Poniedziałek , 10 Maj 2021

Inteligentny domofon. Co to jest i czy warto kupić?

   12.04.2021
Współczesne domofony to coś znacznie więcej niż urządzenia do zdalnego otwierania drzwi. Posiadają szereg dodatkowych funkcji, w tym także bezpieczeństwa. W przypadku dużych nieruchomości mogą być prawdziwym centrum zarządzania wejściami i wyjściami do budynku oraz na teren posesji. W tym artykule dokładnie wyjaśnimy, czym są inteligentne domofony.
Nowoczesny domofon to nie tylko możliwość rozmowy z osobami wchodzącymi do domu

Chociaż domofony nie kojarzą się nam z boomem technologicznym, to rozwój nowoczesnych technologii nie ominął i tego sektora. Urządzenia te nadal zachowały swoją podstawową funkcję, pozwalają na zdalne otwieranie drzwi i wpuszczanie do domu wszystkich tych, których chcemy gościć. Jednak teraz potrafią znacznie więcej, chociażby mogą łączyć się z internetem, Co pozwala nam kontrolować sytuację na posesji nie tylko z jej wnętrza, ale z dowolnego miejsca na ziemi.

Czym jest inteligentny domofon?

Dotychczas domofony pozwalały na proste sprawdzenie, kto zamierza wejść do naszego domu. Odbywało się to poprzez specjalny system głosowy, interkom. Dzięki temu można było zamienić kilka słów z potencjalnym gościem. Współczesne domofony mają znacznie więcej funkcji dodatkowych: jedną z najważniejszych jest system kamer, w tym szerokokątnych. Pozwala to dokładnie zobaczyć, kto chce do nas wejść, także w nocy.

Jednak prawdziwy przełom przyniosło dopiero połączenie tych urządzeń z internetem i funkcjami inteligentnego domu. Pozwoliło to wykorzystać ich ogromny potencjał. Dzięki połączeniu z siecią można na przykład kontrolować domofon z pomocą aplikacji na smartfonie. By otworzyć drzwi nie trzeba nawet podchodzić do unifonu, czyli charakterystycznej słuchawki zamontowanej w domu. Można to zrobić bezpośrednio ze smartfona lub tabletu.

Cechą charakterystyczną inteligentnego domofonu nie musi być zresztą tylko połączenie z internetem. Takie urządzenie potrafi współpracować z całą siecią czujników i kamer, które możemy zamontować w dowolnym punkcie domu oraz posesji. Są domofony, które można zintegrować na przykład domową Instalacją oświetleniową. Jeśli korzystamy z rozwiązań, które nazywamy inteligentnymi domami, można zbudować całą sieć Powiązań, w ramach której znajdą się także na przykład mechanicznie sterowane rolety, oraz wszelkie inne systemy bezpieczeństwa domowego, w tym alarmy.

Domofon Legrand

Wideodomofon Legrand z 10-calowym wewnętrznym monitorem, przez który można oglądać nagrania wideo z zapisem tego kto wchodził oraz wychodził, otworzyć drzwi/bramę, włączyć światło, włączyć dodatkowe kamery lub komunikować się wewnątrz domu. Cena ok. 1900 zł.

Do czego przyda się inteligentny domofon

Inteligentne domofony to przede wszystkim wzmocnione bezpieczeństwo, oraz znacznie większe możliwości konfiguracji oraz zdalnego nadzoru. Działanie systemu możemy kontrolować nie tylko przebywając w domu, ale też właściwie dowolnego miejsca na świecie, gdzie z poziomu aplikacji będziemy mogli przeglądać bieżącą sytuację na terenie posesji lub pod drzwiami domu/mieszkania.

Nowoczesny domofon będzie szczególnie przydatny, jeśli korzystamy z całego systemu rozwiązań, które składają się na inteligentny dom. W ramach budowy sieci można bowiem zgromadzić więcej inteligentnych urządzeń, a docelowo sterować nimi z poziomu jednej aplikacji na dowolne urządzenie mobilne. Można na przykład powiązać domofon z domowym systemem audio. W taki sposób, by po wejściu do mieszkania konkretnej osoby (system rozpoznawania twarzy), zaczynała grać. Ulubiona muzyka danego domownika.

Z jakich elementów składa się nowoczesny domofon?

Tak jak każdy inny domofon, także inteligentny domową składa się z dwóch podstawowych urządzeń. Przy bramie montujemy bramofon, natomiast w mieszkaniu znajduje się słuchawka unifonu. Inteligentne smartfony wyposażone są funkcje dodatkowe, tak jak kamery w bramofonie i ekrany w domu, na których możemy zobaczyć, kto wchodzi. Urządzenia te tworzone są zarówno z myślą o pojedynczych mieszkaniach domach jednorodzinnych, a także budynkach wielorodzinnych.

Wideomofon Orno

Wideodomofon Orno VDP-40. 7-calowy wyświetlacz zewnętrzny. Obsługa z poziomu aplikacji na Androida oraz iOS, otwieranie za pomocą kluczy zbliżeniowych. Cena ok. 600 zł

Co potrafi inteligentny domofon?

Inteligentna domofony wyposażone są bardzo różne funkcje i udogodnienia. Wszystko zależy oczywiście od typu i konfiguracji. Część najdroższych modeli pozwala na łączenie wszystkich tych funkcji razem:

  • Automatyczna rejestracja wizerunków osób wchodzących do domu. Zdjęcia te mogą być następnie zapisywane w chmurze i udostępniane na dedykowanej aplikacji, którą obsługuje właściciel mieszkania lub domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze będziemy wiedzieć, kto wchodził i wychodził z naszego domu. Tylko od wielkości dostępnego miejsca w chmurze zależeć będzie ilość danych, które będziemy mogli zapisać.
  • Krystalicznej jakości dźwięk. Są domofony, które posiadają specjalne membrany akustyczne, pozwalające na uzyskanie połączenia dźwiękowego bardzo wysokiej jakości HD, niezależnie od hałasu z ulicy i otoczenia.
  • Nowoczesne domofony można otwierać na różne sposoby. Nie tylko za pomocą kodu. Niektóre z nich posiadają na przykład czytnik linii papilarnych, a także czytniki kluczy elektronicznych. Wkrótce pojawią się też zapewne urządzenia, które będą potrafiły skanować siatkówkę osób chodzących, wówczas, żeby wejść do domu lub mieszkania, nie będą potrzebne żadne dodatkowe czynności ani klucze.
  • Możliwość programowania zestawu funkcji. Chociażby wcześniej wspomniane uruchamianie odtwarzania muzyki po wejściu konkretnego domownika. Może to obejmować też i inne ustawienia, na przykład włączanie świateł.
  • Dzięki zestawowi czujników, które możemy zainstalować w całym domu, taki system będzie potrafił na przykład automatycznie włączać światła wtedy, kiedy domownicy będą się poruszać po nim w nocy. Na zewnątrz można zainstalować system kamer, który automatycznie zarejestruje każdego proszonego i nieproszonego gościa.
  • Niektóre inteligentne domofony potrafią na aplikację lub telefon właściciela nieruchomości wysyłać informacje o tym, że ktoś właśnie wszedł do domu.
  • Są domofony, które posiadają bezprzewodową słuchawkę unifonu. Można ją więc zatem nosić po posesji. Co ważne, niektóre z tych urządzeń mają funkcję programowania. można za ich pomocą sterować innymi sprzętami domowymi, na przykład drzwiami do garażu czy roletami.

Wideodomofon Virone

Wideodomofon Virone VDP-61. Posiada łączność Wi-Fi, możliwośc zterowania z aplikacji na Androida oraz iOS, ma wbudowany czujnik ruchu, jest w stanie samodzielnie nagrywac zdarzenia przed bramą. W zestawie ekran 7-calowy do wewnątrz domu. Można otwierać drzwi za pomoca kluczy magnetycznych. cena ok. 760 zł.

Ile to kosztuje i czy warto kupić inteligentny domofon

Ceny inteligentne telefonów są bardzo zróżnicowane. Wynika to przede wszystkim z mnogości funkcji, które w nich znajdziemy. Podstawowe wideodomofony można kupić już za kilkaset złotych, Bardziej skomplikowane systemy to już wydatek rzędu kilku tysięcy zł. Wszystko zależy też od tego jak bardzo zaawansowane są funkcje Takiego urządzenia. Są na przykład domofony posiadające kamery noktowizyjne, dzięki którym dokładnie zobaczymy kto chce wejść na teren naszej posesji, nawet przy całkowitym braku oświetlenia. Więcej zapłacimy też za domofony posiadające wbudowane nowinki technologiczne w postaci czytników linii papilarnych, dotykowych ekranów itp. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy domofon posiada wbudowaną pamięć. Jeśli nie, trzeba (jeśli dany model na to pozwala) dokupić zewnętrzną kartę pamięci.

Czy są to urządzenia, które warto kupić? Zdecydowanie tak. Nowoczesny domofon wymiernie poprawia bezpieczeństwo domu. Nie jesteśmy zdani wyłącznie na identyfikację głosową, a możliwość nadzoru z poziomu aplikacji na smartfona zdecydowanie zwiększy komfort korzystania z takiego systemu. Inteligentne domofon sprawdzi się zarówno w pojedynczych mieszkaniach, jak i na dużych posesjach, na których znajdziemy więcej niż jedno wejście.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane