z internetu bezprzewodowo wszędzie tam, gdzie potrzebujemy: w domach, biurach, kawiarniach i wielu innych miejscach. Sieć ta wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych między urządzeniami i routerami, jednak ma pewne istotne ograniczenia, takie jak zakłócenia elektromagnetyczne, niski poziom bezpieczeństwa, ograniczony zasięg i przepustowość. Wkrótce jednak możemy się spodziewać nowego rozwiązania, które mogłoby być szybsze, bezpieczniejsze i efektywniejsze. Poznajcie Li-Fi.
Uzależnienie od smartfona to dziś poważny problem, który dotyka coraz więcej ludzi, zwłaszcza – niestety – dzieci i młodzieży. Taki stan, jeśli się przedłuża, może mieć negatywne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego, takie jak zaburzenia snu, lęk, depresja czy wręcz doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Uzależnieni od swojego smart telefonu nie potrafią się od niego oderwać i ciągle sprawdzają wiadomości, media społecznościowe czy informacje. Nie można lekceważyć tego zjawiska.
Sieci neuronowe to jedna z ciekawszych koncepcji ostatnich lat. Są rodzajem sztucznej inteligencji, która naśladuje sposób działania ludzkiego mózgu. Składają się one z wielu połączonych ze sobą jednostek obliczeniowych, nazywanych neuronami. Każdy neuron odbiera sygnały wejściowe od innych neuronów lub zewnętrznych źródeł danych, przetwarza je i wysyła sygnały wyjściowe do kolejnych neuronów lub docelowych odbiorców. A wszystko w celu wykonywania konkretnych zadań tak, jakby zrobił to prawdziwy mózg.
W tym artykule chcę opowiedzieć wam o serwisach AI, które generują obrazy. Może zastanawiacie się, na czym polega działanie takich stron, gdzie można je znaleźć w sieci i jakie mogą być praktyczne zastosowania tego typu technologii? Jeśli tak, to zapraszam do lektury!
Jak to zrobić?
Hi-Fi/Audio