Piątek , 23 Luty 2024

Projektory do smartfonów. Jak wybierać + polecane modele

   19.05.2020
Ponad 100-calowy obraz przenoszony z miejsca na miejsce w kieszeni? To możliwe dzięki niezwykle ciekawym urządzeniom jakimi są mobilne rzutniki cyfrowe. Dzięki nim można oglądać ulubione seriale i filmy w dowolnym miejscu, w ogóle nie posiadając telewizora. Wystarczy smartfon z Androidem lub iOS. Oto przegląd najciekawszych urządzeń tego typu dostępnych w sklepach.
Rzutniki cyfrowe dają użytkownikowi pełną mobilność

Projektory cyfrowe to urządzenia od dawna cieszące się sporą popularnością – są bardzo wszechstronne, obraz z nich możemy wyświetlać praktycznie wszędzie o ile mamy do dyspozycji kawałek prostej powierzchni. Można je zabrać ze sobą, co w przypadku dużego telewizora byłoby - delikatnie mówiąc – utrudnione.

Obecnie coraz szybciej rozwija się rynek kieszonkowych mini-projektorów przeznaczonych do rzutowania obrazów ze smartfonów i tabletów. Te niewielkie, kompaktowe urządzenia umożliwiają oglądanie materiałów filmowych, zdjęć czy chociażby biznesowych prezentacji w praktycznie dowolnym miejscu. Wystarczy wyjąć rzutnik z plecaka lub nawet kieszeni, połączyć ze smartfonem i po prostu wyświetlać to co chcemy. Wiele z tych niewielkich projektorów jest w stanie wyświetlić wyraźny obraz o przekątnej nawet 100 i więcej cali, co jak na tak skromne gabaryty jest wynikiem bardzo dobrym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rzutnika?

Wybór rzutnika, tym bardziej rzutnika-mini przeznaczonego do współpracy ze smartfonem nie jest łatwym zadaniem. Najważniejsze są w zasadzie parametry pokazujące jakość wyświetlanego obrazu: jasność w lumenach oraz rozdzielczość. W rzutnikach przenośnych, zwłaszcza tych z niskiej półki cenowej zwykle nie znajdziemy lamp wyświetlających obrazy o bardzo dużych rozdzielczościach (powyżej 720p). Oferują one co prawda skalowanie ze swoich natywnych rozdzielczości nawet do FullHD, jednak należy pamiętać, że jest to bardziej marketing niż rzeczywistość. Wyświetlany tak obraz będzie mieć wielkość i proporcje HD, ale szczegółowość nie będzie wysoka. Jest to cena miniaturyzacji. Warto zwrócić uwagę także format wyświetlanego obrazu. Obecnie dominują formaty 4:3, 16:9 i 16:10. Pierwszy najlepiej sprawdzi się w zastosowaniach biznesowych, kolejne dwa w przypadku wyświetlania filmów i treści multimedialnych. Ważnym parametrem jest żywotność samej lampy. Dziś w większości tego typu rzutników wynosi ona ok. 30000 godzin.

Bardzo ważnym parametrem każdego rzutnika jest natomiast technologia w jakiej wykonano samą lampę:

DLP – W takich rzutnikach za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor, a następnie sieć mikroskopijnych, niezależnych od siebie, ruchomych luster. W celu uzyskania dużego nasycenia kolorami, światło jest jeszcze przepuszczane przez dodatkowe filtry RGB. Źródłem światła w tego typu projektorach jest bardzo silna lampa, o mocy 200-300 W. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo mała trwałość lampy.

LED (LCD) – Tu światło przepuszczane jest przez matryce ciekłokrystaliczne. W budżetowych modelach używana jest jedna matryca TFT, natomiast w droższych urządzeniach stosuje się trzy matryce polisilikonowe – 3LCD. Zaletą tego typu urządzeń jest niższa cena, stosunkowo dobra głębia kolorów oraz ostry i jasny obraz.

LCOS - Jest to połączenie DLP i LCD. Urządzenia wytworzone w tej technologii zapewniają doskonałą jakość obrazu, dobre kolory i wysoki kontrast.

CRT - W projektorach tego typu obraz jest wytwarzany przez lampy kineskopowe o trzech barwach – czerwonej, niebieskiej i zielonej. Tu uzyskujemy świetny obraz ale o niezbyt dużej jasności.

Light valve - Urządzenia te łączą w sobie technologie LCD i CRT, przejmując ich zalety. Wadą jest bardzo wysoka cena.

Przed zakupem rzutnika dobrze sprawdzić, czy wyposażono go w moduły łączności bezprzewodowej (Wi-Fi, Bluetooth). Przydadzą się też głośniki, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli używać go w podróży. Ważne są też dostępne złącza – im więcej tym lepiej, bowiem tym większe będą możliwości łączenia rzutnika z innymi urządzeniami.

Owlenz MINI PROJEKTOR SD40

To jeden z najtańszych na rynku a jednocześnie w pełni funkcjonalnych projektorów. Mimo niewielkich rozmiarów model SD40 przede wszystkim charakteryzuje się niezłym jak na tę klasę sprzętu kontrastem 1000:1 i możliwościami wyświetlania, które zapewnia lampa LED o jasności 600 lumenów, z możliwością wyświetlania obrazów w jakości 1080p (1920 x 1080), przy natywnej rozdzielczości 480 x 320. Rzutnik pozwala też na oglądanie filmów 3D za pośrednictwem okularów dołączonych do zestawu. Ten konkretny model posiada wbudowaną baterię o pojemności 4000 mAh, co powinno dać ok.1.5h pracy bez konieczności podłączania do kabla zasilającego. Jak zapewnia producent, maksymalna możliwa wielkość projekcji z tego urządzenia sięga od 30 do 120 cali. W zestawie wraz z projektorem dołączony jest pilot, który pozwala na ustawianie urządzenia. Dostępne gniazda na urządzenia zewnętrzne to HDMI, USB oraz AUX. Cena ok. 300 zł.

Owlenz MINI PROJEKTOR SD40

Forever MLP-100

Ten projektor może nie jest do końca kieszonkowy (waży ok. 1 kg), ale zmieści się w niewielkiej torbie, dzięki czemu z łatwością można go zabrać w podróż czy też na spotkanie biznesowe. Jego podstawową zaletą jest niezwykle korzystna relacja jakości do ceny – próżno bowiem szukać urządzeń kosztujących tyle samo a o zbliżonych możliwościach. Za ok. 500 zł otrzymujemy pełnoprawny projektor z lampą LED działający pod kontrolą systemu Android, wyświetlający obraz o rozdzielczości podstawowej 800 x 480 pikseli (z możliwością skalowania do 1920 x 1080) i jasności 1200 ANSI lumenów, z kontrastem 1500:1 i 16,7 mln kolorów. Do urządzeń zewnętrznych, podłączymy go za pomocą sieci Wi-Fi lub Bluetooth, a także dzięki gniazdom wyjściowym (1 x A/V in,1 x audio in, 1 x HDMI oraz 2 x USB A). Mamy tu także złącze na karty SD oraz wbudowany głośnik o mocy 2W.

Forever MLP-100

Kodak Mini Portable DLP

To pierwszy na naszej liście w pełni kieszonkowy projektor. Jest tak mały (8 x 8 x 2 cm), że zmieści się w dłoni a waży zaledwie 140 g. Urządzenie to umożliwia wyświetlanie obrazu o jasności na poziomie 75 ANSI lumenów, oferuje kontrast na poziomie 1300:1. Obsługiwana rozdzielczość wyświetlania to natywnie 640 x 360 pikseli (ze skalowaniem do FullHD). Obraz rzutowany z tego urządzenia może osiągać rozmiar od 5 do 80 cali. Projektor Kodak Mini Portable DLP wyposażony jest w lampę LED RGB, zapewniającą przyzwoite odwzorowanie kolorów. Urządzenie posiada złącza HDMI, wejście i wyjście audio, slot na karty MicroSD oraz port USB. Wbudowano w nie baterię o pojemności 2500 mAh, co umożliwia korzystanie z projektora przez 2 godziny w trybie wideo bez zasilania sieciowego. Projektor odczytuje popularne formaty video/foto takie jak: PNG/BMP/JPEG/JPG/MOV/MP4/MPG. Wyświetlanie obrazu z urządzeń zewnętrznych odbywa się przez złącze HDMI. Cena ok. 1000 zł.

Kodak Mini Portable DLP

Mini projektor 4K DLP 3D FULL HD HDMI WIFI Bluetooth Android 7.1

Kolejny mini projektor (14,5 x 7,9 x 1,8 cm), który rozmiarami niewiele różni się od smartfona (obsługuje zarówno te z Androidem jak i iPhone’y od Apple), z którym może współpracować. Ten konkretny model charakteryzuje się wysokim kontrastem 1000:1, lampą LED o jasności świecenia 100 ANSI lumenów. Projektor umożliwia też oglądanie filmów 3D za pośrednictwem okularów dołączonych do zestawu. Gadżet jest w stanie wyświetlić obraz w natywnej rozdzielczości 854 x 480 pikseli (skalowalny do FullHD) i rozmiarze do 120 cali, odległość od płaszczyzny na której będzie wyświetlany materiał filmowy powinna się mieścić między 0,2 a 4 metrami. Żywotność lampy LED jest określana przez producenta na 30 000 godzin, co jest wynikiem typowym dla większości urządzeń tej klasy. Sam projektor posiada wbudowany system operacyjny Android, dzięki czemu można instalować na nim dodatkowe aplikacje i korzystać nawet wtedy, gdy nie są podłączone żadne urządzenia zewnętrzne. Sprzęt ma też wbudowaną baterię 5000 mAh, co pozwala na około 3 godziny pracy bez ładowania a także łączność Bluetooth oraz Wi-Fi. Cena to ok. 1200-1500 zł.

Mini projektor 4K DLP 3D FULL HD HDMI WIFI Bluetooth Android 7.1

ASUS ZenBeam E1

Kompaktowy projektor od Asusa wyróżniający się sporymi możliwościami i ciekawym designem. Urządzenie waży zaledwie 307 g i ma bardzo kompaktowe wymiary: 8,3 x 2,9 x 11,0 cm. Kluczowy komponent projektora ASUS ZenBeam E1 to diodowa (Eco-LED) lampa o jasności 150 ANSI lumenów, trwałości 30 tys. godzin i 100% odwzorowania gamy barw NTSC. Jak podaje producent, rzutnik obsługuje źródła FullHD 1080p, automatycznie skalując obraz do natywnej rozdzielczości WVGA (854 x 480 pikseli), przy zachowaniu przejrzystości (kontrast 3500:1) i spójności. Rozmiar obrazu z tego rzutnika może dochodzić nawet do 120 cali, przy odległości min. 3,7 m od płaszczyzny rzutowania. ASUS ZenBeam E1 posiada wbudowany pojemny akumulator, który zapewnia do 5 godzin projekcji bez podłączania kabla. Może także być użyty jako powerbank do ładowania urządzeń mobilnych. Cena 1300-1500 zł

ASUS ZenBeam E1

Miroir HD Pro Projector M220

To z kolei wysokiej klasy projektor stworzony z myślą o współpracy z urządzeniami Apple (iPhone, iPad, MacBook i Apple TV, przy czym w tych dwóch pierwszych wymagane jest dokupienie przejściówki cyfrowego AV). Urządzenie oferuje wysoką jakość obrazu w natywnej rozdzielczości HD Ready (1280 x 720p) z możliwością skalowania do FullHD i umożliwia strumieniowe przesyłanie nagrań wideo, wyświetlanie prezentacji oraz oglądanie materiałów filmowych. Rzutnik jest niewielki (2,8 x 10,66 x 17 cm), waży niecałe 400 g, swobodnie zmieści się w torbie lub niewielkim plecaku. Projektor wykorzystuje wydajne źródło światła LED i jest zbudowany z wykorzystaniem technologii DLP IntelliBright opracowanej przez firmę Texas Instrument, dzięki czemu – jak chwali się producent - filmy ogląda się niemal tak samo jak w kinie. Cena w firmowym sklepie Apple wynosi 1999 zł.

Miroir HD Pro Projector M220

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (29) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane