Czwartek , 25 Kwiecień 2024

Transmiter FM. Co to za urządzenie i dlaczego może się bardzo przydać, zwłaszcza w starszym aucie?

   02.11.2023
Posiadasz radio/odtwarzacz samochodowy, który nie umożliwia podłączenia smartfona i słuchania muzyki z osobistej biblioteki, a jedynie z płyt CD? Możesz oczywiście wymienić radio na nowe, ale jest też sposób znacznie prostszy i tańszy: to transmiter FM. W tym artykule wyjaśnimy, co to za urządzenie, jak działa i dlaczego może być bardzo przydatne.
Drugie życie samochodowego radia? Tak, z transmiterem FM. Fot. Unsplash

W wielu samochodach, nie tylko zresztą tych najstarszych, znajdziemy odbiorniki radiowe, które nie posiadają zbyt wielu nowoczesnych funkcji. Potrafią odtwarzać muzykę z płyt CD, niektóre nawet z kaset magnetofonowych, ale nie ma możliwości, żeby podłączyć do nich pendrive’a czy telefon komórkowy i posłuchać muzyki z serwisu streamingowego lub zgromadzonej przez siebie biblioteki.

Wyjścia z takiej sytuacji są dwa — albo zakup nowego, często bardzo kosztownego radia, co w nienajmłodszym aucie może mijać się z celem, albo kupno niewielkiego urządzenia, które da samochodowemu systemowi audio nowe życie.

Transmiter FM do samochodu. Co to jest?

To niewielkich rozmiarów, ale bardzo sprytne urządzenie. Pozwala ono transmitować dźwięk ze smartfona (a w lepszych transmiterach każdego innego urządzenia, które przez gniazdo Bluetooth do niego podłączymy) do samochodowego systemu audio wyposażonego w zwykłe radio FM. Dzięki transmiterowi będziemy w stanie w radiu samochodowym odtwarzać wszystko, co zechcemy, każdy utwór znajdujący się w pamięci telefonu lub dowolnego dysku USB.

Transmiter jest niezwykle prosty w użytkowaniu. By zaczął działać, montujemy go w gnieździe zapalniczki samochodowej, następnie parujemy ze smartfonem za pomocą sieci bezprzewodowej lub kabla USB. Zwykle do zestawu dołączona jest aplikacja, którą instalujemy na smartfonie, ułatwia ona i przeprowadza użytkownika przez cały proces parowania.

W kolejnym kroku należy ustawić wspólną, wolną (niezajętą przez stacje radiowe) częstotliwość FM, na której transmiter będzie wysyłał do radia muzykę. Transmiter działa więc jak mała rozgłośnia radiowa, która zamiast regularnego programu transmituje do odbiornika materiały zgromadzone na naszym mobilnym urządzeniu.

Transmiter FM Rock B301

Transmiter FM. Cena ok. 150 zł

Funkcje transmitera FM

Podstawową funkcją transmitera FM jest, jak wcześniej wspomniałem wyposażenie klasycznego radia samochodowego w zupełnie nowe możliwości. Posiadając transmiter, nie będziemy już skazani wyłącznie na słuchanie muzyki z kaset, płyt CD, czy lokalnego radia.

Transmiterem prześlemy z ze smartfona, tabletu, dysku USB dowolną treść audio na samochodowe głośniki. Może to być nie tylko muzyka, ale np. audiobook i podcasty. Podczas połączenia z transmiterem zachowana jest cała funkcjonalność smartfona, możemy zatem łatwo nim sterować (także głosowo, jeśli to umożliwia), co znacznie ułatwia korzystanie z całego systemu, a także podnosi bezpieczeństwo jazdy, gdyż kierowca może większą uwagę poświęcić temu, co dzieje się na drodze, a nie szukaniu przełączników.

Przesyłanie muzyki to nie jedyne, co potrafi transmiter. Jeśli na smartfonie znajduje się na przykład aplikacja do nawigacji samochodowej, komunikaty tego systemu możemy także przesyłać na głośniki.

Po podłączeniu transmitera do telefonu z jego pomocą będziemy mogli także przesyłać dźwięk rozmów telefonicznych na samochodowe głośniki. Umożliwi to wygodne korzystanie z zestawu głośnomówiącego bez dodatkowych słuchawek, dźwięk będzie bowiem bardzo donośny i doskonale słyszalny.

Transmiter FM Baseus CCF40-01

Transmiter FM. Cena ok. 70 zł

Zalety i wady transmitera FM

Główną zaletą transmitera FM jest wyposażenie starego radia samochodowego w nowe, niemożliwe do uzyskania w inny sposób funkcje. Urządzenie to jest bardzo proste w obsłudze i intuicyjne. Kilka kroków wystarczy, by móc słuchać ulubionej muzyki w zestawie Hi-Fi auta. Nie musimy jej przegrywać na płyty, a tym bardziej długo oczekiwać, że zostaną zagrane w radio.

Transmiter FM umożliwia też śledzenie komunikatów drogowych z aplikacji nawigacja w smartfonie, co bardzo ułatwia bezpieczną jazdę,  umożliwia też transmitowanie rozmów głosowych na głośniki systemu audio auta.

Transmitery zwykle umożliwiają szybkie podłączenie urządzeń zewnętrznych za pomocą protokołu Bluetooth lub kabla USB.

Ważną zaletą transmiterów FM jest ich uniwersalność. Współpracują dobrze zarówno ze smartfonami i tabletami działającymi pod kontrolą systemu Android, jak i tymi wyprodukowanymi przez Apple.

Transmitery FM nie należą do urządzeń drogich. Podstawowe modele kupimy już za kilkadziesiąt złotych, co biorąc pod uwagę przydatne funkcjonalności, jakie oferują, jest kwotą bardzo niewielką.

Do wad transmiterów należy przede wszystkim to, że w sytuacji, gdy w eterze nadaje wiele stacji radiowych, chwilę może zająć wyszukanie wolnej częstotliwości. Przy kiepskiej jakości połączenia bluetooth mogą się też pojawić nieprzyjemne szumy, dlatego zawsze zdecydowanie lepiej wybrać urządzenie lepszej jakości.

Transmiter FM Hama

Transmiter FM. Cena ok. 85 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie transmitera FM?

Transmiter FM powinien działać po podłączeniu do gniazda zapalniczki. Oznacza to, że modele dla aut osobowych powinny działać przy napięciu 12 V, natomiast dla ciężarowych będą to zwykle 24 V.

Przed zakupem warto też sprawdzić, jaki zasięg posiada nabywane urządzenie. Odległość między gniazdem zapalniczki a samochodowym radiem zwykle nie jest duża, ważne jest też jednak maksymalna odległość do podłączanego smartfona. Transmitery FM wysokiej klasy mają zwykle zasięg przekraczający 10 m, co pozwoli użytkować je w każdej sytuacji.

Dobre transmitery FM wyposażone są w kilka funkcji jednocześnie. Posiadają gniazda USB do podłączania kabla z urządzeniem, moduł Bluetooth zapewniający łączność bezprzewodową, ale też często slot na kartę SD oraz przydatnego pilota zdalnego sterowania. Urządzenia z najwyższej półki wyposażone są też w wyświetlacz LCD, na którym widać co w danym momencie robi urządzenie.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (88) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane