Inteligentny dom
Lato jest tym okresem w roku, kiedy – z oczywistych względów – chcemy zająć się odkładanym wcześniej remontem, budową czegoś nowego lub po prostu majsterkowaniem. Niezależnie od tego, czy planujemy odnowić dom, ogród, czy garaż, możemy potrzebować wielu narzędzi i urządzeń, które ułatwią nam te prace. Nie musimy jednak kupować wszystkiego, co się nam przyda, istnieje bowiem lepsze rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić czas, pieniądze i miejsce. To nowa wypożyczalnia na OLX, gdzie możemy znaleźć tysiące różnych produktów, sprzętów i urządzeń, które możemy w razie potrzeby łatwo wypożyczyć na najróżniejsze zadania, a potem, po zakończeniu po prostu oddać.
Wiele osób kupuje narzędzia, których później używa bardzo rzadko i które zajmują dużo miejsca w garażu lub piwnicy. To nie tylko zbędny wydatek, ale też marnotrawstwo przestrzeni. Tymczasem można bardzo łatwo skorzystać z oferty internetowej wypożyczalni, w której znajdziemy wiele ogłoszeń o możliwości najmu różnego rodzaju i typów sprzętu, od podstawowych narzędzi, przez najbardziej zaawansowane urządzenia ogrodowe i do majsterkowania.
Rosyjska inwazja na Ukrainę i tocząca się za naszą wschodnią granicą regularna, krwawa wojna przypomniały Europie, że pokój to nie jest stała oraz pewnik, i choć wielu wydawało się, że wszyscy możni tego świata, nawet na Kremlu, stawiają na rozwój gospodarczy i dobrobyt, okazało się inaczej. W czasie wojny najcenniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo, a to – jak się okazuje – możemy sobie zapewnić sami, budując… przydomowy schron. Ile to kosztuje i jak regulują to obecne przepisy? Sprawdziliśmy.
Widok instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków jest w Polsce coraz bardziej powszechny. Moda na własny i ekologiczny prąd upowszechniła się u nas na dobre. Niestety wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki rośnie też liczba pożarów instalacji tego typu. Dlaczego? Większość przypadków to efekt oszczędzania na serwisie i nieprawidłowej instalacji „po kosztach”.
Od 1 lipca 2021 na miliony Polaków zostanie nałożony nowy obowiązek. Trzeba będzie w urzędach zgłaszać to, czym ogrzewamy swoje domy i mieszkania. Zgłosić trzeba będzie chociażby użytkowaną instalację fotowoltaiczną. Właściciele i zarządcy budynków, którzy zapomną o przekazaniu informacji odpowiednim urzędom, mogą zostać obciążeni mandatem do 500 zł, a w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu grzywną nawet do 5 tys. zł.
Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów źródeł zielonej energii w Polsce. W ciągu ostatnich kilku lat montowanie paneli fotowoltaicznych na nowych domach stało się właściwie powszechne. Po instalacje tego typu – pozwalające dotąd znacznie obniżyć rachunki za prąd sięgają także posiadacze już istniejących nieruchomości. Wszystko za sprawą korzystnego systemu rozliczeń, który sprawiał, ze montaż paneli fotowoltaicznych zwracał się już po kilku latach. Teraz te korzystne przepisy mają się zmienić.
Jeszcze 15 lat temu nikt sobie nawet nie wyobrażał, że używane każdego dnia urządzenia domowe będą mogły być połączone z siecią Internet i współpracować ze sobą w ramach funkcjonalnego, inteligentnego systemu. Dziś jest to w zasadzie podstawowy kierunek projektowania, rozwoju i ekspansji wszystkich sprzętów elektronicznych. Wielkie koncerny produkujące AGD i elektronikę stawiają na Internet Rzeczy, jako na najbardziej rozwojowy segment rynku. Czym zatem jest ów Internet Rzeczy i czy rzeczywiście jest aż tak ważny?
Następną generacją Apple TV może być urządzenie, które zaoferuje użytkownikom znacznie większą funkcjonalność niż obecnie, twierdzą źródła bliskie gigantowi z Cupertino. W zestawie ma się znaleźć własny aparat i wbudowany głośnik przypominający HomePod.
Jakość oświetlenia w dużej mierze przekłada się na nasze samopoczucie w domu. Odpowiednia barwa, natężenie i ustawienie źródeł światła ma bezpośredni wpływ nie tylko na komfort domowników, ale też wygląd samych pomieszczeń. To właśnie światło wydobywa urodę detali architektonicznych, podkreśla te elementy, które chcielibyśmy widzieć lepiej. Tymczasem w domach przyszłości inteligentne oświetlenie pozwoli sterować źródłami światła w zależności od potrzeb czy nastroju, dopasowywać siłę, barwę i ukierunkowanie promieni tak jak sobie tego życzymy. Bez konieczności przebudowy całej instalacji.
Nowe regulacje UE wprowadzają zmienioną skalę energooszczędności na etykietach energetycznych, wzory nowych etykiet oraz tzw. „prawo do naprawy”. Część zmian zaczęła obowiązywać od marca 2021 roku, dla produktów takich jak: telewizory i monitory cyfrowe, pralki i pralko-suszarki, urządzenia chłodnicze i zmywarki do naczyń. Z kolei od 1 września 2021 r. wejdzie również w życie zmieniona skala i wzory nowych etykiet na żarówkach.
Jak to zrobić?
Elektronika użytkowa