Piątek , 23 Luty 2024

Asus ROG Zephyrus 15. Laptop z podwójnym ekranem – recenzja potężnego komputera

   16.12.2020
Ostatnie dni w redakcji HotGear upłynęły nam na testach jednego z najwydajniejszych w swojej klasie laptopów. ASUS ROG Zephyrus Duo 15 o którym mowa, to sprzęt pod wieloma względami rewolucyjny. Zastosowano w nim dwa ekrany wysokiej jakości (główny 4K), które gruntownie zmieniają sposób pracy na komputerze. Oto nasze wrażenia z tego testu
Asus ROG Zephyrus Duo 15 - jeden z najwydajniejszych notebooków na rynku

Asus Zephyrus Duo 15 GX550L sprzęt, który przynosi kilka bardzo rewolucyjnych rozwiązań, a przy okazji jest to pod względem wydajności jeden z najmocniejszych notebooków na rynku. Użyte w nim topowe komponenty sprawiają, że jest świetnym wyborem dla wymagających graczy, ale nie tylko. Elegancka stylistyka, „biznesowy” wręcz wygląd sprawiają, że mamy tu do czynienia z notebookiem, który z pewnością sprawdzi się także przy najbardziej wymagających zadaniach klasycznej stacji roboczej, oraz jako wizytówka i narzędzie pracy podczas rozmów o interesach.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 – wygląd

W przypadku tego modelu Asus postawił na elegancką klasykę, bez żadnych ekscentrycznych akcentów. Jedynym widocznym elementem kojarzącym się z gamingiem, jest logo serii ROG na pokrywie. Konstrukcja ta bardziej przywodzi na myśl laptopy biznesowe, niż tak mocarnego notebooka gamingowego. Wystarczy jednak spojrzeć na spory 230-Watowy zasilacz zewnętrzny by od razu nabrać przekonania, że mamy tu do czynienia z niezwykle potężnym sprzętem.

Asus Zephyrus Duo 15

Asus Zephyrus Duo 15 - front

Przestrzeń robocza notebooka posiada dość nietypowy układ – touchpad znajduje się z boku, a nie jak w większości notebooków centralnie na dole, sama klawiatura jest usytuowana w dolnej części obudowy, natomiast między klawiaturą a pokrywą z ekranem głównym znajduje się ekran dodatkowy, któremu producent nadał nazwę ScreenPad Plus. O samym ekranie nieco więcej napiszę w dalszych akapitach.

Co ważne, touchpad może w razie potrzeby pełnić rolę klawiatury numerycznej – wystarczy aktywować tę funkcję umieszczonym na nim dotykowym panelem.

Podwójny ekran to nie jedyne ciekawe rozwiązanie technologiczne tego notebooka. Pod dotykowym wyświetlaczem dodatkowym, który samoczynnie podnosi się przy otwieraniu klapy, umieszczono potężny zestaw głośnikowy. Możliwość uchylania drugiego ekranu względem płaszczyzny laptopa pozwoliło też Asusowi zastosować niekonwencjonalne chłodzenie, którego wyloty umieszczono właśnie pod tym elementem.

Notebook już na pierwszy rzut oka robi wrażenie konstrukcji solidnej i wysokiej jakości. Użyte do jego wykończenia materiały wyglądają bardzo wytrzymale i jednocześnie stylowo. Klawisze wyposażono w podświetlenie RGB, samoczynnie wygaszające się, przy dłuższym braku działania, co oszczędza baterię. Design Asus ROG Zephyrus Duo 15 może się podobać zarówno graczom jak i biznesmenom. Pasuje do różnych aktywności i sprawdzi się zarówno w biurze jak i u wytrawnego gracza.

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 – najważniejsze parametry techniczne

 • CPU Intel Core i9-10980HK, 8 rdzeni, max. 5,3 GHz;
 • RAM 32 GB DDR4 3200 MHz;
 • GPU Nvidia GeForce RTX 2080 SuperMax-Q 8 GB GDDR6;
 • SSD 2x 1TB SSD NVMe w RAID 0;
 • ekran główny 15,6 cala, 3840×2160 pikseli, 60 Hz, IPS;
 • ekran dodatkowy 14,1 cala, 2840×1100 pikseli, 60 Hz, dotykowy;
 • sieć Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.0;
 • system operacyjny  Windows 10 Home 64bit;
 • bateria 90 Wh;
 • porty 2x USB 3.2 Gen1 Type A, 1x USB 3.2 Gen2 Type A, 1x USB 3.2 Gen2 Type C (Thunderbolt, DP1.4a, PD), HDMI 2.0b, LAN 1 Gbps, 2x port audio;
 • waga  2,4 kg;
 • wymiary 360 x 268 x 20 mm.

Już pobieżna lektura specyfikacji pokazuje nam, z jak wydajną jednostką mamy tu do czynienia. Notebook pracuje pod kontrolą procesora Core i9 10. generacji. Jest to model i9-10980HK, który w tym momencie jest jedną z najwydajniejszych mobilnych jednostek Intela. Procesor ten posiada 8 fizycznych rdzeni z obsługą 16 wątków. W trybie turbo chip ten jest w stanie – przynajmniej teoretycznie - osiągnąć taktowanie pojedynczego rdzenia na poziomie 5,3 GHz.

Karta graficzna w tym komputerze to także najwyższa półka: mamy tu preinstalowaną RTX 2080 Super Max-Q z 8 GB VRAM od Nvidii. Cały system pracuje w oparciu o 32 GB szybkiej pamięci RAM DDR4, która działa z efektywną częstotliwością 3200 MHz.

Imponuje też magazyn na dane. Notebok ma zainstalowane aż dwa 1 TB dyski SSD NVMe połączone w szybką macierz Raid 0.

Parametry wyświetlaczy

To co przykuwa uwagę od razu po otwarciu pokrywy to system dwóch ekranów. Ekran główny o przekątnej 15,6 cala, wyposażono w jasną matrycę IPS 3840×2160 (4K) z odświeżaniem 60 Hz, z kolei ekran dodatkowy, to dotykowy panel o przekątnej 14,1 cala i rozdzielczości 3840x1100 (czyli połowy głównego ekranu). Oba ekrany mają tę samą, wysoką wartość ppi, w efekcie obraz na nich jest niezwykle klarowny. Warto tu wspomnieć, iż ekran główny ma 100% odwzorowanie palety barw RGB, co powoduje, iż idealnie nadaje się on do profesjonalnych, w tym przede wszystkim graficznych zastosowań.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 - z matrycą IPS i 100% pokryciem RGB

Codzienne użytkowanie

Zgodnie z przewidywaniami wynikającymi ze specyfikacji, laptop ASUS ROG Zephyrus Duo 15, okazał się sprzętem bardzo wydajnym. Odpowiada za to zarówno potężny, wielowątkowy procesor, jak i karta graficzna z funkcją Ray Tracingu, która jest specjalną wersją modelu RTX 2080 Super przeznaczoną do laptopów, zużywającą mniej energii niż duża wersja desktopowa.

Przekłada się to na wydajność w grach. Przy rozdzielczości Full HD w grze Wiedźmin 3 Dziki Gon uzyskiwałem średnio ok. 121 klatek na sekundę, natomiast w Shadow of Tomb Raider ok. 91 klatek na sekundę. Przy natywnej, bardzo wysokiej rozdzielczości ekranu wydajność jest naturalnie niższa o ok. 40%, jednak dzięki zgodności z technologią G-Sync Nvidii, biorąc pod uwagę, że mamy tu do czynienia z matrycą 60 Hz - są to wyniki pozwalające na komfortową grę nieosiągalną dla mniej zaawansowanych konstrukcji.

Asus ROG Zephyrus Duo 15

Asus ROG Zephyrus Duo 15 - panel lewy z gniazdami zasilania, mikrofonu oraz słuchawek

Maksymalną moc tego laptopa uzyskujemy przy pracy na zasilaniu z gniazdka sieciowego – najnowsze tytuły wymagają bowiem od podzespołów pracy na najwyższych obrotach, a „pełną moc”, zwłaszcza przy użytkowaniu przez dłuższy czas, uzyskamy dopiero przy pracy z użyciem prądu sieciowego.

Wysoką reaktywność komputera umożlwia też konfiguracja dysków. Dzięki programowemu zespoleniu ich w matrycę RAID 0, dwa osobne nośniki widzimy jako jeden logiczny dysk pracujący z ogromnymi prędkościami (sekwencyjny odczyt osiąga tu 3500 MB/s, a zapis 3000 MB/s). Gdyby użytkownik chciał jednak „rozłożyć” macierz na dwa osobne dyski, to ma taką możliwość, konieczne jest jednak sporządzenie kopii danych i ponowna instalacja systemu, gdyż w trakcie rozdzielenia wszystkie pliki znajdujące się na obu nośnikach są oczywiście usuwane.

Asus ROG Zephyrus Duo 15

Asus ROG Zephyrus Duo 15 - panel prawy z gniazdami USB

Dwa ekrany – innowacja ASUS ROG Zephyrus Duo 15

W laptopie tym mamy wbudowane dwa pełnoprawne ekrany. Ekran dodatkowy system widzi jako wyświetlacz zewnętrzny (tak jak gdybyśmy mieli podpięty do PC jeszcze jeden monitor), na który możemy przenieść każdą działającą na pulpicie aplikację. Można tam też aktywować dedykowane menu Asusa z domyślnie ustawionymi funkcjami. Użytkownik ma w tym zakresie pełną swobodę.

Ekran dodatkowy nie jest gadżetem a pełnoprawną częścią systemu. Posiada dużą powierzchnię roboczą, gdyż zagęszczenie pikseli jest tam takie samo duże jak na 4K panelu głównym, dzięki czemu jest zresztą bardzo wyraźny. Widać, że Asus postawił tu na wykorzystanie wysokiej klasy matrycy, be żadnych kompromisów.

Asus ROG Zephyrus Duo 15

Asus ROG Zephyrus Duo 15 - konstrukcja ekranu dodatkowego

Ekran główny to oczywiście też sprzęt wysokiej klasy. Mamy tu do czynienia z panelem wyposażonym w podświetlenie o wartości około 400 cd/m^2, co jest parametrem bardzo dobrym. Wyświetlacz ten cechuje się bardzo wyrównanym podświetleniem – nie ma żadnych przebić ani ciemniejszych miejsc. Kontrast waha się wokół 1400:1 co dla panelu IPS także jest parametrem bardzo dobrym. Ekran ten bez problemu mogą użytkować osoby wykorzystujące komputer do pracy, na przykład przy wymagających skalibrowania kolorów plikach graficznych.

Asus - co ważne - na laptopie tym preinstaluje oprogramowanie Armoury Crate, dedykowane graczom oraz zaawansowanym użytkownikom sprzętu PC, którzy dzięki niemu będą mogli lepiej nadzorować pracę urządzenia – z tego poziomu łatwo skonfigurujemy chociażby podświetlenie (w tym kolor) klawiatury. Prócz tego znajdziemy w tym sprzęcie także aplikację MyAsus, która pozwoli na łatwe aktualizowanie sterowników.

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 - akumulator

Asus w modelu ROG Zephyrus Duo zastosował baterię o dużej pojemności – ok. 90 Ah, co pozwala na ok. 6-7 godzin użytkowania przy standardowym obciążeniu – przeglądaniu stron www, ok. 5 godzin przy oglądaniu filmów i ok. 1-1,5 h przy dużym obciążeniu w grach. Większość dostępnych na rynku laptopów czysto gamingowych nie jest w stanie osiągnąć tak dobrych rezultatów. W porównaniu z laptopami czysto biznesowymi wyniki te plasują tego notebooka na średnim poziomie, ale trzeba tu pamiętać, iż jest to sprzęt wyjątkowo potężny, a to idzie w parze z apetytem na duże zużycie energii.

Kultura pracy

Dzięki wspomnianemu wcześniej nowatorskiemu systemowi chłodzenia i dobrej cyrkulacji powietrza, temperatura rdzenia rzadko przekracza w tym laptopie 75 stopni C, co jak na notebooka w obciążeniu jest sporym osiągnięciem. Karta graficzna zwykle osiąga jeszcze niższe temperatury. Możemy zatem z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wyróżnikiem ASUS ROG Zephyrus Duo 15 jest niezwykle wysoka kultura pracy.

Dodatkowo urządzenie jest też bardzo ciche – możemy w nim skorzystać ze specjalnego trybu Silent, w którym (za cenę niewielkiego spadku wydajności) natężenie emitowanych dźwięków jest redukowane do poziomu ok. 45 dB, co jest porównywalne z szumem otoczenia. Podczas kilku dni intensywnych testów największy hałas, jaki udało się wygenerować, oscylował wokół 50-51 dB (zmierzony decybelomierzem w aplikacji w telefonie), co – jak na gamingowe przeznaczenie urządzenia - jest nie lada wyczynem.

Bardzo wygodna jest też klawiatura. Klawisze mają niewielki skok i choć do ich rozmieszczenia – gdy przesiada się z większości innych laptopów – trzeba się przyzwyczaić, ale następuje to bardzo szybko.

Asus ROG Zephyrus Duo 15

Asus ROG Zephyrus Duo 15 - widok z tyłu

Podsumowanie

Asus ROG Zephyrus Duo 15 to w tym momencie jeden z najlepszych laptopów na rynku. Producent zastosował tu niemal najwydajniejsze dostępne rozwiązania – od topowego procesora, poprzez kartę graficzną, po bardzo wydajne dyski SSD i szybką pamięć RAM. W połączeniu z profesjonalną matrycą IPS ze 100% pokryciem RGB oraz drugim ekranem wyposażonym w czułą funkcję dotyku, otrzymujemy produkt ze wszech miar dopracowany, wręcz kompletny.

Co ważne, sam wygląd, który w laptopach gamingowych jest często bardzo krzykliwy, tu jest klasyczny, elegancki, wręcz stonowany. Bez obaw Zephyrus Duo 15 można zabrać także na wymagające spotkanie biznesowe, na co pozwoli nam zresztą proporcjonalnie niewielka waga całości wynosząca nieco ponad 2 kg.

W najlepszej dostępnej konfiguracji laptop Asus ROG Zephyrus Duo 15 kosztuje ok. 18 tys. złotych (dostępne są też wersje oszczędniejsze, z mniej topowymi podzespołami). Jest to notebook, który mógłbym z czystym sumieniem polecić każdemu wymagającemu użytkownikowi. Jest zdecydowanie wart swojej ceny – otrzymujemy tu topową wydajność i najnowocześniejsze podzespoły wysokiej klasy, plus cały zestaw nowych rozwiązań technologicznych oraz bonusowy ekran.

Asus ROG Zephyrus Duo 15

Asus ROG Zephyrus Duo 15 - podświetlana klawiatura w praktyce

Zalety

 • wydajne podzespoły z najwyższej półki;
 • matryca 4K ze 100% pokryciem barw RGB;
 • dodatkowy i w pełni funkcjonalny ekran o dużej rozdzielczości;
 • wysoka jakość użytych materiałów i wykonania;
 • kultura pracy – cisza, wygodna klawiatura.

Wady

 • brak wbudowanej kamerki do rozmów wideo.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane