Piątek , 23 Luty 2024

Recenzja smart telewizora 4K Manta 58LUW121D

   03.01.2022
Manta wprowadziła na rynek telewizory wyposażone w system WebOS od LG, co sprawia, że mogą one śmiało konkurować z modelami z wyższych półek innych producentów. Mamy tu połączenie zalet znanej polskiej marki z oprogramowaniem LG, które znalazło zastosowanie w serii Manta LUW121D. Dla użytkowników oznacza to szereg korzyści: obraz 4K z dużą ilością szczegółów, niezawodne funkcje smart, stabilną pracę telewizora oraz dostęp do setek aplikacji ze sklepu LG. Jak finalnie wypadło połączenie systemu koreańskiego giganta z telewizorami Manta, omawiamy w tej recenzji.
Manta 58LUW121D - smart TV z ekranem 4K

Klienci w Polsce bardzo często decydują się na zakup telewizorów marki Manta. Jest to spowodowane przede wszystkim dobrym stosunkiem wyposażenia, które zwykle jest bardzo bogate, do ceny. W nowych modelach smart telewizorów serii LUW121D użytkownicy otrzymali dodatkowy atut: posiadają one w podzespoły wysokiej klasy – ekrany 4K, procesor obrazu, czyli system dbający o jak najlepszą, ponadstandardową jakość tego co jest wyświetlane na ekranie, oraz HDR10 odpowiadający za realistyczną dynamikę świateł. I wreszcie, co szczególnie istotne, telewizory te działają w oparciu o dopracowany system operacyjny WebOs od LG, który pozwala im zaoferować użytkownikom bezproblemowe aktualizacje oraz funkcje, takie jak na przykład bezprzewodowe łączenie smartfona z telewizorem, aplikacje Netflix, YouTube czy chociażby Amazon Prime.

Podczas testów sprawdzaliśmy działanie telewizora 58 calowego, jednak w sprzedaży znajdują się też inne jednostki 43, 50 , 55, 65 i 75 calowe.

Manta 58LUW121D - smart telewizor z ekranem 4K

Manta 58LUW121D - smart telewizor z ekranem 4K

Manta 58LUW121D – specyfikacja techniczna

 • rozdzielczość ekranu w pikselach – 3840×2160 px UHD (4K),
 • pamięć RAM 1,5 GB,
 • pamięć na dane i aplikacje 8 GB,
 • przekątna 58 cali (147 cm),
 • typ ekranu – LED,
 • HDR10,
 • HbbTV (telewizja hybrydowa interaktywna),
 • format obrazu 16:9,
 • kontrast dynamiczny 1000000:1(różnica między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem),
 • kontrast statyczny 5000:1,
 • maksymalna liczba kolorów 16,7 mln,
 • jasność ekranu 250 cd/m2,
 • system dźwięku Dolby Digital +,
 • moc głośników 2x8 W,
 • gniazda: RFx1, HDMI v2.0 x3, USB x2, CI+ x1, słuchawkowe x1, AV in x1, RJ45 x1, Optical x1, CVBS x1, Audio in (L+R) x1,
 • zużycie energii 78 kWh/1000h,
 • klasa energetyczna F,
 • wymiary (bez podstawy) 1130.5 x 93 x 658.8,
 • system odbioru telewizji cyfrowej DVB-C/T2/S2 (HEVC/H265),
 • teletekst,
 • montaż VESA 200x200.

Manta 58LUW121D - podstawka telewizora (trzeba je samodzielnie przykręcić po wyjęciu z pudełka)

Manta 58LUW121D - podstawka telewizora (trzeba je samodzielnie przykręcić po wyjęciu z pudełka)

Manta 58LUW121D: użyteczne funkcje i bogate wyposażenie

Telewizory 4K z serii Manta LUW121D są najbardziej zaawansowane ze wszystkich modeli tej firmy, jakie dotychczas testowaliśmy. Wyróżniają je nie tylko zaawansowane funkcje smart (czyli dostępność aplikacji, możliwość przeglądania internetu), ale też ponadprzeciętne możliwości jak na tę klasę cenową. To, co zwróciło naszą uwagę, to zastosowanie wcześniej wspomnianego sprawdzonego systemu operacyjnego WebOS 5.0 od LG, który daje temu telewizorowi cały szereg nowych funkcji – od możliwości korzystania z autorskiego sklepu LG Content Store, w którym użytkownicy znajdą zarówno przydatne aplikacje, gry jak i oprogramowanie użytkowe (prócz wspomnianego Netflixa np. HBO Max, aplikacje TV internetowych). Wystarczy podłączyć telewizor do sieci, by móc od razu skorzystać z setek ciekawych programów, które rozszerzają możliwości telewizora – chociażby zmieniając go w wygodny tuner radiowy lub centrum domowego gamingu.

Manta 58LUW121D - panel domowy LG ThinQ

Manta 58LUW121D - panel domowy LG ThinQ

Zastosowanie w tych telewizorach systemu operacyjnego LG ma jeszcze jeden ważny atut – znalazła się dzięki temu w nich przydatna funkcja LG E-Share, która pozwala na ułatwione bezprzewodowe połączenie telewizora ze smartfonem i komputerem. Telewizor staje się wówczas ekranem smartfona. Umożliwia to na przykład wygodne rzutowanie na dużym ekranie telewizora zrobionych z pomocą telefonu zdjęć lub filmów, ale też i gier.

Telewizorem Manta 58LUW121D steruje się przy użyciu łatwego w obsłudze i wygodnego pilota, który posiada zarówno osobne przyciski funkcyjne (np. do szybkiego włączania Netflixa) jak i chociażby dedykowany przycisk wyszukiwania głosowego.

Manta 58LUW121D - pilot zdalnego sterowania

Manta 58LUW121D - pilot zdalnego sterowania

Konfigurowanie telewizora do pracy jest proste i intuicyjne. Przez cały proces przeprowadza nas zrozumiały przewodnik „krok po kroku”, a całość zajmuje jedynie parę minut.

Menu telewizora dostępne oczywiście w języku polskim, jest kompaktowe i zrozumiałe. Układ ustawień i funkcji przypomina te z innych popularnych modeli smart telewizorów – mamy tu zatem klasyczny poziomy układ najważniejszych aplikacji i ustawień, i nie ma się co dziwić, producenci zdążyli już przyzwyczaić użytkowników do pewnych standardów, zatem te są utrzymywane przez wszystkich liczących się na rynku graczy. Zdecydowanie ułatwi to przesiadkę na ten sprzęt osobom, które przechodzą na telewizory Manta z innych marek.

Manta 58LUW121D - smart menu

Manta 58LUW121D - smart menu

Manta 58LUW121D – jakość obrazu i dźwięku

58 calowy smart telewizor Manta 58LUW121D może się pochwalić obrazem o dobrych parametrach. Zastosowano tu matrycę LED 4K o rozdzielczości 3840×2160 pikseli, co przekłada się na niezwykle wyraźny i jasny obraz. Co ważne, telewizor oferuje szerokie kąty widzenia, dlatego dobrze się go ogląda nawet jeśli nie siedzimy na wprost ekranu. Zastosowano tu matrycę wysokiej jakości, dzięki czemu zarówno obrazy statyczne, jak i dynamiczne wyglądają z perspektywy widza bardzo dobrze, nie występują tu niepożądane efekty smużenia ani pikselizacji. Jeśli użytkownikowi nie odpowiada konfiguracja automatyczna, Manta umożliwiła bardziej zaawansowane, ręczne dostrojenie parametrów.

Manta 58LUW121D - kolory żywe, kontrast dobry

Manta 58LUW121D - kolory żywe, kontrast dobry

Dynamika kolorów i jakość tego, co widzimy na ekranie jest wspomagana przez procesor obrazu (co w telewizorach z tej półki cenowej nie było do tej pory zbyt częste), oraz specjalnie zaimplementowane w tym celu oprogramowanie. Przydaje się to także w grach, zwłaszcza po podłączeniu telewizora do komputera lub konsoli, wówczas obraz jest wyraźny, nie ma opóźnień i ma dużą dynamikę.

Kolory są na ekranie tej Manty są bardzo żywe, a dzięki wysokiej rozdzielczości obraz jest wyraźny i ostry (z dużą ilością szczegółów). Bardzo dobra jest także jasność ekranu. Wynika to także z zastosowania standardu HDR10, dzięki czemu zmiany w zakresie jasności na ekranie są bardzo dynamiczne, w efekcie temu co dzieje się na wyświetlaczu jest znacznie bliżej do realnego świata, niż w modelach telewizorów bez tej funkcji.

Telewizor Manta wypada bardzo dobrze, także pod względem jakości dźwięku. Producent wyposażył go w 2 głośniki o mocy 8 watów każdy, tworzące razem wydajny układ stereo. Nad jakością muzyczną czuwa wbudowany procesor dźwięku RS Sound System oraz dekoder Dolby Digital Plus. Dźwięk z tego telewizora jest donośny i wyrazisty, nie ma tu oczywiście mowy o efektach znanych z zestawów kina domowego, ale jak na tę klasę i cenę sprzętu jest po prostu bardzo dobrze.

Zdecydowanie warte podkreślenia jest to, iż telewizor Manta 58LUW121D został fabrycznie wyposażony w tunery DVB-T2/C/S2, co zapewnia możliwość oglądania nie tylko naziemnej telewizji cyfrowej według nowego standardu T2, który dopiero zacznie obowiązywać, ale też kablówek i telewizji satelitarnej. Jakież było moje zdziwienie, gdy po podłączeniu anteny okazało się, że telewizor ten odbiera znacznie więcej programów niż stojący na jego miejscu wcześniej, nieco starszy model innej, ale za to bardzo znanej marki…

Manta 58LUW121D - panel ustawień

Manta 58LUW121D - panel ustawień

Łatwe podłączanie zewnętrznych urządzeń i nagrywanie obrazu

Mantę 58LUW121D wyposażono w zestaw potrzebnych w codziennym użytkowaniu złączy, które ułatwiają dodawanie urządzeń zewnętrznych. Dzięki gniazdom HDMI możemy tu z łatwością podpiąć konsolę do gier, napęd DVD/Blu-ray lub chociażby komputer, z kolei gniazda USB pozwolą na dodanie klawiatury lub podłączenie pendrive. Ten ostatni może być zresztą wykorzystany do aktywowania wbudowanej w telewizor bardzo przydatnej funkcji PVR, czyli Personal Video Recorder. Pozwala ona na przechwytywanie obrazu i zapisywanie go w pamięci podłączonego dysku USB. W ten sposób można nagrać ulubiony odcinek serialu czy każdy inny program z telewizji. Telewizor wyposażono oczywiście także i w inne gniazda, chociażby często używane złącze słuchawkowe czy optyczne.

Manta 58LUW121D - złącza tylne i boczne

Manta 58LUW121D - złącza tylne i boczne

Podsumowanie

Manta 58LUW121D to smart telewizor, który spodoba się użytkownikom chcącym korzystać z funkcji poprawiających jakość oglądania – takich jak HDR10, procesor obrazu, przeglądarka internetowa, aplikacje Netflix czy YouTube, dostęp do gier ze sklepu LG, jednak nie zamierzającym przepłacać. Za bardzo przystępną cenę otrzymujemy produkt nie tylko dopracowany technicznie i o uniwersalnym designie, ale też bogato wyposażony. Ważnym atutem tego sprzętu jest zastosowanie w nim oprogramowania WebOs od LG, które funkcjonalność tego telewizora podniosło na wysoki, przyjazny użytkownikowi poziom i wprowadziło nowe funkcje znane wcześniej tylko z telewizorów koreańskiego producenta.

Telewizor ten zapewnia bogaty w kolory i szczegóły obraz w jakości 4K, oraz dźwięk DD+, dostęp do aplikacji i multimediów z Internetu (chociażby YouTube, Netflixa, Amazon Prime), ma też wbudowaną przeglądarkę internetową, która zapewnia w razie potrzeby wygodne przeglądanie Internetu z domowej kanapy, nawet bez podłączania komputera. Mamy tu zatem do czynienia z odbiornikiem uniwersalnym i godnym rozważenia przy decyzji o zakupie. Cena tego telewozora to obecnie ok. 2799 zł.

Manta 58LUW121D zalety i wady

Zalety:

 • rozbudowane funkcje smart (dostępność aplikacji),
 • dedykowane przyciski na pilocie (Netflix),
 • praca pod kontrolą stabilnego systemu WebOS od LG,
 • bogactwo dodatkowych funkcji (nagrywanie obrazu, możliwość połączenia ze smartfonem),
 • dobra jakość obrazu i dźwięku,
 • niewygórowana cena.

Wady:

 • system montażu nóżek mógłby być nieco łatwiejszy.

Szczegóły telewizora na stronie producenta

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (21) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane