Niedziela , 23 Styczeń 2022

CD Projekt jest już drugą co do wielkości w Europie firmą tworzącą gry komputerowe

   25.02.2020
Jeszcze parę lat temu nikt nie kojarzył Polski z cyfrową rozrywką, dziś jesteśmy potentatem, a największa z krajowych firm produkujących gry komputerowe jest już także drugą co do wielkości w Europie pod względem kapitalizacji rynkowej.

Na warszawskiej giełdzie wartość rynkowa CD Projektu sięgnęła prawie 32 miliardów złotych, czyli ponad 8 miliardów dolarów. To efekt wielu lat pracy i stworzenia przebojów rozrywki cyfrowej z serią Wiedźmin na czele. W tej chwili CD Projekt to kilka zespołów – jeden z nich pracuje nad Cyberpunkiem 2077, jedną z najbardziej oczekiwanych gier roku (przy tworzeniu tej gry pracuje ponad 400 osób), która – jak szacują analitycy ma szansę sprzedać się w nakładzie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy. CD Projekt to także coraz popularniejsza platforma GOG.com – zajmująca się cyfrową dystrybucją gier bez zabezpieczeń DRM, tak nielubianych przez graczy.

W Europie większy tylko francuski Ubisoft

W tym momencie jedyną firmą na Starym Kontynencie produkującą gry komputerowe, która jest większa od polskiego potentata jest francuski Ubisoft, przy czym różnica w kapitalizacji giełdowej jest niewielka i jeśli jesienna premiera Cyberpunka 2077 okaże się sukcesem, CD Projekt ma szansę stać się największym deweloperem w Europie.

CD Projekt rośnie praktycznie nieprzerwanie od kilku lat. Jeszcze w 2018 roku jego kapitalizacja wynosiła „zaledwie” 15 mld złotych, dziś jest już dwukrotnie większa, przebijając wielkie koncerny z branży przemysłowej czy finansowej. Na giełdzie w Warszawie CD Projekt jest mniejszy tylko od Orlenu i PZU.

Źródło: Reddit

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane