Poniedziałek , 26 Luty 2024

Walentynki. Aplikacje dzięki którym wybierzesz się na randkę

   14.02.2024
Aplikacje do poznawania drugiej połówki cieszą się od lat niezmienną, a może i nawet stale rosnącą popularnością. Nikt nie chce być samotny, nie tylko w Walentynki. Są takie programy, które bazują głównie na bliskiej lokalizacji, z kolei inne pozwalają najpierw poznać zainteresowania osób, z którymi się chcemy zadawać. Oto 5 najpopularniejszych w Polsce programów służących zawieraniu znajomości.
Gdzie poznać miłość życia nie tylko w Walentynki? Fot. Dall-E3

Programy do randkowania lub po prostu zawierania znajomości cieszą się wielką popularnością. To znak naszych czasów – wolne chwile często spędzamy w świecie wirtualnym i tam też najłatwiej (przynajmniej w teorii) poznać bratnią duszę. Wybór dostępnych programów jest ogromny, ale kilka zdobyło szczególnie duże uznanie użytkowników i tam znajdziemy najwięcej kandydatur na potencjalną relację lub nawet miłość życia.

Które aplikacje randkowe mają najwięcej użytkowników?

Tinder

Bez wątpienia najczęściej pobieraną aplikacją randkową jest Tinder. Programu używają dziesiątki milionów osób na całym świecie. Wynika to z ciekawego mechanizmu działania – użytkownicy mogą przeglądać zdjęcia innych obecnych na portalu (na zasadzie geolokalizacji, w pierwszej kolejności pokazywane są nam profile osób przebywających najbliżej), a my możemy dany profil polubić lub odrzucić. Jeśli polubimy, Tinder podsuwa nasze zdjęcie osobie (pomiędzy innymi profilami), która się nam spodobała, ale (w bezpłatnej wersji) ta osoba nie wie, że ją polubiliśmy. Jeśli nasz wybranek/wybranka też nas polubi, następuje match, a my mamy możliwość rozmowy, która wcześniej jest zablokowana. Co ważne Tinder pozwala na zdefiniowanie osobistych preferencji, co do wieku, płci, odległości. Minusem serwisu jest to, że dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji, chociażby możliwości ukrycia wyświetlania dokładnego wieku, wymaga opłat (i to niemałych). Ich wysokość jest zróżnicowana i uzależniona od tego, jak dużo polubień uzyskujemy i w jakim wieku jesteśmy (im starsi, tym więcej). Z danych serwisu wynika, że odwiedzają go przede wszystkim najmłodsi użytkownicy, między 18 a 30 rokiem życia. 

Tinder
Tinder — jedna z najpopularniejszych aplikacji randkowych na świecie

Badoo

Serwis Badoo, który jest największym na świecie konkurentem Tindera, działa na podobnej zasadzie, jednak tu twórcy postawili na lepsze „dopasowanie”. Podajemy nasze wymagania co do potencjalnej pary i na ich podstawie system wyszukuje osoby w największym stopniu spełniające te kryteria. Najpierw wyświetlają się nam ludzie z najbliższej okolicy, konieczne jest zatem włączenie geolokalizacji. Wersja bezpłatna serwisu narzuca pewne limity – np. liczba codziennych konwersacji jest ograniczona, możemy rozmawiać z maksymalnie 10 osobami każdego dnia. Średnia wieku użytkowników oscyluje między 25 a 35 lat. 

Badoo
Główny konkurent Tindera - Badoo

Facebook Dating

To ciekawa opcja dla osób, które korzystają z Facebooka i nie chcą instalować dodatkowych aplikacji. Wystarczy w aplikacji mobilnej FB (funkcja nie działa przez stronę WWW) wejść do odpowiedniej podstrony serwisu, wypełnić formularz i aktywować zakładkę Randki. Co ważne, nie musimy się obawiać, że nasze aktywności podejrzą znajomi lub rodzina. Nikt z listy kontaktów nie dostanie powiadomienia o naszym dołączeniu do Randek, sam system nie będzie nam również proponować nawiązania relacji z osobami, które już są już obecnie w kręgu znajomych, choć to ustawienie można akurat zmienić, jeśli tylko zechcemy. Użytkownicy serwisu mają wiele ciekawych opcji do wyboru – obejmują one lokalizację, wiek, wzrost, a nawet wyznawaną religię potencjalnej sympatii.

Facebook Dating
Posiadacze Facebooka nie muszą korzystać z dodatkowych aplikacji randkowych

Sympatia

To jedna z popularniejszych w Polsce aplikacji randkowych (jeszcze kilka lat temu Sympatia miała ponad 6 milionów profili), która zdobyła sobie renomę serwisu dla osób szukających poważniejszych relacji. Posiada wersje dostępne zarówno z poziomu strony WWW, jak i aplikacji mobilnych na telefony z Androidem oraz iOS. Co ciekawe aplikacja udostępnia opcję logowania z wykorzystaniem konta na Facebooku, jednak jest to funkcja całkowicie dyskretna (żadne informacje się tam nie pojawią). Serwis wyposażony jest w liczne usługi kojarzenia par, które mają pomóc w znalezieniu osób najbardziej odpowiadających naszym wymaganiom i potrzebom. Za bardziej zaawansowane opcje – podobnie jak w innych aplikacjach tego typu trzeba jednak płacić. W tym serwisie spotkamy zarówno ludzi bardzo młodych, jak i dojrzalszych, co czyni go wszechstronnym. 

Sympatia
Sympatia — polski portal randkowy, posiada aplikację na smartfony

Happn

To kolejna popularna aplikacja randkowa (100 milionów użytkowników na świecie), która wyróżnia się ciekawą konstrukcją. Przede wszystkim wyświetlają się nam profile osób, które spotykamy na ulicy. Coś w rodzaju „widziałem Cię”, co pozwala na nawiązanie błyskawicznego kontaktu. Ponadto mamy możliwość polubienia profili innych osób – tu mechanizm działa na zasadzie wzajemności, podobnie jak na Tinderze – wybranek/wybranka zobaczy nasze polubienie dopiero wówczas, gdy też nas polubi. Nigdy nie otrzymamy żadnych wiadomości od osób, które nam nie wpadły w oko. Aplikacja dostępna jest zarówno w wersji bezpłatnej (funkcje podstawowe), jak i w ramach subskrypcji.

Hppn

Happn - aplikacja, która pozwala znaleźć ciekawe osoby w bezpośrednim sąsiedztwie

Podsumowanie

Randkowanie w sieci to szansa na poznanie drugiej połówki, ale warto też pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu i rozsądku. Pośród użytkowników tak samo, jak my chcących poznać kogoś interesującego, zdarzają się też oszuści i naciągacze. Nie podawajmy żadnych prywatnych danych, dopóki kogoś lepiej nie poznamy. Warto zachować czujność w każdej sytuacji.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (144) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane