Środa , 11 Grudzień 2024

Ukryte funkcje WhatsApp, o których większość użytkowników nie ma pojęcia

   16.08.2023
WhatsApp to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych i lubianych komunikatorów na świecie. Codziennie korzystają z niego setki milionów ludzi, dla wielu z nich stał się już podstawowym narzędziem komunikacji, zarówno tekstowej, głosowej, jak i wideo. Poza standardowymi funkcjami, które znają wszyscy, zawiera on także sporo przydatnych, choć o wiele mniej znanych opcji. Oto one.
WhatsApp potrafi więcej niż tylko wysyłanie prostych wiadomości. Fot. Unsplash

WhatsApp, niegdyś niezależna aplikacja dziś należy do tego samego właściciela co Facebook. Gigant, który w swojej ofercie ma też inne rozwiązania (chociażby także popularnego Messengera), cały czas rozwija WhatsAppa, dodaje do niego nowe funkcje i stale go aktualizuje. Z czasem do klasycznych właściwości, takich jak wysyłanie wiadomości tekstowych oraz głosowych, dodano możliwość przeprowadzania konferencji wideo, przesyłania zdjęć i plików oraz załączanie filmów. To, czym WhatsApp zaskarbił sobie uznanie użytkowników – prócz wygody korzystania – jest także zastosowanie skutecznego i bezpiecznego szyfrowania end-to-end, czyli zabezpieczeń, które przynajmniej w teorii powinny zapewniać pełną prywatność konwersacji.

Aplikacja ta kryje jednak w sobie kilka interesujących rozwiązań, które nie były nigdy jakoś szczególnie promowane przez twórców, a są doskonałym uzupełnieniem jej podstawowych funkcji. Większość posiadaczy WhatsAppa zwykle nawet nie wie, że program ten potrafi znacznie więcej, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Udostępnianie lokalizacji

Bywa, że umawiamy się z kimś, lub znajdziemy się w sytuacji, w której potrzebujemy szybkiej pomocy, a nie jesteśmy zorientowani w terenie. W takiej sytuacji, zamiast długo tłumaczyć rozmówcy gdzie jesteśmy, szukać nazw ulic i adresów, lepiej wysłać mu aktualną, automatyczną lokalizację opartą o GPS, z wyraźną pozycją na mapie.

By to zrobić, w trakcie rozmowy (czatu) klikamy na ikonę dodawania załącznika. Wśród opcji, które się wyświetlą, pojawi się też możliwość udostępnienia lokalizacji. Klikając na nią, dostaniemy kolejne możliwości – transmisji lokalizacji (czyli możliwość śledzenia nas), pojedynczego wysłania naszej konkretnej lokalizacji z danej chwili lub wskazania jakiegoś bliskiego, acz charakterystycznego punktu w pobliżu (na liście wyświetlają się z reguły pobliskie restauracje, bary, obiekty użyteczności publicznej).

Wersja na komputer

WhatsApp jest aplikacją kojarzoną ze smartfonami, gdyż przez dłuższy czas była dostępna wyłącznie na nie, a u wielu osób praktycznie zastąpiła domyślnie wbudowany w urządzenie program do wysyłania SMS-ów. Mało kto jednak wie, że istnieje też wersja aplikacji przeznaczona na komputery stacjonarne i laptopy (zarówno te z Windows, jak i Mac).

Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, gdyż dzięki niemu pracując, nie musimy odrywać się od komputera, by co chwilę zerkać na smartfona lub brać go do ręki w celu odpowiadania na nadchodzące wiadomości. Instalując aplikację lub korzystając z wersji przeglądarkowej (dostępna tu: WhatsApp) całą korespondencję otrzymamy na ekran komputera, a na wiadomości wygodnie odpowiemy za pomocą systemowej klawiatury. Co więcej, jako załączniki do wiadomości będziemy mogli wstawić pliki z komputera – co ułatwi przesyłanie zapisanych tam dokumentów bądź materiałów. Korzystamy z tego samego konta co na smartfonie, w efekcie zaimportowana zostanie też nasza lista kontaktów i historia konwersacji, dlatego będziemy mieć jej stały podgląd.

Personalizacja wysyłanego tekstu

Jedną z rzeczy, która w WhatsApp mnie drażniła, była – jak mi się wydawało – niedostępność opcji dopasowania tekstu do własnych preferencji. Chociażby pogrubienia, czy przekreślenia.

Okazuje się jednak, że ta funkcja tam od dawna jest, ale do użycia wymaga nie tyle ustawienia na klawiaturze, ile użycia odpowiednich znaczników przed i po napisanym słowie. I tak:

  • by użyć kursywy, po obu stronach tekstu należy wstawić spację: _słowo_,
  • do zastosowania pogrubienia trzeba wstawić gwiazdkę po obu stronach tekstu: *słowo*,
  • aby wstawić przekreślenie, należy dodać tyldę po obu stronach tekstu: ~słowo~,
  • do wstawienia kroju stałego wymagane jest trzykrotne wstawienie "`" z obu stron słowa: ```słowo```.

Lista ogłoszeniowa

Z pewnością zdarzyła ci się kiedyś sytuacja, w której jedną wiadomość trzeba było wysłać kilku znajomych i to w taki sposób, by nie korzystać z grup, a przekaz miał wyglądać na indywidualny.

W takiej sytuacji, zamiast tworzyć grupę (a wówczas pozostali odbiorcy będą widzieć, że inni też otrzymali wiadomość), lepiej użyć funkcji listy ogłoszeniowej. Jak to zrobić? To bardzo proste: w aplikacji na smartfonie otwieramy jej menu (symbol trzech kropek w prawym, górnym rogu ekranu), następnie na otwartej liście klikamy pozycję „Nowe ogłoszenie”, w kolejnym kroku wybieramy adresatów i zatwierdzamy. Otworzy się wówczas panel do tworzenia wiadomości. Na koniec wysyłamy ją tak, jakbyśmy wysyłali zwykłą wiadomość. Telefon zapamięta naszą listę ogłoszeniową, będzie można ją usunąć (przytrzymać i wybrać ikonkę kosza) lub zachować na przyszłość.

Oznaczanie kluczowych wiadomości

Zdarza się, że niektóre wiadomości są dla nas szczególnie ważne – zawierają przydatne informacje, linki, numery telefonów itp. Zamiast przewijać całą korespondencję za każdym razem, gdy ich szukamy, możemy po prostu je specjalnie oznaczyć, co pozwoli błyskawicznie do nich wrócić w przyszłości (gdyż zostaną wrzucone do osobnego, zbiorczego folderu).

By to zrobić, wystarczy przytrzymać wiadomość, na której nam zależy, na górnym pasku aplikacji pojawi się symbol gwiazdki – wybieramy go. Wiadomość zostanie wówczas dopisana do tych oznaczonych. Gdy będziemy potrzebowali szybko uzyskać do niej dostęp, wystarczy wejść do menu aplikacji (symbol trzech kropek w prawym górnym rogu) i wybrać pozycję „Oznaczone gwiazdką”. Zostaną tam przeniesione wszystkie wybrane przez nas wiadomości z różnych konwersacji, jednak klikając na konkretną wiadomość, jaka nas interesuje, będziemy automatycznie przeniesieni do wątku i miejsca, z którego ta wiadomość się wzięła.  

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane