Środa , 12 Czerwiec 2024

Jaki TV wybrać?

   28.02.2019
Wielu z nas ma przed zakupem dylemat: jaki telewizor wybrać. W sklepach promocji nie brakuje, jednak w gąszczu ofert, zachęt sprzedawców, ciężko wybrać coś, z czego naprawdę będziemy zadowoleni. Przy okazji dobrze jest też nie przepłacić za funkcje, których pewnie nigdy nie użyjemy. Oto poradnik, czym się kierować przy wyborze nowego sprzętu.
Nowoczesny telewizor

1. Najważniejsza jest technologia budowy ekranu

Współczesne ekrany TV wytwarzane są właściwie w 4 podstawowych technologiach: LCD, LED, QLED i OLED, przy czym LED to tak naprawdę ulepszone LCD. Telewizory LCD/LED to obecnie najbardziej rozpowszechniona i jednocześnie stosunkowo tania technologia, OLED i QLED są znacznie droższe, choć trzeba od razu zaznaczyć, że przeważnie oferują znacznie lepszą jakość wyświetlanego obrazu.

LCD - Centralnym mechanizmem telewizorów wykonanych w tej technologii są lampy CCFL, które oświetlają generowane na ekranie piksele. Światło przechodzi przez specjalne filtry polaryzujące, a następnie trafia na ciekły kryształ (LCD - liquid-crystal display), w efekcie następuje wyświetlenie określonej barwy. Największa zaletą tego typu konstrukcji jest niski pobór energii. Warto jednak wiedzieć, że telewizory tego typu najlepiej wyświetlają obraz w jego natywnej rozdzielczości, czyli gdy kupimy telewizor 4K LCD, a będziemy wyświetlać na nim obrazy w innej rozdzielczości (np. 720p) w najtańszych modelach obraz może być nieco rozmyty. Ważną rolę odgrywa tu także parametr czasu reakcji – jeśli będzie zbyt wysoki, może się pojawić bardzo nieprzyjemne rozmywanie obrazu w dynamicznych scenach.

LED - Telewizory LED także mają matryce ciekłokrystaliczne, ale wykorzystywane do ich budowy diody same emitują światło. W efekcie drastycznie wzrasta ich współczynnik kontrastu, poprawia to także odwzorowanie kolorów co zapewnia znacznie lepszy obraz, zwłaszcza jeśli telewizor ma funkcję Full LED (diody są rozmieszczone pod całym ekranem, a nie tylko na krawędziach - jak w tańszych modelach). Jedyną poważniejszą wadą telewizorów LED jest to, że mają gorsze od podstawowych modeli LCD kąty widzenia.

QLED - To autorski wynalazek Samsunga, który dzięki technologii quantum dot (nanokryształów instalowanych między podświetleniem a filtrami polaryzacyjnymi), niemal do perfekcji doprowadził ekrany LED, których ten system jest rozwinięciem. Telewizory QLED charakteryzują się znakomitymi kolorami oraz wyższym niż w typowych ekranach LED i LCD współczynnikiem kontrastu. QLEDy to także rewelacyjny - dzięki większej jasności ekranu efekt HDR.

OLED - W tej technologii zamiast klasycznych diod LED używa się specjalnych, organicznych (stąd "O") samoświecących materiałów. Każdy piksel na ekranie ma dzięki temu odrębne i w pełni wygaszalne podświetlenie, co w odróżnieniu od wszystkich innych technologii zapewnia - po pierwsze nieskończony kontrast, po drugie perfekcyjną czerń, a po trzecie rzucające wprost na kolana kolory. Ekrany OLED mają wiele zalet - niepowtarzalna jakość obrazu, mogą być cienkie (gdyż to podświetlenie zazwyczaj zajmuje dużo miejsca), dają doskonałe kąty widzenia, są pozbawione wszelkich artefaktów i rozmyć charakterystycznych dla paneli LCD. Wadą jest nieco słabszy niż w QLEDach i LEDach HDR, wysoka cena (zwłaszcza przy dużych przekątnych ekranu) oraz niższa - ze względu na pojawiające się z czasem słabnięcie siły świecenia pikseli (choć nadal zadowalająco wysoka, sięgająca min. 10-20 lat) żywotność samego wyświetlacza.

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (394) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

24 stycznia 2024 o 04:24

1

5550"XOR(555*if(now()=sysdate(),sleep(15),0))XOR"Z
24 stycznia 2024 o 04:24

1

555BhqKehT0')) OR 810=(SELECT 810 FROM PG_SLEEP(15))--
24 stycznia 2024 o 04:24

1

5550'XOR(555*if(now()=sysdate(),sleep(15),0))XOR'Z
24 stycznia 2024 o 04:24

1

555R3770ubC') OR 301=(SELECT 301 FROM PG_SLEEP(15))--
24 stycznia 2024 o 04:23

1

(select(0)from(select(sleep(15)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(15)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(15)))v)+"*/

Najczęściej czytane