Czwartek , 25 Kwiecień 2024

Test laptopa Acer Extensa 15. Dobry wybór do biura

   29.04.2020
Wybór dobrego laptopa biznesowego, zwłaszcza w czasach wymuszonej przez koronawirusa pracy zdalnej to nie lada wyzwanie. Dostępnych modeli jest bardzo dużo, ale ciężko wybrać spośród nich coś, co sprosta konkretnym wymaganiom danej branży. Do redakcji HotGear trafił niedawno Notebook Acer Extensa 15 (EX215-51-56FL), który został przez producenta pomyślany jako wydajne narzędzie do codziennej pracy biurowej i prowadzenia firmy. Czy spełnia to założenie? Oto nasze wrażenia.
Acer Extensa 15

Zaraz po wyjęciu z pudełka Acer Extensa 15 robi bardzo dobre wrażenie. Choć obudowy nie wykonano z aluminium czy metalu (jak w najdroższych modelach biznesowych) to mamy tu solidnie wyglądający plastik kryjący smukłą i dość lekką obudowę.

Parametry Techniczne

  • System operacyjny: Windows 10 w wersji Pro
  • Procesor: Intel® Core™ i5-8265U (1,6 GHz do 3,90 GHz w trybie turbo), 4 rdzenie, 8 wątków
  • Grafika: Intel® UHD Graphics 620 (pamięć karty dzielona z RAM)
  • Pamięć operacyjna: 8GB DDR4 SDRAM
  • Ekran: 15,6 cala, LCD, LED, FullHD 1920 x 1080) z technologią Acer ComfyView – redukującą refleksy świetlne na wyświetlaczu.
  • Dysk: 256 GB SSD
  • Sieć bezprzewodowa: WiFi 5 w standardzie IEEE 802.11ac, Bluetooth 4.2
  • Gniazda: HDMI, 2x USB 2.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 typu A, 1x Gniazdo sieciowe (RJ-45), gniazdo na słuchawki i mikrofon
  • Bateria: dwukomorowa, litowo – jonowa, z maksymalnym czasem pracy do 9 godzin
  • Wymiary: wysokość: 19,90 mm, szerokość: 363,4 mm, głębokość: 247,5 mm
  • Waga: 1,71 kg
  • Zawartość opakowania: Notebook + kabel zasilający i zasilacz

Acer Extensa 15: Wygląd i wyposażenie

Jak już wcześniej wspomniałem, na pierwszy rzut oka notebook ten robi pozytywne wrażenie, utrzymuje się ono także w trakcie codziennego użytkowania. Mamy tu do czynienia z minimalistycznym designem – nie ma tu żadnych fajerwerków stylistycznych, a jedynie prosta, funkcjonalna linia. Ma to swoje zalety – urządzenie nie rozprasza i pozwala skupić się na pracy – także dla obserwatora zewnętrznego. Z powodzeniem można go zabrać na spotkanie biznesowe czy konferencję, gdzie nie będzie się rzucać w oczy. Łatwo to zrobić, gdyż laptop jest lekki i mimo prawie 16 calowego ekranu – poręczny. Szkoda tylko, że producent zdecydował się na gładką górną klapę – łatwo ją zabrudzić palcami.

Acer Extensa 15 - wygląd zewnętrzny

Co do wyposażenia – znajdziemy tu wszystko czego potrzeba w pracy biurowej i nie tylko. Przede wszystkim mocny procesor i5-8265U o bardzo szerokim zakresie częstotliwości pracy (od 1.6 do 3.9 GHz). Oznacza to, że przy zajęciach niewymagających dużej mocy komputer jest bardzo oszczędny energetycznie, a jednocześnie, gdy potrzeba więcej zasobów, moc obliczeniowa wzrasta do poziomu, który da radę nawet potężnym wyzwaniom.

Testowany egzemplarz był wyposażony w 8 GB pamięci RAM – co dla pracy biurowej w obecnych czasach jest wartością wystarczającą i to z nawiązką, jednak na płycie głównej jest tylko jedno gniazdo pamięci, co oznacza, że jej rozbudowa w przyszłości może nie być możliwa.

Laptop posiada wbudowane głośniki stereo, niewielką kamerkę do wideorozmów o rozdzielczości 0,3 MPx, standardową klawiaturę QWERTY oraz stosunkowo duży touchpad umożliwiający wygodne korzystanie z funkcji komputera.

Acer Extensa 15 - wbudowana kamera do rozmów wideo

Laptopa wyposaźono w matowy ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości ma rozdzielczość FullHD (1920x1080), co przy tej wielkości wyświetlacza pozwala na dostrzeżenie każdego szczegółu. Sam panel wbudowano w ramki o przeciętnej szerokości, a z częścią klawiaturową połączono go dwoma - wyglądającymi na wytrzymałe – zawiasami. Ekran można odchylać o 180 stopni do pozycji poziomej, co może się przydać.

Producent wyposażył laptopa w szereg przydatnych złączy:

  • USB 3.0 typu A (x1)
  • USB 2.0 typu A (x2)
  • Port HDMI (x1)
  • LAN (RJ-45)
  • Combo (słuchawki/mikrofon)

Acer Extensa 15 - złącza

Użytkowanie i praca

Acer Etensa 15, a konkretnie model EX215-51-56FL to urządzenie ze średnio-niskiej półki cenowej (koszt ok. 2000 zł). Nie posiada zatem dodatków typu odblokowywanie biometryczne czy mocny, dedykowany układ graficzny. Ma jednak wydajny procesor Core i5 ósmej generacji, który sprawia, że w zastosowaniach biurowych urządzenie to działało w naszych testach nawet lepiej niż dobrze. W połączeniu z dyskiem SSD, który pracuje na interfejsie PCI Express (NVMe) mamy do czynienia z cichą i wydajną jednostką, dla której praca nawet w dużych arkuszach kalkulacyjnych nie jest żadnym wyzwaniem.

Klawiatura zastosowana w Acer Etensa 15 jest – także dzięki lekkiej fakturze na przyciskach – bardzo wygodna. Palce nie ześlizgują się z klawiszy mających niewielki skok a pisanie jest ciche i przyjemne. Bardzo pozytywnie oceniam też duży touchpad o wymiarach 105 na 80 mm, który sprawił, że nie podłączyłem do tego notebooka zewnętrznej myszki co zwykle robię przy pracy na laptopie. Urządzenie posiada wbudowaną kamerę do wideorozmów, jednak jej rozdzielczość (640 x480) jest na tyle słaba, że nie ma mowy o wykonywaniu widowiskowych telekonferencji. Jest ok., ale mogłaby być nieco lepszej jakości, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach funkcja rozmów wideo bardzo się przydaje.

Acer Extensa 15 - klawiatura jest wygodna w użytkowaniu

Co do ekranu – mamy tu typowy dla tej klasy urządzenia panel TN LED (bez funkcji dotyku), który nie zaskoczył mnie nadzwyczajną jakością. Kolory, jasność i kontrast są dobre i w pełni akceptowalne w pracy biurowej (jak na sprzęt za tę cenę), nie należy jednak oczekiwać fajerwerków. Barwy są tu dość przyjemne, jednak niezbyt głębokie. Urządzenie to z pewnością nie nadaje się do profesjonalnej pracy na plikach graficznych – uzyskane pokrycie barw AdobeRGB to niecałe 37% a sRGB ok. 60%. Nie ma jednak co narzekać, bo na tej półce cenowej trudno będzie znaleźć coś o wyraźnie lepszych parametrach. Ekran jest czytelny, wyraźny o dużej szczegółowości co wystarczy zdecydowanej większości użytkowników.

Notebook posiada wbudowane głośniki, które producent umieścił od spodu urządzenia (na rogach). Osobiście uważam to za bardzo dobre rozwiązanie, gdyż zapobiega to przedostawaniu się kurzu i zanieczyszczeń, które w modelach z głośnikami „na górze” na dłuższą metę sprawia kłopot z utrzymaniem czystości. Nie są to jakieś bardzo mocne urządzenia, ale do słuchania materiałów z YouTube, muzyki, radia internetowego czy prowadzenia rozmów na Skype zdecydowanie wystarczą. Nie jest to może sprzęt dla osób z wyrafinowanym słuchem, ale zdecydowanej większości użytkowników na pewno przypadnie do gustu. Zwłaszcza, że nic nie trzeszczy ani nie trzaska, co w sprzęcie za tę cenę nie jest normą.

Czas pracy na baterii w zupełności zadowala. Producent deklaruje 9 godzin, ja korzystając z tego Acera uzyskałem przeciętny czas użytkowania ok. 7-8 godzin na jednym cyklu ładowania, przy czym laptopa obciążałem wieloma zadaniami dodatkowymi w tle. Przy typowej pracy na plikach biurowych spokojnie powinien dobić do 9 godzin działania, co jest dla produktywnej pracy wartością więcej niż wystarczającą.

Podsumowanie

Acer Extensa 15 - widok z tyłu

Acer Extensa 15 (EX215-51-56FL) to laptop, który z pełnym przekonaniem można polecić zarówno do typowej pracy biurowej jak i na przykład popularnej dziś pracy zdalnej, nauki przez sieć a także do samodzielnego prowadzenia małego biznesu. Z powodzeniem można go używać także i „po godzinach”. Radzi sobie z odtwarzaniem multimediów a nawet mniej wymagających i starszych gier. Nie zagramy na nim w najnowsze produkcje wymagające wydajnych kart graficznych, ale ze starszymi tytułami na średnich i niskich ustawieniach graficznych da sobie świetnie radę.

Zalety

  • Wydajny jak na tę klasę sprzętu procesor
  • Szybki dysk SSD NVMe
  • Długi czas działania na jednym ładowaniu baterii
  • Jest cichy i nie rozgrzewa się zbyt mocno

Wady

  • Brak czytnika kart pamięci
  • Ekran mógłby mieć lepszy kontrast

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane