Czwartek , 28 Marzec 2024

Które domowe urządzenia zużywają najwięcej prądu?

   10.01.2024
Ceny prądu wzrastają bardzo szybko, a wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach będą rosnąć jeszcze szybciej. Czynników jest wiele: wojna za naszą wschodnią granicą, zawirowania na światowych rynkach paliw, polityka klimatyczna, która nie tylko wymusza kosztowne inwestycje w energetykę odnawialną, ale stworzyła system handlu pozwoleniami na emisję CO2, co kosztuje tradycyjne elektrownie węglowe (a tych w Polsce jest najwięcej) ogromne pieniądze każdego roku. Finalnie większość kosztów jak zwykle spada na użytkowników końcowych. W tym tekście pokażemy, które urządzenia zużywają najwięcej energii, a tym samym mają największy wpływ na wysokość rachunków za prąd.
Jakie sprzęty elektryczne najbardziej obciążają domowy budżet? Fot. Unsplash

Nasze rachunki za energiÄ™ elektrycznÄ… od kilku lat stale siÄ™ zwiÄ™kszajÄ…, a tempo tego wzrostu ostatnio jeszcze przyspieszyÅ‚o. Wynika to z gwaÅ‚townego wzrostu cen paliw kopalnych, Å›wiadomej polityki rzÄ…dów, która ma ograniczać użycie technologii emitujÄ…cych CO2, ale też ze zwiÄ™kszonego zużycia, które wÅ‚aÅ›nie w tych dniach przynoszÄ… mrozy. Teraz mamy jeszcze zamieszane zwiÄ…zane z wojnÄ… za naszÄ… wschodniÄ… granicÄ…, co zwyczajnie nie stabilizuje rynku. PrzebywajÄ…c w domu, np. przy coraz popularniejszej pracy zdalnej, używamy wielu urzÄ…dzeÅ„ elektrycznych częściej i dÅ‚użej, niż miaÅ‚o to miejsce, gdy wychodziliÅ›my do pracy. Sumarycznie koszty prÄ…du rosnÄ… wiÄ™c znacznie szybciej, niż wynikaÅ‚oby to tylko z samego wzrostu taryf.

Tymczasem mimo tych podwyżek, nadal nie jesteÅ›my spoÅ‚eczeÅ„stwem, które monitoruje domowe zużycie energii w sposób, jaki zapewniÅ‚by efektywne gospodarowanie niÄ…. WiÄ™kszość z nas nie wie nawet, jak dużo prÄ…du zużywajÄ… poszczególne urzÄ…dzenia, w efekcie nie zdajemy sobie sprawy z tego, co w rzeczywistoÅ›ci ma szczególnie wysoki wpÅ‚yw na wysokość otrzymywanych faktur. CiÄ…gle też pokutujÄ… stereotypy, na przykÅ‚ad bardzo powszechny, mówiÄ…cy o tym, że dużym obciążeniem domowego budżetu jest zmywarka do naczyÅ„. A jak jest w rzeczywistoÅ›ci?

Kuchenka elektryczna

Ta pozycja chyba akurat nikogo nie zdziwi. Kuchenka elektryczna jest jednym z najbardziej energochÅ‚onnych urzÄ…dzeÅ„, jakie spotkamy w naszych domach. Mówimy tu jednak nie o najpowszechniejszych modelach gazowo-elektrycznych (z elektrycznym piekarnikiem), ale takich, które posiadajÄ… także elektrycznÄ… pÅ‚ytÄ™ grzejnÄ…. Przy zaÅ‚ożeniu, że używamy jej codziennie przez ok. 40 minut (trzy wÅ‚Ä…czone pola), możemy zużyć ok. 1600 kWh rocznie. Przy cenie 1 kWh wynoszÄ…cej dziÅ› ok. 69 groszy, można Å‚atwo obliczyć, że roczna praca takiej kuchenki w tym przypadku bÄ™dzie nas kosztować ok. 1104 zÅ‚. OczywiÅ›cie różne urzÄ…dzenia majÄ… inne parametry i zużywajÄ… odmiennÄ… ilość energii. Do naszych rozważaÅ„ przyjÄ™liÅ›my jednak, że używamy tych najbardziej energooszczÄ™dnych modeli. JeÅ›li posiadamy kuchniÄ™ starego typu, z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie nas to kosztować wiÄ™cej.

Kuchnia indukcyjna

Kuchenki indukcyjne sÄ… reklamowane jako Å›wietne i energooszczÄ™dne zastÄ™pstwo dla kuchni elektrycznych oraz gazowych. Ich najwiÄ™kszÄ… zaletÄ… jest to, że pobierajÄ… prÄ…d krócej, ponieważ w procesie fizycznym, który wykorzystujÄ… do podgrzewania garnków, reakcja zachodzi znacznie szybciej niż przy zwykÅ‚ym przekazywaniu ciepÅ‚a. KÅ‚opot jednak w tym, że wtedy, kiedy dziaÅ‚ajÄ…, zużywajÄ… jeszcze wiÄ™cej prÄ…du niż zwykÅ‚a pÅ‚yta elektryczna. Efekt jest taki, że choć rzeczywiÅ›cie sÄ… taÅ„sze w użytkowaniu, zwÅ‚aszcza niż te tradycyjne kuchnie elektryczne, to nie sÄ… to oszczÄ™dnoÅ›ci, które rzucajÄ… na kolana. Przy użytkowaniu podobnym do kuchenki elektrycznej, przez ok. 30 minut dziennie (nieco krócej niż zwykÅ‚a pÅ‚yta grzejna) na trzech polach o różnych wielkoÅ›ciach, rocznie zużyjemy ok. 1200 kWh energii elektrycznej, co przeÅ‚oży siÄ™ na ok. 830 zÅ‚. Niby mniej niż w przypadku kuchni elektrycznych, jednak biorÄ…c pod uwagÄ™, że do kuchenek indukcyjnych potrzebne sÄ… specjalne garnki, które zwykle zresztÄ… nie sÄ… najtaÅ„sze, to koszty globalne, przynajmniej na poczÄ…tku mogÄ… być bardzo zbliżone.

Bojler elektryczny

Wiele osób bojlera elektrycznego mogÅ‚aby siÄ™ spodziewać na pierwszym miejscu tego zestawienia. Faktycznie zużywa on dużo prÄ…du, jednak odpowiednio dobrany nie bÄ™dzie gÅ‚ównÄ… pozycjÄ… domowych wydatkach na prÄ…d. PrÄ…d zużywany przez to urzÄ…dzenie kosztuje bardzo dużo, ponieważ zwykle użytkownicy kupujÄ… wiÄ™ksze modele, niż wynikaÅ‚oby to z ich domowych potrzeb. Posiadacze domów jednorodzinnych wyposażajÄ… je w urzÄ…dzenia o pojemnoÅ›ci nawet ponad 200 litrów, tymczasem do zapewnienia ciepÅ‚ej wody czteroosobowej rodzinie wystarczy model 120 litrowy, który bÄ™dzie znacznie taÅ„szy w eksploatacji. I tak 120 l. bojler o mocy 1500 W dziaÅ‚ajÄ…cy przez 2 godziny dziennie, zużyje prÄ…du za ok. 746 zÅ‚ w ciÄ…gu caÅ‚ego roku eksploatacji.

Lodówka

Lodówka, choć sama w sobie nie jest jakimÅ› szczególnie Å‚akomym na prÄ…d urzÄ…dzeniem, to jednak ma jednÄ… zasadniczÄ… wadÄ™: pracuje 24 godziny na dobÄ™. Producenci tych urzÄ…dzeÅ„ oczywiÅ›cie przeÅ›cigajÄ… siÄ™ w oferowaniu modeli — ich zdaniem energooszczÄ™dnych, jednak zwykle wiąże siÄ™ to też z wyższÄ… cenÄ… urzÄ…dzenia na poczÄ…tku, co nie zawsze da siÄ™ odrobić przez okres bezawaryjnej eksploatacji, jakie ono oferuje. PrzeciÄ™tna dwukomorowa lodówka, kosztujÄ…ca w sklepie okoÅ‚o 1000-1200 zÅ‚ zużywa okoÅ‚o 300 kWh energii rocznie, co przy dzisiejszych cenach prÄ…du przekÅ‚ada siÄ™ na ok. 210 zÅ‚ rocznych kosztów użytkowania.

Czajnik elektryczny

JeÅ›li mieszkamy sami, to czajnik elektryczny nie bÄ™dzie poważnym problemem. Gdy jednak rodzina jest wiÄ™ksza, a wszyscy lubiÄ… pić kawÄ™ i herbatÄ™, to tego typu urzÄ…dzenie może zacząć poważnie obciążać domowy budżet na wydatki energetyczne. JeÅ›li w domu mieszkajÄ… 4 osoby i każda zaparzy sobie herbatÄ™ 2 razy dziennie (w typowym czajniku o mocy 2000 W), to rocznie zużyjemy w ten sposób ok. 270 kWh energii. Oznaczać to bÄ™dzie wydatek na poziomie 187 zÅ‚. W przypadku tego typu urzÄ…dzeÅ„ trzeba jednak bardzo uważać na jednÄ… kwestiÄ™. JeÅ›li parzymy wodÄ™ tylko dla siebie, nie wlewajmy do czajnika wiÄ™cej pÅ‚ynu niż nam potrzeba. JeÅ›li za każdym razem bÄ™dziemy wlewać do peÅ‚na, to zużycie energii, a tym samym finalne koszty bÄ™dÄ… znacznie wyższe.

Suszarka do ubrań

Nie sÄ… to urzÄ…dzenia bardzo czÄ™sto spotykane w typowym polskim domu, jednak ich popularność z każdym rokiem roÅ›nie. Åšredni metraż nowych mieszkaÅ„ nie jest zbyt imponujÄ…cy (w efekcie nie bardzo jest gdzie rozwiesić pranie), dodatkowo deweloperzy czÄ™sto nie przygotowujÄ… takich — obowiÄ…zkowych przed laty — zbiorczych pomieszczeÅ„ jak suszarnie. Bywa, że jest to zatem jedyne wyjÅ›cie, by szybko mieć suche ubrania bez wilgoci w domu. PrzeciÄ™tna suszarka o Å‚adownoÅ›ci 8 kg, użytkowana przez czteroosobowÄ… rodzinÄ™ zużyje w ciÄ…gu roku 250 kWh energii. Oznaczać to bÄ™dzie koszty roczne na poziomie 173 zÅ‚. BiorÄ…c pod uwagÄ™, że u ludzi czÄ™sto pokutuje przekonanie, że jest to jedno z najbardziej energochÅ‚onnych urzÄ…dzeÅ„, to wydatki w tym przypadku nie sÄ… jakieÅ› szczególnie duże.

Oświetlenie

KiedyÅ› to tradycyjne żarówki byÅ‚y jednym z najważniejszych elementów obciążajÄ…cych domowe rachunki za prÄ…d. Teraz w dobie urzÄ…dzeÅ„ energooszczÄ™dnych ich udziaÅ‚ w domowych wydatkach energetycznych znacznie zmalaÅ‚, warto wiÄ™c – jeÅ›li nadal używamy starego typu oÅ›wietlenia – wymienić je w koÅ„cu na nowe. W moim przypadku oÅ›wietlenie mieszkania o powierzchni 80 m2 wymaga u życia ok. 10 punktów Å›wietlnych, nigdy jednak nie pracujÄ… one wszystkie na raz i przez caÅ‚y czas, dlatego dla uproszczenia przyjmijmy, że bÄ™dzie to 5 żarówek przez caÅ‚y rok dziaÅ‚ajÄ…cych przez ok. 5 godzin dziennie. Uzyskamy wówczas zużycie energii na poziomie 240 kWh rocznie, co na rachunkach oznaczać bÄ™dzie dodatkowÄ… opÅ‚atÄ™ w wysokoÅ›ci 166 zÅ‚ za caÅ‚y rok. Gdybym jednak wczeÅ›niej nie wymieniÅ‚ żarówek na energooszczÄ™dne, to koszty te mogÅ‚yby siÄ™gnąć nawet 600-700 zÅ‚!

Komputer stacjonarny

Zużycie prÄ…du przez komputer zależy od mocy zastosowanych w nim podzespoÅ‚ów, a także tego, do czego jest w danej chwili używany (w czasie gier może pobierać klika razy wiÄ™cej energii niż przy np. pisaniu w Wordzie). W efekcie bardzo trudno jest tu wyliczyć Å›redniÄ…. Z badaÅ„ natomiast wynika, że przeciÄ™tny Polak spÄ™dza przed komputerem okoÅ‚o 6 godzin dziennie. Przy zwyczajnym użytkowaniu urzÄ…dzenia, chociażby do przeglÄ…dania witryn internetowych, używany w taki sposób komputer nie powinien zużyć wiÄ™cej niż okoÅ‚o 200 megawatogodzin energii rocznie. Rachunek za prÄ…d z tego tytuÅ‚u nie powinien zatem wynosić wiÄ™cej niż 140 zÅ‚ za 12 miesiÄ™cy. Jednak jak wczeÅ›niej wspomniaÅ‚em, zapaleni gracze muszÄ… siÄ™ liczyć ze znacznie wyższymi wydatkami.

Telewizor LCD

Choć z roku na rok telewizjÄ™ oglÄ…damy coraz krócej, rezygnujÄ…c z niej na rzecz Internetu, to ciÄ…gle pozostaje ona jednÄ… z najważniejszych rozrywek Polaków. W przeciÄ™tnym polskim domu telewizor jest wÅ‚Ä…czony przez okoÅ‚o 4-5 godzin dziennie. PrzyjmujÄ…c tÄ™ dÅ‚uższÄ… Å›redniÄ…, telewizor z ekranem 45 cali o mocy 70 W, przez caÅ‚y rok zużyje 128 kWh energii, co przeÅ‚oży siÄ™ na dodatkowe 90 zÅ‚ do rachunku. Nie sÄ… to kwoty, które mogÅ‚yby przerażać, zwÅ‚aszcza że mówimy o wydatkach w skali caÅ‚ego roku.

Jak samodzielnie obliczać koszt pracy urządzeń elektrycznych?

To bardzo proste. Wystarczy użyć do tego niezbyt skomplikowanych wzorów. Najlepiej zresztÄ… bÄ™dzie opisać to na konkretnych przykÅ‚adach. ZaÅ‚óżmy, że mamy w domu zmywarkÄ™ do naczyÅ„, której producent podaje, że zużywa ona w ciÄ…gu jednego cyklu pracy 0,74 kWh (producenci pokazujÄ… takie dane). Ilość zużytego prÄ…du zależeć bÄ™dzie zatem od tego, jak czÄ™sto zmywamy. JeÅ›li codziennie przez caÅ‚y rok, to wydamy na to okoÅ‚o 187 zÅ‚ (0,74 kWh x 365 dni) x 0,69 zÅ‚, jeÅ›li co trzy dni, to koszt spadnie do zaledwie 62 zÅ‚.

W przypadku dużego telewizora, który zużywa 80 W energii, a wÅ‚Ä…czamy go na przykÅ‚ad 4 godziny każdego dnia, obliczenie kosztów bÄ™dzie wyglÄ…dać nastÄ™pujÄ…co (przy zaÅ‚ożeniu, że koszt energii to 0,69 zÅ‚ za kWh):

Zużycie energii: (80 W x 4h) : 1000 = 0,32 kWh dziennie

Koszty: 0,32 kWh x 0,69 zł = 0,22 zł dziennie (czyli 80,3 zł rocznie).

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane