Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Intel Adler Lake przyniesie rewolucję na rynku procesorów?

   27.09.2021
Premiera nowej generacji procesorów dla komputerów stacjonarnych, stworzonych przez firmę Intel zbliża się wielkimi krokami. Tym razem będzie to coś więcej niż delikatne odświeżenie serii, do sklepów trafią bowiem zupełnie przeprojektowane układy, które będą działać inaczej niż obecne CPU, do tego znacznie przyspieszą.
Nowe procesory Intel Adler Lake to coś więcej niż tylko ewolucja

Do sieci przeciekły ostatnio informację o wynikach testów w syntetycznych benchmarkach, które pokazują, że flagowy procesor z nadchodzącej rodziny Adler Lake Core i9-12900K aż o 21% wyprzedza najszybszy dotychczas topowy procesor ze stajni AMD. Te 21% to wynik wręcz rewelacyjny, zważywszy, że przez kilka poprzednich generacji mieliśmy wzrosty na poziomie 4-5% po każdej premierze.

W popularnym teście Cinebench nowy procesor Intela poradził sobie wręcz doskonale. Uzyskał tam 205 punktów, czyli historycznie najlepszy wynik jaki kiedykolwiek uzyskał procesor o architekturze x86. Wcześniej pojawiały się już podobne informacje, z testów na innych benchmarkach. Oznacza to, że Intel po kilku latach gorszej passy może powrócić na fotel lidera rynku w topowych konstrukcjach tworzonych dla PC.

Zupełnie nowa konstrukcja procesorów

Procesory Adler Lake są interesujące nie tylko dlatego, że przynoszą duży przyrost wydajności, ale przede wszystkim ze względu na zastosowanie w nich nowych rozwiązań, nieznanych wcześniej na rynku PC. Dotychczas procesory posiadały kilka identycznych rdzeni, natomiast w i9 12900K (i całej rodzinie) będzie inaczej. Połowa rdzeni (w tym przypadku 8) zostanie wykonanych w architekturze Golden Cove, druga połowa to Gracemont. Rdzenie nie będą miały takiej samej mocy – część będzie szybka i wydajna, cześć słabsza, ale za to energooszczędna.

Nie jest to rozwiązanie całkiem nowe – podobne, hybrydowe konstrukcje od kilku lat stosowane są w smartfonach – pozwala to znacznie zmniejszyć zużycie energii w sytuacjach niskiego obciążenia i jednocześnie podnosić wydajność w momencie rosnącego obciążenia. Intel będzie pierwszą firmą, która zastosuje takie rozwiązanie w komputerach PC. Podobnie ma postąpić AMD, jednak zrobi to dopiero w przyszłym roku.

Współpraca z Windows 11

Nowe procesory, ze względu na swoją specyfikę będą wymagać zmienionych płyt głównych – te także są już szykowane tak, by w momencie debiutu nowego sprzętu były już dostępne w sklepach. Ich potencjał wykorzysta dopiero Windows 11, który zresztą powstał także po to, by wykorzystać możliwości i specyfikę pracy nowych procesorów.

Procesory z rodziny Adler Lake mają być oficjalnie zaprezentowane w listopadzie 2021.

Źródło: WCCFTech

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane