Sobota , 23 Wrzesień 2023

Gra która pomoże wynaleźć lekarstwo na koronawirusa

   16.03.2020
Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton przygotowali specjalną grę, dzięki której użytkownicy z całego świata mogą pomóc w znalezieniu leku na koronawirusa. Wystarczy pobrać aplikację na komputer, poświęcić chwilę i użyć logicznego myślenia.
Fot. Pixabay

Gra Foldit (dostępne są wersje na Windows, Mac oraz Linuxa), polega na tworzeniu wirtualnych protein, celem jest stworzenie takiej kombinacji by miały właściwości przeciwwirusowe skierowane przeciw koronawirusowi – a konkretnie mają blokować jego interakcję z ludzkimi komórkami.

Gra w wynalezienie lekarstwa na koronawirusa

Sama gra nie jest nowa – powstała już w 2008 jako część projektu Uniwerstytetu w Waszyngtonie, ale teraz wzbogacono ją o możliwość tworzenia antidotum dla wirusa wywołującego COVID-19, który spowodował obecną pandemię. Użytkownik gry ma logiczne zadanie - układa białka w odpowiedniej kolejności. Dzięki aplikacji każdy może też dokładnie poznać budowę wirusów oraz bakterii.

Nauka i zabawa w jednym

„Koronawirusy mają na swojej powierzchni białko <spike>, które ściśle wiąże się z białkiem receptora występującym na powierzchni ludzkich komórek. W ostatnim czasie naukowcy określili strukturę białka kolczastego koronawirusa z 2019 roku i sposób, w jaki wiąże się ono z ludzkimi receptorami. Jeśli uda się zaprojektować nowe białko, które wiąże się z tym koronawirusowym białkiem kolczastym, to będzie to realny przełom, gdyż może ono zostać użyte do zablokowania interakcji z ludzkimi komórkami i powstrzymania infekcji” – napisali twórcy gry w jej opisie.

Najlepsze pomysły zostaną przetestowane

Według twórców aplikacji jeśli zagra w nią kilkadziesiąt tysięcy graczy, będzie miało to lepszy efekt dla badań naukowych, niż duża symulacja na superkomputerze. Te pomysły graczy, które – zdaniem naukowców – będą najlepsze, zostaną przetestowane a być może i wdrożone produkcji - poinformował Institute for Protein Design w Seattle.

Gra jest dostępna do pobrania tu: https://fold.it/portal/node/2008926

Źródło: Foldit

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane