Niedziela , 29 Styczeń 2023

Huawei nie chce już wracać do usług Google

   31.01.2020
Gdy Amerykanie nakładali na chińskiego giganta sankcje pozbawiające go dostępu do usług Google, wielu zastanawiało się czy firma w ogóle to przetrwa. Aplikacje i serwisy Google takie jak Maps, Gmail, Zdjęcia stały się bowiem synonimami usług na smartfony w ogóle. Urządzenia Huawei bez nich stawały się w zasadzie bezużyteczne, co zresztą potwierdziły spadki sprzedaży, chociażby w Polsce. Tymczasem firma zamierza się całkowicie odciąć od Google i stawia na własne usługi.
Fot. Pixabay

Aplikacje Google nie wrócą już na smartfony Huawei

Choć gigant z Chin wyraźnie odczuł bana jakiego otrzymał od Departamentu Handlu USA, firma nie załamała się i szybko zaczęła szukać sposobów na wyjście z kryzysu. Zamiast się poddać zaczęto tworzyć własne usługi i nawiązywać - chociażby w przypadku aplikacji do map i nawigacji - współpracę ze znanymi podmiotami rynkowymi. Dzięki temu firma ponownie nabrała pewności siebie i na niedawnej konferencji szef jej austriackiego oddziału Fred Wangfei stwierdził, że nawet jeśli amerykańskie embargo zostanie zlikwidowane, to jego firma i tak już nie wróci do usług Google, zwłaszcza, że straciła zaufanie i amerykańską administrację uważa za de facto nieprzewidywalną.

Huawei stawia na własne pomysły

Huawei zamierza skupić się teraz na rozwijaniu własnych usług i ekosystemu. Nawiązuje współpracę z firmami zewnętrznymi, które mogą dostarczać usługi na poziomie nie niższym niż Google, niektóre z nich są liderami we własnych dziedzinach, można zatem przypuszczać, ze cała operacja ma spore szanse powodzenia. Firma stworzyła już własny sklep z aplikacjami, wkrótce dojdą nowe rozwiązania. Samodzielność w tej branży nie jest prostą sprawą (co pokazał np. przykład Microsoft), ale nie jest niemożliwa do realizacji.

Źródło: @rquandt

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane