Poniedziałek , 06 Luty 2023

Technics EAH-AZ60 i EAH-AZ40. Recenzja słuchawek TWS dla wymagających

   12.11.2021
Oferta Technicsa, który od lat kojarzy się ze sprzętem hi-fi wysokiej jakości została ostatnio wzbogacona o dwa nowe modele bezprzewodowych słuchawek TWS (true wireless sound) EAH-AZ60 i EAH-AZ40. Ich charakterystyczną cechą jest bardzo dobre brzmienie oraz zaawansowane funkcje wyostrzające nasz głos podczas rozmów.
Słuchawki Technics EAH-AZ - klarowny, czysty dźwięk + aktywna redukcja szumów

Technics jest marką, która od wielu lat wprowadza na rynek kolejne generacje docenianych przez użytkowników systemów audio. Kolejnym krokiem w tej dziedzinie są nowe słuchawki AZ60 i AZ40, które przetestowaliśmy niedługo po premierze. To, co łączy oba modele słuchawek, to zastosowanie technologii TWS + specjalnych funkcji znacznie poprawiających jakość rozmów telefonicznych, obsługa najnowszego protokołu połączeń Bluetooth 5.2, odporność na zachlapanie IPX4 oraz dostęp do zróżnicowanych trybów dźwiękowych, który pozwala użytkownikom dobrać odpowiedni dla siebie typ wrażeń słuchowych.

Główny model AZ60 wyróżnia zastosowanie ANC, czyli aktywnej redukcji szumów, dzięki wbudowaniu systemu dedykowanych mikrofonów w obu słuchawkach, oraz – co powinno się spodobać wymagającym użytkownikom – obsługa dźwięku wysokiej rozdzielczości LDAC w trybie 24-bit/96KHz.

Technics AZ60

Technics AZ60

Technics AZ60

Słuchawki Technics AZ60 to lekkie, bezprzewodowe urządzenia (ważą zaledwie ok. siedmiu gramów każda), które producent dostarcza z aż siedmioma parami silikonowych wkładek do uszu w rozmiarach od XS do XL, co pozwala je dopasować do właściwie każdej budowy ucha. Konstrukcja AZ60 jest zgodna z normą IPX4 i dlatego użytkując je, nie musimy się obawiać, że zamokną na deszczu (ale uwaga -  nie dotyczy to ich etui).

Słuchawki Technics można kontrolować za pomocą dotyku. Posiadają one odpowiednie strefy dotykowe, które pozwalają na uruchamianie i zatrzymywanie odtwarzania, zwiększanie lub zmniejszanie głośności, a także aktywowanie asystenta głosowego z telefonu komórkowego. Można też oczywiście odbierać w ten sposób połączenia telefoniczne.

Technics AZ60

Technics AZ60 - słuchawki + silikonowe nakładki

Co do bardziej szczegółowych rozwiązań technologicznych – słuchawki Technics AZ60 wyposażono w 8 mm wysokiej jakości przetworniki, komory akustyczne oraz harmonizery. W efekcie mamy tu do czynienia z dźwiękiem istotnie wysokiej jakości, o czym jeszcze szczegółowo będę pisać.

Użytkowanie

Na początek warto sparować słuchawki ze smartfonem, co jest w tym przypadku proste, bardzo szybkie i odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji Technics Audio Connect, dostępnej zarówno na Androida jak i iOS. Aplikacja ta oferuje szereg funkcji, od możliwości dostosowania mechanizmu dotykowego (dobór aktywnych poleceń), przez korektor dźwięku (i wbudowanych trybów), możliwość wzmocnienia basów, poziomu redukcji szumów i dopasowanie do otoczenia. Dzięki aplikacji można też zaktualizować oprogramowanie słuchawek lub znaleźć zgubione końcówki przy pomocy sygnału dźwiękowego. To z pomocą aplikacji aktywujemy dźwięk o wysokiej rozdzielczości LDAC.

JustMyVoice

Funkcją, na którą w tych słuchawkach Technics warto zwrócić uwagę, jest nowa i autorska technologia Technicsa o nazwie JustMyVoice. Działa to w ten sposób, że słuchawki (dzięki wbudowanym 8 mikrofonom) potrafią wykryć, zlokalizować i zredukować dźwięki otoczenia przeszkadzające w rozmowie, przy jednoczesnym wzmacnianiu słów wypowiadanych przez użytkownika. Realnie działa to w ten sposób, że jeśli podczas rozmowy ktoś uruchomi przeszkadzające, głośne urządzenie w pobliżu, to ów hałas zostanie przez słuchawki wykryty i zneutralizowany tak, by nie zakłócać prowadzonej konwersacji. Nasz rozmówca go po prostu albo w ogóle nie usłyszy, albo będzie to dźwięk na tyle zniekształcony i wyciszony, że wręcz nierozpoznawalny.

Warto zauważyć, że funkcja ta działa także podczas wietrznej pogody. Mikrofony wewnątrz słuchawek wychwytują i redukują wibracje powodowane szumem wiatru, co skutecznie eliminuje ten nieprzyjemny i zakłócający efekt dźwiękowy z rozmów.

Technics AZ60

Technics AZ60 - słuchawki + etui doładowujące

Dostosowanie do otoczenia

Bardzo przydatna jest też inna zaawansowana funkcja słuchawek, która daje możliwość aktywnego kontrolowania dźwięków otoczenia. W słuchawkach dostępne są 2 tryby: tryb otoczenia, w którym przechwytywane są wszelkie odgłosy z zewnątrz, oraz bardzo ciekawy tryb uwagi, w którym redukowane są zewnętrzne hałasy, ale za to „przepuszczana” jest ludzka mowa. Korzystając z tego trybu nie przeszkadzają nam hałasy z ulicy, ale zapowiedzi z komunikacji publicznej czy ogłoszenia lotniskowe dotrą nam nie umkną nawet gdy będziemy głośno słuchać muzyki.

Technics AZ60: aktywna redukcja szumów

Redukcja szumu działa różnie u wielu producentów słuchawek, jednak w AZ60 jest po prostu dopracowana, o czym świadczą efekty z testowego użytkowania. Na jej wysoką skuteczność składają się zastosowane w nich:

 • osobne mikrofony do rozmów w obu słuchawkach
 • mikrofony sprzężenia zwrotnego
 • mikrofony detekcji głosu

Technicsowi udało się połączyć detekcję głosu i redukcję szumów sprzężenia zwrotnego, aktywne przetwarzanie sygnału cyfrowego i analogowego, co w efekcie bardzo skutecznie zwalcza szumy otoczenia. Wszystkie dźwięki spoza słuchawek są wychwytywane za pomocą wbudowanych mikrofonów. Po ich przebadaniu procesor generuje sygnał w przeciwfazie, który skutecznie wycisza szum otoczenia.

Jednocześnie system sprzężenia zwrotnego działa wewnątrz słuchawek. Analizuje niepożądany szum, który jest tłumiony przez filtry szumów i przetwarzanie sygnału analogowego.

W czasie testowania tych słuchawek, szybko zorientowałem się, że tłumienie szumów jest w nich bardzo skuteczne, trzeba jednocześnie zauważyć, że lepiej ten mechanizm radzi sobie z tonami niskimi niż wysokimi.

Technics AZ60

Słuchawki Technics AZ60 w etui

Połączenie ze smartfonem, zastosowane kodeki

Technics AZ60 to słuchawki, które są wyposażone w zaawansowany Bluetooth 5.2. Umożliwia on przesyłanie dźwięku wysokiej jakości.

Model AZ60 obsługuje również połączenia wielopunktowe. Oznacza to, że słuchawki te mogą być jednocześnie podłączone do dwóch urządzeń za pomocą Bluetooth. Można je też użytkować pojedynczo: jeśli jedna słuchawka pozostanie w etui ładującym, będzie cały czas ładowana, a w tym czasie druga odtwarza muzykę lub można ją wykorzystać do rozmów telefonicznych. Odbywa się to w wówczas w trybie mono.

Po wyjęciu drugiej słuchawki z etui obie automatycznie łączą się ponownie i zaczynają odtwarzanie w trybie stereo. Najlepszą jakość dźwięku z tych słuchawek osiągałem jeśli znajdowałem się do 10 metrów od źródła sygnału.

Mocną stroną modelu AZ60 są kodeki. Znajdziemy tu obsługę SBC, AAC i wspominanego wcześniej zaawansowanego LDAC. LDAC jest w stanie zapewnić 24 bitową i 96 kHz jakość dźwięku, co jest wartością imponującą, jednak wymaga do działania zgodnych z tą technologią odtwarzaczy. Niestety kodek LDAC nie zadziała na urządzeniach Apple – dla nich jest kodek AAC. Z kolei posiadacze telefonów opartych o Android powinni sprawdzić przed zakupem, czy ich smartfon kodek LDAC obsługuje - te nowsze w większości mają taką możliwość.

Technics AZ60 – jakość dźwięku

Technics co prawda nie podaje zakresu częstotliwości pracy swoich słuchawek, jednak wrażenia dźwiękowe pozwalają przypuszczać, że jest on bardzo szeroki. Głośniki wbudowane w Technics AZ60 posiadają, jak wspomniałem wcześniej, 8-milimetrowe przetworniki, co przekłada się na potężny dźwięk z – wartymi odnotowania - ponadprzeciętnie szczegółowymi tonami wysokimi.

Wzmocnienie basów i tonów średnich słuchawki wykonują przez zaawansowany mechanizm przepływu powietrza przez komorę akustyczną, tak, aby odgłosy samego przepływu nie powodowały zniekształceń. Dźwięk jest reprodukowany bardzo naturalnie – to z kolei zasługa sztywnej membrany i harmonizatora.

Słuchawki Technics AZ60 sprawdzają się przy odtwarzaniu wielu różnych gatunków muzycznych – basy są wyraźnie odczuwalne i dość ciepłe. Szczególnie wyraźnie i dokładnie słychać ludzki głos, podobnie klarowne jest brzmienie gitar, zarówno elektrycznych jak i klasycznych, przyjemnie dla uszu słuchacza brzmią także instrumenty elektroniczne. Sprzęt ten bez problemu radzi sobie też z tonami wysokimi, które nawet w najwyższych rejestrach są niesamowicie precyzyjne i czyste.

Podczas testowania nie słyszałem żadnych, nawet najdrobniejszych zniekształceń czy trzeszczenia przy głośnym słuchaniu muzyki. Ocena jakości dźwięku emitowanego przez te słuchawki jest po prostu bardzo wysoka – powinna zadowolić nawet najbardziej wysublimowane gusta, choć moim zdaniem basy mogłyby być nieco mniej przyjemne w brzmieniu a za to trochę bardziej intensywne.

Użytkownicy, którzy zechcą dostosować brzmienie słuchawek do własnych preferencji, mogą to zrobić w dedykowanej aplikacji, gdzie wbudowany jest korektor.

Technics AZ60

Technics AZ60 - dedykowana aplikacja na smartfona Audio Connect

Żywotność baterii

AZ60 odznaczają się długą praca na jednym ładowaniu. Z włączoną aktywną redukcją szumów wynosi on do 7 godzin, ale dzięki kompaktowemu etui ładującemu możemy rozszerzyć ten czas do łącznie do 24 godzin. Szybkie ładowanie trwające 15 minut umożliwia odtwarzanie muzyki przez kolejne 70 minut.

Słuchawki Technics AZ60 - gdzie kupić?

Słuchawki te są dostępne m.in. w tym sklepie >>

Technics AZ40

Jest to nieco mniejszy „brat” AZ60, który testowaliśmy równocześnie. Charakteryzuje się zbliżonymi możliwościami i podobnycn, choć nieco bardziej kompaktowym wyglądem. Oba modele współpracują też z tą samą dedykowaną aplikacją Technics Audio Connect. Różnice – także techniczne - są, wyjaśnię je w dalszej części tego tekstu.

Technics AZ40

Technics AZ40 + silikonowe końcówki do uszu

Technics AZ40 a AZ60 – główne różnice

Najważniejsze jest to, że w AZ40 zastosowano nieco mniejsze przetworniki 6 mm (zamiast 8 mm), dzięki czemu udało się zmniejszyć ich rozmiary i obniżyć wagę słuchawek - do 5 gramów każda.

W zestawie ze słuchawkami Technics AZ40 użytkownik otrzymuje cztery końcówki silikonowe w rozmiarach od XS do L.

Co ważne, AZ40 także spełniają wymagania normy IPX4, co oznacza, iż są odporny na niewielkie ochlapania wodą, w tym przede wszystkim opady deszczu.

Podobnie, jak w droższym modelu AZ60, mamy tu możliwość łączenia słuchawek z dwoma urządzeniami obsługującymi łączność Bluetooth. Także i tu znajdziemy funkcję dotykowej aktywacji asystenta głosowego w smartfonie, mogą to być np. Siri, Amazon Alexa oraz Google Assistant.

Technics AZ40

Technics AZ40

Podstawową różnicą między AZ40 a AZ60 jest brak aktywnej redukcji szumów w tych pierwszych, jednak wyposażono je w taką samą zaawansowaną technologię JustMyVoice, co powoduje, że ich użytkownik także może liczyć na bardzo wyraźne rozmowy telefoniczne ze zminimalizowanym hałasem otoczenia w ich trakcie.

W AZ40 nie znajdziemy w nich też obsługi zaawansowanego kodeka LDAC (jest SBC oraz AAC), w zamian za to nabywca otrzymuje niższą cenę oraz nieco dłuższe działanie słuchawek na jednym ładowaniu akumulatora, które tu wynosi do 7,5 godziny, a z wykorzystaniem niewielkiego etui mamy aż 25 godzin czasu pracy. Słuchawki te także oferują szybkie i wydajne ładowanie – w 15 minut zapewnimy urządzeniu 90 minut dodatkowego działania.

Technics AZ40

Technics AZ40 + etui

W modelu AZ40 zastosowano zestaw 6 mikrofonów:

 • Mikrofony główne, aktywnie rejestrujące głos i odpowiadające za redukcję szumu wiatru i drgań powietrza, dzięki czemu zapewniają wyraźny dźwięk podczas rozmów, nawet przy hałaśliwym otoczeniu
 • Dodatkowe mikrofony do rozmów
 • Mikrofony do detekcji głosu, które wychwytują mowę, tak by do rozmówcy docierały wyłącznie nasze słowa a nie zakłócenia z otoczenia

Technics AZ40 - gdzie kupić?

Słuchawki dostępne są m.in. w tym sklepie >>

Ile kosztują oba modele?

 • Technics EAH-AZ60 – ok. 999 zł
 • Technics EAH-AZ40 – ok. 679 zł

Podsumowanie

Testowane przez nas słuchawki Technics – zarówno AZ60 jak i nieco mniejsze AZ40 to sprzęt z ogromnymi możliwościami muzycznymi i ponadprzeciętnej jakości generowanego dźwięku. AZ60 oferują ANC, czyli aktywną redukcję szumów i potężne przetworniki 8 mm oraz obsługę kodeka LDAC, z kolei model AZ40 za nieco mniejsze pieniądze pozwala się cieszyć dobrym dźwiękiem, czystymi, niezakłóconymi hałasami z zewnątrz rozmowami telefonicznymi oraz bardzo długim działaniem na jednym ładowaniu akumulatorów.

Niewątpliwie zarówno Technics AZ60 jak i AZ40 to sprzęt który można polecić. Nabywca otrzymuje dopracowany produkt, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, wygodny i łatwy w użytkowaniu oraz z doskonałymi właściwościami muzycznymi – czysty, wyraźny i mocny dźwięk, ciepłe basy i perfekcyjne tony wysokie.

Wady i zalety słuchawek Technics AZ60 i AZ40

Zalety

 • bardzo wysoka jakość dźwięku w obu modelach, AZ60 obsługują kodek LDAC
 • w AZ60 bardzo skutecznie działająca aktywna redukcja szumów, jedna z lepszych na rynku
 • pokaźny zestaw silikonowych końcówek do wyboru (w AZ60 większy)
 • dobrze działająca, funkcjonalna aplikacja w której znajdziemy szereg przydatnych ustawień (ta sama do obu modeli)
 • dobre trzymanie się uszu, lekkość (AZ40 lżejsze)

Wady

 • przydałoby się wsparcie dla kodeka aptX

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane