Niedziela , 24 Styczeń 2021

Jak kupować nowe telewizory?

Zakup nowego telewizora może się okazać co najmniej trudnym doświadczeniem. Mnogość dostępnych funkcji i rozwiązań, ilość dostępnych modeli może przyprawić o ból głowy. Chociaż masz prawdopodobnie z góry określone wymagania co do przekątnej ekranu czy maksymalnych możliwych kosztów, przekonasz się, że cena i wielkość to nie wszystko, że istnieje mnóstwo innych funkcji i czynników, które trzeba uwzględnić. HD, Ultra HD a może 8K? Smart a może zwykły? A to dopiero początek koniecznych wyborów.
Fot. Pixabay

By wybrać odpowiedni dla siebie telewizor, trzeba wykonać kilka podstawowych kroków i podjąć parę ważnych decyzji. Warto pamiętać, że odbiornik TV to zwykle inwestycja na kilka lat, lepiej więc tak dobrać funkcje i cechy, by spełniały swoje zadania jeszcze przez dłuższy czas i by nie okazało się, że właśnie kupiony sprzęt już nie obsługuje dostępnych w tym momencie ważnych funkcji.

Przekątna ekranu

Tu sprawa wcale nie jest tak prosta jak się wydaje. Duże telewizory wydają się najlepszym wyborem, ale nie zawsze ta reguła się sprawdza. Jasne, że 70-calowy  ekran  wygląda  niesamowicie, zwłaszcza jeśli zastępujemy nim stary i dużo mniejszy telewizor,  ale  są też inne niż wygląd czynniki, które należy  wziąć  pod uwagę  przy  wyborze  rozmiaru  ekranu. Od czego powinna zatem zależeć przekątna ekranu kupowanego TV?

Od wielkości pomieszczenia, w którym będzie stał. Optymalny rozmiar kupowanego telewizora  będzie  się znacznie  różnić  w  zależności od ilości metrów kwadratowych jakie ma pomieszczenie, w którym ma on stanąć. Liczy się też sam układ  pokoju, w którym planujesz go postawić. Chociaż  pozornie może wyglądać na to iż  jest wystarczająco  dużo  miejsca  by na ścianie umieścić 75-calowy telewizor,  warto rozważyć, czy z miejsca w którym będzie oglądany nic (chociażby meble) nie będzie zakłócać widoku, oraz najważniejsze, czy uda się uzyskać optymalną odległość od widza do tafli ekranu urządzenia. Zalecaną przez specjalistów minimalną odległość naszych oczu od obliczamy według wzoru:  dla rozdzielczości Full HD 4,2cm na każdy cal przekątnej (np. 65 cali najlepiej oglądać z odległości z 2,73 metra) dla Ultra HD 4K 2,1cm na każdy cal przekątnej (i tak w tym przypadku najlepiej ekran o wielkości 80 cali obserwować z odległości 1,68 metra)

Od rozdzielczości telewizora: Rozdzielczość  telewizora  odgrywa również ważną  rolę w  wyborze jego docelowego rozmiaru, co pokazałem już w poprzednim punkcie. Generalna zasada jest taka, że im większa rozdzielczość, tym bliżej niego można siedzieć, by dostrzegać wszystkie szczegóły na ekranie. Czyli im więcej pikseli, tym mniejsze będzie mogło być pomieszczenie w którym da się oglądać TV tak, aby obraz był jak najlepszy. W drugą stronę – jeśli do małego pomieszczenia kupisz bardzo duży ekran HD i nie będziesz mógł zasiąść odpowiednio daleko od ekranu, dostrzeżesz na ekranie pojedyncze piksele, co sprawi iż obraz będzie brzydki i niewyraźny.

HD, 4K czy 8K

W tej chwili wybór nowego telewizora niemal zawsze zaczyna się od wyboru jego rozdzielczości.

Najpopularniejsze obecnie telewizory 4K  mają czterokrotnie  większą rozdzielczość niż popularne przez kilka lat wcześniej HD. Zmieniając to na liczby HD ma 1920 x 1080 pikseli, a 4K  3840 x 2160. Do sklepów powoli trafiają też telewizory 8K z rozdzielczością 7680 x 4320 pikseli, ale są jeszcze nieproporcjonalnie drogie. Ponieważ  teoretycznie więcej pikseli oznacza bardziej nasycony szczegółami obraz, telewizor 4K  (a tym bardziej 8K) powinien oferować bardziej  wyraźny  i  ostry materiał  niż  HD. Brzmi  dobrze, ale nie zawsze się sprawdza.

Aby  w pełni skorzystać z jakości 4K,  trzeba oglądać treści  przygotowane właśnie w tej rozdzielczości.  W tym momencie kilka telewizji i serwisów streamingowych  oferuje pojedyncze produkcje wykonane w tej technologii, można też zobaczyć demo w Internecie, czy to jednak usprawiedliwia wydanie na taki telewizor wyraźnie wyższej niż w przypadku HD kwoty?

Poza tym, by docenić jakość 4K będzie trzeba przy zakupie wybrać ekran większy, gdyż dopiero wówczas najlepiej się dostrzeże różnicę.

W tym momencie – moim zdaniem kupno telewizora z ekranem HD ma jeszcze sens w przypadku ekranów poniżej 50 cali, gdyż to na nich najtrudniej będzie dostrzec różnice. Nie ma sensu przepłacać, jeśli efekt wizualny będzie podobny.

Telewizor smart czy zwykły?

W tej chwili telewizory typu smart wyraźnie zdominowały rynek i w sklepach stanowią zdecydowaną większość. W tym momencie zakup nie-smarta ma sens właściwie wyłącznie w przypadku, gdy ekran będzie używany jedynie do oglądania klasycznej telewizji lub jako panel w sieci TV przemysłowej. W każdym innym przypadku zakup urządzenia z funkcją smart będzie lepszy.

Standardów smart TV jest obecnie na rynku kilka (od telewizorów wyposażonych w systemy operacyjne ich producentów, po te wykorzystujące - moim zdaniem są one najbardziej wszechstronne – znany z urządzeń mobilnych system Android). Mimo różnych marek łączy je kilka wspólnych cech – przede wszystkim dostęp do dedykowanych aplikacji tym  dostęp  do  aplikacji  streamingowych na przykład Netflix, Ipla,  Hulu, Amazon  Prime Video, Player), ale także wyposażenie w przeglądarki internetowe, biblioteki obrazów, a także możliwość łączenia z urządzeniami  smart-home, na przykład smartfonami, tabletami czy zewnętrznymi głośnikami.   

Jak najwięcej połączeń

Bardzo ważnym krokiem w decyzji o zakupie telewizora jest sprawdzenie jakie ma możliwości łączenia z innymi urządzeniami. Jeśli jesteś audiofilem i masz na przykład cenny głośnik wyposażony w złącze optyczne konieczny będzie zakup TV wyposażonego w takie właśnie gniazdo. Jeśli  masz sporo  sprzętu do gier, który  wymaga połączenia telewizyjnego, warto się upewnić, że TV posiada port HDMI, który w tego typu funkcjonalnościach  jest  szczególnie  ważny. Telewizor powinien też posiadać Bluetooth (łatwe połączenie ze smartfonem) oraz – co w tej chwili jest już raczej standardem - Wi-Fi, które zapewni konieczne połączenie z Internetem. Jeśli lubisz na TV oglądać filmy z dysków zewnętrznych, upewnij się, że gniazdo USB wybranego sprzętu ma odpowiednią przepustowość. Łącze USB 2.0 może się bowiem okazać zbyt słabe do oglądania filmu w 4K, zwłaszcza jeśli będzie się to odbywać z pliku o dużym bitrate. Tu lepszym wyborem będą telewizory z USB 3.0 lub wyższym. Gdy sprzęt ma pracować w sieci domowej - wazna jest obsługa DLNA i AirPlay2, jeśli natomiast telewizor jest wykorzystywany do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej powinien mieć wbudowany dekoder DVB-T2. Jest to przyszły standard nadawania tej TV, telewizory go pozbawione nie będą w stanie jej odbierać już w niedalekiej przyszłości.

Ważne kiedy kupujesz

Idealny  telewizor już wybrany. Teraz  jest  tylko  jedna  rzecz  do zrobienia:  sprawdzenie  kalendarza. Rynek sprzedaży telewizorów jest podobny do wszystkich innych – są na nim promocje, czasem niezwykle atrakcyjne. Ceny różnią się  znacznie  w  zależności od tego, kiedy  kupujesz .

Nowe modele urządzeń audio-wideo są  często  ogłaszane  na  targach CES w USA w styczniu a na półki sklepowe trafiają wiosną i są wtedy najdroższe,  jednak warto wówczas odwiedzać sklepy, bowiem na spore obniżki cen załapują się  starsze a czasem równie dobre modele.  Wzrosty cen najbardziej dominują przed świętami i dużymi zawodami sportowymi (chociażby Igrzyskami olimpijskimi), kiedy wiele osób robi sobie prezenty lub po prostu chce oglądać ulubione rozgrywki na nowym i lepszym sprzęcie. Chociaż w Polsce promocje typu Black Friday dopiero raczkują, warto je śledzić, bowiem czasem można tam trafić na solidną okazję.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane