Sobota , 31 Październik 2020

Przegląd serwisów i aplikacji VOD. Filmy i TV na jesienne wieczory

Coraz dłuższe jesienne, częściej już bardzo chłodne wieczory nie zachęcają do aktywnego spędzania czasu na powietrzu. Nie ma jednak nic straconego: to dobry czas na nadrobienie filmowych i serialowych zaległości. A gdzie najlepiej oglądać zarówno najnowsze hity jak i klasyki kina oraz telewizji? W dobrych serwisach VOD posiadających aplikacje mobilne, dzięki którym filmy i produkcje TV oglądać można także na urządzeniach typu smartfon czy tablet.
Długie jesienne wieczory sprzyjają oglądaniu TV

Serwisy VOD robią w ostatnich latach ogromną karierę, a tradycyjna telewizja z roku na rok traci udziały rynkowe. To z pewnością efekt większej elastyczności serwisów streamingowych. Oglądając klasyczną telewizję jesteśmy skazani na bierne śledzenie z góry ustalonego programu, bez względu na to czy akurat chcemy daną pozycję oglądać, czy też nie. W serwisach VOD jest zupełnie inaczej – sami wybieramy konkretne pozycje z obszernego zwykle repertuaru i oglądamy je kiedy chcemy. Nie ma tam żadnego przymusu ani reguł wyboru, to my je na bieżąco kształtujemy.

Działalność serwisów streamujących filmy i programy to zasługa nowoczesnych technologii, przede wszystkim Internetu. Strumieniowanie danych na skalę pozwalającą zachować dobrą jakość projekcji mimo transmisji sieciowej wcześniej było zwyczajnie niemożliwe. Teraz to już norma, a co więcej parametry usług z roku na rok się poprawiają – wprowadzane są nowinki typu rozdzielczość 4K a wkrótce jeszcze więcej, chociażby TV hybrydowa.

Na wykorzystanie potencjału drzemiącego w interaktywności pozwoliły też coraz lepsze i większe telewizory, a zwłaszcza zawarta w większości z nich funkcja smart, która zmieniła je w urządzenia bardzo podobne do komputerów. Ta wielofunkcyjność umożliwiła stworzenie i instalację dedykowanych aplikacji, a to one znacznie ułatwiają korzystanie z serwisów tego typu.

Oto największe w Polsce serwisy dostarczające interaktywny kontent multimedialny.

Netflix

NetflixTo największy na świecie serwis streamingowy, który gwałtownie szybko zyskuje fanów na całym globie, także i w Polsce. Netflix produkuje kilkaset seriali i filmów rocznie z budżetem i rozmachem niejednokrotnie większym niż czołowe hollywoodzkie studia filmowe. Wybór materiałów jaki znajdziemy w tym serwisie jest imponujący. Od filmów dokumentalnych, po najnowsze amerykańskie i europejskie hity. Nie brak tu też klasyków, głównie zza oceanu, ale także produkcji polskich, zwłaszcza tych z ostatnich lat. Udział Netflixa w rynku serwisów streamujących w naszym kraju (według badania Gemius) wzrósł z ok. 5% w 2017 do prawie 16% w 2020. Serwis posiada zarówno aplikację mobilną jak i na komputery PC/Mac a nawet konsole do gier. Umożliwia też korzystanie z usług poprzez przeglądarkę internetową. Koszt serwisu waha się pomiędzy 34 a 52 zł miesięcznie, zależnie od wybranego wariantu (różnią się one jakością streamingu oraz ilością urządzeń na których można oglądać filmy i seriale w tym samym czasie).

Vod.pl

VOD.plTo z kolei drugi popularny serwis, w którym znajdziemy setki produkcji serialowych oraz filmów różnych gatunków (w tym dla dzieci), a także programu internetowej telewizji portalu internetowego Onet. Wśród dostępnych pozycji są zarówno produkcje polskie jak i zagraniczne (także wielkie hity kinowe). W odróżnieniu od Netflixa nie ma tu z góry płatnego abonamentu – znajdziemy tu zarówno pozycje bezpłatne jak i płatne, ale te ostatnie działają na zasadzie jednorazowego wypożyczenia. Opłaty – za pojedynczy odcinek serialu lub film zaczynają się od kilku złotych. Korzystanie z serwisu wymaga zalogowania się do niego (można to zrobić z użyciem konta na Facebooku). Istnieje też aplikacja mobilna.

CDA Premium

CDABył to jeden z pierwszych serwisów streamingowych w Polsce. Na początku niemal wyłącznie znajdowały się tam materiały zamieszczone przez samych użytkowników portalu cda.pl, potem pojawiła się też baza płatnych produkcji. Dziś witryna chwali się, że oferuje dostęp do ponad 8 tys. filmów i seriali ze wszystkich gatunków. Serwis CDA posiada bardzo funkcjonalną i wygodną w użyciu aplikację mobilną, dzięki której produkcje możemy oglądać także na urządzeniach przenośnych. By zyskać dostęp do oferty „Premium” należy uiścić miesięczny abonament w wysokości ok. 20 zł, przy czym mamy do dyspozycji 14-dniowy okres próbny, w którym będziemy mogli bezpłatnie przetestować czy warto zdecydować się na wykupienie płatnej subskrypcji.

VOD TVP

VOD TVPSwój duży serwis streamingowy posiada także telewizja publiczna. Znajdziemy tam zarówno materiały (filmy i seriale) produkcji krajowej jak i te zagraniczne (np. popularne seriale BBC), streaming wielu kanałów telewizyjnych, chociażby - TVP INFO, TVP3, TVP Kultura 2, Poland In, TVP Polonia, TVP Parlament. Największym atutem tego serwisu jest jednak przedpremierowy dostęp do produkcji serialowej samej TVP, a także do wielkich klasyków z archiwów telewizyjnych, kultowych produkcji sprzed czasem nawet kilku dekad – filmów, seriali, teatru TV. Serwis posiada też wygodną aplikację mobilną. W serwisie możemy płacić za pojedyncze obejrzenie odcinka serialu lub filmu (dostęp na 24h za 5 zł, 8 zł lub 23 zł) lub wejść do strefy ABO, gdzie albo – potwierdzając opłacenie abonamentu RTV – oglądamy bezpłatnie, albo płacimy abonament w wysokości 9,99 zł za 30 dni.

Player

PlayerSerwis Player zaczynał jako cyfrowa przystawka do produkcji TVN, ale już dawno rozrósł się do znacznie większych rozmiarów. Dzięki niemu można oglądać w dowolnej chwili ulubione seriale i programy grupy TVN (w wersji bezpłatnej z reklamami) a także sporą kolekcję kinowych hitów i audycji Canal+ oraz HBO. W aplikacji mobilnej znajdziemy ponad 40 kanałów TV na żywo z możliwością przewijania i oglądania już rozpoczętych programów od początku (cofanie do 2h). Audycje sportowe, w tym wszystkie kanały Eleven oraz sportowe Canal+, bajki, kreskówki oraz filmy animowane dla dzieci i młodzieży. Jeśli zdecydujemy się na płatną wersję serwisu mamy do wyboru kilka wariantów. Ceny zaczynają się od 10 zł miesięcznie za pakiet podstawowy na 30 dni do 45 zł za pakiet obejmujący produkcje Canal +. Są też pakiety sportowe oraz HBO za 25 zł miesięcznie. Player jest jednym z bardziej wszechstronnych serwisów VOD. Znajdziemy jego aplikacje na smartfony, tablety, komputery, konsole a nawet Apple TV.

WP TV

WP TVTo popularny serwis należący do jednego z największych polskich portali internetowych – Wirtualnej Polski. W odróżnieniu od pozostałych oferuje przede wszystkim transmisję klasycznych kanałów TV przez Internet. 30 podstawowych bezpłatnie, inne w kilku płatnych pakietach o różnej wielkości (najmniejszy pakiet zawiera jeden kanał). Jest to ciekawa opcja dla osób, które nie mogą skorzystać z kablówek a chciałyby mieć dostęp do popularnych sieci telewizyjnych – on-line. Pakiet maksymalny obejmujący 96 kanałów, w tym programy TVP, TVN, sportowe, informacyjne, filmowe i rozrywkowe kosztuje w tej chwili 41,90 zł miesięcznie.

Ipla

IplaAplikacja i serwis należące do rodziny Cyfrowego Polsatu, dlatego można w niej znaleźć produkcje serialowe tej stacji, zwykle jeszcze przed oficjalną premierą. Ale dziś to prawdziwy kombajn streamingowy, w którym znajdziemy zarówno hitowe produkcje filmowe jak i telewizję on-line (ponad 100 kanałów) w zróżnicowanych pakietach tematycznych (w tym sportowych). Użytkownicy Ipli mają dostęp do produkcji HBO, Cinemax GO, ważnych eventów sportowych na żywo, filmowych nowości. Ceny pakietów zaczynają się od 15 zł na 30 dni (są zróżnicowane w zależności od zawartości).

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane