Poniedziałek , 29 Kwiecień 2024

Technics EAH-AZ80 i EAH-AZ60M2 – recenzja topowych słuchawek z ANC

   12.07.2023
Technics EAH-AZ80 i EAH-AZ60M2 to topowe modele tego producenta ze skutecznym (jednym z najlepszych na rynku), aktywnym systemem redukcji szumów, równolegle zapewniające bardzo wysoką jakość dźwięku, cały zestaw przydatnych funkcji. Słuchawki te mogą się podobać: zostały wykonane z dobrych materiałów, w tym aluminium. Są wygodne lekkie i dobrze trzymają uszu. Sterowanie odbywa się za pomocą dotykowych paneli – co ciekawe – umieszczonych w obu słuchawkach oraz dedykowanej aplikacji.
Technics od prawie 6 dekad dostarcza na rynek najlepszy sprzęt audio

Technics to marka, której miłośnikom sprzętu audio w zasadzie nie trzeba przedstawiać. Od ponad pół wieku dostarcza ona sprzęt audio najwyższej jakości. Koneserzy winyli znają ją przede wszystkim z serii przełomowych dla rynku muzycznego gramofonów SL-1200, które zrewolucjonizowały rynek profesjonalny i domowy, ale przez lata powstawały ciekawe urządzenia muzyczne z wielu segmentów. Obecnie firma ta wprowadza nowe generacje sprzętu audio, w tym dwa ciekawe modele dousznych słuchawek bezprzewodowych, EAH-AZ80 oraz EAH-AZ60M2, które przetestowaliśmy. Oto nasze wrażenia z tego testu.

Cechą, która testowane przez nas dwa modele słuchawek, zdaniem ich własnego producenta wyróżnia szczególnie, jest wysoka, ponadprzeciętna jakość dźwięku. W artykule tym zrelacjonuję, jak sprzęt ten działał w czasie normalnego użytkowania, i czy faktycznie jego jakość dźwiękowa okazała się aż tak wysoka.

Zacznijmy od tego, że zarówno EAH-AZ80, jak i AZ60M2 – prócz dopracowanej technologii redukcji szumów (co rozwinę w dalszej części), przynoszą także bardzo ciekawą funkcję zapewniającą możliwość połączenia wielopunktowego z 3 urządzeniami jednocześnie, np. smartfonem, komputerem i telewizorem, co bardzo ułatwia użytkownikowi przełączanie między różnymi domowymi (i nie tylko) źródłami dźwięku. Dodatkowo dzięki funkcji multiparowania można zapamiętać do 10 urządzeń, z którymi można się będzie łatwo połączyć, gdy będą w zasięgu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy za każdym razem parować słuchawek z nowym urządzeniem wyjściowym, a wystarczy je szybko przełączyć. Bardzo to ułatwia korzystanie z nich i powoduje, że mogą posłużyć do słuchania muzyki nie tylko ze smartfona czy domowego zestawu audio, ale na przykład także z telewizora.

Technics EAH-AZ80
Technics EAH-AZ80
Technics EAH-AZ60M2
Technics EAH-AZ60M2

Technics EAH-AZ80 – muzyczny top bez kompromisów

Słuchawki Technics EAH-AZ80 to prawdziwy top, co widać zarówno po ich funkcjach, jak i bardzo solidnym wykonaniu. Wzrok przykuwa elegancki design, z metalowymi elementami wykończenia. Materiał wysokiej jakości, z którego je wykonano, jest twardy i odporny na zarysowania. Dodatkowo słuchawki te są bardzo lekkie (zaledwie 7 g każda + etui o wadze 50 g). Przy okazji warto wspomnieć ze, że w sklepach znajdziemy je w dwóch kolorach: czarnym i srebrnym.

Jak przystało na dobrze wyposażony sprzęt z wysokiej półki, słuchawki Technics współpracują z asystentem Amazon Alexa, oraz dedykowaną aplikacją na smartfona, w tym przypadku jest to Technics Audio Connect. Co istotne urządzenie można tak ustawić, żeby jego menu głosowe działało w języku polskim. Nie trzeba zatem biegle mówić po angielsku, żeby korzystać ze wszystkich funkcji.

Aplikacja Technics
Technics Audio Connect — oba modele słuchawek korzystają z tej samej aplikacji

EAH-AZ80 są też całkowicie bezprzewodowe (standard TWS) co oznacza, że łączą się z innymi urządzeniami za pomocą Bluetooth (i nie jest potrzebne żadne dodatkowe okablowanie). W tym konkretnym przypadku jest to zaawansowana wersja BT 5.3, oferująca szybkie standardy transferu i jakości transmisji dźwięku.

Przez chwilę zatrzymajmy się przy najważniejszej funkcji, jaką mają każde słuchawki, czyli jakości warstwy dźwiękowej. W tym modelu odpowiada za nią duża 10-milimetrowa membrana ze stopu aluminium. To pomysłowe i nowatorskie rozwiązanie technologiczne pozwoliło uzyskać wyjątkowo bogaty, pogłębiony bas, charakteryzujący jednocześnie się bardzo niskim poziomem zniekształceń.

Urządzenia te mają wbudowany mikrofon MEMS i obsługują funkcję wyciszania hałasów pochodzących z otoczenia (ANC) – przy czym producent określa ją tu mianem hybrydowej, gdyż składa się na nią podwójny system redukcji szumów z mikrofonami ze sprzężeniem w przód i ze sprzężeniem zwrotnym oraz analogowym i cyfrowym przetwarzaniem. Efektem jest niezakłócona jakość dźwięku, która pozwala na lepsze skupienie się na muzyce lub rozmowie, niezależnie od sytuacji w otoczeniu.

Ważną technologią użytą w tych słuchawkach jest JustMyVoice, która dzięki aż 8 mikrofonom wychwytującym zakłócenia z otoczenia i systemowym tłumieniem szumu wiatru pozwala odizolować mowę od hałasu tła, zapewniając o wiele czystsze połączenia. Wbudowane mikrofony odbierają dźwięk z różnych kierunków i filtrują go za pomocą algorytmu redukcji szumów. Dodatkowo słuchawki izolują i wzmacniają głos użytkownika. Dzięki temu systemowi nasz rozmówca może usłyszeć każde nasze słowo wyraźnie i bez zakłóceń. Co warte podkreślenia, w przypadku tych słuchawek głos nie jest stłumiony, co jest niestety częstym problemem w modelach innych producentów.

Słuchawki EAH-AZ80 przypadną do gustu tym użytkownikom, którzy lubią sami regulować poziom izolacji od dźwięków zewnętrznych. W aplikacji znajdziemy precyzyjne suwaki, które pozwalają to ustawiać.

Technics EAH-AZ80
Technics EAH-AZ80

Warto też wspomnieć o Ambient Sound Enhancer, czyli funkcji, która umożliwia regulację poziomu dźwięków zewnętrznych, np. gdy chcemy usłyszeć ogłoszenie na dworcu lub rozmawiać z kimś bez zdejmowania słuchawek. Regulacja może się odbywać za pomocą suwaka w aplikacji, gdzie mamy możliwość ustawić dowolny poziom filtracji i redukcji dźwięków zewnętrznych w zakresie od 0 do 99%. Można skorzystać z jednego z dwóch trybów:

  • Ambient mode – pozwala dopasować, ile dźwięków z tła ma wpadać do naszych uszu.
  • Tryb uwagi – tak dopasowuje ustawienia, by najbardziej wyraźnie słyszalna była mowa.

Obsługiwane kodeki

To jak brzmią słuchawki bezprzewodowe, nie zależy wyłącznie od tego, jakich podzespołów użyto do ich produkcji. Nawet najlepszy przetwornik nie zapewni optymalnego dźwięku, jeśli nie będą one korzystać z wydajnego kodowania podczas transmisji bezprzewodowej. Wiele zależy od tego, jaki kodek Bluetooth jest używany przez urządzenia nadające i odbierające dźwięk. Kodek to w uproszczeniu sposób kodowania i dekodowania sygnału audio, który wpływa na jego jakość i opóźnienie. Im lepszy kodek, tym lepsze wrażenia słuchowe. Przy transmisji po kablu sygnał nie był kompresowany, więc ten parametr był bez znaczenia, teraz to jeden z kluczowych wskaźników przy wyborze słuchawek.

W Technics EAH-AZ80 użyto kodeku LDAC, którego bitrate wynosi aż do 990 Kb/s i pozwala na przesyłanie dźwięku w jakości Hi-Res Audio (oficjalna certyfikacja). Tym samym jest to jedno z najnowocześniejszych stosowanych obecnie rozwiązań. Efekt? Dysponując odpowiednim urządzeniem wyjściowym, możemy się cieszyć dźwiękiem i muzyką najwyższej jakości, bez zniekształceń powstających przy bezprzewodowym przesyle w słuchawkach starszych generacji.

Technics EAH-AZ80 – jakość dźwięku

Napiszę bez ogródek – jakość dźwiękowa tych słuchawek jest po prostu perfekcyjna. To, co emitują do uszu, okazało się krystalicznie wręcz czyste, wyraziste i szczegółowe. Dźwięk jest przy okazji bardzo dynamiczny i zrównoważony. Duże, aluminiowe przetworniki dynamiczne o średnicy 10 mm, które zapewniają szerokie pasmo przenoszenia od 20 Hz do 40 kHz i komora kontroli akustycznej w 100% wypełniają swoje zadania. Słuchawki mają również wbudowany harmonizator który poprawia jakość dźwięku przestrzennego i eliminuje zniekształcenia.

EAH-AZ80 to sprzęt o jednym z najlepszych brzmień, jakie spotkałem w słuchawkach bezprzewodowych – w którym bardzo dobrze słychać różne gatunki muzyki. Szczególnie duże wrażenie zrobiły tu na mnie basy, które w dołączonej aplikacji na smartfona można jeszcze wzbogacić – są tam bowiem aż dwa poziomy wzmocnienia (Basy+ oraz Super Basy +), co daje się odczuć od razu po aktywacji i dzięki czemu – moim zdaniem – słuchawki te spełnią wymagania użytkowników szczególnie ceniących najgłębsze tony niskie.

Głębokie basy nie są jednak jedynym atutem tych słuchawek, dopracowany jest tu każdy w zasadzie rejestr. Czymś, co zresztą może się w tych słuchawkach podobać i je wyróżnia, jest dźwiękowa wszechstronność. Można się w nich cieszyć zarówno naturalnymi średnimi tonami, jak i szczegółowymi tonami wysokimi. Całości dopełnia szeroka scena, doskonale słyszalne poszczególne głosy i instrumenty. Czy to muzyka klasyczna z pełną orkiestrą symfoniczną, czy też kapela rockowa z wyeksponowaną gitarą elektryczną – wszystko brzmi tak, jakbyśmy byli wewnątrz muzyki.

Technics EAH-AZ80 - słuchawki w etui ładującym
Technics EAH-AZ80 - słuchawki w etui ładującym

Słuchawki te działały dobrze przez cały czas użytkowania i we wszystkich zakresach. W trakcie testów ani razu nie spotkałem się z sytuacją, by wystąpiły jakiekolwiek zakłócenia czy zniekształcenia dźwięku. Muzyka była wyraźna, przejmująca i czysta, podczas każdego odtworzenia, nawet przy słuchaniu bardzo głośno.

Słuchawki Technics EAH-AZ80 – moim zdaniem – w tym aspekcie powinny  zadowolić nawet najbardziej wymagających koneserów.

Technics EAH-AZ80 — ile grają na jednym ładowaniu?

Technics EAH-AZ80 mają wbudowaną baterię, która według specyfikacji zapewnia do 24 godzin pracy na jednym ładowaniu (25 h z wyłączonym ANC), przy doładowywaniu z etui. Akumulator w samych słuchawkach wystarcza na 7 godzin odtwarzania i to przy włączonej funkcji ANC (przy aktywnym kodeku AAC). Jeśli słuchamy używając o bardziej zaawansowany kodek LDAC czas odtwarzania wyniesie 4,5 godziny. Słuchawki można ładować na dwa sposoby: za pomocą kabla USB-C lub bezprzewodowo na specjalnej podstawce (zgodnej ze standardem Qi). Ładowanie do pełna za pomocą kabla zajmuje ok. 2,5 godziny, natomiast ładowarką bezprzewodową ok. godzinę dłużej.

Warto tu wspomnieć, że jeśli potrzebujemy szybko doładować akumulator, słuchawki te mają też funkcję szybkiego ładowania, która daje dodatkowe 70 minut pracy po zaledwie 15 minutach podłączenia do ładowarki.

Odporność na wodę i kurz — dobre na podróż i trening

Technics EAH-AZ80 są słuchawkami zgodnymi ze standardem wodoszczelności IPX4. Oznacza to pełną ochronę przed spryskiwaniem i zachlapaniem wodą z różnych kierunków, lejącą się z natężeniem do 10 litrów na minutę. W skrócie oznacza to, że słuchawki te nadają się do bezpiecznego wykorzystania np. przy lekkim deszczu, w czasie intensywnego wysiłku na siłowni (nie zagraża im pot) nie są jednak odporne na pełne zanurzenie w wodzie, nie można w nich zatem pływać.

Technics EAH-AZ80 – wyposażenie

Wraz ze słuchawkami użytkownik otrzymuje:

  • estetyczne etui (z funkcją doładowania słuchawek), samo etui może być ładowane bezprzewodowo,
  • przewód ładujący USB o długości 0,2 m (wtyczki typu USB typu C),
  • zestaw ośmiu miękkich wkładek dousznych w rozmiarach XS1, XS2, S1, S2, M, L, XL (oraz domyślnie zamocowana w rozmiarze M).

Technics EAH-AZ80 z akcesoriami
Technics EAH-AZ80 z przydatnymi akcesoriami

Technics EAH-AZ80 – ile kosztują i gdzie je kupić?

Technics EAH-AZ80 kosztują obecnie o. 1299 zł. Listę miejsc, w których można je zakupić, udostępnia producent.

Technics EAH-AZ60M2 – specyfikacja i funkcje

Drugim przetestowanym przez nas modelem były słuchawki EAH-AZ60M2, które posiadały w zasadzie wszystkie funkcje swojego bardziej zaawansowanego kuzyna – główną różnicą są tu nieco mniejsze przetworniki (8 mm zamiast 10 mm) i nieco zmieniony wygląd samych słuchawek. Dostępne są one za to w aż trzech wersjach kolorystycznych – niebieskiej, czarnej i srebrnej. Jakie technologie znajdziemy w tych słuchawkach?

Przede wszystkim Dual Hybrid Noise Cancelling, czyli aktywną eliminację szumów otoczenia. Jest to połączenie cyfrowego filtra programowego z mikrofonami feedforward, które – jak się okazało podczas użytkowania – skutecznie tłumi wszelkie hałasy pochodzące zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza słuchawek. Dzięki temu osoba, która ich używa, ma możliwość optymalnego dostosowania tłumienia do własnych potrzeb i warunków otoczenia.

Możliwość połączenia wielopunktowego. Jest to ta sama funkcja, którą omawialiśmy już przy okazji poprzedniego modelu. Słuchawki te umożliwiają płynne przełączanie między trzema osobnymi źródłami dźwięku, co wymiernie ułatwia korzystanie z nich wtedy, gdy często zmieniamy źródło dźwięku.

Technics EAH-AZ60M2
Technics EAH-AZ60M2

JustMyVoice – funkcja, która zapewnia wyjątkową czystość rozmów. Specjalne mikrofony wykrywają nasz głos podczas mówienia, natomiast dwa mikrofony MEMS aktywnie izolują go i redukują otaczający hałas dzięki technologii kształtowania wiązki. Pozwala to na prowadzenie połączeń bez jakichkolwiek zakłóceń. Rozmówca wyraźnie usłyszy nasz głos nawet wtedy, gdy będziemy przebywać w hałaśliwym otoczeniu. 

Technics EAH-AZ60M2, podobnie jak AZ80 można użytkować w trybie pojedynczej słuchawki. Wygodną regulację tego trybu zapewnia aplikacja Technics Audio Connect. Co istotne, aplikacja pozwala przypisać określone reakcje na polecenia do jednej lub drugiej słuchawki. Przekłada się to na ich pełną personalizację.

Co do długości działania na jednym ładowaniu, to jest tu bardzo podobnie do wersji AZ80. Mamy więc do 7 godzin gry przy włączonej funkcji ANC. Jeśli skorzystamy z doładowań etui (które także obsługuje funkcję ładowania bezprzewodowego) uzyskamy 24 godziny pracy bez podłączania do zewnętrznego źródła zasilania.

Słuchawki EAH-AZ60M2 wypełniają normę wodoszczelności IPX4, co oznacza, iż niestraszny jest im deszcz lub intensywne pocenie. Użytkownik może zatem bez przeszkód używać ich podczas biegania lub innego rodzaju intensywnego treningu.

Technics EAH-AZ60M2
Technics EAH-AZ60M2

Technics EAH-AZ60M2 – jakość dźwięku

Tak samo jak AZ80, EAH-AZ60M2 obsługują zaawansowany kodek LDAC (dodatkowo AAC), który pozwala na transmisję bezprzewodową dźwięku w niemal bezstratnej jakości.

Co do moich osobistych wrażeń i jakości emitowanego dźwięku, to jest ona, także i tu, po prostu bardzo wysoka. Choć zastosowano mniejsze przetworniki, to chyba trzeba mieć słuch absolutny, by wyczuć znaczącą różnicę między tym modelem, a AZ80. Zwłaszcza że AZ60M2 także dysponują bardzo mocnymi basami, a to, co słyszymy, także jest krystalicznie czyste. Wysoka jakość muzyczna jest jedną ze sztandarowych cech Technicsa i w tym konkretnym modelu – co sprawdziłem podczas testów – jest tak samo. To faktycznie produkt topowy.

Technics EAH-AZ60M2 - wyposażenie słuchawek
Technics EAH-AZ60M2 - wyposażenie słuchawek

Technics EAH-AZ60M2 – ile kosztują i gdzie je kupić?

Technics EAH-AZ60M2 kosztują obecnie ok. 999 zł. Listę sklepów można znaleźć tu.

Podsumowanie

Słuchawki Technics EAH-AZ80 oraz AZ60M2 to idealne rozwiązanie dla użytkowników szukających rozwiązań bezprzewodowych zapewniających czysty, wyrazisty dźwięk nieprzeciętnie wysokiej jakości, z bardzo mocnymi basami, a przy tym wszystkim łatwych w konfiguracji, z opcjami personalizacji i wygodnych w użytkowaniu. Słuchawki te mają cały szereg atutów, takich jak chociażby elegancki design, solidne wykonanie, długie działanie na jednym ładowaniu baterii, bardzo dopracowane i łatwo regulowane funkcje redukcji szumów oraz doskonała jakość dźwiękowa.

Słuchawki Technics EAH-AZ80 i AZ60 to sprzęt tych, którzy stawiają na szczegółowe, krystaliczne brzmienie najwyższej jakości, którzy też cenią sobie wszechstronność brzmienia. Słuchawki te świetnie sprawdzą się do słuchania muzyki w domu, w podróży, ale też np. w trakcie treningu (gdyż są odporne na pot).

Zalety i wady słuchawek Technics EAH-AZ80 i AZ60M2

Zalety

  • świetna jakość dźwięku i to niezależnie od gatunku słuchanej muzyki,
  • mocne basy bez zniekształceń,
  • kodek LDAC (plus SBC i AAC),
  • nowatorska funkcja połączenia z aż trzema źródłami dźwięku na raz,
  • jedna z bardziej dopracowanych na rynku i skutecznie działających aktywnych redukcji szumów (dodatkowo w pełni regulowana),
  • pokaźny zestaw silikonowych końcówek do wyboru,
  • dobre trzymanie się uszu.

Wady

  • obok kodeka Hi-Res LDAC mógłby być też dostępny aptX.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane