Piątek , 07 Październik 2022

Aplikacje pomagające w zdrowym odżywianiu i odchudzaniu. Przegląd

   16.08.2022
W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że optymalna dieta jest warunkiem dobrego samopoczucia i – obok ruchu – kluczem do jak najlepszego zdrowia. Dobre, zbilansowane odżywianie nie jest jednak wcale takie proste – wymaga systematyczności, wiedzy a także motywacji. Sprawdziliśmy które aplikacje na smartfona najlepiej pomagają w prowadzeniu właściwej diety i skutecznym odchudzaniu.
Liczenie kalorii jest niezbędnym elementem skutecznej diety redukcyjnej

Każdy, kto kiedykolwiek próbował się odchudzać wie jak trudne to zadanie. Elementem niezbędnym w każdej diecie redukcyjnej jest bowiem ujemny bilans kaloryczny – w ramach posiłków musimy dostarczyć organizmowi mniej energii, niż wymaga on do codziennego funkcjonowania, wówczas zacznie on spalać zgromadzoną wcześniej „na zapas” tkankę tłuszczową. Jeśli natomiast zależy nam na utrzymaniu już osiągniętej szczupłej sylwetki, powinniśmy dostarczać organizmowi dokładnie tyle kalorii ile – przy danej wadze i trybie życia potrzebuje.

Skąd jednak wziąć informację ile energii potrzebujemy, oraz to, ile powinniśmy jeść by osiągnąć efekty w postaci upragnionego spadku/utrzymania lun nawet wzrostu wagi? Mamy trzy drogi: pierwsza to zwykle bardzo kosztowna, wymagająca regularnych konsultacji współpraca z dietetykiem, możemy też poszukiwać wszystkich informacji samodzielnie w sieci (co będzie żmudne i czasochłonne) lub po prostu skorzystać z jednej z wielu dostępnych na smartfony aplikacji, które będą naszym osobistym pomocnikiem w prowadzeniu i przestrzeganiu właściwej diety. By ułatwić ten wybór, przejrzeliśmy większość tego typu programów dostępnych w sieci i wybraliśmy 5 najlepszych, oto one.

Liczenie kalorii

Fitatu

Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji tego typu – i jest to pozycja całkowicie zasłużona. Program jest bardzo rozbudowany, ma wiele możliwości kontrolowania własnej diety – wszystkie dobrze rozplanowane i intuicyjnie ustawione. Po założeniu konta wypełniamy krótki formularz, w którym podajemy wiek, obecną i docelową wagę, tryb życia (w zakresie ruchu) oraz to jak szybko chcielibyśmy osiągnąć docelową wagę. Aplikacja wylicza nam wtedy nasz bilans kaloryczny – czyli podaje ile energii organizm potrzebuje do życia, oraz ile kcal powinniśmy codziennie jeść, by nasza waga spadała w tempie – np. 0,5 kg tygodniowo. W aplikacji mamy formularz, w którym podajemy wartości kaloryczne zjadanych posiłków (jest tam baza wielu tysięcy popularnych produktów ze sklepów, jeśli nie chce nam się szukać, można po prostu użyć skanera kodu kreskowego, co automatycznie doda produkt do danego posiłku. Nam pozostaje jedynie uzupełnienie wagi (dlatego przy wszystkich tego typu aplikacjach przydaje się posiadanie nawet niewielkiej, kuchennej wagi elektronicznej). Uzupełniając dane na bieżąco, widzimy ile kcal już zjedliśmy i ile możemy jeszcze spożyć by nie przekroczyć dziennej normy. Dane są rozbite na podkategorie, widzimy zatem ile możemy i powinniśmy konsumować tłuszczów, węglowodanów i białka – pomaga to w odpowiednim bilansowaniu diety. W naszym bilansie kalorycznym możemy też uwzględniać ruch – albo samodzielnie wpisując spalone w czasie aktywności fizycznych kalorie (co powiększa nasz dzienny limit) albo po prostu synchronizując aplikację z jednym z kilku obsługiwanych smart zegarków lub smartbandów. Są to między innymi systemy FitBit, Garmin Connect, Google Fit, Huawei Health czy Mi Fit. W miarę jak będziemy do formularza aplikacji wpisywać kolejne pomiary z domowej wagi, program będzie aktualizował bieżące potrzeby energetyczne organizmu, tak by nasze odchudzanie przez cały czas pozostawało efektywne. W wersji premium (prócz wyłączenia reklam) możemy też chociażby kontrolować to ile płynów powinniśmy pić, by zachować jak najlepsze zdrowie.

Fitatu

Yazio

Kolejna bardzo polecana aplikacja, która pomoże w utrzymaniu zdrowej diety. Użytkownik Yazio wie ile kalorii (z podziałem na węglowodany, tłuszcze i białka) powinien zjeść w ciągu doby, tak by osiągnąć zamierzone efekty – stracić, bądź przybrać na wadze. Program ten posiada własną bazę produktów spożywczych, połączoną z ich wartościami energetycznymi, co sprawia, że użytkownik nie musi niczego samodzielnie wyszukiwać w sieci. Yazio w porównaniu do innych aplikacji tego typu charakteryzuje się prostym, ale jednocześnie bardzo funkcjonalnym interfejsem graficznym, który jest przy okazji niezwykle intuicyjny i łatwy w obsłudze. Podobnie jak w przypadku Fitatu, także i tu aplikacja na początku zbiera od użytkownika podstawowe dane – wagę, wzrost i wiek i na ich podstawie wylicza ile kalorii powinien on spożyć w poszczególnych posiłkach w ciągu dnia, tak by uzyskać zamierzony efekt. W ramach aplikacji możemy prowadzić dziennik własnej wagi, a także rejestrować ilości wypijanych napojów. Także i ta aplikacja występuje w dwóch wersjach: bezpłatnej z reklamami, oraz premium wzbogaconej dodatkowo o bazę zdrowych i smacznych przepisów, więcej opcji rejestrowania informacji o własnym ciele, możliwość sporządzania notatek, list zakupowych, dostęp do przydatnych statystyk.

Tracker jedzenia i postu YAZIO

FatSecret

Prosta, ale jednocześnie bardzo wygodna w użytkowaniu aplikacja, która umożliwia monitorowanie własnej diety (także z pomocą licznej społeczności programu). Podobnie jak w innych tego typu programach, na wstępie definiujemy parametry własnego ciała i określamy efekt, który chcemy uzyskać (redukcja, utrzymanie bądź wzrost wagi). Aplikacja wylicza bilans kaloryczny, określa nasze zapotrzebowanie i pozwala na jego późniejszy monitoring. W trakcie użytkowania aplikacji wpisujemy codziennie spożywane posiłki – ogromna baza produktów jest wbudowana (wówczas po wpisaniu kilku pierwszych liter nazwy produktu dostajemy listę pasujących wyników do wyboru), w razie potrzeby możemy też skorzystać ze skanera kodów kreskowych. Na koniec uzupełniamy jedynie wagę tego co jemy i gotowe. Bardzo dużym atutem aplikacji FatSecret są rozbudowane statystyki, które zawierają dane nie tylko na temat spożytej energii, ale też tego co się na to składało (tłuszcze, węglowodany, proteiny). Szczególnie przypaść do gustu może użytkownikom opcja przypomnień, która zwraca uwagę na to, że w ostatnim okresie spożywaliśmy np. za mało lub za dużo tłuszczów lub węglowodanów. Pomaga to lepiej bilansować posiłki i uzupełniać niedobory, jeśli przez jakiś czas dieta była nie najlepiej rozplanowana. W FatSecret znajdziemy też przepisy na zdrowe posiłki, możliwość łączenia z aplikacjami monitorującymi ruch (np. FitBit, Samsung Health). W płatnej wersji dołączono dodatkowo planer posiłków, 6 dodatkowych, konfigurowalnych typów posiłków a także monitor dziennego spożycia płynów.

FatSecret licznik kalorii

My Fitness Pal

Niewątpliwą zaletą tej konkretnej aplikacji – prócz funkcji stosowanych w innych tego typu programach -  jest ogromna baza posiłków i produktów, którą następnie możemy wykorzystać do dokładnego liczenia kalorii w tym co jemy. Baza zawiera obecnie aż 6 milionów już gotowych pozycji, a także dodatkowo 4 miliony kodów kreskowych produktów, które możemy w razie potrzeby wygodnie zeskanować. W aplikacji tej mamy do dyspozycji nie tylko dziennik kaloryczny, typowy dla innych tego typu programów, ale także kalkulator kalorii dla własnych przepisów kulinarnych, dzięki czemu łatwiej je dopasujemy do naszych potrzeb. Prócz śledzenia diety, aplikacja pomaga również poprawić własną kondycję fizyczną – znajduje się w niej bowiem baza ponad 350 ciekawych i przydatnych przy różnych okazjach ćwiczeń. Dzięki programowi można zanotować liczbę powtórzeń czy chociażby zastosowane obciążenie. Dzięki połączeniu wszystkich tych funkcji My Fitnes Pal jest jedną z bardziej rozbudowanych aplikacji tego typu dostępnych na smartfony.

MyFitnessPal

Lifesum

Bardzo ciekawy, stare pozwijany i wzbogacany o kolejne funkcje program, który nie tylko umożliwia łatwe liczenie spożywanych kalorii i trzymanie się dietetycznego planu, ale – co bardzo przydatne – pozwala tak układać posiłki, by zawartość substancji odżywczych odpowiadała jednej z najbardziej skutecznych obecnie diet. W zasobach aplikacji znajdziemy między innymi popularną dietę ketogeniczną w kilku wariantach (mniej lub bardziej restrykcyjnych), diety na wzmocnienie organizmu, post przerywany, diety oczyszczające, diety bogate w owoce morza itp. Każdy znajdzie tu coś odpowiedniego do własnych preferencji. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni plan żywieniowy i stosować się do otrzymywanych wskazówek i wytycznych. Aplikacja jest też w stanie uwzględniać w codziennym bilansie kalorycznym naszą aktywność fizyczną. Można ją uzupełniać ręcznie lub łatwiej – łącząc z posiadanym sprzętem do monitoringu, np. poprzez popularny FitBit, Google Fit czy Samsung Health.

Lifesum: Healthy Eating & Diet

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane