Środa , 06 Lipiec 2022

Gadżety do przyrządzania posiłków na wakacjach

   01.07.2022
Wakacje już się zaczęły, wielu z nas wyjedzie delektować się kontaktem z przyrodą. Nie musimy w tym czasie rezygnować z dobrego jedzenia. Oto przegląd gadżetów i urządzeń, które wspomogą nas w przygotowaniu smacznych i zdrowych posiłków w każdych, także tych plenerowych warunkach.
Wakacyjny wyjazd nie musi oznaczać przerwy w samodzielnym przygotowywaniu posiłków. Fot. Unsplash

Wakacje już się zaczęły, to czas, w którym w końcu możemy odpocząć – na przykład na łonie natury, z dala od zgiełku wielkich miast, gwaru i ruchu ulicznego. Podczas takiego biwaku, lub każdego innego wypadu w plener warto dobrze zjeść. Nie jesteśmy skazani na konserwy lub przydrożne bary. Są bowiem gadżety, które pozwalają przygotować lub transportować pełnowartościowe posiłki. Zebraliśmy te najbardziej przydatne.

Gotowanie we własnym zakresie podczas wyjazdów turystycznych może być ciekawą przygodą. Nie jesteśmy wówczas skazani na jedzenie nieznanej jakości pochodzące przydrożnych barów, nie uzależnia nas rytm podawania posiłków w pensjonatach czy hotelach. Wszystko można zrobić tak, jak chcemy i z użyciem składników, które lubimy. Wspólne przyrządzanie posiłków może być też ciekawą zabawą i dobrze spędzonym czasem w gronie przyjaciół lub rodziny, a w tym przypadku dodatkowo na gościnnym łonie natury.

Podgrzewacz do jedzenia

Przenośny podgrzewacz do jedzenia, umożliwia gotowanie na parze, gotowanie zup. Cena ok. 150 zł

Wśród gadżetów do plenerowego gotowania i przechowywania żywności znajdziemy 2 typy urządzeń. Takie, które do swojego działania wymagają gniazdka elektrycznego - ich użyjemy na zorganizowanych biwakach i polach campingowych. Nie będzie to zresztą wielki problem, ponieważ obecnie większość kempingów a nawet pól namiotowych posiada dostęp do prądu elektrycznego. Drugim typem urządzeń jest sprzęt całkowicie autonomiczny. Są to gadżety turystyczne, które do swojego działania nie wymagają prądu, co pozwala na ich używanie w całkowitej głuszy i odległym od cywilizacji plenerze.

Kuchenki turystyczne

Wybór kuchenek turystycznych jest w tej chwili ogromny. Mamy tutaj do dyspozycji nie tylko tradycyjne mini-kuchnie na butle gazowe, których możemy użyć właściwie wszędzie - na otwartym terenie bez dostępu prądu, jak i w domkach letniskowych lub nawet kamperach czy przyczepach kempingowych. Ostatnio modne stały się kuchenki na kartusze gazowe, czyli specjalne, niewielkie a wydajne i modułowe pojemniki z gazem. Są bardzo wygodne i proste w użytkowaniu. I co najważniejsze, nie wymagają żadnej technicznej wiedzy do podłączenia. Dzięki temu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Kuchenki takie posiadają specjalny slot do montowania kartuszy, Nie ma tu więc żadnych rurek ani „niebezpiecznych” przewodów.

Alpen Camping

Kuchenka na kartusze gazowe. Jednopalnikowa, cena ok. 100 zł

Oprócz kuchenek gazowych w sklepach znajdziemy oczywiście nieco mniej elastyczne (wymagają gniazdek) kuchenki elektryczne. W tym momencie dostępne są zarówno tradycyjne kuchenki z płytą metalową grzejną, jak i bardzo nowoczesne, jak i nawet przenośne urządzenia oparte o płyty indukcyjne. Co ważne, przewóz kuchenek elektrycznych, w odróżnieniu od gazowych umożliwiają nawet linie lotnicze.

Campingaz Camping 206 S

Kuchenka turystyczna, cena ok. 110 zł

Przy wyborze kuchenki do gotowania w plenerze, Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim powinna liczyć się prostota, im mniej elementów, tym mniejsza szansa na przypadkowe uszkodzenie i zniszczenie w trakcie transportu. Jeśli zamierzamy gotować wyłącznie w plenerze na kuchence gazowej, dobrze jest wyposażyć się w niewielką osłonę od wiatru. Trzeba też wziąć pod uwagę to dla ilu osób będą przygotowywane posiłki. Jeśli grupa znajomych lub rodzina jest liczna, może być potrzebna kuchenka z więcej niż jedną strefą grzejną (lub dwoma palnikami).

Kuchenka Indukcyjna

Indukcyjna kuchenka przenośna. Możliwość sterowania aplikacją na smartfonie, cena ok. 300 zł

Grille gazowe i elektryczne

Bardzo wygodnym, a jednocześnie wszechstronnym urządzeniem, które możemy zabrać w podróż jest przenośny grill gazowy. W sklepach znajdziemy bardzo ciekawe urządzenia tego typu, posiadające na przykład dodatkowe blaty, regulowaną wysokość. Po złożeniu przypomina walizkę na kółkach. Nie zajmuje dużo miejsca i łatwo schować go w bagażniku auta. Podobnie jak w przypadku kuchenek gazowych, także i tu znajdziemy urządzenia na kartusze, czyli naboje gazowe. Tego typu gadżety są wygodne (często dostarczane w poręcznych walizeczkach podróżnych), zwłaszcza dla osób początkujących.

Przenośny grill gazowy

Przenośny grill gazowy. Koszt ok. 500 zł

Dla osób, które podróżują do miejsc wyposażonych w gniazdka elektryczne, najlepszym wyborem. będzie przenośny grill lub opiekacz elektryczny.

Lodówki turystyczne

Kolejnym gadżetem przydatnym dla osób, które podczas wakacyjnego wypadu chcą przeżyć kulinarną przygodę, będzie lodówka turystyczna. Pozwoli na dłuższe przetrzymywanie już przygotowanych posiłków, a także na przykład chłodzenie napojów.

W sklepach znajdziemy bardzo wiele różnych rodzajów lodówek przenośnych. Najpopularniejsze z nich to:

Lodówki na wkłady termiczne -  ich największą zaletą jest brak konieczności podłączenia do prądu. Są bardzo wytrzymałe i proste w obsłudze. Ich ścianki wyłożone są zazwyczaj styropianem lub pianką poliuretanową, co pozwala dłużej zatrzymać chłód ze wkładów. Co ważne, jeśli zgubimy wkład, lub zapomnimy nabyć go przed wyjazdem, to do takiej lodówki w celu ochłodzenia wnętrza wystarczy włożyć butelkę z zimną wodą lub lodem. Takie lodówki są też lekkie i łatwo je przenosić (zwykle posiadają uchwyt). Ich niewątpliwym atutem jest także niska cena. Najtańsze modele startują od około 150-200 zł.

Lodówka turystyczna na wkłady

Lodówka turystyczna na wkłady termiczne, pojemność 24l. Cena ok. 100 zł

Elektryczne lodówki turystyczne - Urządzenia tego typu bardzo przypominają tradycyjne lodówki, mają jednak znacznie mniejsze rozmiary i umożliwiają podłączenie do gniazdek 12V lub 24V w samochodzie. Mają w zasadzie pełną funkcjonalność tradycyjnej lodówki, wadą, w stosunku do lodówek na wkłady, jest konieczność obecności gniazdka elektrycznego. Tego typu urządzenie najlepiej sprawdzi się, jeśli w jednym miejscu przebywamy przez dłuższy czas. Co ciekawe, tego typu gadżet przyda się nie tylko latem. Większość tego typu kuchenek ma bowiem wbudowaną funkcję podtrzymania ciepła gorących posiłków – idealną na zimowy obóz.

Elektryczna lodówka turystyczna

Turystyczna lodówka z możliwością zasilania z gniazda zapalniczki w aucie, pojemność 26l, chłodzenie 15-17n stopni poniżej temperatury otoczenia. Cena ok. 400 zł

Kubki termiczne oraz termosy

To gadżet, który przyda się zarówno podczas dłuższych wyjazdów w teren, jak i zwykłych, krótkich wycieczek plenerowych. Sekretem działania tego typu sprzętu są podwójne ścianki, które zapewniają skuteczną, trwającą wiele godzin izolację termiczną. Z reguły każdy termos działa w „2 strony”, czyli utrzymuje ciepło przez dłuższy czas, potrafi jednak także utrzymać niską temperaturę wcześniej schłodzonego napoju czy lodów.

Termos obiadowy

Trzyczęściowy termos obiadowy. Stal nierdzewna, 1800 ml pojemności, cena ok. 50 zł.

W sklepach znajdziemy dwa główne typy termosów:

  • do napojów, przypominające kształtem butelkę,
  • obiadowe, nieco szersze, kształtem zbliżone do dużego słoika.

Termosy obiadowe producenci często wyposażają dodatkową łyżkę, która ułatwia spożywanie posiłków i eliminuje konieczność przewożenia dodatkowych akcesoriów.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane