Inteligentny dom
Widok instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków jest w Polsce coraz bardziej powszechny. Moda na własny i ekologiczny prąd upowszechniła się u nas na dobre. Niestety wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki rośnie też liczba pożarów instalacji tego typu. Dlaczego? Większość przypadków to efekt oszczędzania na serwisie i nieprawidłowej instalacji „po kosztach”.
Od 1 lipca 2021 na miliony Polaków zostanie nałożony nowy obowiązek. Trzeba będzie w urzędach zgłaszać to, czym ogrzewamy swoje domy i mieszkania. Zgłosić trzeba będzie chociażby użytkowaną instalację fotowoltaiczną. Właściciele i zarządcy budynków, którzy zapomną o przekazaniu informacji odpowiednim urzędom, mogą zostać obciążeni mandatem do 500 zł, a w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu grzywną nawet do 5 tys. zł.
W dzisiejszych czasach w większości domów znajduje się więcej niż jeden komputer PC lub laptop, do tego dochodzą tablety, smartfony oraz sprzęt telewizyjny połączony z internetem. Co istotne, często działają one pod różnymi systemami operacyjnymi, dlatego zebranie ich w klasyczną sieć byłoby problematyczne. Jeśli jednak chcemy w łatwy sposób wymieniać między nimi pliki – mamy dobre wyjście. Z pomocą przychodzi nam bowiem serwer NAS, czyli Network Attached Storage.
Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów źródeł zielonej energii w Polsce. W ciągu ostatnich kilku lat montowanie paneli fotowoltaicznych na nowych domach stało się właściwie powszechne. Po instalacje tego typu – pozwalające dotąd znacznie obniżyć rachunki za prąd sięgają także posiadacze już istniejących nieruchomości. Wszystko za sprawą korzystnego systemu rozliczeń, który sprawiał, ze montaż paneli fotowoltaicznych zwracał się już po kilku latach. Teraz te korzystne przepisy mają się zmienić.
Jeszcze 15 lat temu nikt sobie nawet nie wyobrażał, że używane każdego dnia urządzenia domowe będą mogły być połączone z siecią Internet i współpracować ze sobą w ramach funkcjonalnego, inteligentnego systemu. Dziś jest to w zasadzie podstawowy kierunek projektowania, rozwoju i ekspansji wszystkich sprzętów elektronicznych. Wielkie koncerny produkujące AGD i elektronikę stawiają na Internet Rzeczy, jako na najbardziej rozwojowy segment rynku. Czym zatem jest ów Internet Rzeczy i czy rzeczywiście jest aż tak ważny?
Następną generacją Apple TV może być urządzenie, które zaoferuje użytkownikom znacznie większą funkcjonalność niż obecnie, twierdzą źródła bliskie gigantowi z Cupertino. W zestawie ma się znaleźć własny aparat i wbudowany głośnik przypominający HomePod.
Jakość oświetlenia w dużej mierze przekłada się na nasze samopoczucie w domu. Odpowiednia barwa, natężenie i ustawienie źródeł światła ma bezpośredni wpływ nie tylko na komfort domowników, ale też wygląd samych pomieszczeń. To właśnie światło wydobywa urodę detali architektonicznych, podkreśla te elementy, które chcielibyśmy widzieć lepiej. Tymczasem w domach przyszłości inteligentne oświetlenie pozwoli sterować źródłami światła w zależności od potrzeb czy nastroju, dopasowywać siłę, barwę i ukierunkowanie promieni tak jak sobie tego życzymy. Bez konieczności przebudowy całej instalacji.
Nowe regulacje UE wprowadzają zmienioną skalę energooszczędności na etykietach energetycznych, wzory nowych etykiet oraz tzw. „prawo do naprawy”. Część zmian zaczęła obowiązywać od marca 2021 roku, dla produktów takich jak: telewizory i monitory cyfrowe, pralki i pralko-suszarki, urządzenia chłodnicze i zmywarki do naczyń. Z kolei od 1 września 2021 r. wejdzie również w życie zmieniona skala i wzory nowych etykiet na żarówkach.
Netatmo, firma specjalizująca się w tworzeniu rozwiązań inteligentnego domu zaprezentowała właśnie swoją nową inteligentną kamerę zewnętrzną z wbudowanym Alarmem. To niezwykle ciekawe urządzenie może pełnić rolę domowego stróża.
Kiedyś argumentów za stosowaniem paneli fotowoltaicznych nie było zbyt wiele. Traktowano j bardziej jako ciekawostkę, drogą fanaberię. Dziś sytuacja się zmieniła - same urządzenia są dopracowane i wydajne, można też liczyć na zwrot kosztów inwestycji w rozsądnym czasie. Duże znaczenie zyskuje też nasza dbałość o środowisko naturalne.
Jak to zrobić?
Aplikacje
Tech