W dobie konsumpcjonizmu i szybkiego rozwoju technologii coraz więcej osób decyduje się na wymianę swoich starych urządzeń elektronicznych na nowe, często niepotrzebnie – zwłaszcza że zwykle nie ma rozsądnej alternatywy, a sami producenci wolą wymieniać niż naprawiać zepsute. Tymczasem wszyscy przyczyniamy się do powstawania ogromnych ilości odpadów, które zanieczyszczają środowisko i marnują cenne zasoby. Czy istnieje alternatywa dla tego modelu? W Unii Europejskiej właśnie przyjęto dyrektywę o prawie do naprawy, która ma zmienić sposób, w jaki korzystamy z naszych sprzętów. Na czym polega ta inicjatywa i jakie korzyści może przynieść dla konsumentów?
Chyba każdemu zdarzyła się przerwa w dostawie energii – czy to na skutek większego blackoutu, awarii lub chociażby prac konserwacyjnych w lokalnej sieci przesyłowej. Funkcjonowanie domu bez prądu może być trudne – zwłaszcza dla takich urządzeń jak lodówka. Czy jest sposób na to, by w sytuacjach awaryjnych, ale też na przykład w trakcie wyjazdu, zasilić duże urządzenia elektryczne nie posiadając osobnego (zwykle dużego, ciężkiego i hałaśliwego) agregatu prądotwórczego? Tak, możemy skorzystać ze stacji zasilania.
Znany i ceniony przez użytkowników japoński producent sprzętu audio, firma Onkyo ogłosiła upadłość. Firma od pewnego czasu nie radziła sobie ze zmianami rynkowymi, próbowano się ratować odsprzedaniem części aktywów Sharpowi i Voxx’owi, ale nie dało to długotrwałych rezultatów.
Z Chin płyną niepokojące wiadomości, według których poważnym zaburzeniom znów ulega tam produkcja komponentów, mających ogromne znaczenie dla wytwarzania innych urządzeń elektronicznych, zwłaszcza laptopów. Wszystko przez kolejną falę Covid-19.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził zakrojoną na szeroką skalę kontrolę w ramach której zbadano około 70 tys. sztuk sprzętu elektronicznego (ładowarek), który miał trafić na półki polskich sklepów. Wyniki badania są szokujące: okazało się, że tylko jeden model jest zgodny z polskimi normami.
Osoby które planują zakup nowego lub upgrade już posiadanego sprzętu komputerowego w tym roku, będą się musiały liczyć ze znaczną podwyżką cen. Wynika to z planów głównych producentów podzespołów elektronicznych (procesorów i kart graficznych), czyli Intela, AMD i Nvidii, którzy powołując się na różne zewnętrzne czynniki zapowiadają podwyżki o nawet 20%.
FaceBit – bo tak ma się nazywać nowe urządzenie to wręcz cała platforma inteligentnych czujników, którą można przymocować magnetycznie do dowolnej maski. Ma ona między innymi umożliwiać monitorowanie tętna i częstości oddechów, co pozwoli na lepsze kontrolowanie stanu zdrowia użytkownika. To ważne, zwłaszcza, że pandemia koronawirusa nadal nie odpuszcza.
Prace nad stworzeniem interfejsu łączącego ludzki mózg z komputerem trwają od lat. Wydawało się, ze palmę pierwszeństwa dzierży tu Elon Musk ze swoim Neuralinkiem, tymczasem okazuje się, że podobne projekty realizują też inne podmioty i co najważniejsze – mają już na tym polu konkretne sukcesy. Najnowsze doniesienia z firmy Synchron dają nadzieję znacznej poprawy jakości życia ludziom ze stwardnieniem zanikowym bocznym, stworzono tam bowiem chip, który jest w stanie przetwarzać myśli na tekst, co pozwoli komunikować się osobom sparaliżowanym.
Na rynku obok klasycznych czasomierzy funkcjonują też „zegarki do zadań specjalnych”. G-Shock GWG-2000 jest wiodącym przedstawicielem do tych drugich –odporny na nawet ekstremalne warunki otoczenia, w tym wstrząsy, kurz, wodę i błoto. Może też dostarczyć informacji, które przydadzą się miłośnikom sportów terenowych i na przykład survivalu. Marka G-Shock to już w zasadzie legenda – a ten zegarek pokazuje z czego ta pozycja wynika.
W ciągu kilku ostatnich lat na rynku dysków komputerowych nastąpiła ogromna zmiana. Tradycyjne talerzowe dyski HDD zostały prawie w całości wyparte przez bardziej zaawansowane i szybsze urządzenia półprzewodnikowe. Technika jednak nie stoi w miejscu i coraz częściej powiadają się nowe wersje i modele dysków półprzewodnikowych, które są znacznie szybsze od tych poprzedniej generacji. Jak się połapać w rodzajach i oznaczeniach nowych dysków wyjaśniamy w tym artykule.
Posiadasz radio/odtwarzacz samochodowy, który nie umożliwia podłączenia smartfona i słuchania muzyki z osobistej biblioteki, a jedynie z płyt CD? Możesz oczywiście wymienić radio na nowe, ale jest też sposób znacznie prostszy i tańszy: to transmiter FM. W tym artykule wyjaśnimy, co to za urządzenie, jak działa i dlaczego może być bardzo przydatne.
W naszych domach i samochodach posiadamy wiele różnych urządzeń elektronicznych – komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, monitory, kamery, zestawy muzyczne, tablety itp. Niektóre z nich można ze sobą połączyć – np. smartfona z monitorem, jednak nie zawsze wiemy, jak to zrobić, gdyż ich kable i gniazda są ze sobą najczęściej niekompatybilne. Tymczasem są niewielkie urządzenia, które to umożliwiają i ułatwiają: przejściówki.
Naukowcy z USA opracowali sposób na to, by sprawić, aby trzymane przez nas w domach rośliny mogły świecić w ciemności. Ich zdaniem to ekologiczny, eliminujący toksyczne odpady kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. Już teraz dzięki modyfikacjom udało się wyhodować roślinę, która świeci dość jasnym światłem, a jej „doładowanie” zajmuje zaledwie 10 sekund.
Od pewnego czasu w sklepach możemy kupić niewielkie urządzenia (coraz częściej emitowane są też reklamy w TV), które kiedyś posiadali niemal wyłącznie dentyści w swoich gabinetach. Są to irygatory do higieny jamy ustnej i oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. W tym tekście odpowiemy na pytanie, czy taki irygator to jedynie mało przydatny gadżet – kolejny, zbędny produkt oferowany przez producentów sprzętu AGD, czy też w pełni funkcjonalne, skutecznie dbające o nasze zęby urządzenie, jakie bezwzględnie warto mieć w łazience.
USB-C to jedno z najpopularniejszych złącz sprzętu komputerowego i elektroniki. Jest bardzo uniwersalne, możemy za jego pomocą przesłać obraz, pliki, ładować urządzenia. Niestety nie ma jednego standardu okablowania USB-C co powoduje, że choć wszystkie przewody i końcówki wyglądają identycznie, mają różne parametry. Wkrótce to się jednak zmieni: kable będą bardzo szczegółowo oznaczone, więc łatwo zorientujemy się, z jakim typem mamy do czynienia.
Amazon, światowy gigant sprzedaży internetowej ma też swój dział hardware, który może poszczycić się kilkoma bardzo udanymi produktami, wśród nich najbardziej znane są czytniki do e-booków Kindle czy Alexa – asystent głosowy. Teraz firma wchodzi na zupełnie nowy obszar, zaprezentowała… robota domowego Astro. Co potrafi?
Niepokojące wiadomości docierają do nas z Chin. Tamtejsze władze wymuszają na fabrykach produkujących podzespoły elektroniczne a nawet całe telefony dla Apple, oraz komponenty dla wielu innych firm z Europy i USA (w tym np. Tesli) zamknięcie produkcji, w celu oszczędzania energii. Takie przestoje muszą się prędzej niż później przełożyć na wzrost cen elektroniki na Zachodzie.
Komisja Europejska pokazała propozycję, zgodnie z którą wszystkie telefony i inne urządzenia elektroniczne sprzedawane na terytorium UE zawierały wspólny port ładowania USB-C. Cel jest szczytny – miałoby to zmniejszyć ilość odpadów, umożliwiając ludziom ponowne wykorzystanie starych ładowarek na nowych urządzeniach. Propozycja ta uderza głównie w Apple, które inaczej niż inni producenci używa własnego złącza Lightning.
Dopiero co informowaliśmy o tym, że szwedzki gigant meblowy wchodzi na rynek wyposażenia i udogodnień dla graczy, a firma Ikea już zaskakuje kolejną nowością. Zamierza wkrótce sprzedawać nowy i bardzo ciekawy gadżet, który przymocowany do blatu stołu (od spodu) zmienia jego część w bezprzewodową ładowarkę do urządzeń elektronicznych.
Większość współczesnych nowych aut, zwłaszcza tych z wysokiej półki jest wyposażona w zaawansowane czujniki zbliżeniowe, które przez sygnalizację bliskości przeszkody zdecydowanie ułatwiają kierowcy parkowanie samochodu nawet wtedy, gdy miejsca na manewry jest niewiele. A co mogą zrobić użytkownicy samochodów, które takich udogodnień nie mają? Zamontować je samodzielnie!
Problemy z produkcją wystarczającej ilości półprzewodników zaczynają się odbijać nie tylko na branży elektronicznej. Następnym obszarem dotkniętym ograniczeniem podaży w tym zakresie staje się coraz szybciej branża motoryzacyjna.
W ciągu kilku miesięcy ceny sprzętu AGD oraz smartfonów mogą wzrosnąć nawet o 20%. Wszystko przez coraz bardziej dotykające producentów braki na rynku półprzewodników oraz zawirowania logistyczne będące efektem pandemii koronawirusa.
Zakup nowego sprzętu elektronicznego zawsze daje dużo radości i satysfakcji, coś jednak trzeba zrobić z urządzeniami już zużytymi. Jeszcze kilka lat temu można je było bez przeszkód wyrzucać na zwykły śmietnik, teraz jednak zasady się zmieniły i postępowanie z elektrośmieciami regulują odrębne przepisy. Zwiększyła się także świadomość ekologiczna ludzi, dlatego staramy się zrobić wszystko, by nie zanieczyszczać naszego środowiska trudnymi odpadami, a do takich bezwzględnie należą pozostałości po urządzeniach elektronicznych. W tym artykule wyjaśnimy, co to są elektrośmieci i jakie są sposoby ich skutecznego recyklingu.
Samsung właśnie przyznał się do tego, że stosuje w swoich telewizorach rozwiązanie, które – w razie potrzeby, np. gdy urządzenie zostanie skradzione, może zdalnie uniemożliwić jego używanie. Gigant od razu zaznaczył – to dla dobra naszych klientów.
Zimą wszyscy tęsknimy za latem, ale kiedy przychodzą już upragnione wakacyjne upały, to dość szybko zaczynają nam doskwierać. Zwłaszcza osoby starsze ciężko znoszą mocno podwyższoną temperaturę, a trzeba przyznać, że ostatnie lata są wyjątkowo gorące. Co zatem zrobić, żeby w biurze lub mieszkaniu zapewnić sobie odpowiedni komfort? Wyposażyć się w wentylator! W tym tekście wyjaśniamy jakie rodzaje wentylatorów możemy znaleźć w sklepach oraz na jakie ich cechy warto zwrócić uwagę przy zakupie.
Od kilku miesięcy branża elektroniczna przeżywa spory kryzys. Niedługo po debiucie nowej generacji konsol do gier (Play Station 5 oraz Xbox Series X/S), oraz premierze nowych kart graficznych Nvidia i AMD, zaczęło ich brakować w sklepach. Okazuje się, że taki przedziwny stan, w którym kolejne premiery sprzętu mają charakter jedynie pokazowy, a produkty są nie do dostania, może potrwać jeszcze co najmniej kilkanaście miesięcy.
Sezon grzewczy już się zaczął, jednym z jego głównych niekorzystnych efektów jest przesuszone powietrze w domu. Problem, który pojawia się praktycznie w każdym wnętrzu, w którym przez dłuższy czas używamy sztucznego ogrzewania. Suche powietrze może mieć szereg negatywnych konsekwencji dla naszego samopoczucia, a nawet zdrowia, dlatego warto mu przeciwdziałać. Jak? Doradzimy.
W dzisiejszych czasach praktycznie każdy laptop ma wbudowaną kamerę do rozmów wideo. Najczęściej są to jednak bardzo podstawowe modele o niewielkich możliwościach, które nie dają szans na wysoką jakość przesyłanego obrazu. W tym tekście zwrócimy uwagę na jakie cechy warto patrzeć przy zakupie kamerek internetowych tak, by nadawały się one nie tylko do pogaduszek na Skype, ale też np. do streamingu wideo.
Elektryczny i elektroniczny sprzęt domowy jest niezwykle wrażliwy na nagłe skoki napięcia. Zniszczenia, które może to spowodować, często będą oznaczać konieczność wymiany uszkodzonego urządzenia na nowe. By uniknąć ryzyka, trzeba się koniecznie wyposażyć w dobrej jakości listwę antyprzepięciową – zarówno przy podłączaniu komputera, jak i sprzętu RTV oraz AGD.
Kupując nowe gadżety elektroniczne, zwracamy uwagę na wiele parametrów – od możliwości technicznych, wydajności po modną ostatnio wodoodporność. Ostatnio popularność zdobywa także jeszcze jeden parametr – wytrzymałość. Te najbardziej wytrzymałe urządzenia spełniają wymogi amerykańskiego standardu militarnego MIL-STD 810. Co to oznacza i czym się taki sprzęt charakteryzuje? Odpowiadamy w tym tekście
HDMI czy DisplayPort - który standard złącza wideo wybrać? Choć najważniejszym elementem decydującym o jakości pracy i rozrywki na komputerze jest przede wszystkim karta graficzna i jej możliwości, a następnie moc procesora, zaraz za nimi znajduje się jakość kabli użytych do transmisji obrazu i dźwięku. Najpopularniejsze są obecnie standardy HDMI i DisplayPort. Czym się one od siebie różnią? Wyjaśniamy.
Ren Zhengfei, szef i założyciel Huawei ogłosił właśnie, że szykowany przez koncern z Chin system operacyjny Hongmeng OS (mający w jego urządzeniach zastąpić Androida) będzie od niego zarówno szybszy, jak i wydajniejszy. Hongmeng OS ma też zaoferować więcej aplikacji od konkurentów i sprawdzić się nie tylko w urządzeniach mobilnych, ale także w sprzęcie profesjonalnym.
Jak to zrobić?