Czwartek , 10 Październik 2024

5 ukrytych funkcji Messengera z których warto korzystać

   14.08.2023
Facebook Messenger wielu osobom zastąpił inne, znane aplikacje do komunikacji. Powszechne uznanie zdobył dzięki połączeniu z najpopularniejszym na świecie serwisem społecznościowym, ale od dłuższego czasu jest czymś znacznie więcej. Choć prawie wszyscy znają jego podstawowe funkcje, to niewielu z nas korzystało kiedykolwiek z tych bardziej ukrytych. Tymczasem warto, gdyż pozwolą one rozwinąć skrzydła naszym konwersacjom. Oto 5 najciekawszych.
Facebook Messenger to nie tylko proste wysyłanie wiadomości. Fot. Unsplash

Messenger to komunikator, który pozwala na prowadzenie rozmów z użytkownikami Facebooka (jest to zresztÄ… produkt należący do tej firmy). Popularność gÅ‚ównego serwisu spoÅ‚ecznoÅ›ciowego sprawiÅ‚a (obecność na nim wiÄ™kszoÅ›ci znajomych), że z czasem zaczÄ…Å‚ w ogóle zastÄ™pować inne komunikatory – jest Å‚atwy w użyciu, a dodatkowo oferowaÅ‚ kilka przydatnych funkcji nieobecnych w innych komunikatorach.

Z czasem Messenger byÅ‚ bardzo rozwijany i wzbogacany o nowe możliwoÅ›ci, w pewnym momencie można byÅ‚o nawet korzystać z niego bez posiadania konta na Facebooku, niestety ta opcja zostaÅ‚a przez twórców wycofana. NajwiÄ™kszÄ… popularność spoÅ›ród dodatków zdobyÅ‚y wideorozmowy, ale aplikacja, która w pewnym momencie staÅ‚a siÄ™ wrÄ™cz osobnym bytem, umożliwia także wysyÅ‚anie wiadomoÅ›ci gÅ‚osowych, obrazów, naklejek, ruchomych obrazków (GIF-ów). Z przeprowadzonych dwa lata temu badaÅ„ wynikaÅ‚o, że tylko w Polsce z komunikatora korzysta niemal 14 milionów osób, co czyni go jednÄ… z najczęściej używanych aplikacji w naszym kraju.

Ukryte funkcje Messengera

O ile wiÄ™kszość użytkowników popularnego Messengera wie, jak odebrać czy wysÅ‚ać wiadomość, wstawić zdjÄ™cie czy nagrać wiadomość gÅ‚osowÄ…, z części nieco bardziej ukrytych funkcji korzystamy rzadziej lub nawet nic o nich nie wiemy. Sam Messenger jakoÅ› specjalnie ich nie reklamuje, a szkoda, gdyż niektóre z nich potrafiÄ… być bardzo przydatne w codziennym korzystaniu z aplikacji. WybraliÅ›my dla was kilka tych najciekawszych.

Udostępnianie lokalizacji

Każdy, kto umawiaÅ‚ siÄ™ kiedyÅ› na spotkanie, lub próbowaÅ‚ przyjacioÅ‚om wyjaÅ›nić, gdzie w danej chwili jest, wie, jak ciężkie bywa precyzyjne wskazanie miejsca, w którym siÄ™ znajdujemy. Nie zawsze znamy dokÅ‚adny adres, zresztÄ… w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków spotykamy siÄ™ w plenerze, w otwartej przestrzeni, która adresu po prostu nie posiada. DziÄ™ki Messengerowi możemy w takiej sytuacji – zamiast kombinować z opisami – zwyczajnie przesÅ‚ać naszÄ… lokalizacjÄ™ z GPS smartfona. To bardzo proste wystarczy w okienku konwersacji z konkretnÄ… osobÄ… (lub na czacie grupowym) wcisnąć ikonkÄ™ z czterema kropkami (znajduje siÄ™ obok symbolu aparatu foto, w lewym dolnym rogu), nastÄ™pnie z otwartej listy wybrać pozycjÄ™ Lokalizacja, a nastÄ™pnie postÄ™pować wedÅ‚ug wskazówek. Może być konieczne wyrażenie zgody na dostÄ™p aplikacji Messenger do usÅ‚ug lokalizacyjnych smartfona (jeÅ›li wczeÅ›niej ich nie wyraziliÅ›my). W domyÅ›lnym ustawieniu aplikacja powala na udostÄ™pnianie wÅ‚asnej lokalizacji przez 60 minut.

W pełni szyfrowana rozmowa

JeÅ›li obawiasz siÄ™, że ktoÅ› mógÅ‚by podejrzeć twojÄ… rozmowÄ™ z innÄ… osobÄ… i chcesz siÄ™ przed tym zabezpieczyć, można skorzystać z funkcji sekretnych konwersacji, która wÅ‚Ä…cza dodatkowe szyfrowanie (dziaÅ‚a zarówno w odniesieniu do czatów, jak i poÅ‚Ä…czeÅ„). Opcja ta uruchamia szyfrowanie end-to-end, w ramach którego wiadomość jest blokowana przez urzÄ…dzenie w momencie wysyÅ‚ania. Wiadomość można odblokować tylko za pomocÄ… urzÄ…dzenia, które posiada jeden ze specjalnych kluczy do tej konwersacji. To samo dotyczy treÅ›ci rozmów wideo i rozmów gÅ‚osowych.

By uruchomić sekretne konwersacje w oknie czatów, należy dotknąć symbol dÅ‚ugopisu znajdujÄ…cy siÄ™ w prawym górnym rogu, nastÄ™pnie  przesunąć na suwaku (w prawo) symbol kÅ‚ódeczki. W kolejnym kroku trzeba wpisać imiÄ™ osoby, z którÄ… chcemy rozmawiać i rozpocząć rozmowÄ™. Specjalnie szyfrowane czaty sÄ… na tÄ™ chwilÄ™ dostÄ™pne jedynie w aplikacji Messenger na urzÄ…dzeniach z systemem iOS oraz Android. Nie da siÄ™ z tego korzystać na czacie na Facebooku ani w witrynie messenger.com.

Przy okazji warto mieć Å›wiadomość, że choć szyfrowanie chroni przed wyciekiem rozmowy (nie widzi ich nawet sam Facebook), to nie powstrzyma osoby, z którÄ… rozmawiamy przed zrobieniem screena. Na to już wpÅ‚ywu nie mamy.

Znikające wiadomości

Jest to funkcja podobna do tej, znanej ze Snapchata, wprowadziÅ‚a ona tryb znikajÄ…cych po odczytaniu wiadomoÅ›ci. Polega to na tym, że gdy wyÅ›lemy komuÅ› wiadomość i ta osoba jÄ… otworzy, sama wiadomość znika – zarówno z czatu, jak i historii. WÅ‚Ä…czenie trybu znikajÄ…cych wiadomoÅ›ci pozwala na wykonanie kilku różnych czynnoÅ›ci: od przesyÅ‚ania zdjęć, wiadomoÅ›ci tekstowych po wiadomoÅ›ci gÅ‚osowe z pewnoÅ›ciÄ…, że nie zostanÄ… one zarchiwizowane ani w aplikacji, ani też na żadnym serwerze.

Po zamkniÄ™ciu chatu wszystkie wysÅ‚ane w tym trybie wiadomoÅ›ci zostanÄ… automatycznie usuniÄ™te. Co ciekawe, funkcjonalność ta ma dodatkowe zabezpieczenie: użytkownicy, którzy rozmawiajÄ… takim trybie, zostanÄ… powiadomieni, jeÅ›li uczestnik czatu wykona zrzut ekranu lub zacznie nagrywać jego zawartość. Jest to zabezpieczenie, które ma zapewnić jeszcze wiÄ™kszÄ… prywatność.

Jak uruchomić tÄ™ funkcjÄ™? Wystarczy otworzyć rozmowÄ™, o którÄ… nam chodzi, kliknąć pasek, na którym widnieje imiÄ™ i nazwisko rozmówcy i w sekcji Prywatność ustawieÅ„ kliknąć Tryb znikajÄ…cych wiadomoÅ›ci. Po jego wÅ‚Ä…czeniu aplikacja dodatkowo zmieni kolor na ciemny – co bÄ™dzie widoczne dla obu stron.

Ukrywanie statusu aktywności

Nie chcesz, by inni wiedzieli, że jesteÅ› w Messengerze? Masz dużo zajęć i nie masz czasu, by na bieżąco wysyÅ‚ać odpowiedzi na przychodzÄ…ce wiadomoÅ›ci, a te przychodzÄ…, gdyż inni widzÄ… twój status? Można sprawić, by nie byÅ‚o widać zielonej kropki przy twoim awatarze w czasie gdy masz otwartego Messengera.

By to zrobić, trzeba na gÅ‚ównym ekranie aplikacji wcisnąć wÅ‚asny awatar, dziÄ™ki czemu wyÅ›wietli siÄ™ menu aplikacji. W kolejnym kroku należy wejść w znajdujÄ…cÄ… siÄ™ tam opcjÄ™ Status aktywnoÅ›ci i przeÅ‚Ä…czyć ustawienie na wyÅ‚Ä…czone.

Po zmianie tego ustawienia będzie można uruchamiać Messengera o każdej porze dnia i nocy, bez ryzyka, że ktoś to zobaczy.

Ustawianie zestawu własnych reakcji na wiadomości

Funkcja reakcji na wiadomoÅ›ci za pomocÄ… emotikon zdobyÅ‚a bardzo duże uznanie użytkowników Messengera i jest jednÄ… z najczęściej wykorzystywanych. Wynika to z Å‚atwoÅ›ci jej użycia, poza tym jeden maÅ‚y obrazek wyraża czÄ™sto wiÄ™cej emocji niż wiele sÅ‚ów. DomyÅ›lnie po przytrzymaniu wiadomoÅ›ci, na którÄ… chcemy w taki sposób zareagować, wyÅ›wietla siÄ™ 6 ikon wybranych przez Messengera, za pomocÄ… znaku + możemy też wstawić innÄ… dowolnÄ… emotkÄ™ z zestawu, ale to zajmuje już wiÄ™cej czasu i wymaga znalezienia odpowiedniej. Zamiast tego możemy zmodyfikować domyÅ›lny pasek emoji i na staÅ‚e wstawić tam te ikony, które najbardziej lubimy, zamiast tych domyÅ›lnych.

By to zrobić, wystarczy wejść na symbol + za domyÅ›lnÄ… listÄ… emotikonek, nastÄ™pnie na napis Dostosuj, który bÄ™dzie widoczny z prawej strony. WyÅ›wietli siÄ™ wówczas domyÅ›lna lista ikon, a na dole ikony, którymi możemy je zamienić. Na górnej liÅ›cie jedna z ikon jest podÅ›wietlona, pozostaÅ‚e przygaszone. KlikniÄ™cie dowolnej ikony z doÅ‚u sprawi, że wskoczy ona na miejsce tej podÅ›wietlanej z góry. JeÅ›li chcemy zamienić dowolnÄ… ikonkÄ™ z domyÅ›lnej listy, klikamy jÄ…, a nastÄ™pnie wybieramy innÄ… na jej miejsce z dolnej listy. WÅ‚asny zestaw gotowy!

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane