Sobota , 28 Listopad 2020

Aplikacje do czyszczenia i optymalizacji smartfonów z Androidem

Smartfony to dziś już w zasadzie zaawansowane minikomputery. Mogą służyć nie tylko do wykonywania i odbierania połączeń, przeglądania Internetu i serwisów społecznościowych, ale też do pracy – zainstalujemy na nich na przykład funkcjonalne pakiety biurowe. Wszechstronność oznacza jednak gromadzenie wielu zbędnych plików i materiałów, które nieużywane zapychają pamięć urządzenia i z czasem zaczynają mieć negatywny wpływ na jego wydajność. Oto 5 programów, dzięki którym twój smartfon zawsze będzie czysty i szybki.
Fot. Pixabay

Czyszczenie smartfona z niepotrzebnych plików to czynność, którą warto raz na jakiś czas wykonać z kilku powodów: Przede wszystkim – a dotyczy to głównie urządzeń z Androidem – zapychanie się pamięci masowej telefonu ma wpływ na jego wydajność. Jeśli zatem chcemy by nasze urządzenie było przez cały czas szybkie i wydajne powinniśmy pamiętać o konserwacji. Dodatkowo tańsze smartfony są też zwykle wyposażone w mniejszą ilość pamięci RAM, co jeszcze przyspiesza wystąpienie „efektu przepełnienia”. Kolejny argument to to, że system smartfona w trakcie pracy generuje wiele zbędnych plików „śmieci”, które odkładają się i zapełniają pamięć, także i my instalujemy aplikacje, ściągamy pliki, których nigdy później nie używamy i nie przeglądamy. Samo otwieranie stron internetowych to zbieranie setek MB niepotrzebnych danych. Można je zatem bez żadnych negatywnych konsekwencji usunąć.

CCleaner

To jedna z popularniejszych i bardziej wszechstronnych aplikacji do czyszczenia smartfonów działających pod kontrolą systemu Android. W wersji bezpłatnej pozwala ona na czyszczenie pamięci podręcznej urządzenia, ale potrafi też usuwać wszelkie „śmieci” – puste foldery, niepotrzebne i nieużywane zrzuty systemowe, listy połączeń a nawet dane przeglądania z przeglądarek internetowych. CCleaner wyposażony jest w moduł, który analizuje zawartość pamięci telefonu a na koniec pozwala użytkownikowi wybrać które pliki mają być usunięte. Program ten pozwala też wykryć, które aplikacje zużywają najwięcej danych i obciążają system, a także te, które mają niekorzystny wpływ na zużycie energii. Zaletą CCleanera jest prosty w obsłudze interfejs i bardzo intuicyjna obsługa

Menu aplikacji CCleaner

AVG Cleaner

To kolejna aplikacja pozwalająca na wyczyszczenie, a tym samym usprawnienie pracy każdego smartfona. Dzięki niej użytkownik zyskuje lepszą kontrolę nad zainstalowanymi w systemie programami, może zdobyć dodatkowe miejsca na dysku poprzez usuwanie starych, nieużywanych plików. AVG Cleaner pozwala też na szybkie czyszczenie pamięci podręcznej co pozytywnie wpływa na ogólną wydajność smartfona. Jak chwali się wydawca aplikacji, dzięki niej użytkownicy mogą cieszyć się dłuższą żywotnością baterii, wyeliminowane zostają opóźnienia i zacięcia w działaniu urządzenia, a także łatwo można się pozbyć zbędnych plików. AVG Cleaner ma nawet funkcję automatycznego znajdywania zdjęć zduplikowanych lub słabej jakości, które można bezpiecznie usunąć.

Avast Cleanup & Boost

Ta aplikacja, jak sama nazwa wskazuje jest narzędziem do czyszczenia i przyspieszania smartfona. Efekt uzyskiwany jest poprzez oczyszczanie pamięci podręcznej oraz wszelkich śmieci z systemu Android. Użytkownik może usuwać pozostałości plików i nieużywane aplikacje w jednym miejscu, w efekcie telefon działa szybciej i bardziej wydajnie. Aplikacja w wersji płatnej ma wbudowany harmonogram, dzięki któremu proces oczyszczania telefonu może się odbywać automatycznie, bez zakłócania uwagi użytkownika.

Interfejs programu Avast Cleanup

Phone Cleaner

Phone Cleaner to kolejna aplikacja do czyszczenia pamięci podręcznej telefonów z systemem Android. Dzięki niej można bezpiecznie usuwać zbędne pliki z pamięci urządzenia, a także wszelkie pozostałości po pracy systemu i innych aplikacji. Z kolei funkcja oczyszczania pamięci RAM ma zapewnić płynniejsze i stabilniejsze działanie smartfona. Phone Cleaner potrafi także dbać o baterię i jak najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu – dzieje się tak, gdyż program potrafi wstrzymywać prądożerne aplikacje w tle tak by nie zużywały energii wtedy gdy nie jest to konieczne. Zdaniem producentów Phone Cleaner potrafi też schładzać procesor smartfona dzięki optymalizacji jego pracy.

Norton Clean

To kolejna przydatna aplikacja do czyszczenia i optymalizacji smartfona, która wyszła spod ręki znanego producenta oprogramowania antywirusowego. Program pozwala oczyścić smartfona ze zbędnych plików powstałych w toku pracy systemu Android. Umożliwia także eliminację różnego rodzaju śmieci, kawałków plików, wszystkiego co zapełnia pamięć a z czego nie korzystamy. Ważną cechą aplikacji Norton Clean jest umiejętność wykrywania bloatware, czyli oprogramowania które jest preinstalowane na smartfonach przez ich producentów – zużywającego zasoby a jednocześnie niemal nigdy nie używanego przez posiadaczy tych urządzeń.

Czyszczenie smartfona na własną rękę

Przy okazji prezentacji aplikacji wspomagających utrzymanie pamięci smartfona w czystości i wydajności warto wspomnieć, że obecnie większość urządzeń z Androidem ma wbudowane własne narzędzia pozwalające na oczyszczanie telefonu ze zbędnych plików. Na przykład w ustawieniach telefonu z czystym Androidem mamy opcję o nazwie „pamięć wewnętrzna”, po wejściu w którą napotkamy opcję „zwolnij miejsce”. Z kolei cześć producentów umieszcza w swoich urządzeniach własne aplikacje do czyszczenia, z reguły nie są one jednak tak bogate w funkcje dodatkowe jak programy zewnętrzne. Mimo to, mniej wymagającym użytkownikom powinny w zupełności wystarczyć do utrzymania własnego smartfona w porządku i pełnej wydajności.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane