Środa , 11 Grudzień 2024

Ktoś grzebał w naszym smartfonie lub komputerze? Można to zweryfikować

   22.11.2024
By zadbać o prywatność oraz bezpieczeństwo posiadanych urządzeń mobilnych, zwłaszcza smartfonów i laptopów, konieczna jest ich ochrona za pomocą kodów PIN, haseł i danych biometrycznych. Czasem jednak, mimo tych wszystkich środków ostrożności, mamy wrażenie, że ktoś mógł te zabezpieczenia złamać lub ominąć i przeglądać nasze prywatne treści. W takim przypadku lepiej się upewnić, czy tak faktycznie było.
Zdarza się, że nasz smartfon lub laptop przegląda ktoś wścibski. Jak to sprawdzić? Fot. Unsplash

W dzisiejszych czasach ilość poufnych danych, które trzymamy na urzÄ…dzeniach mobilnych, jest ogromna. W tej sytuacji zazwyczaj nie chcemy, by ktokolwiek niepowoÅ‚any miaÅ‚ do nich dostÄ™p. Z tego powodu, zwykle natychmiast po zakupie urzÄ…dzenia ustanawiamy na nim kody PIN, zapisujemy wzorzec linii papilarnych, hasÅ‚o lub inny rodzaj ochrony, a wszystko po to, by mieć pewność i gwarancjÄ™ peÅ‚nej prywatnoÅ›ci.

Czasami jednak życie sprawia niespodzianki. MogÅ‚o siÄ™ przecież wydarzyć coÅ› nieoczekiwanego – przez nieuwagÄ™ zostawiliÅ›my urzÄ…dzenie bez nadzoru, zgubiliÅ›my. W każdym razie podejrzewamy, że ktoÅ› obcy lub zupeÅ‚nie do tego nieuprawniony mógÅ‚ nasz smartfon, lub laptop mieć w swoich rÄ™kach, a co za tym idzie przeglÄ…dać (a przynajmniej próbować do niego zaglÄ…dać) i zobaczyć jego zawartość. Możliwe sÄ… zresztÄ… takie sytuacje, że ktoÅ› podejrzaÅ‚, gdy wpisywaliÅ›my PIN i zna ten kod, co pozwoliÅ‚o później takiej osobie bez problemu odblokować urzÄ…dzenie.

MożliwoÅ›ci sprawdzenia, czy taka sytuacja miaÅ‚a miejsce, sÄ… ograniczone, w koÅ„cu nie przeprowadzimy policyjnego dochodzenia na ten temat, ale nie jesteÅ›my zupeÅ‚nie bez szans. Jest kilka trików, które może nie przyniosÄ… nam rozstrzygajÄ…cych na 100% dowodów, ale pozwolÄ… lepiej zorientować siÄ™ w sytuacji.

Jak sprawdzić, czy nikt nie grzebał w naszym smartfonie?

Pierwszym i najbardziej podstawowym sposobem sprawdzenia, czy nikt nie używał naszego smartfona, będzie przejrzenie listy zainstalowanych na nim aplikacji. Jeśli pojawiły się tam nowe, niewidziane wcześniej pozycje, można to uznać za mocną poszlakę, oczywiście pod warunkiem, że sami nic ostatnio nie instalowaliśmy.

Intruz mógÅ‚ próbować coÅ› zrobić za pomocÄ… naszego smartfona i w tym celu byÅ‚a mu potrzebna osobna aplikacja, ale ponaglany przez brak czasu nie zdążyÅ‚ jej odinstalować. Taki scenariusz mógÅ‚ być caÅ‚kiem prawdopodobny. Nowe aplikacje zobaczymy na gÅ‚ównej liÅ›cie programów. W systemie Android wystarczy otworzyć Ustawienia i wybrać z menu pozycjÄ™ Aplikacje, a nastÄ™pnie Zobacz wszystkie aplikacje. W systemie iOS należy przejść do UstawieÅ„, a nastÄ™pnie przewinąć w dóÅ‚, aby zobaczyć wszystko, co jest na danym iPhone zainstalowane.

W iPhone jest jeszcze jedna możliwość: można przewinąć menu do ekranu Biblioteka aplikacji (bÄ™dzie po prawej stronie wszystkich ekranów gÅ‚ównych), a pojawi siÄ™ tam okno Ostatnio dodane pokazujÄ…ce tylko zainstalowane w ostatnim czasie aplikacje.

Na smartfonach z Androidem, które majÄ… skonfigurowane Å›ledzenie aktywnoÅ›ci na koncie Google, możliwoÅ›ci sprawdzenia tego, co siÄ™ dziaÅ‚o urzÄ…dzeniem, jest znacznie wiÄ™cej.

JeÅ›li na naszym koncie Google mamy skonfigurowane rejestrowanie aktywnoÅ›ci w internecie i aplikacjach, BÄ™dzie można Å‚atwo sprawdzić, które z nich (i czy w ogóle) byÅ‚y ostatnio używane. Wystarczy odwiedzić stronÄ™ Moja aktywność w sieci, aby skonfigurować tÄ™ funkcjÄ™ i zobaczyć, które aplikacje byÅ‚y używane i jakie witryny byÅ‚y odwiedzane.

Co ważne, najnowsze wersje Androida i iOS przechowujÄ… również lokalne dzienniki aktywnoÅ›ci urzÄ…dzenia, o ile ta funkcja jest oczywiÅ›cie wÅ‚Ä…czona. By zyskać do nich dostÄ™p, wybieramy CyfrowÄ… równowagÄ™ i kontrolÄ™ rodzicielskÄ… w Ustawieniach Androida lub Czas przed ekranem w Ustawieniach iOS. W menu tym Å‚atwo sprawdzimy, które aplikacje byÅ‚y używane w ciÄ…gu ostatnich 24 godzin lub w ciÄ…gu ostatnich kilku dni –  jeÅ›li znajdÄ… siÄ™ na tej liÅ›cie aplikacje, których użycia nie pamiÄ™tamy, może to oznaczać, że ktoÅ› inny używaÅ‚ naszego telefonu.

Kolejnym krokiem powinna być weryfikacja dzienników aktywnoÅ›ci w poszczególnych aplikacjach, a jako pierwsza z nich (zresztÄ… najwiÄ™cej nam powie) powinna być przeglÄ…darka internetowa. W przypadku Google Chrome na Androida zaczynamy od wejÅ›cia do UstawieÅ„ (dotkniÄ™cia trzech kropek w prawym górnym rogu), a nastÄ™pnie wyboru menu Historia. WyÅ›wietli siÄ™ wtedy lista ostatnio przeglÄ…danych stron internetowych. W Safari na iOS należy stuknąć pasek adresu, nastÄ™pnie kliknąć ikonÄ™ książki, a w menu, które siÄ™ otworzy, wybrać kartÄ™ Historia znajdujÄ…cÄ… siÄ™ pod symbolem wyglÄ…dem przypominajÄ…cym zegar.

Niezależnie od systemu operacyjnego naszego telefonu jest też szereg innych opcji można, chociażby otworzyć aplikacjÄ™ galerii, aby sprawdzić, czy nie ma tam nowych zdjęć, warto też zajrzeć do chmury (jeÅ›li z niej korzystamy), nawet jeÅ›li intruz próbowaÅ‚ skasować zrobione przez siebie zdjÄ™cie z telefonu, mogÅ‚o siÄ™ ono zapisać wÅ‚aÅ›nie tam.

Sprawdzanie laptopa

Sprawdzanie laptopa pod kÄ…tem ostatniej aktywnoÅ›ci jest podobne do procesu, który możemy wykonać na smartfonie. Tu też należy wnikliwie przejrzeć zainstalowane aplikacje: w systemie Windows trzeba w tym celu otworzyć kolejno menu Ustawienia, a nastÄ™pnie Aplikacje, w kolejnym kroku przejść do ekranu Aplikacje i funkcje. Znalezienie odpowiedniego, najÅ›wieższego programu (jeÅ›li tam siÄ™ znalazÅ‚) nie powinno być trudne – pozycje na liÅ›cie można bowiem segregować po dacie instalacji.

W systemie MacOS przechodzimy natomiast do folderu Aplikacje w Finderze. Także i tutaj można pogrupować zainstalowane programy wedÅ‚ug daty, klikajÄ…c Widok, Grupuj wedÅ‚ug i Data dodania. Na Macu jest też ciekawa opcja pokazujÄ…ca czas przed ekranem komputera, podobna do tej z iPhone’a. By jÄ… zobaczyć, otwieramy menu Apple, a nastÄ™pnie wybieramy Preferencje systemowe i Czas przed ekranem.

Pomocna w pozyskaniu informacji o potencjalnym intruzie na komputerze może być też historia przeglÄ…dania w aplikacji do surfowania po internecie. W Chrome można kliknąć Menu (trzy kropki w prawym górnym rogu), a nastÄ™pnie wskazać pozycjÄ™ Historia, wówczas wyÅ›wietlÄ… siÄ™ odpowiednie dane. W Safari analogicznie wybieramy opcjÄ™ Historia, a nastÄ™pnie Pokaż caÅ‚Ä… historiÄ™.

Podobnie jak na smartfonie, w zasadzie każda aktywność zwiÄ…zana z aplikacjami Google – od wyszukiwania po wysyÅ‚anie wiadomoÅ›ci w Gmailu – bÄ™dzie zostawiaÅ‚a Å›lad na stronie Moja aktywność na naszym koncie Google. Przyda siÄ™ to, jeÅ›li do przeglÄ…dania sieci, nawigacji i poczty korzystamy z aplikacji pochodzÄ…cych wÅ‚aÅ›nie od Google’a.

W przypadku komputera dobrÄ… opcjÄ… jest też sprawdzenie listy ostatnio edytowanych plików, które mogÄ… ujawnić dziwne dziaÅ‚ania. W systemie Windows wystarczy wpisać "uruchom" w polu wyszukiwania paska zadaÅ„, nastÄ™pnie wybrać aplikacjÄ™ Uruchom z listy, która siÄ™ pojawi i wpisać w niej polecenie "recent" - pojawi siÄ™ lista ostatnio edytowanych plików. W systemie macOS wystarczy kliknąć link Ostatnie w Finderze.

Także i na komputerze można tez sprawdzić poszczególne aplikacje, aby przejrzeć ich ostatniÄ… aktywność. Zarówno edytory tekstu, grafiki (podobnie jak i wiele innych programów) majÄ… wbudowanÄ… listÄ™ ostatnio otwieranych plików, którÄ… możemy w każdej chwili sprawdzić. W  programie Word z popularnego pakietu Office dla systemu Windows trzeba w tym celu przejść do opcji Plik, nastÄ™pnie Otwórz i Ostatnie. WyÅ›wietli siÄ™ wówczas dÅ‚uga lista z wczeÅ›niej opracowywanymi pozycjami.

Warto pamiÄ™tać, że jeÅ›li „przejÄ™cia” systemu dokonywaÅ‚ ktoÅ›, kto zna siÄ™ na cyberprzestÄ™pczym fachu, to istniejÄ… sposoby na obejÅ›cie wspomnianych wczeÅ›niej kontroli i wykasowania Å›ladów aktywnoÅ›ci na urzÄ…dzeniu. Niemniej jednak zawsze warto je sprawdzić – zwÅ‚aszcza że taka potencjalnie ciekawska osoba mogÅ‚a mieć po prostu maÅ‚o czasu na zatarcie wÅ‚asnych Å›ladów.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane