Sobota , 18 Maj 2024

Top 5 aplikacji, którymi zapłacisz za parking

   13.04.2023
Każdy, kto próbował zaparkować samochód w strefie płatnego parkowania w centrum dowolnego dużego miasta, wie, jaki może być z tym kłopot. W wielu miejscach parkometry udostępniają wyłącznie płatność gotówką (bilonem), nie pozwalają natomiast na zapłacenie kartą płatniczą, co w dzisiejszych czasach jest po prostu uciążliwe. Gdy okoliczne sklepy odmówią nam rozmiany pieniędzy możemy mieć poważny kłopot z czyhającą na kierowców strażą miejską. Co zrobić, by uniknąć mandatu i spokojnie zapłacić za miejsce postojowe? Wyposażyć się w jedną z poniższych, wygodnych aplikacji.
Znalezienie miejsca parkingowego czasem graniczy z cudem. Fot. Unsplash

Większość polskich dużych, a nawet średnich miast posiada płatne strefy parkowania w centrum. Ma to zmniejszyć ogólny ruch (skłonić do przesiadki na komunikację miejską) i spowodować, że skoro już musimy, nie będziemy przynajmniej zostawiać aut w danym miejscu na wiele godzin, dzięki czemu klienci okolicznych sklepów czy restauracji będą mogli zawsze łatwiej znaleźć wolne miejsce do parkowania.

W teorii wygląda to doskonale, często jednak jest przyczyną złości i zdenerwowania  kierowców – znalezienie miejsca parkingowego w wielu miejscach i tak graniczy z cudem, a prawdziwe schody zaczynają się, gdy przychodzi do płatności. W Kilku miastach płacić można tylko bilonem, przy czym powszechne na Zachodzie maszyny do rozmiany banknotów to w Polsce urządzenia niemal niewystępujące. Kierowcy są zatem skazani – jeśli nie mają monet w zapasie – na szukanie sklepów lub kiosków, w których pieniądze szybko rozmienią. Tymczasem nie zawsze się to udaje, w efekcie w najlepszym razie trzeba odjechać i szukać dalej, w najgorszym za szybą znajdziemy mandat.

Wygodna płatność aplikacją

Tymczasem większość kierowców może spokojnie zapomnieć o trudach zmagania się z nieelastycznymi parkometrami – wystarczy wyposażyć smartfona w aplikację, która umożliwia dokonanie płatności w ogóle bez konieczności posiadania gotówki. Wystarczy, chociażby karta płatnicza połączona z aplikacją. Co najważniejsze w wielu miastach przy płaceniu w ten sposób opłata jest naliczona wyłącznie za faktyczny postój, a nie za predefiniowane przez parkometr widełki czasowe, co dodatkowo oznacza oszczędność pieniędzy. Wybraliśmy dla was 5 najlepszych aplikacji tego typu – niestety nie ma jeszcze jednej takiej, która by obsługiwała wszystkie systemy parkowania (niektóre miast wybierają 1-2 aplikacje na wyłączność), ale niektóre z nich działają nawet w kilkudziesięciu lokalizacjach.

By móc korzystać z dobrodziejstw płatności aplikacjami mobilnymi, prócz ich zainstalowania na telefonie trzeba specjalnie oznaczyć auto (winietą, samodzielnie wykonanym wydrukiem lub odręczną informacją umieszczoną za szybą), wówczas służby sprawdzające auta odnajdą informację na ten temat w specjalnym systemie.

Autopay

Autopay to jedna z najbardziej funkcjonalnych aplikacji do płatności za parkowanie przy użyciu telefonu komórkowego. Umożliwia automatyczne i szybkie płatności online i offline. Obecnie pozwala też przyspieszyć i ułatwić płacenie za przejazd wybranymi autostradami w Polsce. Jest zintegrowana z systemem e-TOLL, dzięki czemu można zapłacić za przejazdy drogami płatnymi dla pojazdów ciężkich, jak również dla tzw. pojazdów lekkich na płatnych odcinkach państwowych autostrad: A2 Konin — Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie — Sośnica. W przypadku integracji z e-TOLL rozwiązanie to bazuje na geofencingu, czyli geolokalizacji pojazdów — opłaty inkasowane są automatycznie. 

Autopay

Autopay

moBILET

Kolejna aplikacja, dzięki której zapłacimy za parking, ale nie tylko – pozwala też kupować bilety komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro) oraz dalekobieżnej (kolej). Usługa moBILET jest aktywna w ponad 100 miejscowościach w całej Polsce, m.in. w aglomeracjach Krakowa, Łodzi, Trójmiasta i Górnego Śląska, w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu i Lublinie. Dzięki tej aplikacji, płacąc za parking, poniesiemy jedynie koszty za faktyczny czas postoju. Konto moBilet można zasilić, chociażby za pomocą szybkiego przelewu w systemie PayU.

Mobilet

moBILET

AnyPark

Jest to następca popularnego Pango, aplikacja stworzona wyłącznie z myślą o dokonywaniu opłat w strefach płatnego parkowania. Nie ma żadnych funkcji dodatkowych, co z pewnością upraszcza korzystanie z niej. Dzięki programowi spokojnie zaparkujemy swoje auto, opłacimy parkowanie tak, jak będzie nam wygodnie (opłata tylko za faktyczny czas postoju). Dzięki AnyPark płacimy tylko za realny czas parkowania z ciekawą funkcją start/ stop. Z pomocą tej aplikacji można szybko rozpocząć, a w razie potrzeby przedłużyć i zakończyć parkowanie bez podchodzenia do parkomatu. Rejestracja i aktywacja konta nie wymaga wysiłku. W tej aplikacji warto zwrócić uwagę na funkcję Find My Car, dzięki której nie będziemy mieli kłopotu z odnalezieniem go po powrocie.

Pango

AnyPark

mPay

To z kolei bardzo uniwersalny system płatności, dzięki któremu zapłacimy nie tylko za miejsce parkingowe, ale za bardzo wiele innych rzeczy, w tym bilety komunikacji miejskiej, bilety kolejowe i autokarowe, doładujemy telefon komórkowy, pobierzemy płatne treści cyfrowe (np. gry), a lista usług jest stale rozszerzana. Obecnie z aplikacją mPay można zapłacić, chociażby za bilety do warszawskiego ZOO i Tatrzańskiego Parku Narodowego, punktów sportowych i wielu innych obiektów. Zasilenie konta w systemie odbywa się poprzez specjalną portmonetkę, na którą możemy dokonywać przelewów, albo poprzez podłączenie karty płatniczej (współpraca z Mastercard).

mPay

mPay

SkyCash

SkyCash oferuje najbardziej prawdopodobnie najbardziej na ten moment rozbudowaną aplikację do lokalnych płatności w Polsce. Prócz funkcji dokonywania opłat za parkowanie, umożliwia kupowanie biletów komunikacji miejskiej (w wielu miastach), dalekobieżnej (bilety kolejowe – regionalne oraz PKP Intercity), pozwala wygodnie kupować bilety do kina (sieć Multikino + kina lokalne). Aplikacja ta pozwala też wypłatę pieniędzy z bankomatu, opłatę domowych rachunków, a nawet kupienie ubezpieczenia komunikacyjnego lub turystycznego.

SkyCash

SkyCash

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (111) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

02 stycznia 2024 o 21:59

Marek

Brak informacji o podpięciu karty bankowej
12 marca 2023 o 15:33

monika

Ja myślę by zdecydować się w końcu na mPay. Ogólnie często kupuje bilety, a z tego co słyszałam to jednak ta aplikacja jest bardzo dużym ułatwieniem

Najczęściej czytane