Piątek , 23 Luty 2024

LG Display zaprezentowało przezroczyste ekrany OLED. To przyszłość telewizorów?

   27.12.2021
Firma LG Display pokazała innowacyjne koncepcje tego, jak może w przyszłości wyglądać zastosowanie przezroczystych paneli OLED, które są już na tyle dopracowane technologicznie, że mogą w najbliższych latach trafić do seryjnej produkcji.
Jak wykorzystać przezroczyste ekrany? LG Display ma koncepcję

Pierwszym wstępnie zaprezentowanym urządzeniem (duża prezentacja nastąpi na targach CES 2022) była „półka” LG Display Shelf, które składa się z dwóch 55-calowych i przezroczystych wyświetlaczy OLED, zamontowanych jeden na drugim, z dodatkową półką na samej górze. Zdaniem twórców, coś podobnego najlepiej nadaje się do salonu, gdzie na każdym ekranie będzie można śledzić osobny program telewizyjny lub na jednym filmy lub TV, a na drugim chociażby funkcjonalny pasek z informacjami lub pogodą. Tryb Always On Display zapewnia, że ​​ekran może być cały czas włączony, wówczas na ekranie będą wyświetlane jedynie podstawowe informacje – na przykład godzina.

Jeśli LG Display Shelf zostało pomyślane jako urządzenie tomowe, to Shopping Management Showcase jest koncepcją przeznaczona dla galerii handlowych i sklepów. Przezroczysty wyświetlacz OLED jest tu przymocowany do eleganckiej drewnianej ramy, dzięki przezroczystości można go umieścić przed realnymi produktami dodając im w ten sposób świetnie wyglądająca multimedialną oprawę. W ogóle największą zaletą przezroczystych ekranów jest to, że można za nimi umieszczać przeróżne przedmioty a nawet obrazy, które są normalnie widoczne, gdy sprzęt nie wyświetla treści.

Shopping Management Showcase

LG Display pokazał też Show Window, koncepcję sklepowej witryny, na którą składają się cztery 55-calowe przezroczyste wyświetlacze OLED, które mogą być używane do wyświetlania produktów. Zamiast oklepanych, przyklejanych plakatów i dekoracji w oknach, sklepy mogłyby na nich wyświetlać cyfrowy tekst lub obrazy, które można by przy okazji łatwo zmienić w dowolnym momencie.

Show Window

To na razie tylko koncepcje, ale ich produkcja jest prawdopodobna

Wszystkie pokazane przez LG Display „przezroczyste” rozwiązania to na razie jedynie koncepcje, wynika z tego, że jeszcze nie tak szybko zobaczymy je na sklepowych półkach. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to świetna prezentacja możliwości produkcyjnych i podpowiedź dla firm kupujących od LG panele OLED (a jest to ich główny rynkowy dostawca) – w jakim kierunku mogłyby iść, jeśli zechcą. „Jeśli którykolwiek z naszych klientów tego chce, możemy dostarczyć” – powiedział nawet  mediom rzecznik LG Display Jean Lee.

Źródło: LG Display, The Verge

 

KOMENTARZE (88) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane