Sobota , 24 Październik 2020

Top 5 aplikacji, którymi zapłacisz za parking

Każdy kto próbował zaparkować samochód w strefie płatnego parkowania w centrum dowolnego dużego miasta wie, jaki może być z tym kłopot. W wielu miejscach parkometry udostępniają wyłącznie płatność gotówką (bilonem), nie pozwalają natomiast na zapłacenie kartą płatniczą, co w dzisiejszych czasach jest po prostu uciążliwe. Gdy okoliczne sklepy odmówią nam rozmiany pieniędzy możemy mieć poważny kłopot z czyhającą na kierowców strażą miejską. Co zrobić by uniknąć mandatu i spokojnie zapłacić za miejsce postojowe? Wyposażyć się w jedną z poniższych, wygodnych aplikacji.
Znalezienie miejsca parkingowego czasem graniczy z cudem

Większość polskich dużych a nawet średnich miast posiada płatne strefy parkowania w centrum. Ma to zmniejszyć ogólny ruch (skłonić do przesiadki na komunikację miejską) i spowodować, że skoro już musimy, nie będziemy przynajmniej zostawiać aut w danym miejscu na wiele godzin, dzięki czemu klienci okolicznych sklepów czy restauracji będą mogli zawsze łatwiej znaleźć wolne miejsce do parkowania.

W teorii wygląda to doskonale, często jednak jest przyczyną złości i zdenerwowania  kierowców – znalezienie miejsca parkingowego w wielu miejscach i tak graniczy z cudem, a prawdziwe schody zaczynają się, gdy przychodzi do płatności. W Kilku miastach płacić można tylko bilonem, przy czym powszechne na Zachodzie maszyny do rozmiany banknotów to w Polsce urządzenia niemal nie występujące. Kierowcy są zatem skazani – jeśli nie mają monet w zapasie – na szukanie sklepów lub kiosków, w których pieniądze szybko rozmienią. Tymczasem nie zawsze się to udaje, w efekcie w najlepszym razie trzeba odjechać i szukać dalej, w najgorszym za szybą znajdziemy mandat.

Wygodna płatność aplikacją

Tymczasem większość kierowców może spokojnie zapomnieć o trudach zmagania się z nieelastycznymi parkometrami – wystarczy wyposażyć smartfona w aplikację, która umożliwia dokonanie płatności w ogóle bez konieczności posiadania gotówki. Wystarczy chociażby karta płatnicza połączona z aplikacją. Co najważniejsze w wielu miastach przy płaceniu w ten sposób opłata jest naliczona wyłącznie za faktyczny postój, a nie za predefiniowane przez parkometr widełki czasowe, co dodatkowo oznacza oszczędność pieniędzy. Wybraliśmy dla was 5 najlepszych aplikacji tego typu – niestety nie ma jeszcze jednej takiej, która by obsługiwała wszystkie systemy parkowania (niektóre miast wybierają 1-2 aplikacje na wyłączność), ale niektóre z nich działają nawet w kilkudziesięciu lokalizacjach.

By móc korzystać z dobrodziejstw płatności aplikacjami mobilnymi, prócz ich zainstalowania na telefonie trzeba specjalnie oznaczyć auto (winietą, samodzielnie wykonanym wydrukiem lub odręczną informacją umieszczoną za szybą), wówczas służby sprawdzające auta odnajdą informację na ten temat w specjalnym systemie.

mobiParking

mobiParking to jedna z najbardziej funkcjonalnych aplikacji do płatności za parkowanie przy użyciu telefonu komórkowego. Można jej używać w kilkudziesięciu miastach na terenie całej Polski. Co ważne, pozwala płacić wyłącznie za realny czas postoju. Wszystkie kroki związane dokonaniem płatności kierowca może wykonać w ciągu kilku sekund, nawet bez wychodzenia z samochodu a tym bardziej poszukiwania parkometru i punktów, w których można rozmienić pieniądze. Aby dokonać płatności, wystarczy wybrać jedną z trzech dostępnych metod parkowania: na określony czas, za wybraną kwotę lub w systemie Start-Stop, z możliwością zatrzymania naliczania opłaty w dowolnie wybranym momencie. mobiParking posiada też dedykowane rozwiązania dla firm dysponujących flotami pojazdów, które pozwala zbiorczo rozliczać parkowanie wszystkich służbowych samochodów.

MobiParking

mobiParking

moBILET

Kolejna aplikacja, dzięki której zapłacimy za parking, ale nie tylko – pozwala też kupować bilety komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro) oraz dalekobieżnej (kolej). Usługa moBILET jest aktywna w ponad 100 miejscowościach w całej Polsce, m.in. w aglomeracjach Krakowa, Łodzi, Trójmiasta i Górnego Śląska, w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu i Lublinie. Dzięki tej aplikacji, płacąc za parking poniesiemy jedynie koszty za faktyczny czas postoju. Konto moBilet można zasilić chociażby za pomocą szybkiego przelewu w systemie PayU.

Mobilet

moBILET

Pango

Jest to aplikacja stworzona wyłącznie z myślą o dokonywaniu opłat w strefach płatnego parkowania. Nie ma żadnych funkcji dodatkowych, co z pewnością upraszcza korzystanie z niej. Dzięki programowi spokojnie zaparkujemy swoje auto, opłacimy parkowanie tak jak będzie nam wygodnie (opłata tylko za faktyczny czas postoju). Dzięki Pango płacimy tylko za realny czas parkowania z ciekawą funkcją start/ stop. Z pomocą tej aplikacji można szybko rozpocząć, a w razie potrzeby przedłużyć i zakończyć parkowanie bez podchodzenia do parkomatu. Rejestracja i aktywacja konta nie wymaga wysiłku. W tej aplikacji warto zwrócić uwagę na funkcję Find My Car, dzięki której nie będziemy mieli kłopotu z odnalezieniem go po powrocie.

Pango

Pango

mPay

To z kolei bardzo uniwersalny system płatności, dzięki któremu zapłacimy nie tylko za miejsce parkingowe, ale za cały szereg innych rzeczy, w tym bilety komunikacji miejskiej, bilety kolejowe i autokarowe, doładujemy telefon komórkowy, pobierzemy płatne treści cyfrowe (np. gry), a lista usług jest stale rozszerzana. Obecnie z aplikacją mPay można zapłacić chociażby za bilety do warszawskiego ZOO i Tatrzańskiego Parku Narodowego, punktów sportowych i wielu innych obiektów. Zasilenie konta w systemie odbywa się poprzez specjalna portmonetkę na którą możemy dokonywać przelewów, albo poprzez podłączenia karty płatniczej (współpraca z Mastercard).

mPay

mPay

SkyCash

SkyCash oferuje najbardziej prawdopodobnie najbardziej na ten moment rozbudowaną aplikację do lokalnych płatności w Polsce. Prócz funkcji dokonywania opłat za parkowanie, umożliwia kupowanie biletów komunikacji miejskiej (w 64 miastach), dalekobieżnej (bilety kolejowe – regionalne oraz PKP Intercity), pozwala wygodnie kupować bilety do kina (sieć Multikino + kina lokalne). Aplikacja ta pozwala też wypłatę pieniędzy z bankomatu, opłatę domowych rachunków a nawet kupienie ubezpieczenia komunikacyjnego lub turystycznego.

SkyCash

SkyCash

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane