Środa , 24 Kwiecień 2024

Acer ConceptD - seria profesjonalnych notebooków o ciekawym wyglądzie

   30.07.2020
Acer postanowił mocniej zawalczyć o pozycję w segmencie profesjonalnych notebooków, czego dowodem jest seria ConceptD, która ostatnio trafiła do sklepów. Są to laptopy wyróżniające się na kilku polach – przede wszystkim solidny design i bardzo mocne podzespoły, dzięki którym praca nawet z wyjątkowo wymagającymi aplikacjami nie powinna być wyzwaniem.
Seria ConceptD - sprzęt dla profesjonalistów

Sprzęt dla użytkowników profesjonalnych, czyli takich, którzy potrzebują komputerów zdolnych do pracy ze specjalistycznymi, często bardzo wymagającymi aplikacjami, musi spełniać podwyższone standardy - zarówno jeśli chodzi o wydajność poszczególnych podzespołów, jak i jakość wykonania. Ważny jest także dopracowany wygląd zewnętrzny. Seria ConceptD, czyli nowa propozycja Acera skierowana do tego segmentu wydaje się wpisywać w te założenia.

Acer ConceptD 7 Pro

Jednym z najmocniejszych przedstawicieli nowej rodziny urządzeń jest notebook Acer ConceptD 7 Pro, w którym zastosowano cały szereg bardzo przydatnych w praktyce i jednocześnie charakterystycznych dla całej linii produktów rozwiązań:

  • ekran 4K  (15,6 cala), o rozdzielczości 3840 x 2160 px
  • matryca IPS w pełni odwzorowująca paletę barw RGB
  • certyfikat Pantone
  • Delta E poniżej 2

Ten konkretny model otrzymał też w pełni profesjonalną kartę graficzną Nvidia Quadro RTX 5000 Max-Q, pracującą w oparciu o pełny rdzeń Turing TU104 (3072 rdzenie CUDA) i wyposażoną w aż 16 GB pamięci VRAM GDDR6, co powinno zapewnić płynną a co najwazniejsze efektywną pracę nad nawet bardzo wymagającymi projektami graficznymi.

Acer ConceptD

ConceptD 7Pro - widok z profilu

Specyfikacja techniczna

  • ekran: 15,6”, matowy IPS, rozdzielczość 3840x2160 px
  • procesor Intel Core i7 9750H 9. generacji z 6 rdzeniami /12 wątkami jednocześnie (technologia Hyper Threading). Układ ten jest zdolny do pracy w zakresach od 2,6 GHz do 4,5 GHz (w trybie Turbo). Procesor odznacza się oszczędnym TDP na poziomie 45 W, jednak gdy potrzebna jest większa moc, chociażby przy wymagających zadaniach, wskaźnik ten może wzrosnąć do nawet 90 W
  • pamięć: 32 GB DDR4 2666 MHz
  • karta graficzna: NVIDIA Quadro RTX 5000 Max-Q Design
  • dysk SSD 1 TB Western Digital WDC PC SN720  M.2 PCIe x4 Gen.3 NVMe)
  • karta sieciowa Killer E3000 2.5 Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000/2500/5000MBit/s)
  • karta Wi-Fi Killer Wireless-AC 1550 Wireless Network Adapter (Wi-Fi 5)
  • bluetooth 5.0
  • bateria: litowo-polimerowa, 4-komorowa o pojemności 82 Wh
  • Materiał: aluminium/tworzywo sztuczne
  • wyjścia/wejścia audio: 2x audio jack 3,5 mm
  • wyjścia: 1x Thunderbolt 3 / 3x USB 3.1 typu A Gen.1
  • wyjścia wideo: 1x HDMI 2.0 / 1x mini DisplayPort 1.2
  • port sieciowy: Ethernet RJ-45
  • wbudowany mikrofon
  • system operacyjny: Microsoft Windows 10 Professional
  • zasilacz 180W
  • wymiary: 359 x 257 x 19,2 mm
  • waga: 2,21 kg wraz z baterią

Producent zadbał, by w notebooku znalazły się wszystkie przydatne złącza. Po jednej stronie obudowy znalazło się miejsce dla portu zasilającego, gniazda sieciowego Ethernet RJ-45, jest tam też jeden port USB 3.1 typu A gen.1, cyfrowy HDMI 2.0 oraz dwa gniazda audio jack 3,5 mm – (dla słuchawek oraz mikrofonu). Po przeciwnej stronie znalazł się jeden superszybki port Thunderbolt 3, dwa kolejne złącza USB 3.1 typu A gen.1 oraz cyfrowe złącze mini DisplayPort 1.2.

Acer ConceptD

Acer ConceptD 7 Pro - podświetlana klawiatura

W laptopie znajdziemy też system audio – składa się on z 2 głośników umieszczonych po bokach urządzenia, przy podstawie. O ile nie jest to konstrukcja zapewniająca jakieś szczególnie mocne doznania dźwiękowe, to z pewnością nie odstaje od konkurencji. Muzyka i mowa są głośne a co najważniejsze wyraźne.

Wygląd zewnętrzny

Acer ConceptD 7 Pro, to laptop, który może się podobać. Wizualnie wygląda na bardzo dopracowany – rzuca się w oczy nietypowa śnieżnobiała obudowa, która po dotknięciu palcami sprawia wrażenie bardzo mocnej i przemyślanej od strony designu. Dobre wrażenie sprawia też przyjemna w dotyku faktura materiału – przede wszystkim aluminium (miejscami uzupełnionego plastikiem, ale wysokiej jakości).

Według producenta powierzchnia notebooka została poddana specjalnemu procesowi utleniania elektrolityczno-plazmowego, co ma jej zapewnić ceramiczną twardość i wytrzymałość, także na korozję. Sama obudowa ma być też odporna na działanie kurzu i typowych zanieczyszczeń, na które użytkownik może natrafić podczas eksploatacji.

Acer ConceptD

Acer ConceptD 7 Pro - widok z tyłu

Warto z pewnością zwrócić uwagę na ciekawe pomarańczowo-żółte podświetlenie klawiszy, które doskonale komponuje się z bielą obudowy. Kolor nie jest przypadkowy – ma sprzyjać skupieniu, zapobiegać rozpraszaniu się.

Jest to laptop typu slim, a więc po złożeniu dość cienki – mimo to, zestaw złącz (jak pokazałem wcześniej) jest bardzo imponujący, co nie jest typowe w tej klasie sprzętu. Zwykle użytkownik ma do wyboru bogactwo konfiguracyjne lub urodę urządzenia, tu dostaje obie te rzeczy.

ConceptD 7 Pro - użytkowanie

Praca z Acer ConceptD 7 Pro okazała się bardzo przyjemna. Już po kilku godzinach użytkowania widać, że każdy element wyposażenia został przemyślany – chociażby duży wygodny touchpad, przyjemne w dotyku klawisze o odpowiednim i delikatnym skoku. Laptop przy okazji jest niezwykle mobilny. Choć mamy – w całej serii ConceptD - do czynienia z wydajnymi konfiguracjami sprzętowymi, co zwykle idzie w parze z dużą wagą i potężnym hałasem, to tu jest inaczej. Acer ConceptD 7 Pro jest sprzętem nie tylko lekkim, ale cichym i nie przegrzewającym się. Kultura pracy stoi tu na najwyższym poziomie.

Acer ConceptD

Acer ConceptD 7 Pro - złącza

Niski poziom hałasu to miedzy innymi efekt tego, że wewnątrz obudowy producent zamontował potężny system trzech wentylatorów o specjalnie opracowanej ażurowej konstrukcji. Posiadają one zaawansowany system niewielkich, cienkich łopatek, do którego – jak chwali się Acer - inspirację inżynierowie czerpali z bezgłośnego lotu sowy. Laptop posiada też spore, choć estetycznie zamaskowane otwory wentylacyjne dzięki czemu ma zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza. Hałas podczas zwykłej, nieobciążającej pracy nie przekracza 40 dB, w obciążeniu 50 dB. Sprzęt ten też – co warto odnotować - nie przegrzewa się. Najwyższa zmierzona przeze mnie temperatura przy pracy to 45 stopni, co jak na notebooka tej klasy jest wartością dobrą.

Nie tylko ConceptD 7 Pro

Jak zauważyłem na początku Acer ConceptD 7 Pro nie jest produktem „epizodycznym”. To część całej, nowej serii urządzeń stworzonych do profesjonalnych zastosowań. Jest to sprzęt, w którym najwięcej uwagi poświęcono wydajności i funkcjonalności, ale nie zaniedbano też wyglądu zewnętrznego, dzięki czemu można powiedzieć, że wszystkie urządzenia z serii mają wręcz reprezentacyjny charakter. Jednym z najciekawszych „braci” modelu 7 Pro, jest ConceptD 7 Ezel – konwertowalny notebook z dotykowym ekranem, pomyślanym tak, by być wygodnym narzędziem pracy dla grafika jak i na przykład projektanta CAD.

Acer ConceptD

Acer ConceptD Ezel - w trybie pulpitu

W komputerze tym zastosowano opracowany od podstaw, ciekawy mechanizm obracania dotykowego ekranu, który umożliwia pracę i prezentowanie treści w różnych – dopasowanych do warunków zadań i okoliczności ustawieniach. Urządzenie może mieć formę tabletu, ale też pulpitu do tworzenia szkiców graficznych. Możliwych jest 6 różnych kombinacji i znacznie więcej opcji nachylenia ekranu.

Warto tu wspomnieć, że szereg urządzeń z serii ConceptD posiada podzespoły spełniające wymagania certyfikatów ISV. Oznacza to, że spełniają one wysokie wymagania użytkowników z najprzeróżniejszych branż - wolnych zawodów, projektantów oprogramowania, inżynierów, architektów, twórców filmowych, operatorów kamer czy grafików 3D.

Acer ConceptD

Acer ConceptD Ezel - w trybie tabletu

Dzięki współpracy z Nvidią i zastosowaniu kart graficznych z rdzeniami CUDA, sprzęt  z linii ConceptD daje szerokie możliwości użytkownikom, którzy profesjonalnie korzystają w pracy z zaawansowanych metod programowania w językach takich jak C, C++, Fortran, Python i MATLAB. Przy okazji karty graficzne Nvidia odciążają procesor i wspomagają też funkcje takie jak głębokie uczenie maszynowe, fizyka komputerowa, dlatego jest to dobry sposób na to, by programy w rodzaju Autodesk lub Wolfram Mathematica mogły wykorzystać pełnię swoich możliwości.

Seria ConceptD. Czy warta zakupu?

Moim zdaniem jak najbardziej tak. Notebook Acer ConceptD 7 Pro, tak jak i cała seria ConceptD zrobiły na mnie spore wrażenie – jakością wykonania, mocą podzespołów, estetyka i pomysłowością. Według mnie jest to sprzęt przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy nie chcą wybierać między wysoką wydajnością, kulturą pracy a wysokiej klasy designem – tu to wszystko jest zamknięte w jednej obudowie. Komputery ConceptD posiadają wysokiej jakości ekrany – w tym konkretnym modelu zaawansowany panel IPS z jednym z lepszych na rynku odwzorowaniem kolorów, oprócz tego bardzo mocna reszta podzespołów - z profesjonalną, wydajną grafiką Nvidia Quadro RTX 5000 Max-Q o pojemności pamięci 16 GB, oraz procesorem Intel Core i7 9. Generacji, wzmacnianym przez 32 GB RAM na pokładzie

Całość została zamknięta w niezwykle dokładnie dopracowanej, białej obudowie o bardzo stylowej linii.  W cenie ok. 16999 zł dostajemy smukły, lekki wręcz laptop ale jednocześni bardzo potężny, mocą nie ustępujący topowym stacjom roboczym, z bogatym wyposażeniem – szeregiem portów i gniazdami dla urządzeń zewnętrznych, systemem Windows 10 w wersji Professional. Jednym słowem sprzęt gotowy do wymagającej pracy.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane