Czwartek , 18 Kwiecień 2024

Gimbal. Sprzęt, który pomoże w robieniu lepszych zdjęć i filmów na wakacjach i nie tylko

   28.06.2022
Zbliża się okres, w którym wyjedziemy na wakacje, urlopy. Dobre zdjęcia i filmiki z wypoczynku to podstawa, ale porządny materiał zrobisz tylko z pomocą odpowiedniego gimbala. Dlaczego? Wyjaśnimy w tym artykule.
Gimbal stabilizuje zdjęcia mechanicznie, zapewniając im doskonałą czystość. Fot. Unsplash

Jeszcze niedawno profesjonalna stabilizacja obrazu była zarezerwowana wyłącznie dla zawodowych zespołów filmowych. Posiadały one specjalne (i bardzo drogie) statywy kamer z żyroskopami, które umożliwiały zachowanie stabilnego kadru. Nawet przy gwałtownym ruchu. Obecnie się to zmieniło i praktycznie w każdym sklepie z akcesoriami fotograficznymi możemy kupić specjalne kijki stabilizujące do zastosowań autorskich. Przyda się to zwłąszcza teraz, podczas wakacji, kiedy wykonujemy setki zdjęć.

Co to jest gimbal?

W największym skrócie jest to urządzenie do stabilizowania obrazu przy robieniu zdjęć lub filmowaniu za pomocą kamery z telefonu. Zwykle ma postać specjalnego uchwytu z rączką, do którego na czas wykonywania fotografii montujemy smartfona.

Sercem każdego gimbala jest żyroskop – to on pozwala na idealną stabilizację. Bardziej zaawansowane modele posiadają nawet specjalne siłowniki elektryczne, które zapewniają odpowiednią pozycję uchwytu, tak by nawet w ekstremalnych sytuacjach zachować stabilizację obrazu. Podstawowe modele gimbali zapewniają stabilizację w 1 lub 2 osiach, natomiast te bardziej zaawansowane w 3.

Gimbal Moza Mini S

Gimbal Moza Mini S. Bateria do 5h, waga 260g, bluetooth, wbudowany statyw, 3-osiowy. Cena ok. 290 zł

Gimbal to urządzenie kierowane przede wszystkim do osób, które dużo fotografują i filmują za pomocą swojego telefonu. W zasadzie każdy, kto korzystał kiedyś z aparatu z telefonu komórkowego wie, jak trudno jest utrzymać stabilny obraz, zwłaszcza przy dłuższej sesji. Smartfony są z reguły cienkie. Ich trzymanie przez dłuższy czas w rękach wcale nie jest takie wygodne jak mogłoby się wydawać. Po pewnym czasie ręce zaczynają się trząść, istnieje też zwiększone ryzyko, że telefon po prostu wyślizgnie nam się z nich i upadnie. Tymczasem gimbale to urządzenia skonstruowane także po to by rozwiązać ten problem. Z reguły posiadają komfortową rękojeść, dzięki której ręka nie męczy się tak szybko, jakbyśmy trzymali przez cały czas smartfona.

Gimbal doskonale sprawdzi się podczas wszelkich aktywności. Czy to podczas biegania, forsownego marszu, jazdy na rowerze czy hulajnodze. Wówczas zapewni stabilność obrazu, o jakiej moglibyśmy tylko marzyć, gdybyśmy próbowali robić zdjęcia lub filmować w ruchu. Ale jest to także dobre urządzenie dla osób, które nie mają zamiaru dokumentować dynamicznych scen. W zasadzie gimbal świetnie sprawdzi się także w sytuacji, gdy potrzebujemy skupienia i dobrego przygotowania sceny - chociażby podczas fotografowania zabytków czy krajobrazów. Praktycznie wszystkie modele pozwalają też na montowanie w statywie.

Na jakie cechy zwrócić uwagę przy kupnie gimbala?

Kluczowym parametrem gimbala, który decyduje o skuteczności podczas jego użytkowania jest liczba obsługiwanych osi. Najbardziej podstawowe modele obsługują jedynie oś góra-dół, te ze średniej półki potrafią pracować w 2 osiach (oś prawo-lewo oraz góra-dół), oraz Góra-dół), Natomiast modele najbardziej zaawansowany, jednocześnie najdroższe. Zapewniają użytkownikom pełną stabilizację trójosiową, pozwalającą na pełny panoramiczny obrót kamery.

Inną cechą gimbala, którą należy wziąć pod uwagę przed zakupem, jest kompatybilność z obsługiwanymi urządzeniami. Większość dostępnych w sklepach podstawowych modeli pozwala na zespolenie kijka jedynie ze smartfonem. Jeśli mamy zamiar korzystać wyłącznie z telefonu, nie jest to oczywiście problemem, natomiast jeżeli chcemy podłączyć kamerkę sportową lub profesjonalny aparat, musimy wybrać urządzenie, które to umożliwia. Część tego typu urządzeń w swojej podstawowej wersji nie pozwala na połączenie z dedykowaną kamerą lub aparatem foto, ale można do nich dokupić akcesoria, które to umożliwiają.

Osmo Mobile 4

Osmo Mobile 4. Bateria do 15h, waga 390 g, bluetooth, automatyczne rozpoznawanie twarzy, 3-osiowy. Cena ok. 500 zł

Generalnie w sklepach znajdziemy dwa typy gimbali: dedykowane i uniwersalne. Te pierwsze służą do współpracy z konkretnym typem sprzętu, najczęściej ze smartfonami. Mogą być także takie służące do współpracy wyłącznie z kamerami video lub konkretnymi typami aparatów fotograficznych. Na przeciwnym biegunie stoją gimbale uniwersalne, które pozwalają na współpracę właściwie ze wszystkimi urządzeniami mogącymi robić zdjęcia. Łatwo je rozpoznać, gdyż z reguły są większe i cięższe od gimbali dedykowanych.

Sterowanie. Dobre gimbale wyposażone są dedykowane przyciski do sterowania smartfonem. W tym celu wykorzystywana jest zwykle komunikacja bluetooth. Bardzo zwrócić uwagę na rozmieszczenie przycisków do sterowania. Powinny one znajdować się w takim miejscu, byśmy mogli łatwo do nich sięgnąć.

Pojemność akumulatora. Warto pamiętać, że gimbal to urządzenie, które do pracy wymaga dostępu do energii elektrycznej. Najczęściej odbywa się to z wbudowanego w rękojeść akumulatora. Im większa pojemność takiego akumulatora, tym dłuższą nieprzerwaną pracą będziemy się mogli cieszyć. Jeśli planujemy długotrwałe sesje w plenerze, dobrze będzie wyposażyć się także w powerbank.

Waga urządzenia. Przed zakupem gimbala warto sprawdzić, ile on waży. Ta prozaiczna cecha może zdecydować o komforcie użytkowania na dłuższą metę. Warto jednak pamiętać o pewnej zależności: im lżejsze urządzenie tym prawdopodobnie mniejszy ma wbudowany akumulator.

Ważną cechę gimbala na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie jest maksymalne obciążenie jakiemu może on podlegać. Jeśli zamontujemy w nim zbyt ciężki aparat lub kamerę, ryzykujemy, że wypadnie ona z uchwytu i ulegnie zniszczeniu. Jeśli jednak nawet nie dojdzie do zniszczenia samego sprzętu foto, to używając zbyt ciężkiej kamery ryzykujemy awarię siłowników wewnątrz gimbala.

Mi Action Camera Handheld Gimbal

Mi Action Camera Handheld Gimbal. Bateria do 8h, waga 340g, łączność USB, 2-osiowy. Cena ok. 500 zł

Jakość materiałów z jakich został wykonany. Gimbal to urządzenie, na którym montujemy smartfona lub kamery cyfrowe. Jest to sprzęt niezwykle kosztowny, więc warto zadbać o bezpieczeństwo jego pracy. Najtańsze modele gimbali są wykonane z plastiku lub innych tworzyw sztucznych, jednak są one wtedy dość podatne na uszkodzenia mechaniczne. W modelach ze średniej półki dominują natomiast różnorodne kombinacje stopów aluminium z wykończeniem z tworzyw sztucznych, gwarantujące lekkość przy jednocześnie sporej wytrzymałości. Najdroższe gimbale są wykonane w całości z różnorodnych stopów metali lekkich - najczęściej magnezytowych.  Jako że gimbal zakupujemy przede wszystkim do używania w plenerze, powinniśmy zwrócić uwagę na to czy dany model jest odporny na zachlapania i deszcz.

Dostępność dodatkowego wyposażenia

Choć z gimbala większość użytkowników korzysta trzymając go w rękach, to jednak warto przed zakupem sprawdzić, czy obsługuje on także inne możliwości. Choćby wcześniej wspomniane montowanie do statywu. Jeżeli chcielibyśmy filmować lub robić zdjęcia podczas jazdy rowerem lub samochodem, są gimbale, które posiadają mechanizmy montowania do ramy roweru, kierownicy lub na przykład jakiegoś elementu samochodu.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane