Piątek , 19 Kwiecień 2024

Ukryte i przydatne funkcje Windows. PrzeglÄ…d najciekawszych

   20.06.2023
Gdy codziennie korzystamy z systemu Windows, często nie zdajemy sobie sprawy, że posiada on wiele wbudowanych, a jednak nieco ukrytych, przez co rzadko wykorzystywanych opcji. Gdy je odkryjemy, mogą się one stać bardzo przydatne i pomocne w codziennej pracy oraz zabawie z komputerem. Wybraliśmy 10 naszym zdaniem najciekawszych.
Windows kryje kilka ciekawych, niezbyt często używanych funkcji.

OÅ› czasu

JednÄ… z bardziej przydatnych w codziennym korzystaniu z komputera jest funkcja OÅ› czasu, w Windows 10 przywoÅ‚ywana skrótem klawiaturowym Windows + Tab. DziÄ™ki niej można na pulpicie zobaczyć historiÄ™ otwieranych plików, stron internetowych (przeglÄ…darka Edge) oraz dokumentów, co wiÄ™cej, klikajÄ…c konkretnÄ… pozycjÄ™, można jÄ… otworzyć i przeglÄ…dać, co może siÄ™ przydać, jeÅ›li szukamy jakiegoÅ› zagubionego materiaÅ‚u. Funkcja ta najlepiej dziaÅ‚a, gdy mamy skonfigurowane konto Microsoft i chmurÄ™ One Drive, wówczas korzystajÄ…c, chociażby z pakietu Office można cofnąć siÄ™ do wybranego miejsca w czasie i to niezależnie od urzÄ…dzenia, z jakiego w danej chwili korzystamy.

OÅ› czasu
OÅ› czasu w Windows 10

Schowek

To proste udogodnienie zostaÅ‚o stworzone z myÅ›lÄ… o osobach, które pracujÄ… na wiÄ™cej niż jednym komputerze. Pozwala ono kopiować tekst na jednym urzÄ…dzeniu a wklejać na drugim. Wystarczy mieć skonfigurowane konto Microsoft i wÅ‚Ä…czonÄ… funkcjÄ™ schowka. By to zrobić, wystarczy kliknąć ikonÄ™ powiadomieÅ„ na pasku zadaÅ„, nastÄ™pnie wejść do menu Wszystkie ustawienia, po lewej stronie kliknąć Schowek i tam wybrać pasujÄ…ce użytkownikowi ustawienia.

Schowek
Konfiguracja schowka Windows

Czytaj na głos i Narrator

Czasem jesteÅ›my tak zmÄ™czeni,  że nie mamy siÅ‚y czytać – nawet ulubionych – artykuÅ‚ów na stronach internetowych. Jest na to bardzo ciekawe rozwiÄ…zanie: wbudowana w system Windows 10 przeglÄ…darka Edge może odczytać na gÅ‚os (co ważne — także po polsku) zawartość wybranych stron WWW! By użyć tej funkcji, wystarczy otworzyć Edge, wejść na stronÄ™ internetowÄ…, która ma zostać przeczytana, zaznaczyć interesujÄ…cy nas fragment tekstu i z menu kontekstowego wybrać opcjÄ™ Czytaj na gÅ‚os zaznaczenie. JeÅ›li domyÅ›lnie uruchomi siÄ™ czytanie w jÄ™zyku angielskim, można zmienić to ustawienie w opcjach czytnika, które sÄ… dostÄ™pne po prawej stronie u góry przeglÄ…darki. Windows potrafi też czytać otwarte pliki, a nawet elementy menu. Do tego wystarczy uruchomić funkcjÄ™ Narratora - klawisz Windows + Ctrl + Enter, a nastÄ™pnie myszkÄ… wskazać miejsce, którego zawartość ma zostać odczytana.

Narrator
Czytanie na gÅ‚os — ciekawa i przydatna funkcja Windows

Wspólne Å›rodowisko

Ta funkcja umożliwia banalnie proste przesyÅ‚anie plików miÄ™dzy komputerami znajdujÄ…cymi siÄ™ niedaleko od siebie (w sieci Wi-Fi lub Bluetooth), w sytuacji, gdy nie chce siÄ™ nam wysyÅ‚ać pliku pocztÄ…, bÄ…dź przenosić na dysku zewnÄ™trznym. By z niej skorzystać trzeba na obu (wysyÅ‚ajÄ…cym i odbierajÄ…cym) urzÄ…dzeniach aktywować UdostÄ™pnianie w pobliżu (Wszystkie ustawienia -> System -> Wspólne Å›rodowisko -> UdostÄ™pnianie w pobliżu). Jest tylko jeden warunek – oba komputery muszÄ… być wyposażone w moduÅ‚ Bluetooth. Później wystarczy już tylko otworzyć menu kontekstowe pliku, który chcemy przesÅ‚ać, wybrać opcjÄ™ UdostÄ™pnij, a nastÄ™pnie wybrać komputer, na który chcemy dostarczyć plik. Odbiorca dostanie oczywiÅ›cie odpowiedni monit o nadchodzÄ…cej zawartoÅ›ci.

Wspólne środowisko
Wspólne Å›rodowisko — widok z Windows 10

Dostosowanie wielkości wyświetlanych czcionek

PrawidÅ‚owe dobranie rozmiaru czcionek na ekranie to warunek komfortowej pracy z komputerem, zwÅ‚aszcza jeÅ›li przed ekranem spÄ™dzamy dużo czasu. Windows udostÄ™pnia funkcjÄ™ zmiany rozmiaru wyÅ›wietlanych czcionek oraz elementów menu, tak by każdy użytkownik mógÅ‚ możliwie najlepiej dopasować je do wÅ‚asnych potrzeb. By uruchomić panel, w którym zmienimy ustawienia, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpit i z menu kontekstowego wybrać opcjÄ™ Ustawienia ekranu, tam, poÅ›ród innych ustawieÅ„ znajduje siÄ™ opcja Skala i ukÅ‚ad, a pod nim pole wyboru odpowiedniej wartoÅ›ci. Warto przetestować kilka ustawieÅ„, zanim znajdzie siÄ™ te najlepsze dla wÅ‚asnego wzroku. W panelu Ekranu znajduje siÄ™ tez inna ciekawa funkcja, o której warto wspomnieć – WyÅ›wietlanie nocne. Pozwala ona tak ustawić monitor by wieczorem i w nocy (zakres czasowy można wybrać samodzielnie) emitowaÅ‚ mniej niebieskiego, pobudzajÄ…cego i mÄ™czÄ…cego wzrok Å›wiatÅ‚a, a jego barwy staÅ‚y siÄ™ cieplejsze i bardziej stonowane.

Dostosowywanie czcionek
Dostosowanie wyglÄ…du ekranu

Lupa oraz powiększanie ekranu

JeÅ›li nie chcemy zmieniać wszystkich czcionek i ramek w systemie a jedynie mieć możliwość powiÄ™kszania poszczególnych fragmentów ekranu, można skorzystać z narzÄ™dzia, które Microsoft nazwaÅ‚ LupÄ…. AplikacjÄ™ uruchamiamy skrótem klawiszowym zÅ‚ożonym z przycisku Windows oraz znaku +. Na górze ekranu pojawi siÄ™ wówczas maÅ‚e okienko z nazwÄ… Lupa i opcjami konfiguracyjnymi, z których najważniejsza to wielkość powiÄ™kszenia, które ma zostać zastosowane. DomyÅ›lnie zoom obejmuje caÅ‚y ekran, ale można to zmienić (opcja Widoki).

Lupa
Program Lupa pozwala na łatwe powiększanie fragmentu tekstu

Kopia zapasowa i historia plików

Jest to bardzo przydatna funkcja systemowa (Wszystkie ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Kopia zapasowa), która pozwala upewnić siÄ™, że nie stracimy przez pomyÅ‚kÄ™ żadnego ważnego pliku ani aplikacji. Jedynym warunkiem jej uruchomienia jest posiadanie dysku innego niż systemowy (czyli tego, na którym zainstalowano Windows), gdyż w razie jego awarii lub skasowania, wszystkie dane bÄ™dÄ… bezpieczne na tym wÅ‚aÅ›nie osobnym noÅ›niku. Funkcja historii plików dziaÅ‚a w ten sposób, że system tworzy co okreÅ›lony czas (możemy go samodzielnie skonfigurować) „zrzut” plików, dokumentów, a także kontaktów oraz wszelkich kluczowych danych systemowych i zapisuje to na zewnÄ™trznym, przyporzÄ…dkowanym dysku. JeÅ›li dojdzie do awarii systemu lub skasowania ważnego dokumentu można po prostu przywrócić system do wczeÅ›niejszego stanu i tym samym odzyskać stracone materiaÅ‚y.

Kopia zapasowa

Tworzenie kopii zapasowej plików w Windows 10

Nagrywanie gier i aplikacji

Mało kto o wie, ale system Windows 10 posiada niezwykle interesująca funkcję umożliwiającą nagrywanie tego, co dzieje się na pulpicie. Także z naszym własnym komentarzem głosowym (jeśli posiadamy mikrofon). Domyślnie aplikacja ta miała umożliwić użytkownikom nagrywanie własnej aktywności w grach, ale da się jej użyć także do uwiecznienia innych zdarzeń i czynności. Uruchomienie panelu gdzie możemy skonfigurować bogate opcje dodatkowe, włączenie aplikacji następuje po użyciu kombinacji klawiszy Windows + G, natomiast natychmiastowy start nagrywania tego, co znajduje się na ekranie, można wywołać kombinacją Windows + Alt + R.

Nagrywanie ekranu
Nagrywanie gier w Windows

Ciemny motyw

Duża część użytkowników Windows 10 kojarzy swój system z nieodÅ‚Ä…cznymi biaÅ‚ymi oknami i szarymi ramkami. Tymczasem od pewnego czasu Microsoft udostÄ™pnia także osobny ciemny motyw, który sprawia, że praca na komputerze może siÄ™ zmienić nie do poznania. By go wÅ‚Ä…czyć, wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na ekranie, z menu kontekstowego wybrać opcjÄ™ Personalizuj, nastÄ™pnie Kolory i w oknie, które pojawi siÄ™ na ekranie znaleźć opcjÄ™ Wybierz kolor i tam zmienić z Jasnego na Ciemny.

Ciemny motyw
Wybór ciemnego motywu Windows 10

Zaawansowane ustawienia myszki

Czasem bywa tak, że mamy problem z podwójnym klikniÄ™ciem wymaganym do uruchomiania wielu aplikacji (robimy za duży odstÄ™p miÄ™dzy klikniÄ™ciami) i system nie wyÅ‚apuje tego w sposób, jaki powinien. Tymczasem to, jaki mamy czas na drugie klikniÄ™cie, możemy samodzielnie ustawić. Wystarczy w polu wyszukiwania na pasku zadaÅ„ wpisać sÅ‚owo Mysz, natychmiast w wynikach pojawi siÄ™ linijka Ustawienia Myszy, trzeba to otworzyć i w dolnej części okna, jakie siÄ™ pojawi wybrać wiersz Dodatkowe opcje myszy i tam dokonać odpowiednich dla siebie ustawieÅ„. W tym samym oknie, ale w zakÅ‚adce Opcje wskaźnika można zmienić inne przydane ustawienie – Szybkość wskaźnika myszy. Zmiana tej opcji ma zastosowanie, wtedy gdy by poruszać siÄ™ kursorem po ekranie musimy wykonywać dalekie ruchy po biurku. Przyspieszenie wskaźnika sprawi, że nie bÄ™dziemy już musieli tego robić.

Ustawienia myszy
Zmiana ustawień myszy

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane