PiÄ…tek , 29 Marzec 2024

Naukowcy jednego z amerykańskich uniwersytetów opracowali głośnik o grubości kartki papieru

   29.04.2022
Naukowcy z MIT opracowali ultracienki głośnik, który może zmienić każdą powierzchnię w aktywne źródło dźwięku. Lekkie urządzenie, który waży mniej więcej tyle samo, co niewielka moneta, jest w stanie generować falę dźwiękową (i to wysokiej jakości, z minimalnymi zniekształceniami), niezależnie od tego, do jakiej powierzchni zostanie przymocowany.
Tapeta dźwiękowa zamiast głośników? Wkrótce będzie to możliwe. Fot. MIT

W przeszÅ‚oÅ›ci opracowywano już prototypowe urzÄ…dzenia, które do generowania fali dźwiÄ™kowej używaÅ‚y rozmaitych powierzchni, a także zupeÅ‚nie niekojarzÄ…cych siÄ™ z gÅ‚oÅ›nikami przedmiotów. Dotychczas jednak wiÄ™kszość z nich nie wyszÅ‚a poza eksperyment lub nie zostaÅ‚y na tyle dopracowane, by być czymÅ› wiÄ™cej niż ciekawostkÄ…. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z technologiÄ… która dziaÅ‚a i ma szansÄ™ zyskać realne zastosowania.

GÅ‚oÅ›niki, które nie potrzebujÄ… przestrzeni

ZwykÅ‚e gÅ‚oÅ›niki do dziaÅ‚ania wykorzystujÄ… prÄ…d elektryczny przepuszczany przez cewkÄ™ do generowania pola magnetycznego. Owo pole porusza membranÄ… gÅ‚oÅ›nika, która generuje falÄ™ dźwiÄ™kowÄ… wokóÅ‚ niego (porusza powietrze), tworzÄ…c dźwiÄ™ki, trafiajÄ…ce w efekcie do naszych uszu.

Z tego powodu wiÄ™kszość gÅ‚oÅ›ników, nawet tych cienkowarstwowych jest wolnostojÄ…ca, ponieważ membrana potrzebuje miejsca, aby siÄ™ poruszyć, gdyż bez tego nie da siÄ™ wygenerować dźwiÄ™ku. Zamontowanie tradycyjnego gÅ‚oÅ›nika na staÅ‚ej powierzchni utrudni mu wibracje i ograniczy jego zdolność do generowania wysokiej jakoÅ›ci dźwiÄ™ku.

Głośnik bez tradycyjnej membrany

Aby obejść ten problem, zespóÅ‚ z Massachusetts Institute of Technology stworzyÅ‚ materiaÅ‚, który wykorzystuje maleÅ„kie kopuÅ‚ki o wysokoÅ›ci 15 mikronów (okoÅ‚o jednej szóstej gruboÅ›ci ludzkiego wÅ‚osa) na cienkiej warstwie materiaÅ‚u piezoelektrycznego, z których każda wibruje indywidualnie. Warstwy dystansowe zapewniajÄ… wystarczajÄ…cy przeÅ›wit, aby mogÅ‚y swobodnie wibrować, jednoczeÅ›nie chroniÄ…c je przed codziennymi uderzeniami i Å›cieraniem, zwiÄ™kszajÄ…c tym samym ich trwaÅ‚ość.

AmerykaÅ„ski wynalazek jest w efekcie cienki jak papier, a samÄ… powierzchniÄ™ „gÅ‚oÅ›nika” można powiÄ™kszać, aby wyprodukować gÅ‚oÅ›niki wystarczajÄ…co duże, by użyć ich chociażby w samochodzie. Można też sobie wyobrazić coÅ› w rodzaju tapety dźwiÄ™kowej w domu lub mieszkaniu. JednÄ… z funkcji jakÄ… widzÄ… wynalazcy dla swojego dzieÅ‚a, to użycie go jako materiaÅ‚u do aktywnego tÅ‚umienia haÅ‚asów w pojazdach (samochodach, samolotach, pociÄ…gach), coÅ› jak ANC ze sÅ‚uchawek, tylko na o wiele wiÄ™kszÄ… skalÄ™. Zdaniem twórców, możliwoÅ›ci praktycznego wykorzystania tej technologii jest bardzo dużo.

ŹródÅ‚o: Techspot

 

KOMENTARZE (12) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane