Niedziela , 24 Styczeń 2021

Myszki komputerowe dla graczy. Najważniejsze cechy + Top 7 modeli na rynku

Myszka komputerowa to jedno z najważniejszych urządzeń elektronicznych jakie mamy w domu. Niech nikogo nie zmylą małe rozmiary – bez niej korzystanie z komputera byłoby mordęgą, prawdopodobnie nigdy nie pojawiłyby się interfejsy graficzne – a jeśli nawet to ciągłe sięganie palcami do dotykowego monitora nie byłoby zbyt wygodne. Dzięki myszce możemy wydawać polecenia komputerowi w najprostszy i bardzo naturalny sposób. Podobnie jest w grach – precyzyjna, wygodna mysz to szybka reakcja i sukces w rozgrywce.
Odpowiednia mysz to klucz do sukcesu w rozgrywce

Wybór myszki komputerowej wydaje się sprawą prostą. Pozornie nie są to przecież zbyt skomplikowane urządzenia. Jest to jednak mylne, bowiem różnice między poszczególnymi modelami są znaczne, a urządzenia gamningowe od najprostszych myszek biurowych dzieli właściwie technologiczna przepaść. W tym artykule wskażemy czym różnią się od siebie myszki i jakie modele będą się najlepiej (i dlaczego) nadawały do używania podczas gry.

Co powinna „mieć” myszka dla gracza?

Dobra mysz dla gracza powinna spełniać kilka równie ważnych wymogów. Od odpowiedniej ergonomii, po mieszczące się w akceptowalnym zakresie własności technologiczne.

Odpowiedni kształt - myszy zarówno dla zapalonych jak i przygodnych graczy powinny mieć taki kształt, by wygodnie leżeć w dłoni. Mysz biurowa, nawet drogi model z najwyższej półki, w którym postawiono na przykuwający oko design może nie być odpowiednia, zwłaszcza, że w takich przypadkach producenci często przedkładają efektowny wygląd nad ergonomię i funkcjonalność. Myszki gamningowe są zwykle lepiej dopasowane do kształtu dłoni, mają też tak usytuowane przyciski, by łatwiej było z nich korzystać nawet przy szybko toczącej się rozgrywce. Koniecznie trzeba też dopasować rozmiar myszy do wielkości naszej dłoni – zarówno zbyt duża, jak i za mała mysz będzie nas mocno ograniczać i po dłuższej rozgrywce zacznie nas boleć ręka. Jeśli jesteśmy leworęczni koniecznie trzeba wybrać myszkę odpowiednią dla nas, lub przynajmniej uniwersalną.

Znaczenie ma też waga – mysz dla gracza nie może być ani za lekka, ani przesadnie ciężka. Te lepsze myszki mają nawet regulację wagi – producenci dostarczają je z obciążnikami (które można zdejmować). W dobrych myszkach stosuje się tez odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe – chociażby takie, które ograniczają pocenie się dłoni.

Czułość – jedną z najważniejszych cech myszy w ogóle, a urządzenia dla gracza w szczególności jest czułość wyrażana w DPI (w punktach na cal). Jest to wskaźnik tego jak precyzyjnie nasze ruchy ręką będą odzwierciedlane na ekranie. W tańszych myszkach trzeba się solidnie napracować by wykonywać precyzyjne ruchy. W myszkach czułych urządzenie reaguje nawet na najdrobniejszy dotyk. Ma to zresztą swoje wady – w grach, które wymagają np. precyzyjnego celowania w szybkim tempie, zbyt duża rozdzielczość DPI myszy może nawet przeszkadzać w łatwym uchwyceniu celu. Minimalna czułość potrzebna graczowi to zwykle 1500-1700 DPI, choć są w sprzedaży urządzenia mające rozdzielczość na poziomie nawet kilkunastu tysięcy DPI.

Czułość myszy zapewnia jej odpowiedni sensor. Gracze nie zrobią użytku z tradycyjnych myszek z rolką, które w ich przypadku będą zbyt nieprecyzyjne, najlepsze (i najczulsze zarazem) są natomiast myszki laserowe. Innym rozwiązaniem może być jeszcze mysz optyczna, ale tu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na oferowaną rozdzielczość, która w wielu słabszych modelach nie będzie wystarczająca.

Z kablem czy bez?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedź byłaby jednoznaczna – z kablem, gdyż tylko takie myszy zapewniały niezbędną w grach responsywność, która w bezpośredni sposób przekłada się na szanse na zwycięstwo. Dziś się to zmienia – wiele bezprzewodowych myszek ma pod tym względem dobre parametry, przy czym zasada jest raczej prosta – kto decyduje się na rozwiązania budżetowe, powinien wybierać myszki przewodowe, ci, którzy kupują sprzęt z najwyższej półki mogą sobie pozwolić na sprzęt bezprzewodowy, który w wysokich zakresach cenowych jest pod względem potencjalnych opóźnień dużo lepiej dopracowany.

Odpowiednie, konfigurowalne przełączniki

W grze bardzo przydaje się możliwość z korzystania z konfigurowalnych przycisków, które użytkownik może dostosować do własnych potrzeb w konkretnej produkcji. Pozwala to ograniczyć ilość ruchów w czasie rozgrywki i daje większe szanse na wyprzedzenie przeciwnika. Jest to też jednak „bajer” z którego stosunkowo łatwo zrezygnować, jeśli się chce zaoszczędzić.

Wytrzymałość

Mysz jest urządzeniem, które szybko się zużywa, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy ją w bardzo dynamicznych grach akcji, gdzie przez cały czas dzieje się coś co wymaga klikania. Producenci z górnej półki czasem dodają do swoich urządzeń wymienne przyciski, na wypadek, gdyby te pierwsze już się zużyły, inni stosuja trwałe przyciski mechaniczne lub współpracują z firmami produkującymi wytrzymałe mechanizmy klikania. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość materiałów z którego wykonano konkretne urządzenie. Jeśli jest zbyt delikatne nie przetrwa zbyt długo.

Polecane modele myszy do gier

A4Tech Bloody V8m

Pierwsza z przewodowych myszek dla graczy udowadniająca, że niezły sprzęt nie musi być wcale bardzo drogi. Posiada optyczny sensor o rozdzielczości 3200 DPI, 8 przycisków funkcyjnych oraz podświetlenie. Gadżet posiada innowacyjne metalowe ślizgacze zapewniające maksymalną odporność na zużycie materiały, przy jednoczesnym wzmocnieniu czułości myszy na ruch ręką nawet do 20%. Czas reakcji tej myszki jest bardzo krótki i wynosi 1 ms. Kupimy ją za cenę poniżej 70 zł.

A4Tech Bloody V8m

Logitech G102 Prodigy

Jest to jedna z tańszych a zarazem lubianych przez graczy przewodowych myszek optycznych. Nie posiada może futurystycznego designu, ale ma za to dużą czułość na poziomie 8000 DPI, programowalne przyciski oraz podświetlenie RGB. Myszka zapamiętuje ustawienia konfiguracyjne, więc po podpięciu jej do innego komputera nie trzeba będzie ich wprowadzać na nowo. Cena ok. 100 zł.

Logitech G102 Prodigy

HyperX Pulsefire Surge

Jest to jedna z najprecyzyjniejszych przewodowych myszek na rynku – jej rozdzielczość to aż 16000 DPI. Została wyposażona w szereg nowoczesnych technologii – programowalne przyciski, obsługę makr (czyli prekonfigurowalnych kombinacji). Myszka posiada wytrzymałe przełączniki Omron o przewidywanej trwałości do aż 50 milionów kliknięć. HyperX Pulsefire Surge pozwala na przechowywanie ustawień w pamięci wbudowanej. W urządzeniu można zapisać do 3 profili, które będą dostępne przez cały czas. Cena tej myszy to ok. 200 zł.

HyperX Pulsefire Surge

Razer DeathAdder Elite

To kolejna bardzo czuła myszka przewodowa (także 16000 DPI), która zaskarbiła sobie uznanie wielu fanów cyfrowej rozgrywki dzięki precyzji wykonania i właśnie bezkompromisowej czułości sensora optycznego, który jej producent zaprojektował od podstaw z myślą o wymagających graczach. Także i w tej konstrukcji zastosowano bardzo wytrzymałe przełączniki Omron gwarantujące, że przyciski nie zużyją się od intensywnego użytkowania. Myszka pewnie leży w dłoni, jest wygodna i solidna. Posiada programowalne przyciski, podświetlane logo producenta i rolkę. Cena ok. 250 zł.

Razer DeathAdder Elite

SteelSeries Rival 650

Bezprzewodowa mysz z sensorem optycznym, wyróżniająca się pewnym chwytem, doskonałą jakością wykonania i żywotnością (wytrzymuje do 60 milionów kliknięć). Wyposażono ją w sensor 12000 DPI, 7 przycisków, podświetlenie RGB. Pracę urządzenia nadzoruje 32-bitowy procesor ARM. Zaletą jest też możliwość zmiany wagi myszy za pomocą specjalnych ciężarków (dostępnych jest 8 o wadze 4 g każdy). Zaledwie 15-minutowe ładowanie pozwala na 10 godzin pracy. Cena to ok. 500 zł.

SteelSeries Rival 650

Logitech G502 LIGHTSPEED HERO

Bezprzewodowa mysz optyczna G502 jest jedną z najczęściej wybieranych przez profesjonalnych graczy. Wersja LIGHTSPEED jest jej kolejnym wcieleniem - wyjątkowo szybkim i niezawodnym, nadaje się zwłaszcza do rozgrywek e-sportowych. Mysz ta jest wyposażona w czujnik nowej generacji HERO 16K (o rozdzielczości 16000 DPI), bezprzewodowe ładowanie (ładuje się stojąc na podkładce, czas pracy to ok. 60 godzin), podświetlenie RGB (konfigurowalne), programowalne przyciski, regulowany ciężar oraz 1 ms czas reakcji, który zapewnia brak opóźnień w rozgrywce. Cena ok. 500-550 zł.

Logitech G502 LIGHTSPEED HERO

Logitech G903 LIGHTSPEED HERO

Ta bezprzewodowa (z możliwością pracy w trybie z kablem), dostosowana do obu rąk mysz to prawdziwy klasyk gatunku. Ma wszystko czego potrzebuje wytrawny gracz – regulowany sensor optyczny, który pracuje w zakresie od 100 do 16000 DPI, odświeżanie położenia co 1 ms, regulowaną wagę, dedykowany procesor ARM, programowalne przyciski (w tym zdejmowalne przyciski boczne), podświetlenie RGB. Sprzęt ten jest bardzo wytrzymały (system mechanicznych przycisków z naciągiem). Wiele wskazuje na to, że jest to najbardziej zaawansowana mysz dostępna na rynku. Cena ok. 600 zł.

Logitech G903 LIGHTSPEED HERO

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane