Sobota , 14 Wrzesień 2024

Przesyłanie dużych plików przez Internet. Jak zrobić to za darmo?

   05.08.2024
Zdarza się, że potrzebujemy przesłać jakiś bardzo duży plik (np. folder ze zdjęciami czy film) przez sieć internet, jednak nasza poczta elektroniczna posiada limity transferu i nie pozwala na taką operację. W takim wypadku najlepiej skorzystać z jednego ze specjalnych, prostych w obsłudze i bezpłatnych narzędzi, które to umożliwiają. Oto przegląd najlepszych z nich.
Szybkie przesłanie dużego pliku bez opłat i formalności? Są sposoby. Fot. Pixabay

Bez wątpienia poczta elektroniczna to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi internetu. Niestety, większość serwisów pocztowych, w ramach swoich bezpłatnych (czyli najczęściej używanych) wersji nie oferuje możliwości przesyłania bardzo dużych plików. Najczęściej są tam ograniczenia rzędu kilkudziesięciu lub najwyżej kilkuset megabajtów. Może się to okazać problemem zwłaszcza wtedy, kiedy pilnie potrzebujemy wysłać komuś jakiś obszerny plik lub zawartość wielu folderów – tym bardziej, jeśli od adresata dzieli nas duża odległość i nie da się tych materiałów po prostu przenieść fizycznie z pomocą pendrive.

Darmowe przesyłanie dużych plików

Niektóre rodzaje dokumentów, zwłaszcza takich jak zdjęcia, aplikacje czy filmy zajmują bardzo dużo miejsca. Jeśli chcemy je przenieść z komputera na komputer w domu lub biurze, robimy to zwykle za pomocą przenośnego dysku, jednak jeśli potrzebujemy przesłać ów bardzo duży plik lub grupę plików na większą odległość, zaczynają się „schody”, zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na szybkości takiej operacji.

Tymczasem w sieci znaleźć można darmowe serwisy, które udostępniają łatwą w użyciu usługę przesyłania materiałów online. Niektóre pozwalają to zrobić nawet bez rejestracji zakładania dedykowanych temu kont, co znacznie przyspiesza całą operację, a co najważniejsze, pozwalają na przesyłanie materiałów o znacznie większej objętości niż tradycyjna poczta elektroniczna.

Użytkownicy, którzy mają czas na rejestrację, mogą też skorzystać z wygodnych serwisów chmurowych, na które taki większy plik można przesłać raz, a potem osobom, którym chcielibyśmy go przekazać, udostępnić link do niego, bez konieczności przesyłania za każdym razem osobno. Większość tego typu serwisów posiada dwie wersje: płatną zawierającą bardzo rozbudowane możliwości i zwykle pojemność magazynu sięgającą TB, ale są też ich wersje darmowe (podstawowe) z nieco mniejszymi możliwościami.

Jeśli chodzi o bezpłatne serwisy umożliwiające transfer plików, to także mają one pewne ograniczenia. Zwykle posiadają pewnie limity wielkości plików, ale są one nieporównanie wyższe niż te pocztowe, bo sięgają kilku gigabajtów. Zwykle jest też ograniczony czas, w którym nasz adresat może przesyłkę odebrać. Najczęściej jest to kilka dni, po tym czasie plik zostaje skasowany z sieci. Ograniczona jest też szybkość samego transferu. Zdecydowanej większości przypadków wystarczy to jednak do przesłania nawet bardzo dużego pliku w ciągu kilku kilkunastu minut (prędkości transferu sięgają zwykle 5-15 MB/s).

Jak wysyłać pliki przez internet?

Chociaż serwisów do przesyłania plików jest kilka, to zwykle działają one w bardzo podobny sposób. Tak jak wspomniałem wcześniej, większość z nich nie wymaga rejestracji i zakładania konta. Aby przesłać plik, najczęściej wystarczy wejść na stronę wybranej usługi, znajduje się tam proste narzędzie do dodawania plików lub folderów z komputera. Następnie (po wybraniu zawartości do przesyłu) należy podać w formularzu adres e-mail osoby nadającej przesyłkę oraz odbiorcy. Na koniec zatwierdzamy całą operację i rozpoczynamy transfer. Niektóre serwisy wymagają potwierdzenia całej operacji poprzez wpisanie krótkiego kodu, który jest automatycznie wysyłany w tym samym czasie na adres nadawcy.

Gdy plik przy transferuje się na serwery platformy, odbiorca otrzymuje email z informacją, że jest do niego „przesyłka”. W takim mailu znajduje się zwykle link do strony, z której można ostatecznie pobrać plik na własny komputer. Cała operacja bardzo przypomina wysłanie maila. Niektóre serwisy umożliwiają zresztą dodanie notatki tekstowej do przesłanego materiału. W chwili, w której odbiorca odbierze naszą wiadomość i pobierze plik, otrzymamy zwykle stosowne potwierdzenie. Jest to bardzo przydatna opcja, gdyż mamy wówczas pewność, że to, co wysłaliśmy, nie wisi w powietrzu bez interakcji drugiej strony.

Najlepsze serwisy do przesyłania dużych plików

Wysyłanie dużych plików przez internet
Przesyłanie dużych plików przez sieć jest wygodne i szybkie

TransferNow

To jeden z najprostszych i najłatwiejszych w obsłudze serwisów tego typu. Umożliwia jednorazowe, bezpłatne przesłanie pliku o wielkości do 5 GB. Jeśli potrzebujemy. Więcej miejsca, możemy wykupić jedną z kilku płatnych subskrypcji, wówczas limit transferu wzrasta do 50 GB i równocześnie otrzymujemy 1 TB miejsca na wirtualnym dysku. Po przygotowaniu przesyłki w wersji bezpłatnej pliki można pobrać w ciągu 7 dni. TransferNow zapewnia prędkość pobierania plików z szybkością do 5 MB na sekundę.

WeTransfer

WeTransfer to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych serwisów tego typu na świecie. Także i on pozwala na przesyłanie plików bez rejestracji, jednak w porównaniu z innymi, mniej znanymi serwisami tego typu ma dość ograniczone możliwości: Maksymalna wielkość przesyłanego materiału to 2 gigabajty. Szybkość transferu nie przekracza tu 4,5 MB na sekundę. Mimo wszystko jest to narzędzie bezpieczne, warte uwagi i godne polecenia.

SendGB

Ten serwis umożliwia bezpłatne przesłanie plików o wielkości do 5 GB (posiada też wersję płatną, która umożliwia rozszerzenie tej możliwości do 50 GB). Warto na tę usługę zwrócić uwagę, ponieważ umożliwia ona określenie okresu, po którym pliki mają zostać automatycznie skasowane (jeśli nie zostaną pobrane). Okres ten wynosi do 7 dni dla plików, które mają rozmiar ponad 250 megabajtów i aż do 90 dni w przypadku plików poniżej 250 megabajtów. Jest też możliwość wyboru opcji, przy której po pobraniu pliki zostaną automatycznie usunięte z serwera SendGB. Atutem tego serwisu jest także duża szybkość przesyłania danych: 15 MB/s.

Mediafire

Ten serwis działa na nieco innej zasadzie niż poprzednie. Nie przesyłamy tu plików od-do, lecz możemy utworzyć wirtualny dysk, na którym umieszczamy materiały, a następnie udostępniamy linki osobom, którym chcemy przekazać jego zawartość. W wersji bezpłatnej usługi na początek otrzymujemy 10 GB wolnej przestrzeni, w której możemy umieszczać pliki o dowolnej wielkości (w ramach tego zakresu), a następnie udostępniać je innym osobom. Wersja płatna umożliwia rozszerzenie przestrzeni dyskowej do jednego TB i blokuje wyświetlanie reklam.

Terashare

To z kolei rozwiązanie, które umożliwia przesyłanie plików między dwoma komputerami, bez pośrednictwa zewnętrznego serwera. Do transferu plików jest wykorzystywana popularna technologia i sieć BitTorrent. Atutem tego rozwiązania jest możliwość bezpłatnego wysyłania bardzo dużych plików — warunek jest jeden, w momencie przesyłania pliku wielkości ponad 10 GB, oba komputery muszą być podłączone do internetu. Jak to ma miejsce w przypadku wszystkich torrentów, im więcej osób pobiera dany plik w tym samym czasie, tym szybciej idzie przesyłanie, gdyż wszyscy pobierający mogą ściągać od siebie nawzajem te części pliku, które już do dotarły do pozostałych. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna, ma jednak jedną wadę — wymaga instalacji dedykowanej aplikacji na komputerze.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane