Niedziela , 24 Styczeń 2021

5 aplikacji, które powinny się znaleźć na każdym PC z Windows

Choć żyjemy w czasach gdzie królują smartfony, to jednak komputery PC nadal są w niemal każdym domu i biurze a korzystamy z nich bardzo chętnie. Nic dziwnego, to ciągle najlepsze narzędzie pracy i jedno z najlepszych rozrywki. Bardzo często po zakupie komputera pojawia się pytanie jakie aplikacje zainstalować najpierw, które programy będą najbardziej potrzebne i przydatne w codziennym użytkowaniu? Oto 5 naszych „najpilniejszych” propozycji.

Google Chrome – przeglądarka internetowa

W nowe wersje systemu Windows 10 wbudowana jest bardzo ciekawa przeglądarka internetowa Edge, która gdyby nie jedna spora wada byłaby doskonałym narzędziem do przeglądania Internetu. Tą wadą jest wymuszone korzystanie z wyszukiwarki Bing gdy otwieramy nowe karty (na stronie domowej można ustawić Google). O ile Bing świetnie działa i wyszukuje w USA, to w Polsce jego wskazania bywają niedokładne, mało przydatne albo nieadekwatne do tego czego nam zwykle potrzeba. Z tego powodu polecam opartą o ten sam silnik chromium przeglądarkę Chrome od Google’a. Jest ona łatwa w użyciu (szczególnie dla poczatkujących), szybka i posiada wielki zasób przydatnych dostatków rozszerzających jej możliwości. Przeglądanie sieci z jej użyciem będzie proste i przyjemne.

7-zip – program do błyskawicznej kompresji i dekompresji plików

Foldery skompresowane to dziś codzienność. Przesyłamy je pocztą w załącznikach, otrzymujemy od współpracowników i znajomych, wszystko po to by zaoszczędzić transfer i miejsce na dyskach. W system Windows 10 wbudowana jest co prawda odpowiednia funkcja „wyodrębniania”, ale każdy, kto spróbował 7-zip’a już do niej nie wróci. Przede wszystkim program jest bardzo wszechstronny (otwiera archiwa 7z, AR, ARJ, BZIP2, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DMG, EXT, FAT, GPT, GZIP, HFS, IHEX, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, QCOW2, RAR, RPM, SquashFS, TAR, UDF, UEFI, VDI, VHD, VMDK, WIM, XAR, XZ, Z, ZIP) i lekki (waży ok. 1 MB). Instalacja jest błyskawiczna, program integruje się z menu kontekstowym a co najważniejsze działa bardzo szybko, dużo szybciej niż wbudowany w system odpowiednik. Dzięki temu programowi można też podglądać już istniejące archiwa, łatwo podmieniać w nich pojedyncze pliki a nawet dokonywać zmian wewnątrz dokumentów.

Libre Office – bezpłatny program biurowy

To co czyni komputery PC niezastąpionymi to możliwość wydajnej pracy za ich pomocą. Pisanie tekstów, tworzenia arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji na smartfonach i tabletach jest możliwe, ale nie jest tak wygodne jak na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Dlatego jedną z pierwszych aplikacji jaką powinniśmy zainstalować na świeżo zakupionym komputerze jest pakiet dobry biurowy. W tym momencie najbardziej ciekawą opcją (poza płatnym Office) jest darmowy Libre Office, który umożliwia zarówno tworzenie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych jak i baz danych oraz prezentacji. Co ważne, pliki tworzone w tym programie są kompatybilne z Microsoft Office, będziemy mieli zatem pewność, że stworzone przez nas dokumenty będą mogły być odczytane na praktycznie każdym innym komputerze.

K-Lite Codec Pack

Świeża instalacja lub nowy komputer z Windows nie są wyposażone w kodeki do odtwarzania materiałów, które tak licznie większość użytkowników ściąga z Internetu. Można to łatwo zmienić ściągając i instalując darmową paczkę kodeków K-Lite Codec Pack, która zawiera nie tylko same biblioteki ale i niezły odtwarzacz Media Player Classic (czytający napisy w różnych formatach). Kodeki dostępne są w kilku wersjach, poczatkującym użytkownikom polecam podstawową wersję Basic, która zawiera wszystko co potrzeba do poprawnego oglądania treści multimedialnych. Jeśli potrzebujesz napisów do już posiadanych filmów najlepszym rozwiązaniem będzie dodatkowa aplikacja Qnapi, która zintegruje się z menu kontekstowym i pozwoli pobierać polskie napisy za pomocą 2 kliknięć. Jeśli użytkownik nie czuje się na siłach by samodzielnie instalować kodeki, polecam bezpłatny odtwarzacz multimedialny VLC Media Player, który dobrze radzi sobie z odtwarzaniem większości plików filmowych bez instalowana dodatkowego oprogramowania.

InfanView – program do przeglądania cyfrowych fotografii

Chociaż oczywiście pliki graficzne można przeglądać w samym Windows bez użycia dodatkowych narzędzi, to aplikacja InfanView pozwala to robić w sposób o wiele bardziej systematyczny i uporządkowany. Dzięki temu programikowi nic nam się nie zawieruszy, a dodatkowo posiada on szereg przydatnych możliwości: pozwala przeglądać pliki graficzne w wielu formatach, w tym profesjonalne RAW, ikony z plików wykonywalnych i bibliotek, wielostronicowe TIFF-y, a także podglądać płyty Video CD. IrfanView umożliwia proste katalogowanie plików a także łatwą ich obróbkę i konwersję na inne formaty.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

08 listopada 2020 o 11:00

Black

Te programy to badziewie.

Najczęściej czytane