Sobota , 20 Kwiecień 2024

Czeka nas rewolucja na rynku zasilaczy komputerowych?

   24.01.2020
Zasilacze komputerowe to jeden z najstabilniejszych sektorów elektroniki komputerowej. Od lat rośnie ich moc, ale nie zmieniają się w sensie architektury. Ich standard ATX12V opracowano jeszcze w latach 90-tych, Intel proponuje zmianę i wprowadzenie nowego standardu.
Zmiana standardu zasilaczy zmieni komputery. Fot. Pixbay

Nowy standard zasilaczy komputerowych

Nowy standard zasilaczy ma się nazywać ATX12VO (ATX12V Only). Intel zauważył, że poprzedni pochodzi sprzed wielu lat i nie przystaje już do większości wymagań współczesnych komputerów. Od czasu wprowadzenia poprzedniego standardu zmienił się sposób w jaki korzystamy z PC-tów, inne podzespoły potrzebują większej mocy niż kiedyś, sprzęt jest zróżnicowany, dlatego amerykański gigant proponuje, by to na płytę główną przerzucić gospodarowanie energią, a zasilacz ograniczyć do dostarczania energii 12V.

Zasilacze - prostsza konstrukcja

Obecnie wszystkie zasilacze posiadają linie 12V, 3,3V oraz 5V. Kiedyś o wiele większe znaczenie niż dziś miały jednak łącza obsługujące urządzenia peryferyjne i dyski (linie 3,3 i 5V), teraz najważniejsze są procesor i karta graficzna (linia 12V). Z tego powodu Intel zaproponował, aby w zasilaczach pozostawić jedynie odpowiednio zmodyfikowaną linię 12V. Nowy standard spowodowałby, że konstrukcja zasilaczy uległaby znacznemu uproszczeniu. Samo urządzenie odpowiadałoby wyłącznie za zmianę napięcia wejściowego 220 V na jedno 12V. O resztę zadbałaby płyta główna

Zmiana na lata

I chociaż wszystko to brzmi dość prosto, to oznaczałoby wielką rewolucję na rynku komputerów PC. Wymusiłoby bowiem nie tylko produkcję nowych zasilaczy, ale też kompletne przeprojektowanie płyt głównych i większości innych urządzeń, które podłączamy do naszych dzisiejszych PC-tów. taka tranzycja musiałaby trwać lata i zapewne sprawiłaby, że część dzisiejszych (lub starszych) peryferiów stałaby się niekompatybilna z nowymi komputerami (i ich zmienionymi zasilaczami).

Źródło: Intel

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane