Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Suszarki do grzybów i owoców. Domowy sposób na idealną konserwację bez chemii

   05.10.2022
Sezon grzybowy już w pełni: w lasach i zagajnikach można spotkać wielu grzybiarzy, a spore opady powodują, iż żniwa tego typu przysmaków mogą być bardzo obfite. Tak samo obrodziły w tym roku jabłonie i grusze. Tymczasem chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak świetnym dodatkiem do wielu potraw mogą być suszone grzyby czy owoce, zwłaszcza wtedy gdy na świeże nie będzie już można liczyć.
Suszarki do żywności to skuteczny i zdrowy sposób na jej konserwację

Jesień to okres, kiedy w lasach zaczynają królować grzybiarze. Nic dziwnego, niewiele jest osób, które nie przepadają za smacznymi kurkami, prawdziwkami, czy borowikami. Zarówno smażonymi, duszonymi jak i właśnie suszonymi, które są najlepszym dodatkiem do pysznego bigosu czy aromatycznej zupy.

Kiedyś zebrane grzyby suszono na piecach kaflowych, czy choćby w kuchni, w pobliżu palników gazowych. Jednak w czasach, w których wiele osób posiada już tylko płytę grzejną lub indukcyjną, suszenie grzybów na powietrzu mogłoby trwać tygodniami. Ci, którym zależy na czasie i jakości tego procesu mogą jednak skorzystać z dobrodziejstw techniki – specjalnych suszarek do grzybów, ale też owoców i warzyw. W tym tekście pokażemy kilka najciekawszych modeli takich urządzeń.

Dehydrator do żywności Concept SO3000

Duża suszarka o mocy1000 W, 6 tacek, możliwość suszenia mięsa. cena ok. 1000 zł

Dlaczego zakup suszarki do grzybów to dobry pomysł?

Suszarki do żywności to urządzenia bardzo przydatne w kuchni, zwłaszcza jeśli ktoś myśli o długoterminowym i zdrowym przechowywaniu jedzenia. O suszeniu grzybów słyszał chyba każdy, jednak tego typu sprzęty nie muszą być wcale wykorzystywane tylko do tego procesu. Świetnie radzą sobie z suszeniem owoców i warzyw, a nawet mięsa.

Suszenie to chyba najbardziej ekologiczny sposób konserwacji żywności, nie wymagający żadnych innych dodatków. Warto pamiętać, że prawie wszystkie procesy gnilne i rozwój drobnoustrojów przebiegają w środowisku wilgotnym. Usunięcie wody z jedzenia powoduje wyraźne ograniczenie możliwości jej szybkiego zepsucia. Przy okazji warto też wspomnieć, że ten sposób obróbki nie pozbawia żywności witamin i właściwości odżywczych. Dziś często zapominamy, że suszenie działa także na inne produkty, nie tylko owoce czy grzyby, ale też chociażby zioła.

Suszarka MPM

Klasyczna suszarka do grzybów, moc 400W, 5 tacek. Cena ok. 250 zł

Suszarka do żywności - zasada działania

Nie są to urządzenie bardzo zaawansowane technicznie. Najczęściej mają postać dużego, wysokiego, kilkuwarstwowego naczynia z sitkami. W jego bazie znajduje się grzałka i wentylator. Całość może być sterowana elektronicznie lub mechanicznie.

Suszarka działa w ten sposób, że wentylator dmucha ciepłym powietrzem w górę, na znajdujące się na sitkach warzywa lub owoce, i w ten sposób stopniowo je wysusza. Dobry osuszacz jest w stanie szybko pozbawić wkładu nawet 70-80% wody. Strumień ciepłego powietrza jest na tyle mocny, że z łatwością poradzi sobie z suszeniem kilku warstw grzybów i owoców. Większość suszarek pozwala na regulację temperatury.

Co najskuteczniej zakonserwujemy w domowej suszarce?

Grzyby – najlepiej suszy się borowiki, podgrzybki, kanie, pieczarki, smardze. Przed suszeniem grzyby należy oczyścić. Najlepiej bez użycia wody, w przeciwnym razie wydłuży się cały proces suszenia.

Zioła – suszyć możemy też świeżo zebrane zioła. Najlepiej temu procesowi poddają się melisa, majeranek, kolendra, kminek, tymianek oraz szałwia lekarska.

Warzywa – najbardziej podatne na suszenie są np. por, buraki, seler, marchew, zielony groszek. Przed suszeniem warzywa trzeba pociąć na mniejsze, w miarę równe kawałki.

Owoce – podatne na skuteczne suszenie są jabłka i gruszki, ale nie tylko. Łatwo zasuszają się też winogrona, żurawina, morele oraz brzoskwinie.

Suszarka do grzybów Concept SO-105

Mała suszarka do owoców i grzybów. Moc 245 W, 6 tacek. Cena ok. 180 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie suszarki?

Większość suszarek to rządzenia – jak wcześniej wspomniałem - dość proste. Nie znaczy to jednak, że wszystkie są takie same i mają zbliżone możliwości. Jest kilka funkcji, na które warto szczególnie zwrócić uwagę przed zakupem. Najważniejsze z nich to:

Moc – urządzenia o mocy poniżej 200 W mogą być za słabe do szybkiego i efektywnego suszenia. Przez to będą musiały pracować dłużej, na czym z pewnością nie zaoszczędzimy.

Termostat - jest wręcz konieczny, jeśli chcemy w suszarce konserwować różne rodzaje żywności. Wynika to z tego, że w zależności od rodzaju może być potrzebna różna temperatura suszenia. Termostat zadba też o stabilność temperatury w całym procesie. Niektóre suszarki mają termostat wyposażony w czujnik przegrzania. Odetnie on dopływ prądu w momencie, gdy temperatura stanie się zbyt wysoka.

Regulowany strumień powietrza – przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy zechcemy suszyć zioła, do czego przydaje się mniejszy nawiew.

Timer - dzięki tej funkcji jesteśmy w stanie samodzielnie ustawić czas, po którym suszarka automatycznie się wyłączy. Przydaje się to w momencie, kiedy nie możemy nadzorować całej pracy urządzenia.

Obrotowe sita - tę funkcję posiadają tylko bardziej zaawansowane suszarki. Ma ona spory sens, gdyż wspomaga równomierne suszenie. Są w sklepach suszarki, które posiadają osobną funkcję równomiernego suszenia. Wówczas znajdziemy w nich odpowiednio zgrane wszystkie elementy, od termostatu, przez wykorzystane termoprzewodzące materiały z których wykonano tacki, po sprzyjający dobremu przepływowi powietrza kształt sitek.

Pojemność tacek i liczba tacek – im więcej tym lepiej. Rozsądne minimum to ok. 10 litrów pojemności i 5 sit.

Wysokość sit - minimalna grubość poszczególnych „pięter” suszarki powinna wynosić ok. 4 cm. Pozwoli to na suszenie także większych gabarytowo kawałków warzyw czy owoców.

Użyte materiały obudowy – najlepiej jeśli obudowa sitek jest przezroczysta. Zwłaszcza początkującym użytkownikom pozwoli to lepiej kontrolować przebieg całego procesu konserwacji.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (36) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane