Środa , 25 Listopad 2020

Czy energooszczędny sprzęt AGD się opłaca?

Sprzedawcy sprzętu AGD coraz częściej eksponują na wystawionym przez siebie towarze etykiety pokazujące klasę energetyczną urządzenia. Ma to nas, klientów zachęcić do wybierania urządzeń energooszczędnych, a przez to tańszych w eksploatacji. Z pozoru sprawa wydaje się prosta - teoretycznie sprzęt zużywający mniej prądu jest zawsze lepszym zakupem. Pytanie jednak brzmi czy teoria pokrywa się z praktyką i czy zawsze się to opłaca? Okazuje się, że nie.

Czym jest klasyfikacja energetyczna

Jest to pomysł UE. W zamierzeniu ma on nam pomagać w wyborze sprzętu mniej energochłonnego a tym samym bezpieczniejszego dla naszych portfeli i środowiska. Praktycznie każdy obecnie sprzedawany sprzęt AGD jest specjalnie oznaczany etykietą, która pokazuje - prócz innych funkcji - jego klasę energetyczną. W tej chwili klas energetycznych jest 10, od najwyższej A+++ oznaczającej najniższe zużycie energii, po najniższą G, mówiącą o dużej (ponadprzeciętnej dla danej grupy urządzeń energochłonności. Oznaczeniu literowemu przypisane są kolory - zasada jest prosta, im bardziej zielono, tym bardziej energooszczędnie, a tym samym ekologiczniej. Nie wszystkie grupy sprzętu posiadają urządzenia ze wszystkich klas energetycznych. Niektóre tylko z kilku najwyższych.

Które urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu?

Agencja Rynku Energii posługując się badaniami GUS sprawdziła, które urządzenia znajdujące się w zasadzie w każdym domu zużywają najwięcej energii. Wyniki analizy nie przyniosły niespodzianek - najwięcej prądu zużywają te sprzęty, które pracują najdłużej, a więc chłodziarki, lodówki, i inne urządzenia, które pobierają prąd bez przerwy 7 dni w tygodniu (na przykład bojlery elektryczne). Na kolejnych miejscach znalazło się oświetlenie domowe, kuchenki elektryczne, pralki, sprzęt audiowizualny. Najmniej energii zużywają komputery, oraz używane stosunkowo najrzadziej kuchenki mikrofalowe i zmywarki.

Takie zestawienie jest o tyle ważne, że to przy zakupie urządzeń pracujących najdłużej ich klasa energetyczna powinna mieć największy wpływ na zużycie energii a tym samym na to jakie rachunki finalnie zapłacimy za zużycie prądu.

Jak klasa energetyczna przekłada się na końcowy rachunek za energię

Każdy z nas zadaje sobie pytanie - czy warto początkowo wydać więcej pieniędzy na sprzęt energooszczędny, czy zwróci się nam to później w trakcie użytkowania. Trzeba tu brać pod uwagę kilka aspektów - cenę zakupu oraz faktyczne zużycie prądu w poszczególnych klasach energetycznych.

Najprościej będzie podliczyć zużycie energii dla lodówki, bo to urządzenie pracuje cały rok bez przerwy, więc zużycie prądu nie zależy od naszych osobistych preferencji i nie zafałszuje to wyników ewentualnego pomiaru.

Przyjmując, że wraz ze wszystkimi podatkami i opłatami średni koszt 1 kWh wynosi obecnie średnio ok. 65 groszy, to przekłada się to następujące wyniki zużycia energii

Lodówka A+

 • Pojemność - 204 l (chłodziarka)/87 l (zamrażarka)
 • Cena urządzenia - 1099 zł
 • Zużycie energii - 267 kWh
 • Roczny koszt energii - 173,55 zł

Lodówka A++

 • Pojemność - 198 l/97 l
 • Cena urządzenia - 1649 zł
 • Zużycie energii - 255 kWh
 • Roczny koszt energii - 165,75 zł

Lodówka A+++

 • Pojemność - 215 l/109 l
 • Cena urządzenia - 1899 zł
 • Zużycie energii - 180 kWh
 • Roczny koszt energii - 117 zł

Z prostej kalkulacji wynika, że różnica w kosztach energii między dwukomorowymi lodówkami klasy A+ i A+++ wynosi w naszym przypadku ok. 57 zł rocznie. Rożnica w cenie to natomiast 800 zł. Wniosek - kupno lodówki A+++ zamiast A+ zwróci się kupującemu finansowo dopiero po ok. 14 latach eksploatacji, czyli na długo po wygaśnięciu gwarancji.

Wnioski

- Lodówki (i wszelkie inne urządzenia) w klasie energetycznej A+++ są rzeczywiście oszczędniejsze niż te z niższych klas energetycznych.

- Faktyczne różnice w kosztach zużycia energii są na tyle małe, że trudno uzasadnić dziś zakup droższych chłodziarko-zamrażarek o podobnych funkcjach. Koszty zakupu tych energooszczędnych są znacznie wyższe niż faktyczny uzysk z niższych rachunków za prąd.

- Przy zakupie (także sprzętu chłodniczego) warto się kierować przede wszystkim funkcjonalnością urządzeń i naszymi osobistymi preferencjami. Póki co, różnice w rachunkach za prąd nie są na tyle duże, by stało się to kryterium przesądzające o nabyciu.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane