Środa , 23 Czerwiec 2021

Jak kupować telewizor pod konsole do gier nowej generacji?

   31.03.2020
Gra na konsolach do gier ma coraz więcej fanów, a w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy jeszcze ich przybędzie ponieważ do sklepów trafi nowa generacja tych urządzeń, a to na lata wyznaczy nowe standardy cyfrowej rozrywki. Kupujący konsole staną przed ważnym wyborem dotyczącym zakupu ekranu na którym przyjdzie im grać, warto wówczas zdecydować dobrze, gdyż od tego w dużej mierze zależeć będzie zarówno jakość wizualna rozgrywki jak i szanse w samej grze.

W tym momencie da się grać na prawie każdym dostępnym w sprzedaży telewizorze, jednak jedne modele nadają się do tego bardziej inne raczej nie byly na ten cel projektowne. Podstawowa zasada jest taka, że sprzęt przeznaczony do grania musi spełniać bardziej wyśrubowane wymagania w kilku aspektach – przede wszystkim powinien mieć odpowiednie złącza, najlepiej HDMI w wersji 2.1, posiadać niski input lag (mniejsze opóźnienia), wysokiej jakości HDR (i generalnie wysoką maksymalną jasność ekranu), VRR (Variable Refresh Rate) oraz odpowiednią matrycę.

Jakie funkcje powinien mieć TV do konsol nowej generacji?

Jeśli planujecie zakup telewizora z myślą o nadchodzącej w tym roku nowej generacji konsol, to warto aby był on gotowy na wykorzystanie potencjału tych urządzeń. Kompatybilność „na kilka lat” zapewni złącze HDMI 2.1, które nie tylko ma większą niż poprzednia generacja przepustowość (do 48 GB/s), ale też oferuje szereg ulepszeń – wyższą jakość dźwięku, obsługę dynamicznego HDR oraz wsparcie dla VRR czyli zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu. Funkcja ta pozwoli na przyspieszenie przekazywania klatek obrazu do telewizora – stanie się to natychmiast po wyrenderowaniu jej przez układ graficzny konsoli. Jeśli zaś chodzi o rozdzielczość ekranu – tu teoretycznie nowe konsole wyświetlą obraz nawet do 8K, ale bardzo wątpliwe jest by mogły to robić w samych grach (prędzej w menu). W sklepach są już dostępne telewizory 8K, ale na razie ich cena raczej nie zachęca do kupna. Mimo to osoby z zasobnymi portfelami, chcące mieć sprzęt w 100% zgodny z nowymi konsolami mogą rozważyć zakup takiego sprzętu już teraz. Najbardziej opłacalnym w tym momencie jest jednak zakup telewizora o rozdzielczości 4K – w zupełności wystarczy do wykorzystania możliwości obecnych (i zapewne też przyszłych konsolowych układów graficznych).

Input lag

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu był to podstawowy parametr przy wyborze telewizora z myślą o graniu. Oznacza on czas jaki musi upłynąć od wygenerowania obrazu przez konsolę (a właściwie jej kartę graficzną) do wyświetlenia go na ekranie. Im ten czas jest krótszy tym lepiej, gdyż – zwłaszcza w rozgrywkach sieciowych ci gracze, którzy będą mogli zareagować najszybciej, będą mieli największe szanse na wygraną. Obecnie wiekszośc modeli dostępnych na półkach sklepowych ma input lag wystarczający do grania.

Telewizor dla gracza powinien mieć input lag na poziomie 30 ms lub mniejszym, natomiast telewizory z opóźnieniem powyżej 50 ms w ogóle nie nadają się do gier. Na szczęście technika tak mocno poszła do przodu, że znalezienie odpowiedniego modelu telewizora, nawet ze średniej półki cenowej posiadającego input lag mniejszy niż 30 ms nie będzie już dziś żadnym problemem. Dodatkowo – i warto na to zwrócić uwagę – część modeli posiada osobny tryb wyświetlania, tzw. „tryb gry”, który pozwala jeszcze wyostrzyć ten parametr, często do mniej niż 10 ms.

Jasność ekranu i HDR

Im większy zakres jasności tym lepiej. Generalnie im więcej nitów, tym lepsze efekty zarówno podczas gry jak i zwykłego oglądania programów i filmów uzyskamy. Najlepsze będą telewizory o deklarowanej jasności szczytowej przekraczającej 1000 nitów (przy matrycy LCD) i 540 nitów (przy matrycy OLED). Ekrany OLED nie osiągają co prawda takiej jasności jak LCD, ale dzięki o wiele lepszym czerniom efekt finalny jest tu bardzo zbliżony.

Bardzo ważny dla uzyskania wysokiej jakości obrazu w grze jest HDR (High Dynamic Range). Ekrany z HDR charakteryzują się tym, że różnica w jasności miedzy miejscami ciemnymi a jasnymi na ekranie jest znacznie większa niż w telewizorach bez tej funkcji. W efekcie obraz jest bardziej naturalny i wyrazisty a nie „spłaszczony” jak w starszych telewizorach.

Jaka matryca w telewizorze do konsoli?

Najlepsze dla graczy będą matryce VA (LCD) lub OLED. VA oferują przede wszystkim niski input lag i przyzwoity kontrast, z kolei OLED to kontrast wręcz „nieograniczony”, czyli idealna czerń. Obraz z ekranów OLED jest nieporównanie bardziej głęboki realistyczny niż z klasycznych LCD bowiem każdy piksel ma własne podświetlenie (w ekranach LCD podświetlane są całe sekcje ekranu), dodatkowo podświetlenie pikseli może być wyłączane, co oznacza, że na ekranie nie ma żadnych „poświat” a ni poblasków, ciemność jest idealna. Wadą ekranów OLED jest natomiast ich nadal wyższa niż w przypadku klasycznych LCD cena.

Technologia VRR

To szczególnie ważna dla graczy technologia. W dużym skrócie zmienna częstotliwość odświeżania. Technologia ta umożliwia synchronizację odświeżania wyświetlacza z liczbą klatek, generowanych przez kartę graficzną. Dzięki takiemu działaniu sprzętu na ekranie zobaczymy bardzo płynny obraz, bez charakterystycznych artefaktów, przycięć i nakładających się klatek. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w postaci technik G-Sync (Nvidia) oraz FreeSync (AMD).

Który telewizor do gier kupić?

Sprawdziliśmy jakie telewizory dostępne obecnie w sklepach będą najlepiej współpracowały z konsolami zarówno już dostępnymi jak i tymi, które do sklepów trafią pod koniec tego roku. Są tu zarówno propozycje dla oszczędnych jak i tych dysponujących większym budżetem. I tak:

Samsung UE50RU7102K

Samsung UE50RU7102K

To telewizor dla tych, którzy chcą pograć na nowoczesnym sprzęcie, ale nie zamierzają wydawać fortuny. Za ok. 1800 zł użytkownik otrzyma 50-calowy TV z HDR o input lagu poniżej 20 ms (w trybie gry).

LG 50UM7600

LG 50UM7600

To kolejny idealny wybór dla oszczędnych. W cenie ok. 2000 zł otrzymamy 50-calowy telewizor 4K z matrycą VA oferującą bardzo dobry kontrast oraz niski input lag. Telewizor ten posiada też aż 4 złącza HDMI i bardzo dobrze odwzorowuje kolory.

Sony KD-55XG7077

Sony KD-55XG7077

55-calowy telewizor 4K od SONY wyposażony w szereg przydatnych funkcji, w tym HDR. Charakteryzuje się niskim input lagiem i dużą szybkością działania (oparcie TV na systemie Linux). Ceny w sklepach wahają się od 2200 do 2900 zł.

Samsung UE55NU8002

Samsung UE55NU8002

Kolejna propozycja dla graczy od Samsunga. Jest to 55-calowy telewizor UHD, który często prowadzi w rankingach konstruowanych przez samych graczy, co bardzo pozytywnie świadczy o jego możliwościach i kompatybilności z konsolami. Posiada funkcję HDR, niski input lag w automatycznym trybie gier. Cena między 2000-2500 zł

Samsung QE55Q70RA

Samsung QE55Q70RA

Zaawansowany 55-calowy telewizor 4K od Samsunga, który świetnie sprawdzi się we współpracy z konsolami do gier. Posiada funkcję Quantum HDR 1000, która powoduje, że obraz jest niezwykle naturalny i bogaty, wyposażono go we FreeSync, który zapewni, że grając nie stracimy płynności. Tryb gry na tym telewizorze włącza się automatycznie. Cena ok. 3800 zł.

LG OLED55C9

LG OLED55C9

Telewizor do gier dla najbardziej wymagających graczy. Posiada wszystkie najnowsze funkcje i złącza. Za ok. 6000 zł otrzymamy 55-calowy ekran OLED z idealnym kontrastem, porty HDMI 2.1 umożliwiające transmisje obrazu 4K w 120 Hz, oraz obsługę VRR.

Samsung QE55Q950R

Samsung QE55Q950R

To już sprzęt pod konsole nowej generacji. Za pokaźną kwotę bliską 9000 zł można kupić 55-calowy telewizor 8K pod wieloma względami bijący na głowę starsze modele – jasność ponad 2000 nitów, doskonałe kąty widzenia, automatyczny tryb gry (z niskim input lagiem), dedykowany procesor zapewniający upscaling obrazu do 8K

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

21 lutego 2021 o 13:44

Cenomaniak

Najniższe ceny elektroniki na stronie : cenomaniacy.pl

Najczęściej czytane