Sobota , 16 Styczeń 2021

2021 zapowiada się innowacyjnie. Sony wprowadza telewizory z bardzo zaawansowaną inteligencją poznawczą

Okazuje się, że nie tylko LG zaprezentuje na nadchodzących targach CES2021 przełomowe technologie. Następne w kolejce jest Sony, które szykuje serię telewizorów wyposażonych w zaawansowaną sztuczną inteligencję z funkcjami kognitywnymi.
TV z procesorem analizującym jak ludzki mózg. Fot. Sony

Nowe telewizory będą wyposażone zarówno w ekrany OLED, jak i LCD, jednak największą kryjącą się w nich nowością ma być wyjątkowo inteligentny procesor obrazu, który – według producenta – ma naśladować w działaniu ludzki mózg.

Cognitive Processor XR

Nowy chip sterujący telewizorami ma się nazywać Cognitive Processor XR. Jego zasada działania będzie skomplikowana, ale ma się sprowadzać do tego, że do naprawy i ulepszenia obrazu oraz dźwięku wykorzysta procesy podobne do zachodzących w naszych oczach i uszach. System oceni obraz i wyłapie te miejsca, na których warto skupić uwagę – będzie to połączenie sztucznej inteligencji znanej już z poprzednich generacji z nowymi elementami poznawczymi. Zaletą nowego procesora ma być to, że nie będzie on osobno analizować kontrastu, jasności i innych parametrów obrazu,  a dokona całościowej oceny i odpowiednio dobierze wszystkie ustawienia tak aby efekt końcowy był możliwie najbardziej spójny i wyrazisty.

TV sony z funkcjami kognitywnymi

Obraz to nie wszystko

Nowe procesory w TV sony będą też analizować i ulepszać warstwę dźwiękową, tworząc efekty przestrzenne. System będzie w stanie zlokalizować wirtualne źródło dźwięku – np. strzał z rewolweru na filmie i tak nakierować falę akustyczną, by odbiorca miał wrażenie, iż istotnie dźwięk pochodzi dokładnie z tego miejsca na ekranie.

Nowe procesory trafią do następujących modeli:

  • Sony BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J (85″ i 75″)
  • Sony BRAVIA XR OLED MASTER Series A90J (83″, 65″ i 55″)
  • Sony BRAVIA XR OLED A80J (77″, 65″ i 55″)
  • Sony BRAVIA XR LED 4K X95J (85″, 75″ i 65″)
  • Sony BRAVIA XR LED 4K X90J (75″, 65″, 55″ i 50″)

Źródło: Sony

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane