Piątek , 26 Kwiecień 2024

Głośnik Bluetooth czy Wi-Fi - który będzie lepszy?

   05.10.2023
Głośniki bezprzewodowe święcą dziś prawdziwe triumfy. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił odwrót od uciążliwych, chociaż zapewniających wysoką jakość kabli, w kierunku rozwiązań bardziej wygodnych i elastycznych. Na rynku dominują dziś w tym zakresie dwie technologie: Bluetooth i Wi-Fi. W tym tekście wyjaśniamy jaki wpływ na jakość dźwięku mają obie technologie, i która z nich sprawdzi się lepiej w konkretnych sytuacjach.
Przy wyborze głośnika bezprzewodowego warto poznać wady i zalety Bluetooth oraz Wi-Fi. Fot. Unsplash

Nie ma technologii złych i dobrych – wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli nie jesteśmy audiofilami ze szczególnie wyczulonym słuchem, zakup najbardziej zaawansowanych (i przy okazji najdroższych) zestawów audio mija się z celem. I tak nie usłyszymy różnicy między nimi, a produktami bardziej przystępnymi cenowo. Z kolei audiofile nie mają za bardzo wyboru – jeśli chcą się delektować brzmieniem najwyższej próby, muszą zainwestować w sprzęt z wysokiej półki.

W tej chwili w świecie głośników bezprzewodowych dominują dwie technologie przesyłania dźwięku – Bluetooth oraz Wi-Fi. Oba te rozwiązania znamy z telefonów komórkowych (używamy ich do przesyłania plików), korzystają one z fal radiowych (zresztą o zbliżonych częstotliwościach), jednak realnych podobieństw jest tu niewiele. Są to zupełnie różne technologie, które oferują użytkownikom odmienne efekty.

Dla kogo głośniki Wi-Fi?

Transmisja z użyciem Wi-Fi to rozwiązanie optymalne, jeśli planujemy bezkablowy system głośnikowy dla domu, np. do salonu. Wynika to z kilku rzeczy, przede wszystkim transmisja internetowa zapewnia bezstratny przesył danych (w odróżnieniu od skompresowanego przez Bluetooth), dlatego głośniki Wi-Fi zwykle oferują lepszą finalną jakość dźwięku, choć znajdziemy też w sprzedaży także i kolumny Bluetooth o niezłej jakości odtwarzanej muzyki.

Systemy Wi-Fi są też zwykle bardziej uniwersalne – pozwalają nie tylko na połączenie ze smartfonem, jak większość głośników Bluetooth, ale mają wbudowane własne oprogramowanie do pobierania streamingu z sieci. W efekcie są to urządzenia całkowicie niezależne, do słuchania muzyki potrzebujemy tylko dostępu do internetu i serwisów typu Spotify czy Tidal. Wi-Fi ma też tę zaletę, że nawet jeśli muzykę przesyłamy ze smartfona, to odbywa się to w tle. Możemy korzystać z telefonu, wykonując inne czynności – przeglądając strony WWW, wykonując połączenia. W przypadku głośnika Bluetooth nie będzie to możliwe.

Ważną cechą głośników Wi-Fi jest spory zasięg – ogranicza tu nas tylko siła sygnału z routera, a także funkcja multiroom, czyli możliwość łączenia głośników w grupy, ale w taki sposób, że z poszczególnych głośników będzie płynąć to samo, lub coś zupełnie innego (będzie można wybrać źródło dla każdego osobno), a wszystko i tak skontrolujemy z jednego smartfona.

Cześć modeli głośników Wi-Fi oferuje dostęp do asystentów głosowych, przy czym warto pamiętać, że w Polsce nadal jest to funkcja o dość ograniczonej przydatności, chociażby z tego powodu, że większość asystentów nadal nie rozpoznaje naszego języka.

Wadą głośników Wi-Fi będzie stosunkowo wysoka cena – czasem wielokrotnie wyższa niż w przypadku głośników Bluetooth.

Głośnik Wi-Fi
Głośniki Wi-Fi cechuje dobra jakość dźwięku i często bardzo ciekawy design

Dla kogo głośniki Bluetooth?

Przede wszystkim dla osób mobilnych, które nie chcą rozstawać się z ulubioną muzyką a wolą odtwarzanie „przestrzenne” zamiast korzystania ze słuchawek. Większość dostępnych w sklepach kolumn tego typu ma wbudowane pojemne akumulatory, które umożliwiają odtwarzanie dźwięków nawet przez wiele godzin. Głośniki takie zwykle mają niewielkie rozmiary, są lekkie i poręczne, co sprawia, że można je zapakować do plecaka i zabrać ze sobą w dowolną podróż. To świetne rozwiązanie na działkę czy pod namiot, zwłaszcza że niektóre są wodoodporne i niestraszny im kurz oraz pył. Głośnik tego typu sprawdzi się też na przyjęciu czy imprezie – konfiguracja jest niezwykle prosta i szybka.

Wadą głośników Bluetooth jest to, że są całkowicie uzależnione od połączenia z zewnętrznym urządzeniem – może to być smartfon czy np. komputer lub telewizor. Nie będzie to problemem, jeśli postanowimy ich stale używać do tego samego celu, chociażby jako soundbaru do komputera/telewizora. Jednak gdy muzykę puszczać będziemy z telefonu, odtwarzanie zostanie przerwane, chociażby na czas wykonywania połączenia telefonicznego. Jeśli w trakcie transmisji muzyki do głośnika my zechcemy przejść na telefonie do innego serwisu, dajmy na to YouTube, to nie będziemy mogli jednocześnie słuchać muzyki i oglądać filmiku – z głośnika popłynie dokładnie to, co w danym momencie jest na ekranie smartfona. Głośniki Bluetooth mają też niewielki zasięg — nominalnie zwykle do 10 metrów, faktycznie może być nawet krótszy. 

Dużą zaletą głośników Bluetooth – zwłaszcza podstawowych modeli –  jest ich atrakcyjna cena. Najprostsze startują już od kilkudziesięciu złotych, a te bardziej zaawansowane oferują większą moc, ciekawy design. Niektóre nowe modele także można łączyć ze sobą i używać w parach, co pozwala tworzyć ciekawe aranżacje na imprezy. Niektóre posiadają podświetlenie LED.

Głośnik bluetooth
Zaletą głośników Bluetooth jest ich ogromna mobilność

Głośnik Wi-Fi czy Bluetooth – który wybrać?

To wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli jesteśmy wyrafinowanymi melomanami czy audiofilami, a muzyki zamierzamy słuchać tylko w domu, lepszym i bardziej wszechstronnym rozwiązaniem będzie głośnik Wi-Fi, zaoferuje on też – zwykle – lepszą jakość dźwięku. Jeśli natomiast muzyki słuchamy głównie ze smartfona, do tego od czasu do czasu i przy okazji często podróżujemy, lepszy będzie głośnik Bluetooth, zwłaszcza że łatwo go ze sobą zabierzemy.

Głośniki Bluetooth charakteryzują się długą pracą na jednym ładowaniu akumulatora, tymczasem te z Wi-Fi zwykle wymagają podłączenia do gniazdka z prądem (a te z akumulatorami działają krócej niż Bluetooth). Co ważne, w sklepach można też znaleźć urządzenia, które łączą zalety obu technologii, gdyż posiadają zarówno moduł łączności Wi-Fi, jak i Bluetooth – to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą się zdecydować – będą mogli skorzystać z obu systemów w zależności od potrzeb.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane