Poniedziałek , 06 Luty 2023

Tajne kody do Netflixa. Z nimi znajdziesz ukryte produkcje

   14.11.2022
Serwisu Netflix nikomu nie trzeba przedstawiać. To bez wątpienia najczęściej wybierana platforma streamingowa na świecie. Dzięki Netflixowi ludzie na całym globie mogą oglądać dziesiątki seriali i filmów najróżniejszych gatunków, wyprodukowanych także na ich lokalnych rynkach. Przez coraz większy gąszcz tytułów ciężko się jednak przekopać, a działanie algorytmu „sugerującego” bywa niezbyt precyzyjne, w efekcie nie widzimy wielu ciekawych filmów. Jak to ominąć i zyskać bezpośredni dostęp do całej bazy produkcji? Trzeba użyć specjalnych kodów.
Netflixa można przeszukiwać z użyciem kodów. Fot. Unsplash

Popularność serwisu Netflix wynika nie tylko z ogromnej zawartości jego biblioteki (dla wielu osób jest ona już wręcz przytłaczająca), ale także z przemyślanego algorytmu, który podpowiada użytkownikom produkcje, które mogą się im podobać bardziej niż inne tytuły, bez konieczności ich wyszukiwania. Od razu po rejestracji w serwisie jesteśmy proszeni o wskazanie kilku ulubionych pozycji – to właśnie po to, by mechanizm systemu mógł się zorientować w naszych gustach. Następnie system rejestruje to, co, a także jak długo daną pozycję oglądamy (czy np. jej nie wyłączyliśmy w trakcie). Na podstawie analizy naszych wyborów wbudowany algorytm przygotowuje kolejne sugestie tego, co mogłoby się nam potencjalnie spodobać.

W zamyśle twórców taki mechanizm, zresztą bardzo ciekawie pomyślany, miał spowodować, że będziemy zawsze dostawać atrakcyjne dla nas propozycje filmowe i serialowe, a tym samym chętniej skorzystamy z serwisu i spędzimy w nim więcej czasu. Niestety, maszyna jak to maszyna –  czasem działa zawodnie. Może się tak zdarzyć, że otrzymamy w kółko te same sugestie i nie będziemy z nich zadowoleni. Netflix, zamiast dostarczać nam firmy i propozycje z nowych gatunków, będzie się skupiał na tych, które oglądaliśmy dotychczas – maszyna nie wyczuje przecież, że mamy już ochotę na zmianę.

Możemy oczywiście próbować wyszukiwać ręcznie, przez wpisywanie interesujących nas tytułów, czy przeglądanie dostępnych kategorii (te są jednak zadziwiająco ubogie jak na tak wielką bazę), jednak taka procedura będzie czasochłonna, a i tak nie zawsze znajdziemy to, co chcemy – także i przy takim wyszukiwaniu system na początku pokaże nam to, co jego zdaniem jest do nas najlepiej dopasowane.

Kody do Netflix – jak znaleźć więcej ciekawych tytułów w serwisie

Okazuje się, że Netflix prezentowane u siebie tytuły kategoryzuje bardzo szczegółowo, tyle tylko, że tych kategorii nie widać z poziomu użytkownika. Można je natomiast błyskawicznie znaleźć, gdy wpiszemy odpowiedni (przyporządkowany do każdej z tych kategorii) kod, co pozwoli na bardzo szczegółowe, wolne od zniekształceń powodowanych działaniem algorytmu dopasowującego, przeszukiwanie zawartości serwisu.

By wykorzystać kod, należy wejść na specjalną stronę https://netflix.com/browse/genre/xx, gdzie zamiast xx, trzeba wpisać odpowiedni kod. I tak:

Akcja Przygoda 1365

Anime 7424

Filmy familijne i dla dzieci 783

Boże Narodzenie

Filmy klasyczne 31574

Komedie 6548

Filmy dokumentalne 6839

Dramaty 5763

Filmy spoza USA 78367

Horrory 8711

Kino niezależne 7077

Tematyka LGBTQ 5977

Muzyka 1701

Filmy o miłości 8883

Science-fiction i fantastyka 1492

Filmy sportowe 4370

Widowiska telewizyjne 83

Programy telewizyjne dla nastolatków 60951

Thrillery 8933

Pozostałe kategorie

Niektóre z tych kodów mogą działać tylko ze specyficznych lokalizacji, np. z terenu USA, co wymaga użycia VPN, większość jednak zadziała także z Polski.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane