Sobota , 27 Lipiec 2024

Błąd HDCP uniemożliwia oglądanie treści na Telewizorze? Oto jak go wyeliminować

   29.05.2024
Może się zdarzyć taka sytuacja, że podłączysz telewizor np. do dekodera cyfrowego z zamiarem obejrzenia filmu lub np. nagranego na Blu-ray koncertu, ale zamiast obrazu wyświetli się niespodziewanie komunikat o błędzie HDCP. Co to oznacza i jak najszybciej wyeliminować ten problem, wyjaśniamy w tym artykule.
Protokół HDCP zapewnia ochronę przed piractwem, ale nie zawsze działa dobrze. Fot. Unsplash

Czym w ogóle jest HDCP?

HDCP to skrót od High-bandwidth Digital Content Protection, czyli ochrony cyfrowej treści przesyłanych szerokopasmowo. Choć zwykle nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia (nikt z producentów sprzętu się za bardzo nie chwali jego implementacją, zapewne by nie odstraszać nabywców), to jest wbudowany w większość urządzeń audio-wideo, kabli, telewizorów, konsol do gier, dekoderów TV.

A do czego służy? Jest to system opracowany przez firmę Intel, który ma na celu zapobieganie kopiowaniu i nielegalnemu przechwytywaniu sygnałów audio i wideo podczas transmisji przez interfejsy DVI, HDMI lub DisplayPort. Coś w rodzaju telewizyjnego DRM. HDCP działa poprzez uwierzytelnianie urządzeń, szyfrowanie danych i unieważnianie kluczy urządzeń, które naruszają licencję.

HDCP jest dziś najczęściej stosowany przez wydawców płyt Blu-ray, nadawców telewizji cyfrowej i producentów treści multimedialnych. Zabezpieczenie to może być używane w różnych typach połączeń, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych, np. Wi-Fi, Ethernet czy USB. Protokół ten, zwłaszcza według twórców treści, jest ważny dla ochrony ich praw autorskich i własności intelektualnej.

Z HDCP korzystają dziś, chociażby Netflix, HBO czy Disney+. Jeśli urządzenie docelowe nie jest zgodne z HDCP lub próbuje przechwycić sygnał, protokół ten blokuje odtwarzanie treści lub obniża jego jakość. Jak już wspomniałem, funkcja ta ma na celu zapobieżenie kopiowaniu treści za pomocą urządzeń przechwytujących, takich jak rekordery wideo, konwertery HDMI czy splittery sygnału. HDCP nie ma wpływu na możliwość kopiowania treści za pomocą oprogramowania do nagrywania ekranu lub innych metod.

Pojawił się błąd HDCP, co to oznacza?

Błąd HDCP oznacza, że urządzenie odtwarzające nie może nawiązać połączenia z urządzeniem wyświetlającym za pomocą zabezpieczonego protokołu. HDCP jest technologią zapobiegającą kopiowaniu treści cyfrowych, takich jak filmy, programy telewizyjne lub gry. Jeśli pojawia się błąd HDCP, może to być spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak:

  • uszkodzony lub niekompatybilny kabel HDMI,
  • nieaktualne oprogramowanie urządzenia odtwarzającego lub wyświetlającego,
  • niezgodność między urządzeniami pod względem standardu HDCP, ten problem występuje najczęściej wtedy, gdy jedno urządzenie jest w miarę nowe, a drugie ma już swoje lata,
  • zakłócenia sygnału HDMI przez przełączniki, rozdzielacze lub wzmacniacze.

Jak wyeliminować błąd HDCP

Aby rozwiązać problem z błędem HDCP, można spróbować następujących kroków:

Sprawdzić, czy kabel HDMI jest dobrze podłączony do obu urządzeń i czy nie ma uszkodzeń lub zanieczyszczeń na złączach. Jeśli mamy inny kabel, wypróbujmy go. Dobrym wyjściem będzie też zmiana gniazd – możemy spróbować przełączać kabel do innych wejść HDMI. Wyjściem ostatecznym może być zakup nowego kabla HDMI.

Warto zweryfikować, czy urządzenia odtwarzające i wyświetlające mają najnowszą wersję oprogramowania i czy obsługują ten sam standard HDCP (np. HDCP 2.2). Niekompatybilność wersji jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania błędów związanych z tym protokołem. Problem oprogramowania najczęściej dotyczy telewizora, którego zwykle zapominamy zaktualizować, a gdy pojawiają się monity, ignorujemy je.

Możemy spróbować podłączyć urządzenia bezpośrednio do siebie, omijając wszelkie dodatkowe urządzenia pośredniczące (przejściówki, switche itp.) w transmisji sygnału HDMI.

Warto spróbować wyłączyć lub zmienić ustawienia HDCP w urządzeniu (np. konsoli do gier) lub telewizorze, jeśli to możliwe. Niektóre urządzenia mają w menu możliwość zmiany wyboru poziomu zabezpieczeń HDCP, np. 1.4 lub 2.2, a także w ogóle wyłączenia tej opcji.

Można użyć specjalnego rozdzielacza HDMI. Jest to urządzenie, które pozwala podłączyć kilka źródeł sygnału do jednego odbiornika, na przykład telewizora lub projektora. Rozdzielacz taki umożliwia przełączanie między różnymi źródłami sygnału bez konieczności odłączania i podłączania kabli. Niektóre z nich ignorują „żądania” protokołu HDCP, przez co łatwo wyeliminujemy wszystkie problemy związane z jego wadliwym działaniem.

Jeśli żadna z powyższych nie zadziała, można też spróbować zrestartować zarówno urządzenie odtwarzające, jak i wyświetlające, odłączając je od zasilania na kilka minut.

Podsumowanie

Błędy HDCP potrafią być bardzo irytujące, zwłaszcza gdy chcemy obejrzeć swój ulubiony film lub serial na telewizorze. To technologia zabezpieczająca treści cyfrowe przed nieautoryzowanym kopiowaniem i piractwem, jednak niestety nie zawsze działa poprawnie i może powodować problemy z odtwarzaniem treści na niektórych urządzeniach. Jeśli zauważysz, że na ekranie telewizora pojawia się komunikat o błędzie HDCP lub obraz jest zniekształcony, lub czarny, nie warto wpadać w panikę. Są bowiem skuteczne sposoby, aby rozwiązać ten problem i cieszyć się oglądaniem bez przeszkód.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane