Sobota , 31 Lipiec 2021

Pierwsza firma rozpoczyna masową produkcję pamięci DDR5

   31.03.2021
Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Od ok. 7 lat standardem zarówno w urządzeniach stacjonarnych jak i laptopach są moduły pamięci typu DDR4, które przez ten długi czas zapewniały komputerom odpowiednią wydajność i płynność działania. Wkrótce to się jednak zmieni – pierwsza firma na świecie, chińskie Jiahe Jinwei ogłosiła masową produkcję pamięci DDR5.
Pamięci RAM są jednym z najważniejszych podzespołów komputera

Nowe technologie rozwijają się bardzo szybko – pojawia się coraz wydajniejszy sprzęt, rosną też wymagania aplikacji. Muszą temu naprzeciw wychodzić firmy z branży komputerowej, które by sprostać potrzebom rozwijającego się rynku cały czas wprowadzają innowacje.

DDR5 jeszcze w tym roku u Intela

To, że kiedyś pamięci DDR5 zastąpią układy DDR4 w komputerach osobistych, było wiadomo już od jakiegoś czasu. Nie było jednak powszechnie dostępnego sprzętu, który by to rozwiązanie wprowadził do obiegu. To się jednak wkrótce zmieni – jeszcze w tym roku Intel, główny producent procesorów i chipsetów zamierza wprowadzić nową architekturę CPU – Adler Lake, która przyniesie obsługę DDR5 i początek procesu przejścia z ze starych na nowy typ pamięci RAM.

Takie tranzycie odbywały się już kilkukrotnie w przeszłości, tym razem zapewne cały proces także potrawa ok. 2 lat, zanim z półek sklepowych zupełnie znikną urządzenia (płyty główne i procesory) obsługujące DDR4 oraz same kości pamięci starego typu.

DDR5

Moduły pamięci DDR5 firmy Micron, których Chińczycy użyją do produkcji własnych chipów

Co zaoferują pamięci DDR5?

Pamięć DDR5 przyniesie zmiany w wymaganiach dotyczących zasilania, pojemnościach, obsłudze korekcji błędów i podkręcaniu sprzętu. W porównaniu ze standardem DDR4, DDR5 będzie też zużywał mniej energii, oferował wyższe pojemności i częstotliwości, a także będzie miał wbudowane kontrolery mocy, które, jak już zapowiedziano, umożliwią wyższe częstotliwości taktowania.

Przejście na standard DDR5, jak wspomnieliśmy zajmie trochę czasu, dlatego na początku Intel będzie oferował obsługę zarówno DDR4, jak i DDR5 za pośrednictwem nowych chipsetów z serii 600. Zapewni to płynne przejście, a co ważniejsze wybór dla graczy, którzy niekoniecznie chcą jeszcze uaktualnić pamięć.

AMD też planuje przejście na DDR5

AMD oczywiście też zaoferuje platformę obsługującą DDR5, stanie się to wraz z debiutem nowego gniazda AM5, które zostanie wprowadzone wraz z procesorami Zen4. Producent do tej pory nie ogłosił publicznie możliwego harmonogramu premiery nowej serii Ryzen, dlatego nie wiadomo, kiedy to się dokładnie stanie.

Jest to bardzo ważna wiadomość dla osób, które planują zakup lub złożenie własnego komputera w nadchodzącym roku. Być może warto już wziąć pod uwagę nowe technologie, zwłaszcza jeśli ktoś myśli o zestawie wykorzystującym najnowsze rozwiązania i przyszłościowym.

Źródło: VideoCardz

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane