Środa , 12 Czerwiec 2024

5 ukrytych funkcji Messengera z których warto korzystać

   14.08.2023
Facebook Messenger wielu osobom zastąpił inne, znane aplikacje do komunikacji. Powszechne uznanie zdobył dzięki połączeniu z najpopularniejszym na świecie serwisem społecznościowym, ale od dłuższego czasu jest czymś znacznie więcej. Choć prawie wszyscy znają jego podstawowe funkcje, to niewielu z nas korzystało kiedykolwiek z tych bardziej ukrytych. Tymczasem warto, gdyż pozwolą one rozwinąć skrzydła naszym konwersacjom. Oto 5 najciekawszych.
Facebook Messenger to nie tylko proste wysyłanie wiadomości. Fot. Unsplash

Messenger to komunikator, który pozwala na prowadzenie rozmów z użytkownikami Facebooka (jest to zresztą produkt należący do tej firmy). Popularność głównego serwisu społecznościowego sprawiła (obecność na nim większości znajomych), że z czasem zaczął w ogóle zastępować inne komunikatory – jest łatwy w użyciu, a dodatkowo oferował kilka przydatnych funkcji nieobecnych w innych komunikatorach.

Z czasem Messenger był bardzo rozwijany i wzbogacany o nowe możliwości, w pewnym momencie można było nawet korzystać z niego bez posiadania konta na Facebooku, niestety ta opcja została przez twórców wycofana. Największą popularność spośród dodatków zdobyły wideorozmowy, ale aplikacja, która w pewnym momencie stała się wręcz osobnym bytem, umożliwia także wysyłanie wiadomości głosowych, obrazów, naklejek, ruchomych obrazków (GIF-ów). Z przeprowadzonych dwa lata temu badań wynikało, że tylko w Polsce z komunikatora korzysta niemal 14 milionów osób, co czyni go jedną z najczęściej używanych aplikacji w naszym kraju.

Ukryte funkcje Messengera

O ile większość użytkowników popularnego Messengera wie, jak odebrać czy wysłać wiadomość, wstawić zdjęcie czy nagrać wiadomość głosową, z części nieco bardziej ukrytych funkcji korzystamy rzadziej lub nawet nic o nich nie wiemy. Sam Messenger jakoś specjalnie ich nie reklamuje, a szkoda, gdyż niektóre z nich potrafią być bardzo przydatne w codziennym korzystaniu z aplikacji. Wybraliśmy dla was kilka tych najciekawszych.

Udostępnianie lokalizacji

Każdy, kto umawiał się kiedyś na spotkanie, lub próbował przyjaciołom wyjaśnić, gdzie w danej chwili jest, wie, jak ciężkie bywa precyzyjne wskazanie miejsca, w którym się znajdujemy. Nie zawsze znamy dokładny adres, zresztą w większości przypadków spotykamy się w plenerze, w otwartej przestrzeni, która adresu po prostu nie posiada. Dzięki Messengerowi możemy w takiej sytuacji – zamiast kombinować z opisami – zwyczajnie przesłać naszą lokalizację z GPS smartfona. To bardzo proste wystarczy w okienku konwersacji z konkretną osobą (lub na czacie grupowym) wcisnąć ikonkę z czterema kropkami (znajduje się obok symbolu aparatu foto, w lewym dolnym rogu), następnie z otwartej listy wybrać pozycję Lokalizacja, a następnie postępować według wskazówek. Może być konieczne wyrażenie zgody na dostęp aplikacji Messenger do usług lokalizacyjnych smartfona (jeśli wcześniej ich nie wyraziliśmy). W domyślnym ustawieniu aplikacja powala na udostępnianie własnej lokalizacji przez 60 minut.

W pełni szyfrowana rozmowa

Jeśli obawiasz się, że ktoś mógłby podejrzeć twoją rozmowę z inną osobą i chcesz się przed tym zabezpieczyć, można skorzystać z funkcji sekretnych konwersacji, która włącza dodatkowe szyfrowanie (działa zarówno w odniesieniu do czatów, jak i połączeń). Opcja ta uruchamia szyfrowanie end-to-end, w ramach którego wiadomość jest blokowana przez urządzenie w momencie wysyłania. Wiadomość można odblokować tylko za pomocą urządzenia, które posiada jeden ze specjalnych kluczy do tej konwersacji. To samo dotyczy treści rozmów wideo i rozmów głosowych.

By uruchomić sekretne konwersacje w oknie czatów, należy dotknąć symbol długopisu znajdujący się w prawym górnym rogu, następnie  przesunąć na suwaku (w prawo) symbol kłódeczki. W kolejnym kroku trzeba wpisać imię osoby, z którą chcemy rozmawiać i rozpocząć rozmowę. Specjalnie szyfrowane czaty są na tę chwilę dostępne jedynie w aplikacji Messenger na urządzeniach z systemem iOS oraz Android. Nie da się z tego korzystać na czacie na Facebooku ani w witrynie messenger.com.

Przy okazji warto mieć świadomość, że choć szyfrowanie chroni przed wyciekiem rozmowy (nie widzi ich nawet sam Facebook), to nie powstrzyma osoby, z którą rozmawiamy przed zrobieniem screena. Na to już wpływu nie mamy.

Znikające wiadomości

Jest to funkcja podobna do tej, znanej ze Snapchata, wprowadziła ona tryb znikających po odczytaniu wiadomości. Polega to na tym, że gdy wyślemy komuś wiadomość i ta osoba ją otworzy, sama wiadomość znika – zarówno z czatu, jak i historii. Włączenie trybu znikających wiadomości pozwala na wykonanie kilku różnych czynności: od przesyłania zdjęć, wiadomości tekstowych po wiadomości głosowe z pewnością, że nie zostaną one zarchiwizowane ani w aplikacji, ani też na żadnym serwerze.

Po zamknięciu chatu wszystkie wysłane w tym trybie wiadomości zostaną automatycznie usunięte. Co ciekawe, funkcjonalność ta ma dodatkowe zabezpieczenie: użytkownicy, którzy rozmawiają takim trybie, zostaną powiadomieni, jeśli uczestnik czatu wykona zrzut ekranu lub zacznie nagrywać jego zawartość. Jest to zabezpieczenie, które ma zapewnić jeszcze większą prywatność.

Jak uruchomić tę funkcję? Wystarczy otworzyć rozmowę, o którą nam chodzi, kliknąć pasek, na którym widnieje imię i nazwisko rozmówcy i w sekcji Prywatność ustawień kliknąć Tryb znikających wiadomości. Po jego włączeniu aplikacja dodatkowo zmieni kolor na ciemny – co będzie widoczne dla obu stron.

Ukrywanie statusu aktywności

Nie chcesz, by inni wiedzieli, że jesteś w Messengerze? Masz dużo zajęć i nie masz czasu, by na bieżąco wysyłać odpowiedzi na przychodzące wiadomości, a te przychodzą, gdyż inni widzą twój status? Można sprawić, by nie było widać zielonej kropki przy twoim awatarze w czasie gdy masz otwartego Messengera.

By to zrobić, trzeba na głównym ekranie aplikacji wcisnąć własny awatar, dzięki czemu wyświetli się menu aplikacji. W kolejnym kroku należy wejść w znajdującą się tam opcję Status aktywności i przełączyć ustawienie na wyłączone.

Po zmianie tego ustawienia będzie można uruchamiać Messengera o każdej porze dnia i nocy, bez ryzyka, że ktoś to zobaczy.

Ustawianie zestawu własnych reakcji na wiadomości

Funkcja reakcji na wiadomości za pomocą emotikon zdobyła bardzo duże uznanie użytkowników Messengera i jest jedną z najczęściej wykorzystywanych. Wynika to z łatwości jej użycia, poza tym jeden mały obrazek wyraża często więcej emocji niż wiele słów. Domyślnie po przytrzymaniu wiadomości, na którą chcemy w taki sposób zareagować, wyświetla się 6 ikon wybranych przez Messengera, za pomocą znaku + możemy też wstawić inną dowolną emotkę z zestawu, ale to zajmuje już więcej czasu i wymaga znalezienia odpowiedniej. Zamiast tego możemy zmodyfikować domyślny pasek emoji i na stałe wstawić tam te ikony, które najbardziej lubimy, zamiast tych domyślnych.

By to zrobić, wystarczy wejść na symbol + za domyślną listą emotikonek, następnie na napis Dostosuj, który będzie widoczny z prawej strony. Wyświetli się wówczas domyślna lista ikon, a na dole ikony, którymi możemy je zamienić. Na górnej liście jedna z ikon jest podświetlona, pozostałe przygaszone. Kliknięcie dowolnej ikony z dołu sprawi, że wskoczy ona na miejsce tej podświetlanej z góry. Jeśli chcemy zamienić dowolną ikonkę z domyślnej listy, klikamy ją, a następnie wybieramy inną na jej miejsce z dolnej listy. Własny zestaw gotowy!

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane