Piątek , 23 Luty 2024

Smart telewizory z Android TV wkrótce doczekają się ważnej aktualizacji

   02.12.2021
Po październikowej premierze Androida 12 dla smartfonów, Google w końcu zapowiedziało nową wersję swojego systemu przeznaczonego dla smart telewizorów. Na razie jest to jedynie Android TV 12 w wersji dla programistów, ale to oznacza, iż system jest już gotowy i aktualizacja może niebawem zostać udostępniona użytkownikom.
Telewizory działające w oparciu o system Android dostaną poprawiające działanie interfejsu w 4K

Odświeżony interfejs pod telewizory 4K

Nowy Android TV 12 skupia się przede wszystkim na ulepszaniu elementów interfejsu użytkownika podczas oglądania telewizorów 4K. Do tej pory główny interfejs był renderowany tylko w 1080p, a po wybraniu materiału do oglądania przełączał się na 4K, powodując efekt chwilowego zmrożenia. Teraz będzie w pełni dostosowany do telewizorów o dużych rozdzielczościach ekranu.

Aktualizacja wprowadza też rozmycie tła, aby, jak tłumaczy Google „łatwo poprawić wizualną separację różnych warstw interfejsu użytkownika”. Efekt będzie taki, że poszczególne elementy będą lepiej widoczne i mocniej separowane od siebie. Krótko mówiąć łatwiej je będzie odszukać na ekranie. Dostępne będą również nowe ustawienia częstotliwości odświeżania, które zdaniem giganta zapewnią „płynniejsze wrażenia wizualne”. Aplikacje będą w stanie sprawdzać ustawienia i w razie potrzeby zmieniać ilość wyświetlanych klatek, w zależności od oglądanego materiału. Google w nowym systemie dodało również obsługę HDMI CEC 2.0.

Lepsza kontrola prywatności

Kolejna ważna funkcja, która pojawi się w tej nowej aktualizacji, jest związana z kontrolą prywatności. Google wdraża teraz wskaźniki mikrofonu i kamery, które pojawiają się na telewizorze (gdy działają). Są to te same wskaźniki, które można znaleźć na smartfonach, gdy aplikacja korzysta z kamery lub mikrofonu. Ta funkcja jest przeznaczona dla tych, którzy nie chcą, aby mikrofon lub podłączona kamera były zawsze aktywne i zapewniają pełną kontrolę nad nimi.

Poza zapowiedziami dużych zmian ujawnionymi przez Google, w systemie jest też kilka innych, nieco mniejszych nowinek. Najciekawszą z nich jest funkcja o nazwie „Quick Connect”. Będzie ona dostępna w sekcji „Sieć i Internet”. Funkcja Quick Connect dla Android TV wygeneruje kod QR, który użytkownicy mobilni mogą zeskanować smartfonem. Zeskanowany kod prowadzi do strony połączenia, umożliwiając użytkownikom wprowadzanie tekstu w formularzach telewizora z pomocą telefonu komórkowego.

Co zaskakuje, to to, że Google milczy na temat ewentualnych poprawek dla swojej popularnej przystawki Chromecast, która od dawna działa z systemem Android TV OS 10 i nie otrzymała żadnych aktualizacji od wielu miesięcy.

Źródło: Gizmochina

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane