Piątek , 07 Październik 2022

8 najlepszych komunikatorów sieciowych. Z nimi będziesz w stałym kontakcie z bliskimi

   01.10.2021
Powszechna dostępność internetu ma swoje zalety. Możemy się dzięki niej stale komunikować z bliskimi oraz miejscem pracy za pomocą telefonu oraz – co po pandemii znów zyskało ogromną popularność – komunikatorami sieciowymi. Komunikatory te mają wiele zalet, jedne są proste inne to prawdziwe kombajny multimedialne z na przykład obsługą wideorozmów, w których może uczestniczyć jednocześnie większa grupa osób. Wybraliśmy 8 najlepszych aplikacji, dzięki którym będziesz zawsze w kontakcie z rodziną oraz najbliższymi.
Dzięki komunikatorom można zawsze utrzymywać stałą łączność z bliskimi

Komunikatory internetowe nie są wielką nowością. Kiedyś królowały aplikacje na komputery PC typu Gadu-Gadu czy Tlen, które w szczycie popularności miały kilka milionów użytkowników. Wszystko zmieniło się jednak wraz z upowszechnieniem telefonów komórkowych i tanich SMS-ów, których prostota sprawiła iż aplikacje zewnętrzne przestały być potrzebne. Dziś mamy do czynienia z druga falą popularności komunikatorów, są to już jednak zupełnie inne programy. Oto te wybrane przez nas jako najbardziej interesujące.

WhatsApp

Jedna z popularniejszych aplikacji do komunikowania się przez Internet. Obsługuje zarówno czaty, wideorozmowy jak i połączenia głosowe Co ciekawe przy rejestracji podajemy swój numer telefonu i to on jest wykorzystywany do odnajdywania znajomych i bliskich, dzięki czemu zresztą jest to aplikacja tak powszechnie używana. Potencjalnie każda osoba, mająca numer u operatora komórkowego może ją zainstalować – z tą jednak różnicą, że za wykonane z jej pomocą rozmowy, połączenia wideo czy przeprowadzone czaty nic nie płacimy. Co ważne, wszelkie konwersacje wykonywane  z użyciem WhatsAppa są domyślnie szyfrowane, chyba, że posiadamy archaiczny smartfon nie obsługujący tej funkcji.

Aplikacja do pobrania tu

Chat to tylko jedna z opcji we współczesnych komunikatorach

Messenger

Kiedyś integralna część Facebooka, dziś niezależny (choć nadal do niego należący) komunikator. Obsługuje zarówno chaty tekstowe jak i wideorozmowy, można w nim przesyłać zdjęcia, filmy wideo, utwory muzyczne, lokalizacje. Największą zaletą Messengera jest  jednak to, że dzięki dymkom czatu możemy go używać także podczas korzystania z innych aplikacji. Komunikator działa dobrze nie tylko na smartfonach ale też na komputerach PC i Mac.

Aplikacja do pobrania tu 

Messenger to jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie

Skype

Skype to chyba jedyny komunikator, który przetrwał burzliwe zmiany w sieci kilka lat temu. Dziś należy do Microsoftu i trzeba przyznać, że gigant z Redmond wykonał przy nim sporo potrzebnej pracy. Narzędzie, które kiedyś służyło wyłącznie do wideorozmów teraz jest rozbudowana platformą oferującą wszystko to co konkurencja i nawet więcej - powiązanie z usługami Microsoftu (np. Outlookiem) oraz synchronizację rozmów na różnych urządzeniach. Z aplikacji korzystać można na kilka sposobów: Poprzez stronę www, dedykowaną aplikacją na PC Linuxa i MACa a także programy na smartfony. Warto wspomnieć, ze Skype od dawna posiada możliwość wykupu abonamentu, który pozwala na wdzwaniane się na telefony komórkowe i stacjonarne prosto z komputera.

Aplikacja do pobrania tu 

Telegram

To komunikator, który dopiero zyskuje popularność, jednak wiele wskazuje na to, że bardzo dobrze przyjmie się na rynku. A to wszystko za sprawą świetnie dopracowanych aplikacji na smartfony oraz komputery i rozbudowanych opcji konwersacji grupowych. Telegram umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć, filmów oraz przeróżnych formatów plików, chociażby doc., zip, mp3. Ważnym atutem komunikatora jest możliwość tworzenie grup składających się z nawet 200 użytkowników oraz wbudowany w aplikację ciekawy edytor plików graficznych, który pozwala na wprowadzanie w nich dużych zmian.

Aplikacja do pobrania tu

Telgram to komunikator, który zdobywa coraz wiekszą popularność

Viber

Bardzo popularny na świecie komunikator mający dziś ok. 200 mln użytkowników. W Polsce to na razie nowinka, ale zdecydowanie warta rozważenia. Podobnie jak inne komunikatory pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych oraz głosowych, prowadzenie rozmów audio i wideo, przesyłanie zdjęć, filmików i innych multimediów, chociażby popularnych GIF-ów czy naklejek, jest przy tym niezwykle wszechstronny. Działa na urządzeniach Apple (iPhone oraz komputery Mac) oraz z Androidem, a także na maszynach z Windowsem i Linuksem. Do uruchomienia aplikacji potrzebne jest posiadanie numeru telefonu komórkowego (tak samo jak we WhatsAppie i Telegramie).

Aplikacja do pobrania tu

Wideorozmowy, przesyłanie zdjęć i wszystko najcześciej bezpłatnie

Signal

To niszowy komunikator, który jednak bardzo zyskał na niedawnych zawirowaniach wokół konkurencyjnego WhatsAppa. Jego twórcy promują go jako ten, który zapewnia całkowitą prywatność rozmów. Signal – podobnie jak konkurencja  pozwala na wideorozmowy, rozmowy głosowe oraz przesyłanie wiadomości na chacie. Aplikacja dostępna na wszystkie główne platformy (Windows, Linux, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS) wykorzystuje zaawansowane szyfrowanie end-to-end. Najciekawsza jest tu jednak funkcja umożliwiająca ustawienie czasu, po którym historia czatów zostanie całkowicie i bezpowrotnie usunięta.

Aplikacja do pobrania tu

Microsoft Teams

Na koniec komunikator który co prawda nie powstał po to by umożliwić wygodne pogawędki rodzinne, ale w dobie epidemii koronawirusa i upowszechnienia się pracy zdalnej nie można o nim nie wspomnieć, zwłaszcza że – kiedyś płatny – obecnie jest udostępniany przez Microsoft za darmo. A jest to narzędzie potężne i co tu dużo mówić bardzo ułatwia grupowe konwersacje w firmie. Pozwala na wspólne oraz indywidualne rozmowy audio i wideo, chaty tekstowe, wygodne przesyłanie plików. Ciekawą opcją jest możliwość udostępniania własnego ekranu innym uczestnikom konwersacji, użytkownik Microsoft Teams posiada także dostęp do internetowych wersji programów Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Maksymalna liczba użytkowników podczas jednej sesji w darmowej wersji to 300.

Aplikacja do pobrania tu

Zoom

W komunikatorze Zoom możesz rozmawiać z wieloma osobami jednocześnie

Ten komunikator został stworzony nie tylko do konwersacji, ale także efektywnej nauki poprzez sieć. Zapewnia wysokiej jakości połączenia wideo w których może brać do 1000 osób (a w czasie webinariów nawet 12000). Jest powszechnie uważany za jedną z najlepszych platform do wideokonferencji. Jest to program który ma zarówno wersję płatna i bezpłatną – w wersji bezpłatnej do niedawna istniało ograniczenie, że rozmowy które miały więcej niż 2 uczestników były ograniczone do 40 minut.

Aplikacja do pobrania tu

 

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane