Sobota , 16 Styczeń 2021

WhatsApp zmienia politykę prywatności. Co to rzeczywiście oznacza?

Facebook, który jest właścicielem Whatsapp, postanowił zmienić politykę prywatności popularnego komunikatora. Zmiany dotyczą głównie przetwarzania danych. Odmowa ich akceptacji oznacza koniec możliwości korzystania z komunikatora. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Zmiana zasad polityki prywatności WhatsApp

Z pozoru rzecz wygląda niegroźnie – ot kolejna zmiana polityki prywatności. Informacji o takich zmianach otrzymujemy co najmniej kilka w ciągu roku i to od różnych serwisów. Niestety tym razem korekta jest na tyle głęboka, że może całkowicie zmienić sposób w jaki postrzegamy WhatsAppa, który dotychczas słynął z maksymalnego zachowania prywatności. I choć szefowie WhatsAppa odpierają zarzuty na temat rangi zmian, warto się nad nimi pochylić.

Szyfrowanie rozmów end-to-end zostaje

Ale to chyba jedyna dobra wiadomość. Zmiany, które wejdą w życie 8 lutego 2021 oznaczają de facto, że nasze dane osobowe będą mogły być przekazywane Facebookowi przez WhatsAppa na każde żądanie tego pierwszego.

Lista informacji, które komunikator będzie mógł przekazywać Facebookowi w ramach „integracji usług” jest pokaźna: będą to między innymi pełne dane o używaniu komunikatora (w tym czas i długość każdej sesji), ustawienia, grupy, interakcje z firmami, do tego dojdą dane lokalizacyjne, parametry urządzenia mobilnego z którego korzystamy, informacje o połączeniu z siecią, a nawet nasz opis i awatar.

Dane posłużą Facebookowi do personalizacji reklam

Dane te Facebook ma zamiar wykorzystać do personalizacji reklam i proponowania użytkownikom dopasowanych treści w ramach innych usług serwisu społecznościowego, jednak ilość zgromadzonych danych sugeruje, że dzięki nim gigant uzyska szeroką wiedzę o użytkownikach, znacznie wykraczającą poza proste identyfikatory reklamowe.

Zmiany nie dotkną użytkowników w Europie?

Sam Whatsapp wydał oświadczenie, w którym przekonuje iż stara się ograniczyć kategorie zbieranych informacji, co więcej nowe regulacje mają nie dotyczyć użytkowników z Europy – „Nie ma żadnych zmian w praktykach udostępniania danych WhatsApp w regionie europejskim wynikających ze zaktualizowanych Warunków świadczenia usług i Polityki prywatności” – powiedział rzecznik komunikatora. 

Odmowa wyrażenia zgody na nową politykę prywatności oznaczać będzie skasowanie konta w serwisie.

Źródło: Independent

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane