Piątek , 23 Luty 2024

Z funkcji Android Auto już nie skorzystasz na smartfonie

   19.08.2021
Kierowcy bardzo chętnie używają w czasie jazdy z trybu Android Auto na swoich smartfonach, jest to świetny ekwiwalent dedykowanego ekranu dotykowego, który znajdziemy jednak tylko w najnowszych samochodach. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy takich ekranów nie posiadają. Niestety Google wkrótce uniemożliwi korzystanie z tej funkcji na smartfonach.
Google wycofa Android Auto ze smartfonów

Android Auto to tryb, w którym można przesyłać zbierane przez smartfona informacje z trasy (np. dotyczące położenia w nawigacji) bezpośrednio na ekran wbudowany w deskę rozdzielczą samochodu, a wyświetlacz smartfona zmienia się wtedy w wygodny panel aplikacji dostosowany do prowadzenia auta. Jednak dotychczas na telefonach z Androidem można było uruchomić tę funkcję na samym wyświetlaczu smartfona, nawet wówczas gdy nasz pojazd nie był wyposażony w żaden dodatkowy monitor. Wielu kierowców korzystało zatem z tej funkcji na swoich telefonach i w starszych autach, zwłaszcza, że aplikacja posiadała bardzo dobrze dostosowany do używania podczas jazdy interfejs.

Teraz niestety się to skończy – Google zamierza bowiem zablokować możliwość wykorzystania trybu Android Auto tylko na samym telefonie.

Android Auto

Assistant Driving Mode w zamian

W zamian za wycofany wkrótce tryb Android Auto pojawi się za to coś nowego – testowany obecnie na smartfonach Google Pixel nowy Assistant Driving Mode.

Będzie to nowa aplikacja, także z dostosowanym do prowadzenia auta interfejsem, jednak jej beta testerzy już wyliczają kilka wad nowego rozwiązania w stosunku do poprzedniego – nie ma w nim np. możliwości korzystania z samochodowych „udogodnień” bez wcześniejszego wybrania konkretnej trasy w mapach Google.

Nie można zatem z nowej aplikacji korzystać jak z panelu sterowania wbudowanego w ekran auta, a za każdym razem trzeba wybierać trasę. Później co prawda można wyłączyć nawigację – jeśli nie jest potrzebna, ale nie da się tego kroku pominąć. Dla wielu osób, które znały trasę, a z Android Auto korzystały dla innych funkcji, nowa aplikacja będzie mało przydatna – jeśli do czasu oficjalnego startu nic się w niej nie zmieni, co jednak - znając dotychczasową praktykę Google - nie jest zupełnie wykluczone.

Funkcja Android auto zacznie być wycofywana ze smartfonów na jesieni 2021, zaraz po premierze Androida 12.

Żródło: Androidpolice

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane