Piątek , 26 Kwiecień 2024

TP-Link Archer AX6000 - test szybkiego routera z Wi-Fi 6

   10.07.2020
Na rynek urządzeń Wi-Fi coraz śmielej wkraczają routery nowej generacji - Wi-Fi 6, czyli 802.11ax. Oferują one znaczne przyspieszenie sieci bezprzewodowych oraz wyraźną poprawę komfortu użytkowania – stabilną pracę i większą niż dotychczas odporność na zakłócenia. Do naszej redakcji trafił przedstawiciel urządzeń nowej generacji i to od razu z wysokiej półki TP-Link Archer AX6000. Oto wrażenia z jego przeglądu.
Router Archer AX600 od TP-Link. Szybkie Wi-Fi 6 w domu

Co to jest Wi-Fi 6?

W skrócie: to nowa generacja sieci bezprzewodowych Wi-Fi, wnosząca ważne ulepszenia technologiczne względem poprzednich wersji, np. wykorzystywanie kanału o szerokości 160 MHz. Wszystkie zastosowane tu usprawnienia dają wspólny i wymierny efekt – pozwalają uzyskać teoretyczną przepustowość łącza na poziomie 10 GB/s, co jest zwielokrotnieniem obecnych możliwości. Sama prędkość to jednak nie jedyna zmiana, urządzenia obsługujące nowe protokoły są o wiele bardziej stabilne i mogą płynnie obsługiwać więcej podłączonych sprzętów jednocześnie. To ostatnie ma kolosalne znaczenie dla wygody użytkowania, a w przyszłości odegra jeszcze większą rolę, zwłaszcza, że w naszych domach w najbliższych latach sprzętu wymagającego podłączenia do sieci będzie przybywać.

TP-Archer AX6000

Router Archer AX6000 od TP-Link, który trafił do naszej redakcji to urządzenie posiadające szereg nowych i potężnych technologii, które wprowadza wchodzący na rynek standard Wi-Fi 6. Ten konkretny sprzęt działa pod kontrolą 4-rdzeniowego, 64 bitowego procesora Broadcom BCM4908 taktowanego częstotliwością 1,8 Ghz, dodatkowo wspomaganego jeszcze dwoma chipami pomocniczymi. Za siłę sygnału odpowiada w nim 8 wbudowanych anten o dużym zasięgu.

TP-Link Archer AX6000

Co przykuwa uwagę od razu po wyjęciu z pudełka, to bardzo szybki port WAN o przepustowości 2,5 Gb/s, daleko wykraczający poza to co dziś oferują dostawcy Internetu. To pozytywna informacja, gdyż oznacza, ze mamy spory zapas mocy do wykorzystania w nadchodzących latach.

Dzięki zastosowaniu technologii Wi-Fi 6 router pracuje w oparciu o modulację 1024-QAM (Quadrature Amplitude Modulation), dzięki której przenosi 10 zamiast 8 bitów na symbol, co pozwala uzyskać prędkości wyższe aż o 25% od tych osiąganych przy zastosowaniu modulacji 256-QAM we wczesniejszym standardzie 802.11ac.

Specyfikacja techniczna

  • Pamięć systemowa - 1 GB RAM i 128 MB Flash
  • Dostępne porty - 8 portów 1Gb/s LAN; 1 port 2,5 Gb/s WAN; 1 port USB-A 3.0 + 1 port USB-C 3.0
  • Przyciski - przycisk Wi-Fi On/Off, przycisk Reset, przycisk WPS, przycisk On/Off, przycisk LED On/Off
  • Zasilanie - 12V/4A (transformator w zestawie)
  • Wymiary - 261,2 × 261,2 × 60,2 mm
  • 8 zewnętrznych anten
  • Parametry sieciowe
  • IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz
  • IEEE 802.11ax/n/b/g 2,4 GHz
  • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz i 5 GHz
  • Kompatybilność wsteczna z sieciami Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac
  • Prędkość transmisji
  • 5 GHz: 4804 Mb/s (802.11ax)
  • 2,4 GHz: 1148 Mb/s (802.11ax)

Standardy bezpieczeństwa (szyfrowanie)

  • 64/128-bit WEP,
  • WPA/WPA2/WPA3 (po aktualizacji firmware)
  • WPA-PSK/WPA2-PSK

Moc transmisji 

  • <20dBm (2,4 GHz),
  • <23dBm (5,15 GHz~5,35 GHz),
  • <30dBm (5,47 GHz~5,725 GHz),

Możliwości oprogramowania

  • Sieć WAN – dynamiczny adres IP, Statyczny adres IP, PPPoE, PPTP (Dual Access), L2TP (Dual Access)
  • Kontrola rodzicielska wspierana przez TrendMicro, (zarządzana lokalnie i zdalnie)
  • DHCP - serwer, lista klientów DHCP, rezerwacja adresów
  • Przekierowanie portów - serwer wirtualny, Port Triggering, UPnP, DMZ
  • Dynamiczny DNS - DynDns, NO-IP, TP-Link
  • Serwer VPN - PPTP, OpenVPN

Jakie nowości przynosi Archer AX6000 od TP-Link?

TP-Link w omawianym routerze zastosował chyba wszystkie dostępne nowe technologie, które ujrzały światło dzienne wraz z Wi-Fi 6:

Wi-Fi 802.11ax – z szybkościami transferu do 1148 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz (czyli łącznie blisko 5952 Mb/s). Przy wykorzystaniu całej przepustowości łącza w paśmie 5 GHz sciąganie dużego pliku o wielkości 15 GB trwałoby zaledwie 24 sekundy;

OFDMA (orthogonal frequency-division multiple access) – technika, która umożliwia wydajne przesyłanie danych do kilku urządzeń na raz;

MU-MIMO – metoda, dzięki której łączy się transmisje realizowane przez kilka nadajników i odbiorników punktu dostępowego, w efekcie uzyskujemy znaczne zwiększenie przepustowości;

BSS Color – pozwala z kolei na zmniejszenie wpływu zakłóceń generowanych przez inne urządzenia Wi-Fi w sąsiedztwie na naszą sieć, w efekcie poprawiając jej płynność i stabilność odbywających się w jej ramach połączeń;

RangeBoost – dzięki tej funkcji poprawił się zasięg sieci w każdym zakątku mieszkania;

Beamforming – to technologia, która pozwala routerowi wykryć, gdzie znajdują się podłączone urządzenia i skierować do nich wzmocniony sygnał (zamiast emitować go we wszystkich kierunkach);

Airtime Fairness – technologia, która polega na tym, że router wykrywa, jakie podłączone urządzenia są najwydajniejsze (są w stanie przesłać większą ilość danych w określonym czasie) i do nich kieruje „pełną moc”. Dzięki tej funkcji wolniejsze urządzenia połączone z routerem nie powodują – jak w poprzednich generacjach – zmniejszenia ogólnej prędkości sieci w domu;

QoS (Quality of Service) – nadaje priorytet wykonywanym zadaniom i przydziela pasma konkretnym urządzeniom i usługom tak, aby w pełni wykorzystać ich możliwości;

Target Wake Time – mechanizm, który umożliwia urządzeniom negocjację czasu i częstotliwości wybudzania w celu wysłania lub pobrania danych. Funkcja ta oszczędza baterię podłączonych do routera urządzeń mobilnych, na przykład smartfonów.

Konfiguracja i użytkowanie

Router Archer AX6000, co wyraźnie widać z przedstawionej specyfikacji, to sprzęt z wysokiej półki. Już po wyjęciu z pudełka zwracają uwagę ponadprzeciętne rozmiary urządzenia, które jest wyraźnie większe niż typowy router sieciowy. Sprzęt wygląda masywnie, ale funkcjonalnie, użyte do wykończenia plastiki są twarde i wysokiej jakości. Na górnej pokrywie znajduje się logo producenta otoczone paskiem z diod LED (kolor paska zależy od aktualnego stanu urządzenia. Producent zadbał o umieszczenie w obudowie wielu otworów wentylacyjnych, co ma zapewnić należyte chłodzenie, co w tej klasie sprzętu z pewnością się przyda. Szkoda, że całe pokrycie nie jest matowe, wówczas nie trzeba by się martwić o ślady palców po jego każdym dotknięciu.

TP-Link Archer AX6000

Na bokach routera TP-Link usytuował trzy przyciski: WPS, Wi-Fi i LED, a także porty USB 3.0 i USB typu C, włącznik, jeden port WAN, 8 portów LAN, port zasilania i otwór pozwalający na zresetowanie urządzenia.

Sprzęt posiada na spodzie obudowy specjalne otwory montażowe, które pozwalają na jego instalację także w pozycji wiszącej.

Sama konfiguracja routera TP-Link Archer AX6000 jest niezwykle prosta. Dostajemy tu aplikację o nazwie Tether do wykorzystania na smartfony (jest dostępna zarówno na urządzenia z Androidem jak i iPhone) z wykorzystaniem łącza Bluetooth lub przewodowo, z użyciem komputera i przeglądarki internetowej (za pośrednictwem kabla RJ45).

Producent przygotował czytelny i zrozumiały prosty samouczek, który krok po kroku tłumaczy użytkownikowi jakie czynności należy wykonać. Podczas czynności konfiguracyjnych można wybrać pomiędzy wyświetlaniem menu w trybie profesjonalnym i podstawowym, dzięki czemu łatwiej będzie przejść ten proces osobom bez doświadczenia, a power-userzy zyskują już na wstępie więcej opcji.

Routerem można sterować zdalnie, z dowolnego miejsca – by to zrobić, wymagane jest utworzenie konta w usłudze TP-Link. Ta funkcja przyda się jeśli będąc poza domem chcemy na przykład sprawdzić, czy nikt nie korzysta z naszej sieci.

TP-Link Archer AX6000

Warto pamiętać, że najlepsze parametry transmisji danych z wykorzystaniem tego routera uzyskamy podłączając do niego nowy sprzęt także pracujący w standardzie Wi-Fi 6, jednak jeśli nie posiadamy takich urządzeń poprawę jakości sieci uzyskamy także i z nimi, będą to w szczególności stabilniejsza praca i lepszy zasięg.

Testy

Przeprowadzając testy pracy routera TP-Link Archer AX6000 podłączałem się zarówno do sprzętu działającego w nowym standardzie 802.11ax, jak i do urządzeń poprzednich generacji (802.11ac, n) wszystkie próby wypadały zaskakująco dobrze. Osiągane prędkości transmisji danych (przy użyciu sieci 5 Ghz) między routerem a laptopem wyposażonym w kartę sieciową w standardzie 802.11ax zbliżyły się do nominalnego poziomu szybkości mojego stacjonarnego Internetu, czyli 1200 Mb/s. Tymczasem na moim dotychczasowym, słabszym routerze innej marki uzyskiwany transfer nigdy nie przekraczał 500Mb/s.

Co warto odnotować – wymiernie poprawił się zasięg sieci Wi-Fi w całym mieszkaniu. Podłączone sprzęty, którym wcześniej zdarzało się dusić z powodu braku płynnego dostępu do Internetu, teraz wszystkie działały jak należy, niezależnie od miejsca, w którym zostały posadowione.

W routerze tym (w odróżnieniu od konstrukcji poprzednich generacji) podłączenie urządzeń o niższych maksymalnych prędkościach transferów nie zwalnia prędkości całej sieci. Dzięki temu stopniowo nabywane i podłączane urządzenia z Wi-Fi 6 będą mogły bez zakłóceń wykorzystać cały swój potencjał.

TP-Link Archer AX6000

Podsumowanie

Router Archer AX6000 firmy TP-Link okazał się urządzeniem bardzo interesującym, bez wątpienia jednym z najlepiej wyposażonych na rynku. Podczas testów ograniczała mnie prędkość transferu posiadanych urządzeń, nie udało się zatem osiągnąć nominalnych parametrów samego routera, ale zbliżyłem się do maksymalnych możliwych wartości dla pozostałego sprzętu. To oznacza, że Archer AX6000 to urządzenie mocarne, szybkie i generujące niezwykle stabilną sieć o dużym zasięgu. Jego kultura pracy wyprzedza wyraźnie wszystkie urządzenia sieciowe z jakimi miałem dotychczas do czynienia. Bardzo dobry zasięg i odporność na zakłócenia wywołane obecnością innych, sąsiedzkich sieci stały się dla mnie jego wizytówką.

W całym okresie prowadzenia testów router ani razu się nie zawiesił, także i wszystkie podłączone do niego urządzenia działały prawidłowo, a było tego sporo - wszystkie domowe komputery stacjonarne, telewizory, smartfony klawiatura, dysk SSD. Całość działała zgodnie i bez zakłóceń.

TP-Link wycenia Archer AX6000 na ok. 1300 zł. To uczciwa cena. Za tę kwotę otrzymujemy sprzęt, w którym zaimplementowano cały szereg nowych technologii, dostajemy też wbudowany system HomeCare z antywirusem od TrendMicro, który chroni domową sieć przed cyberatakami. Dla opiekunów dzieci znalazła się tu funkcja kontroli rodzicielskiej, każdy nabywca otrzymuje też, 3-letnią gwarancję. Jest to sprzęt godny polecenia, który dzięki przyszłościowym technologiom może posłużyć użytkownikowi wiele lat.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane